Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

Jesteś zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z instytucją świadczącą takie usługi.

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

Jak w przypadku niemal każdego produktu finansowego, możemy wskazać zarówno plusy, jak i minusy takiej umowy. Dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie zastanów się, co zyskasz korzystając z faktoringu i na co uważać wybierając usługę.

Zalety faktoringu

Faktoring przede wszystkim pozwala poprawić płynność finansową firmy. To zaleta, która przyciąga najwięcej zainteresowanych. Faktoring sprawia, że przedsiębiorstwo ma dostęp do pieniędzy, które są zablokowane w postaci nieopłaconych faktur.

Przedsiębiorstwo nie angażuje się w monitorowanie i egzekwowanie spłaty wierzytelności, dzięki czemu faktoring pomaga zaoszczędzić czas i zredukować koszt związany z zarządzaniem zobowiązaniami kontrahentów.

Umowa faktoringowa pozwala wydłużyć termin spłaty usługobiorcom faktoranta, dzięki czemu usługi przedsiębiorstwa stają się bardziej atrakcyjne na rynku i mogą pod tym względem być dużą konkurencją w wybranej branży.

Faktoring właściwy w przeciwieństwie do kredytów obrotowych nie obciąża w żaden sposób zdolności finansowej firmy. Jednocześnie jest prostą formą uzyskania dodatkowych pieniędzy, bez konieczności przedstawiania zdolności kredytowej przedsiębiorstwa. Dodatkowo umowa nie wiąże się z licznymi formalnościami i nie wymaga zabezpieczenia finansowego.

Haczyki w umowie - na co uważać?

Obawiasz się, że zawarta umowa faktoringowa nie przyniesie ci korzyści, których oczekujesz? Pamiętaj o tym, że warunki umowy mogą być bardzo zróżnicowane i warto zadbać o to, by przyniosły jak najwięcej korzyści.

Zanim zdecydujesz się na usługę, sprawdź ile za nią zapłacisz. Poznaj marżę firmy faktoringowej lub banku. Pamiętaj, że na całkowity koszt usługi wpływ ma kilka czynników. Wysokie opłaty mogą okazać się dużą przeszkodą przy zawarciu umowy, nie zapewniając wystarczająco dobrych warunków.

Decydując się na faktoring, koniecznie sprawdź jaki rodzaj umowy zaproponuje ci instytucja finansowa. Najkorzystniejszym produktem będzie faktoring właściwy, natomiast najwięcej ryzykuje się, wybierając faktoring niewłaściwy, kiedy to przedsiębiorstwo ponosi całą odpowiedzialności finansową w przypadku gdy dłużnik faktoranta nie ureguluje swojego zadłużenia.

Czy to oferta dla Ciebie?

Podpisanie umowy faktoringowej powinno wcześniej zostać dokładnie przemyślane, szczególnie pod względem finansowym. Zastanów się, czy atuty ofert będą dla ciebie wystarczająco korzystne, a także czy usługa sprawdzi się w przypadku twojej działalności i pozwoli na rozwój przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że dostęp do usługi jest ułatwiony dzięki minimalnej ilości formalności, dzięki czemu umowę będziesz w stanie podpisać w krótkim czasie, w tym momencie, kiedy najbardziej będziesz tego potrzebować.