3 min. czytania

Ile kosztuje faktoring?

Zaktualizowano: 2021-01-18 09:19
Opublikowano: 2019-05-08 10:50
Średnia ocena: 5,80/6 Głosów: 31
Ile kosztuje faktoring?

Faktoring, jak każda inna usługa finansowa wiąże się z kosztami, które należy brać pod uwagę, decydując się na ofertę. Ile zapłacisz za usługę? Co ma realny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez instytucję finansową? Co możesz zrobić, by za faktoring zapłacić jak najmniej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Faktoring jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem dla firm, które współpracują z klientami, którzy oczekują długich terminów spłaty. Choć lista plusów oferty jest długa, musisz mieć pewność, że pod względem finansowym będzie dla ciebie korzystna.

Rodzaje opłat

Koszt faktoringu zależy bezpośrednio od rodzaju umowy zawartej z firmą, która świadczy tego typu usługi. Do najpopularniejszych opłat należą te, które pobierane są dziennie, szczególnie w przypadku faktoringu online. Dziennie naliczana jest niewielka prowizja, która naliczana jest od dnia, w którym faktorant przekaże faktury aż do terminu oczekiwanej płatności.

Bardzo korzystnie wypada faktoring w abonamencie, który gwarantuje stałą, miesięczną opłatę. W ramach faktoringu abonamentowego realizowana jest dowolna liczba faktur, mieszcząca się w limicie faktoringowym, ustalanym podczas zawierania umowy między stronami. Opłata miesięczna zawiera zarówno prowizję, jak i opłatę administracyjną.

To świetna usługa dla firm, które na stałe korzystają z faktoringu i nie chcą ponawiać zawartej umowy, zwiększając tym samym ponoszonych kosztów.

Co składa się na koszt faktoringu?

Wielu przedsiębiorców nie decyduje się na skorzystanie z faktoringu, obawiając się bardzo wysokich kosztów. Czy to uzasadnione obawy? Faktoring może pod względem kosztów okazać się korzystniejszy niż pożyczka dostępna w banku. Jednocześnie podobnie jak zobowiązanie finansowe, zagwarantować uzyskanie środków obrotowych dla przedsiębiorstwa.

Oprocentowanie faktoringu zależne jest bezpośrednio od stawki WIBOR. Do odsetek naliczanych przez firmę faktoringową lub bank doliczana jest prowizja, która zależy jednak od szczegółów umowy. Widełki marży, które aktualnie stosowane są na rynku, wynoszą od 0.20% do 3,00% od wysokości faktury, którą przejął faktor.

Trzeba jednak mieć na uwadze dodatkowe opłaty, które wiążą się z sytuacją, kiedy faktura nie zostanie opłacona w terminie lub faktor przejmie pełne ryzyko w ramach świadczonej usługi. Do kosztów faktoringu trzeba także doliczyć opłaty administracyjne oraz opłatę przygotowawczą. Faktoring nie kryje żadnych dodatkowych kosztów, warto jednak zwrócić uwagę, czy faktorant będzie miał bezpłatny dostęp do serwisu online oraz przygotowanych raportów.

Czy to opłacalne?

Wciąż ciężko ci zdecydować czy faktoring będzie dla twojej firmy odpowiedni? Sprawdź wszystkie zalety i wady tej usługi. Być może znajdziesz więcej korzyści niż przeszkód, które pozwolą ci bez problemu podpisać umowę i zyskać płynność finansową.

Pamiętaj, że faktoring nie wiąże się z licznymi formalnościami, a faktorant nie jest sprawdzany pod względem swojej zdolności kredytowej, a nawet historii zadłużeń. Dzięki temu oferta jest łatwo dostępna, nawet dla osób, które są w trudnej sytuacji.

Komentarze

Powiązane artykuły

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej
Faktoring
16.05.2019

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej

...może podpisać umowę faktoringową? Kim dokładnie jest faktor oraz faktorant? To często pierwsze pytania, które nasuwają się potencjalnym usługobiorcom oferty. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?
Faktoring
16.05.2019

Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

...faktoringowa nie jest zdefiniowana przez prawo bankowe, co oznacza, że jest umową nienazwaną. Umowa ma dwustronny charakter i może być indywidualnie dostosowana do...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Jaki rodzaj faktoringu wybrać?
Faktoring
13.05.2019

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

...przedsiębiorstwo i chcesz skorzystać z usług faktoringowych? Przed wybraniem oferty warto bliżej poznać rodzaje faktoringu, by mieć pewność, że podpisana umowa będzie dla twojej firmy najkorzystniejsza. Faktoring jest bardzo zróżnicowany, co pozwala...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?
Faktoring
06.05.2019

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

...zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z...

Zobacz więcej
3 min. czytania