3 min. czytania

Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Zaktualizowano: 2021-01-18 09:17
Opublikowano: 2019-05-13 14:05
Średnia ocena: 5,77/6 Głosów: 30
Jaki rodzaj faktoringu wybrać?

Prowadzisz przedsiębiorstwo i chcesz skorzystać z usług faktoringowych? Przed wybraniem oferty warto bliżej poznać rodzaje faktoringu, by mieć pewność, że podpisana umowa będzie dla twojej firmy najkorzystniejsza. Faktoring jest bardzo zróżnicowany, co pozwala dostosować ofertę do własnych potrzeb. Poświęć kilka minut i zapoznaj się z różnicami, które występują między rodzajami umów faktoringowych.

Podstawowy podział usług faktoringowych

Faktoring dzielimy przede wszystkim pod względem ryzyka, jakie przyjmuje na siebie firma faktoringowa. Wyróżniamy zatem faktoring właściwy (pełny), faktoring mieszany, a także faktoring niewłaściwy (niepełny).

  • Faktoring pełny wyróżnia się całkowitym przejęciem ryzyka finansowego przez firmę faktoringową lub bank. Usługa tego typu wiąże się z wcześniejszym określeniem stanu majątku wierzyciela, a także polisą ubezpieczeniową.

    To świetne rozwiązanie dla firm, które nie chcą ryzykować niewypłacalnością swoich kontrahentów i chcą dynamicznie rozwijać swoją działalność, korzystając z pełnej płynności finansowej.

  • Faktoring mieszany charakteryzuje się tym, że faktor przejmuje ryzyko finansowe wyłącznie do kwoty wyznaczonej w umowie. Po przekroczeniu tego limitu to przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku gdy dłużnik faktoranta okaże się niewypłacalny.

    Oferta skierowana jest dla firm, które stale współpracują ze swoimi kontrahentami i nie mają wątpliwości, że otrzymają należne pieniądze za wykonaną usługę.

  • Faktoring niepełny wiąże się z tym, że faktorant ponosi pełną odpowiedzialność w przypadku, gdy faktor nie będzie w stanie odzyskać wierzytelności od dłużnika. Po terminie uregulowania należności faktorant będzie zobowiązany do zwrotu uzyskanych pieniędzy od faktora, a także samodzielnie zająć się odzyskaniem pieniędzy od dłużników.

    Tego rodzaju faktoring dedykowany jest przedsiębiorstwom, które doskonale znają swoich kontrahentów i niemartwą się o ich wypłacalność. Dodatkowo warto zauważyć, że tego rodzaju umowa jest korzystniejsza pod względem finansowym, co związane jest z niższą marżą pobieraną przez firmę faktoringową lub bank.

Decydując się na faktoring pod względem ryzyka finansowego przeniesionego na faktora, należy zwrócić uwagę na swoje doświadczenia z kontrahentami, znajomość branży oraz rynku, a także na to, czy firma posiada stałych odbiorców swoich usług. Pozwoli to dużo korzystniej dobrać odpowiednią usługę i cieszyć się warunkami, które będą dostosowane do potrzeb firmy.

Pozostałe rodzaje faktoringu

Faktoring możemy rozróżnić także pod względem zasięgu terytorialnego, wyróżniając faktoring krajowy oraz międzynarodowy. Faktoring międzynarodowy możemy natomiast podzielić na eksportowy i importowy.

Usługę możemy także podzielić ze względu na otrzymanie przez faktoranta pieniędzy po sprzedaniu wierzytelności faktorowi. Faktoring dyskontowy oznacza, że faktor wypłaca faktorantowi pieniądze zaraz po odkupieniu wierzytelności. Faktoring zaliczkowy polega na tym, że przedsiębiorca otrzymuję wstępnie część pieniędzy, a pozostała kwota zostanie wypłacona po spłacie należności przez dłużnika. Faktoring wymagalnościowy polega na otrzymaniu pieniędzy dopiero po uregulowaniu płatności przez klienta faktoranta.

Komentarze

Powiązane artykuły

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej
Faktoring
16.05.2019

Faktor i faktorant - dowiedź się czegoś więcej

...może podpisać umowę faktoringową? Kim dokładnie jest faktor oraz faktorant? To często pierwsze pytania, które nasuwają się potencjalnym usługobiorcom oferty. Warto poznać odpowiedzi na te pytania i...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?
Faktoring
16.05.2019

Co musisz wiedzieć o umowie faktoringowej?

...faktoringowa nie jest zdefiniowana przez prawo bankowe, co oznacza, że jest umową nienazwaną. Umowa ma dwustronny charakter i może być indywidualnie dostosowana do...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Ile kosztuje faktoring?
Faktoring
08.05.2019

Ile kosztuje faktoring?

...ile zapłacisz za usługę? Co ma realny wpływ na wysokość opłat pobieranych przez instytucję finansową? Co możesz zrobić, by za faktoring zapłacić jak najmniej? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Faktoring jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem...

Zobacz więcej
3 min. czytania
Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?
Faktoring
06.05.2019

Co możesz zyskać korzystając z faktoringu?

...zainteresowany usługą faktoringu, ale nie masz pewności, czy to oferta, która sprawdzi się w przypadku Twojej firmy? Przekonaj się, czego możesz oczekiwać, podpisując umowę faktoringową z...

Zobacz więcej
3 min. czytania