Kredyty hipoteczne - zmiany w roku 2018

Kredyty hipoteczne - zmiany w roku 2018

Stoisz przed wyborem kredytu hipotecznego i nie jesteś w stanie wybrać najlepszej oferty? Okazuje się, że podobny problem ma wielu potencjalnych Klientów banków. Wybór kredytu na mieszkanie lub dom będzie miało ogromny wpływ na Twoje życie i finanse nawet przez kilkanaście lat. To powód, dla którego należy ze szczególną ostrożnością podejmować decyzję i przeznaczyć czas na to, by dobrze poznać dostępne oferty. Zbliża się koniec roku zatem warto dowiedzieć się również jakie zmiany czekają na kredytobiorców w nadchodzącym, 2018 roku.

Mieszkanie dobrą inwestycją

Cena mieszkań w dużych miastach rośnie, jest to jednak świetna wiadomość dla osób, które ulokowały w ten sposób swoje oszczędności. Wiele osób zdecydowało się także na zaciągnięcie kredytu by kupić mieszkanie pod wynajem. To zdaniem ekspertów także doskonały sposób na inwestycję, która przyniesie realne zyski.

Oprocentowanie kredytów aktualnie jest rekordowo niskie, wszystko to dzięki niskiej stopie procentowej. Być może jednak już w przyszłym roku oprocentowanie wzrośnie. Coraz więcej mówi się o podniesieniu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Zakłada się, że raty kredytów hipotecznych mogą wzrosnąć średnio o 30,00 złotych na każde pożyczone 100 000,00 złotych.

Przedstawiciele RPP nie są jednak jednogłośni w swoich poglądach dotyczących stóp procentowych. Wciąż pojawiają się głosy o tym, że stopy nie zostaną zwiększone z powodu silniejszego rozwoju gospodarki.

Wkład własny w roku 2018

W 2017 roku kwota wkładu własnego wymagana do otrzymania kredytu hipotecznego zwiększyła się do 20,00%. W roku 2018 wkład własny nie zostanie podniesiony i wciąż obowiązywać będzie kredytobiorców okazanie środków o wartości 20,00% nieruchomości. Wprowadzenie wymaganego wkładu własnego ma na celu ograniczenie udzielania kredytów hipotecznych Klientom, którzy mogą mieć problem ze spłatą kredytu. Wkład własny zmniejsza ryzyko udzielanego przez bank zadłużenia, dzięki czemu instytucje są w stanie zaoferować niższe opłaty dodatkowe.

Mieszkanie dla Młodych

W nadchodzącym roku nadal można będzie skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych. Ostatni nabór zostanie przeprowadzony już w Styczniu 2018 roku. Kwota jaka zostanie przeznaczona na dofinansowanie wynosi 380 milionów złotych. Trzeba jednak pamiętać, że zainteresowanie tym programem jest ogromne i chcąc skorzystać z dopłaty należy przygotować się do tego jeszcze w tym roku. Warto więc wypełnić wniosek, znaleźć lokum, które spełnia warunki programu i czekać na dzień kiedy można będzie złożyć wszystkie dokumenty.

Już teraz wiadomo, że pieniądze na dofinansowania Mieszkań dla Młodych skończą się prawdopodobnie nawet w ciągu kilku dni. Zatem tylko nieliczna grupa będzie miała okazję skorzystać z ostatniej akcji państwa, która ma za zadanie wesprzeć młode osoby w kupnie swojego pierwszego mieszkania.

2017-12-07, Kredyty hipoteczne