Koniec programu Mieszkanie dla Młodych

Zaktualizowano: 2018-11-27 12:35opublikowano: 2018-01-09 13:24

W ciągu pierwszych dni stycznia bieżącego roku, skończyły się wszystkie przewidziane środki na dotacje dla korzystających z programu Mieszkanie dla Młodych. To ostatni rok w którym możliwe było otrzymanie dopłaty, rząd zdecydował o zakończeniu akcji i wprowadzeniu innego programu od roku 2019. Czy wpłynie to na zainteresowanie kupnem mieszkań, które w ostatnich latach znacznie wzrosło? Eksperci zapowiadają, że jeszcze przez kilkanaście miesięcy deweloperzy mogą nie odczuć tego, a wiele rodzin również bez możliwości dopłaty będzie starać się o kredyty na kupno mieszkań, nawet jeżeli odbędzie się to kosztem mniejszego metrażu lub nieco gorszej lokalizacji nieruchomości. Polacy zdecydowanie chętniej decydują się na umowę kredytową i mieszkanie w swoim lokum niż wynajem, który także jest kosztowny i nie daje żadnego zabezpieczenia. Co zrobić by ułatwić sobie zaciągnięcie kredytu hipotecznego i zamieszkanie we własnych czterech kątach? Poniżej kilka rad dla osób, które dopiero zdecydowały się ubiegać o kredyt hipoteczny.

Koniec programu Mieszkanie dla Młodych

Kwota kredytu pokrywająca 100% wartości nieruchomości - To możliwe

Wkład własny stał się głównym zmartwieniem kredytobiorców. Od roku 2017 ubiegając się o kredyt hipoteczny wymagany jest wkład własny o wartości 20,00% nieruchomości. To właśnie program MdM oferował wsparcie w postaci dotacji, która naliczana była jako wkład własny, umożliwiając otrzymanie zgody kredytowej i nie ponoszenie tego kosztu osobiście. Należy jednak pamiętać, że banki dają możliwość skorzystania również z kredytów o kwocie wyższej niż 80,00% kupowanej nieruchomości. Szansą na tak dostosowany kredyt jest ubezpieczenie wkładu własnego, jednak to usługa, która niesie za sobą konsekwencje, przede wszystkim finansowe.

Koszt takiej oferty, która związana jest z ubezpieczeniem wkładu własnego to nie tylko wyższa rata spowodowana wyższą kwotą kredytu ale również podwyższona marża, która znacznie podwyższy całkowity koszt zobowiązania w trakcie całej umowy. Oczywiście koszt zadłużenia powiększony jest także o składki samego ubezpieczenia. Kredytobiorca musi więc liczyć się z tym, że ogólny koszt mieszkania będzie wyższy niż w przypadku kredytu zaciąganego wraz z wkładem własnym.

Wybierz ofertę, która zapewnia najlepsze warunki

To od Ciebie zależy w którym banku zostanie podpisana umowa, zatem wbrew powszechnej opinii masz realny wpływ na warunki umowy, która zostanie zawarta. Wybór wśród ofert jest ogromny, choć pozornie usługi nie różnią się między sobą zauważalnie. Jednak nawet drobne różnice, na przestrzeni lat spłaty zobowiązania będą odznaczały się w budżecie usługobiorcy. Dlatego też konieczne jest porównanie dostępnych zadłużeń, poznanie ich różnic i wybór oferty, która gwarantuje najniższy całkowity koszt kredytu oraz elastyczne warunki, dostosowane do potrzeb Klienta.

Ranking kredytów hipotecznych umożliwia poznanie ofert bankowych w ciągu kilku minut. Sprawdzisz nie tylko oprocentowanie ale także marżę i RRSO całego zadłużenia. Dodatkowo śledząc szczegóły usług możesz porównać maksymalną kwotę zadłużenia oraz najdłuższy okres na jaki można rozłożyć spłatę całego zobowiązania. Wszystkie te informacje pozwolą na podjęcie najlepszej decyzji finansowej i łatwy wybór kredytu hipotecznego.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!