Koronawirus - czy ceny mieszkań pójdą w dół?

Opublikowano: 2020-07-10 14:53

Liczysz na to, że w ciągu kilku miesięcy uda ci się znaleźć odpowiednią nieruchomość i z pomocą kredytu hipotecznego sfinansować jej kupno? Czy sytuacja związana z epidemią wirusa będzie miała wpływ na budowę mieszkań lub rynek wtórny?

Koronawirus - czy ceny mieszkań pójdą w dół?

Już teraz wiadomo, że koronawirus będzie miał ogromne znaczenie dla całej gospodarki, a skutki epidemii będą odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy. Choć rząd szybko zareagował na straty i wprowadził do życia Tarczę antykryzysową, która pomogła zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom, wiele osób odczuło problemy wynikające z konieczności zawieszenia działalności, pojawiły się zwolnienia, a w wyjątkowo trudnej sytuacji znalazła się cała branża usługowa oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Interesuje cię rynek mieszkań? Liczysz na to, że w ciągu kilku miesięcy uda ci się znaleźć odpowiednią nieruchomość i z pomocą kredytu hipotecznego sfinansować jej kupno? Czy sytuacja związana z epidemią wirusa będzie miała wpływ na budowę mieszkań lub rynek wtórny? Czy ceny nieruchomości pójdą w dół? To z pewnością bardzo interesujące zagadnienia, które z pewnością trapią wielu niezdecydowanych kredytobiorców. Postaramy się jednak w prosty sposób pomóc ci zapoznać się z aktualną sytuacją i przeanalizować, czy to dobry moment na zaciągniecie kredytu, a także odpowiedzieć na pytanie, czy w ciągu najbliższych miesięcy możesz spodziewać się korzystniejszych cen mieszkań i warto zaczekać z decyzją o jego kupnie, licząc na korzystniejsze warunki.

Śledź na bieżąco najnowsze info ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem - Polub nasz profil

Zostaw swój e-mail i otrzymuj na bieżąco wiadomości dotyczące spłat kredytów w trakcie pandemii

Mniejsza liczba udzielonych kredytów hipotecznych

Kredyty hipoteczne - TOP5

2,13%
RRSO
2,10%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
858,17 PLN
Rata miesięczna
2,05%
RRSO
2,03%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
850,63 PLN
Rata miesięczna
2,14%
RRSO
2,12%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
859,44 PLN
Rata miesięczna
2,15%
RRSO
2,13%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
860,42 PLN
Rata miesięczna
2,34%
RRSO
2,32%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
879,21 PLN
Rata miesięczna

Jeśli chcesz w najbliższym czasie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, warto śledzić, zmiany, jakie zaszły w aktualnym czasie w przypadku usług finansowych. Spadek udzielonych kredytów hipotecznych wynosi ponad 20%, banki liczą na straty rzędu 50% dochodów, mając na uwdze wyniki z zeszłego roku. Niższa sprzedaż kredytów hipotecznych nie wynika z mniejszego zainteresowania tym rodzajem kredytu. Klienci banków wciąż chętnie składają wnioski o zadłużenia finansowe, nawet te o wysokiej kwocie i bardzo długim terminie spłaty. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że banki w aktualnej sytuacji muszą dużo uważniej sprawdzać swoich klientów, a zgodę na kredyt otrzymują wyłącznie te osoby, które spełniają podwyższone wymagania.

Czego zatem oczekują instytucje bankowe od osób, które wnioskują o kredyt na kupno nieruchomości? Oto kilka warunków, które mogą mieć wpływ na to, czy otrzymasz zadłużenie:

  • Wyższy wkład własny - banki obecnie odmawiają udzielania kredytów hipotecznych z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, chcąc uzyskać zgodę na zobowiązanie, należy przygotować się na to, że wkład własny powinien być w stanie pokryć od 30% do 40% wartości nieruchomości;

  • Stabilna sytuacja zawodowa - na kredyt mogą w tej chwili liczyć wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Dla banku istotne będzie stałe zatrudnienie, które zapewniać będzie środki finansowe, które pomogą w spłacie zobowiązania;

  • Wyższa zdolność kredytowa w przypadku par lub małżeństw starających się o kredyt - scoring kredytowy, a także obliczenie zdolności kredytowej będzie dużo korzystniejsze, jeśli o kredyt będą ubiegać się dwie osoby, szczególnie jeśli oboje posiadają zatrudnienie i zapewniają dochody dla wspólnego budżetu;

Rynek deweloperski bez wsparcia tarczy antykryzysowej

Choć wielu przedsiębiorców mogło skorzystać z tarczy antykryzysowej, deweloperzy zostali pod tym względem całkowicie pominięci. W ostatnich miesiącach liczba pozwoleń na budowę spadła aż o 25%. Choć nie przerwano prac budowlanych, wiele firm musiało wydłużyć obowiązujące terminu z powodu zmniejszenia ekip, które pracowały na budowach. Obniżone oprocentowanie kredytów hipotecznych nie spowodowało wzrostu wniosków, co oznacza także dużo niższy ruch i mniejszą ilość umów zawieranych z deweloperami. Ceny mieszkań wciąż są stabilne, jednak na pierwsze wyniki związane z sytuacją wywołaną epidemią musimy poczekać aż do września. Na początku roku odnotowano duży wzrost cen mieszkań, zatem spadek, jaki można było zaobserwować w ciągu ostatnich tygodni, na poziomie od 3% do 4% nie oznacza destabilizacji rynku nieruchomości. Warto śledzić aktualne ceny nieruchomości, a także oprocentowanie związane z kredytem hipotecznym. Zanim jednak zdecydujesz się wybrać odpowiednie zadłużenie, koniecznie poświęć czas na porównanie ofert kredytów hipotecznych i zapoznaj się z kosztami, choć niższe oprocentowanie dzięki obniżce stóp procentowych NBP, może wydawać się bardzo korzystne, często wiąże się z wyższą marżą kredytu hipotecznego. Warto mieć to na uwadze i ostrożnie porównywać dostępne zadłużenia.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!