Na co musi uważać klient banku, decydując się na kredyt hipoteczny

Zaktualizowano: 30.03.2021 12:05
Opublikowano: 03.03.2021 15:33
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 9

...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko i efektywnie porównać... ...sprawia, że kredyt hipoteczny jest atrakcyjnym zadłużeniem finansowym... ...a nawet dom w stanie surowym, jeśli klient liczy na kredyt hipoteczny na jego wykończenie...

Kredyt hipoteczny jest zadłużeniem na lata. Mając to na uwadze, warto lepiej zapoznać się z warunkami tego kredytu i zastanowić, co powinno zwrócić twoją uwagę, zanim ostatecznie podpiszesz umowę i skorzystasz z pomocy finansowej. Kupno mieszkania, czy budowa domu to ogromne wyzwanie finansowe, nie bez powodu kredyt hipoteczny od lat jest jedną z najpopularniejszych usług, jakie dostępne są w ofercie banków. Jeśli masz w planach złożenie wniosku o kredyt hipoteczny, koniecznie poświęć czas na zgromadzenie cennych informacji, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję w sprawie zobowiązania. W tym artykule postaramy się przybliżyć ci warunki umowy kredytu hipotecznego, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a także przedstawimy kilka popularnych błędów, jakie towarzyszą kredytobiorcom w momencie wnioskowania o zadłużenie. Zachęcamy do dalszej lektury.

Kredyt hipoteczny - największe zalety tego zadłużenia

Co sprawia, że kredyt hipoteczny jest atrakcyjnym zadłużeniem finansowym? Oczywistą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że ten kredyt celowy wyróżnia się wyjątkowo wysoką maksymalną kwotą zobowiązania, a także długim okresem spłaty, co pozwala na dostosowanie spłaty kredytu do możliwości kredytobiorcy. Nie są to jednak jedyne zalety kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny ma ogromną przewagę nad innego rodzaju kredytami. Oferta ta zapewnia bowiem najkorzystniejsze warunki finansowe, gwarantując niskie oprocentowanie, które zależne jest od stawki WIBOR. Przekonać się o tym mogą aktualnie wszyscy kredytobiorcy. Rekordowo niskie stopy procentowe NBP mają wpływ zarówno na zadłużenia, które są dopiero udzielane, ale także na kredyty hipoteczne, które są w trakcie spłaty, klienci banków mogą zatem cieszyć się ratami niższymi nawet o kilkaset złotych.

Wybór kredytu zależy od ciebie

Pamiętaj, że wybór kredytu hipotecznego będzie zależał wyłącznie od ciebie. Warto zagospodarować czas, który pomoże ci wybrać odpowiednie zobowiązanie i zastanowić się, jakiej oferty oczekujesz. Świadomość finansowa polskich klientów banków jest coraz wyższa. To pozwala na zminimalizowanie sytuacji, w których klient banku po czasie żałuje podjętej decyzji. Pamiętaj, że ogromna odpowiedzialność związana z wyborem zadłużenia, nie musi kosztować cię dni, czy tygodni spędzonych na porównaniu dostępnych zobowiązań. Jeśli skorzystasz z naszej pomocy, wybór kredytu hipotecznego okaże się dużo łatwiejszy, a co ważniejsze, zapewni ci niskie opłaty i ofertę dostosowaną do twoich potrzeb.

Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko i efektywnie porównać najciekawsze oferty banków. Dzięki wiedzy zdobytej z pomocą porównania i opisów ofert, z łatwością wskażesz, które usługi są dla ciebie najkorzystniejsze i gdzie chcesz starać się o zobowiązanie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, jako kredyt celowy różni się od usług, które możesz znać lepiej, jeśli wcześniej miałeś już styczność np. z kredytem gotówkowym, czy zakupami na raty lub limitem na koncie. Kredyt hipoteczny pozwala na sfinansowanie kosztownego celu, co oczywiście wiąże się z dużym ryzykiem kredytowym. Bank w takiej sytuacji musi maksymalnie zadbać o weryfikację klienta, a także zabezpieczenie spłaty. To właśnie na ten aspekt zadłużenia warto zwrócić uwagę. Bank będzie bowiem oczekiwać od klienta banku zabezpieczenia w postaci hipoteki, ale także dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości, a często także wykupienia polisy na życie. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami, co oznacza, że realna wartość miesięcznej raty kredytu zostanie powiększona o składki, wymagane przy ubezpieczeniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego będzie wniesiony przez klienta banku wkład własny. Nie zapominaj o nim, zgodnie z prawem bankowym, to element wymagany do zawarcia umowy między stronami, choć możliwe jest skorzystanie z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Wkład własny - ile pieniędzy będziesz potrzebować starając się o kredyt na mieszkanie?

Wkład własny to minimum 20% wartości nieruchomości, jaką planujesz kupić z pomocą kredytu hipotecznego. Warto jednak pamiętać, że w ofercie banków pojawia się opcja sfinansowania aż 90% wartości mieszkania lub innej nieruchomości, pod warunkiem, że kredytobiorca zdecyduje się na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, co oczywiście będzie wiązało się z dodatkowym kosztem. Warto pamiętać, że za wkład własny może zostać uznana działka, na której ma zostać wybudowana nieruchomość, a nawet dom w stanie surowym, jeśli klient liczy na kredyt hipoteczny na jego wykończenie. Wkładem własnym może być także zaliczka i zadatek wpłacony właścicielowi nieruchomości, czy deweloperowi.

W zeszłym roku banki dużo ostrożniej podchodziły do udzielania kredytów hipotecznych, wymagając wyższego wkładu własnego, aktualnie na rynku znów można spotkać oferty gwarantujące 90%, czy 80% wartości nieruchomości.

Błędy popełniane przez kredytobiorców

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego, ale obawiasz się, że popełnisz błąd, który spowoduje, że uzyskanie zgody kredytowej okaże się trudniejsze, niż przypuszczasz? Wielu przyszłych kredytobiorców podejmuje spontaniczne decyzje, wnioskując o zadłużenie i nie weryfikując czy spełniają wszystkie warunki, jakie stawiane są przyszłym kredytobiorcom. Jakie błędy najczęściej popełniają klienci banków, którzy starają się o kredyt hipoteczny? Oto kilka najważniejszych:

  • Nieprawidłowe wypełnienie wniosku o kredyt np. podanie błędnego numeru telefonu kontaktowego;

  • Wysłanie wniosku o kredyt hipoteczny tylko do jednego banku;

  • Zatajenie informacji o spłacanym zadłużeniu lub długach;

  • Zawarcie umowy przedwstępnej bez sprawdzenia swojej zdolności kredytowej i oceny tego, czy bank wyrazi zgodę na kredyt;

  • Podpisanie umowy bez poświęcenia czasu na jej przeczytanie i zapoznanie się z wszystkimi punktami.

Postaraj się pamiętać o tym, by unikać tych błędów, gdyż każdy z nich może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na ocenę twojego wniosku o kredyt, ale także sam proces spłaty zadłużenia, czy prawidłową ocenę usługi oferowanej przez bank.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny może okazać się niezwykle atrakcyjnym zadłużeniem, dzięki któremu zrealizujesz swoje największe marzenie o własnym mieszkaniu. Porównując dostępne zadłużenia, a także dowiadując się więcej na temat kredytów hipotecznych, dajesz sobie gwarancję zawarcia umowy, która faktycznie okaże się pomocna w procesie kupna nieruchomości, a jednocześnie nie zaskoczą cię żadne warunki czy dodatkowe opłaty wynikające z charakteru usługi.

Interesują cię inne artykuły, dzięki którym zdobędziesz więcej informacji o kredytach hipotecznych? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat wysokości kwoty kredytu a wkładu własnego, a także na temat kredytu hipotecznego jako inwestycji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?
Kredyty hipoteczne 23.07.2021

Drugi kredyt hipoteczny - czy to możliwe? Gdzie złożyć wniosek o drugi kredyt hipoteczny?

Pewnie niejeden zastanawia się, czy mając już jeden, można wziąć jeszcze drugi kredyt hipoteczny. Mówi się, że nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko trudne do wykonania i powiedzenie to sprawdza się również i w tym przypadku. Teoretycznie da się zaciągnąć kolejny kredyt hipoteczny, ale z pewnością nie jest on w zasięgu każdego. Kto może starać się o jeszcze jeden kredyt hipoteczny? I czy to się w ogóle opłaca? Odpowiadamy!

Zobacz więcej
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?
Kredyty hipoteczne 22.07.2021

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego - na czym polega i kto może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego to dla wielu kredytobiorców szansa na szybsze sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu. Dzięki niemu możesz obniżyć wkład własny z rekomendowanych 20 do 10%. Ubezpieczenie powoduje jednak podwyższenie łącznych kosztów kredytowania. Kiedy warto się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki
Kredyty hipoteczne 09.07.2021

Kredyt na działkę budowlaną - najważniejsze informacje o kredycie hipotecznym na zakup działki

Mieszkanie w dużym mieście ma wiele zalet, ale też bywa bardzo męczące. Do kupowania nieruchomości w centrum zniechęcają również wysokie ceny za metr. Dlatego wielu mieszkańców miast podejmuje decyzję o wyprowadzce na obrzeża. Zanim jednak zacznie się pakować walizki, najpierw trzeba znaleźć ziemię, gdzie zostanie wzniesiony dom. Wcześniej warto też rozeznać się, gdzie można dostać kredyt na działkę i jakie warunki trzeba spełnić, by go otrzymać.

Zobacz więcej
Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?
Kredyty hipoteczne 05.07.2021

Ulga mieszkaniowa - czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać?

Sprzedałeś mieszkanie, a za uzyskane w ten sposób środki, zamierzasz nabyć kolejną nieruchomość? Nie zwlekaj przesadnie długo. Jeśli kupisz nowe mieszkanie lub dom w ciągu 3 lat, to możesz liczyć na przyznanie tzw. ulgi mieszkaniowej. Czym dokładnie jest ta ulga i na jakich zasadach funkcjonuje? Sprawdź, czy ulga mieszkaniowa jest dla Ciebie korzystna!

Zobacz więcej
Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?
Kredyty hipoteczne 25.06.2021

Zwrot prowizji bankowej - jak ubiegać się o zwrot prowizji w banku?

O zwrot prowizji bankowej możesz się ubiegać w banku po wcześniejszej spłacie kredytu. Prawo do odzyskania pieniędzy z tego tytułu potwierdził wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 roku. Sprawdź, o co dokładnie chodzi i jak w praktyce możesz uzyskać zwrot prowizji bankowej.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj