× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Na co musi uważać klient banku, decydując się na kredyt hipoteczny

Zaktualizowano: 30.03.2021 12:05
Opublikowano: 03.03.2021 15:33
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko i efektywnie porównać... ...sprawia, że kredyt hipoteczny jest atrakcyjnym zadłużeniem finansowym... ...a nawet dom w stanie surowym, jeśli klient liczy na kredyt hipoteczny na jego wykończenie...

Kredyt hipoteczny jest zadłużeniem na lata. Mając to na uwadze, warto lepiej zapoznać się z warunkami tego kredytu i zastanowić, co powinno zwrócić twoją uwagę, zanim ostatecznie podpiszesz umowę i skorzystasz z pomocy finansowej. Kupno mieszkania, czy budowa domu to ogromne wyzwanie finansowe, nie bez powodu kredyt hipoteczny od lat jest jedną z najpopularniejszych usług, jakie dostępne są w ofercie banków. Jeśli masz w planach złożenie wniosku o kredyt hipoteczny, koniecznie poświęć czas na zgromadzenie cennych informacji, które pomogą ci podjąć najlepszą decyzję w sprawie zobowiązania. W tym artykule postaramy się przybliżyć ci warunki umowy kredytu hipotecznego, na które warto zwrócić szczególną uwagę, a także przedstawimy kilka popularnych błędów, jakie towarzyszą kredytobiorcom w momencie wnioskowania o zadłużenie. Zachęcamy do dalszej lektury.

Kredyt hipoteczny - największe zalety tego zadłużenia

Co sprawia, że kredyt hipoteczny jest atrakcyjnym zadłużeniem finansowym? Oczywistą odpowiedzią będzie stwierdzenie, że ten kredyt celowy wyróżnia się wyjątkowo wysoką maksymalną kwotą zobowiązania, a także długim okresem spłaty, co pozwala na dostosowanie spłaty kredytu do możliwości kredytobiorcy. Nie są to jednak jedyne zalety kredytu hipotecznego. Kredyt hipoteczny ma ogromną przewagę nad innego rodzaju kredytami. Oferta ta zapewnia bowiem najkorzystniejsze warunki finansowe, gwarantując niskie oprocentowanie, które zależne jest od stawki WIBOR. Przekonać się o tym mogą aktualnie wszyscy kredytobiorcy. Rekordowo niskie stopy procentowe NBP mają wpływ zarówno na zadłużenia, które są dopiero udzielane, ale także na kredyty hipoteczne, które są w trakcie spłaty, klienci banków mogą zatem cieszyć się ratami niższymi nawet o kilkaset złotych.

Wybór kredytu zależy od ciebie

Pamiętaj, że wybór kredytu hipotecznego będzie zależał wyłącznie od ciebie. Warto zagospodarować czas, który pomoże ci wybrać odpowiednie zobowiązanie i zastanowić się, jakiej oferty oczekujesz. Świadomość finansowa polskich klientów banków jest coraz wyższa. To pozwala na zminimalizowanie sytuacji, w których klient banku po czasie żałuje podjętej decyzji. Pamiętaj, że ogromna odpowiedzialność związana z wyborem zadłużenia, nie musi kosztować cię dni, czy tygodni spędzonych na porównaniu dostępnych zobowiązań. Jeśli skorzystasz z naszej pomocy, wybór kredytu hipotecznego okaże się dużo łatwiejszy, a co ważniejsze, zapewni ci niskie opłaty i ofertę dostosowaną do twoich potrzeb.

Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci szybko i efektywnie porównać najciekawsze oferty banków. Dzięki wiedzy zdobytej z pomocą porównania i opisów ofert, z łatwością wskażesz, które usługi są dla ciebie najkorzystniejsze i gdzie chcesz starać się o zobowiązanie.

Na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, jako kredyt celowy różni się od usług, które możesz znać lepiej, jeśli wcześniej miałeś już styczność np. z kredytem gotówkowym, czy zakupami na raty lub limitem na koncie. Kredyt hipoteczny pozwala na sfinansowanie kosztownego celu, co oczywiście wiąże się z dużym ryzykiem kredytowym. Bank w takiej sytuacji musi maksymalnie zadbać o weryfikację klienta, a także zabezpieczenie spłaty. To właśnie na ten aspekt zadłużenia warto zwrócić uwagę. Bank będzie bowiem oczekiwać od klienta banku zabezpieczenia w postaci hipoteki, ale także dodatkowego ubezpieczenia nieruchomości, a często także wykupienia polisy na życie. Trzeba pamiętać, że ubezpieczenie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami, co oznacza, że realna wartość miesięcznej raty kredytu zostanie powiększona o składki, wymagane przy ubezpieczeniu.

Dodatkowym zabezpieczeniem spłaty kredytu hipotecznego będzie wniesiony przez klienta banku wkład własny. Nie zapominaj o nim, zgodnie z prawem bankowym, to element wymagany do zawarcia umowy między stronami, choć możliwe jest skorzystanie z ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Wkład własny - ile pieniędzy będziesz potrzebować starając się o kredyt na mieszkanie?

Wkład własny to minimum 20% wartości nieruchomości, jaką planujesz kupić z pomocą kredytu hipotecznego. Warto jednak pamiętać, że w ofercie banków pojawia się opcja sfinansowania aż 90% wartości mieszkania lub innej nieruchomości, pod warunkiem, że kredytobiorca zdecyduje się na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, co oczywiście będzie wiązało się z dodatkowym kosztem. Warto pamiętać, że za wkład własny może zostać uznana działka, na której ma zostać wybudowana nieruchomość, a nawet dom w stanie surowym, jeśli klient liczy na kredyt hipoteczny na jego wykończenie. Wkładem własnym może być także zaliczka i zadatek wpłacony właścicielowi nieruchomości, czy deweloperowi.

W zeszłym roku banki dużo ostrożniej podchodziły do udzielania kredytów hipotecznych, wymagając wyższego wkładu własnego, aktualnie na rynku znów można spotkać oferty gwarantujące 90%, czy 80% wartości nieruchomości.

Błędy popełniane przez kredytobiorców

Chcesz skorzystać z kredytu hipotecznego, ale obawiasz się, że popełnisz błąd, który spowoduje, że uzyskanie zgody kredytowej okaże się trudniejsze, niż przypuszczasz? Wielu przyszłych kredytobiorców podejmuje spontaniczne decyzje, wnioskując o zadłużenie i nie weryfikując czy spełniają wszystkie warunki, jakie stawiane są przyszłym kredytobiorcom. Jakie błędy najczęściej popełniają klienci banków, którzy starają się o kredyt hipoteczny? Oto kilka najważniejszych:

  • Nieprawidłowe wypełnienie wniosku o kredyt np. podanie błędnego numeru telefonu kontaktowego;

  • Wysłanie wniosku o kredyt hipoteczny tylko do jednego banku;

  • Zatajenie informacji o spłacanym zadłużeniu lub długach;

  • Zawarcie umowy przedwstępnej bez sprawdzenia swojej zdolności kredytowej i oceny tego, czy bank wyrazi zgodę na kredyt;

  • Podpisanie umowy bez poświęcenia czasu na jej przeczytanie i zapoznanie się z wszystkimi punktami.

Postaraj się pamiętać o tym, by unikać tych błędów, gdyż każdy z nich może niekorzystnie wpłynąć nie tylko na ocenę twojego wniosku o kredyt, ale także sam proces spłaty zadłużenia, czy prawidłową ocenę usługi oferowanej przez bank.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny może okazać się niezwykle atrakcyjnym zadłużeniem, dzięki któremu zrealizujesz swoje największe marzenie o własnym mieszkaniu. Porównując dostępne zadłużenia, a także dowiadując się więcej na temat kredytów hipotecznych, dajesz sobie gwarancję zawarcia umowy, która faktycznie okaże się pomocna w procesie kupna nieruchomości, a jednocześnie nie zaskoczą cię żadne warunki czy dodatkowe opłaty wynikające z charakteru usługi.

Interesują cię inne artykuły, dzięki którym zdobędziesz więcej informacji o kredytach hipotecznych? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat wysokości kwoty kredytu a wkładu własnego, a także na temat kredytu hipotecznego jako inwestycji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę
Kredyty hipoteczne 09.04.2021

Kredyt hipoteczny - wyższa zdolność kredytowa pomoże ci podpisać umowę

Czy masz szansę wpłynąć na to, jak bank oceni twoją zdolność kredytową? Przekonaj się, że bez wysiłku możesz sprawić, że scoring BIK będzie dla ciebie korzystniejszy, a bank będzie w stanie przedstawić ci atrakcyjną ofertę kredytu hipotecznego.

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie
Kredyty hipoteczne 01.04.2021

Kredyt hipoteczny a dodatkowe koszty. Cross-selling a kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny często wiąże się z koniecznością skorzystania z dodatkowych usług banku lub wykupieniem ubezpieczenia. Czy produkty cross-selling mają negatywny wpływ na ostateczny koszt kredytu hipotecznego? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej
Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu
Kredyty hipoteczne 23.03.2021

Kredyt hipoteczny - porównanie TOP 3 ofert w rankingu

Wybierz najlepszy kredyt hipoteczny, porównując najkorzystniejsze oferty tego miesiąca. Przekonaj się, czy warunki kredytów hipotecznych sprzyjają podjęciu decyzji i zawarciu umowy kredytowej. Poznaj TOP 3 kredyty hipoteczne w marcu 2021.

Zobacz więcej
Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?
Kredyty hipoteczne 10.03.2021

Polacy składają coraz więcej wniosków o kredyt hipoteczny. Czy warto starać się o kredyt na mieszkanie?

...wypełnienie formularzy i rozpoczęcie wnioskowania o kredyt hipoteczny... ...Ranking kredytów hipotecznych pomoże ci ocenić oferty banków i zdecydować, które... ...popularność kredytów hipotecznych nie jest dla ciebie zaskoczeniem, ponieważ także...

Zobacz więcej