20 min. czytania

Jak zarabiać na kryptowalutach? Bitcoin jak zacząć zarabiać?

Zaktualizowano: 2022-11-18 14:57
Opublikowano: 2021-04-24 15:35
Średnia ocena: 4,48/6 Głosów: 104
Bitcoin jak zarabiać? Kryptowaluty jak zacząć zarabiać?

Inwestowanie jest trudną sztuką wyboru, głównie jeśli chodzi o dopasowanie instrumentów do portfela. Wśród nich mogą znaleźć się kryptowaluty. Jak zacząć na nich zarabiać? Najpierw dowiedz się, czym są, jak działają i jakie zadania są stawiane przed nimi. To nie tylko wirtualne waluty, ale coś o wiele więcej. Na uwagę inwestorów zasłużył bez wątpienia Bitcoin. Jak zarabiać z wykorzystaniem tak zwanego „cyfrowego złota”? Tego wszystkiego dowiesz się od nas.

Inwestycje kryptowalutowe stają się coraz bardziej popularne na świecie, głównie z uwagi na rozwój tego rynku, ale i poszerzanie wiedzy na ten temat wśród zainteresowanych. Jedną z najważniejszych z nich jest tak zwane „cyfrowe złoto”, czyli Bitcoin. Są i inne kryptowaluty, w tym Ether (z platformy Ethereum), Ripple, Litecoin i tym podobne. Pozwalają one na dokonywanie płatności bezgotówkowych, które są realizowane bez pośredników, w łańcuchu bloków. Można je traktować jako instrument finansowy umożliwiający inwestowanie, ale nacechowane jest ono wysokim poziomem ryzyka. Najlepiej nie uciekać się do pożyczania pieniędzy, na przykład w formie kredytu gotówkowego, by móc rozpocząć kryptowalutowe inwestycje. Bazujmy na własnych środkach. Jak zarabiać na kryptowalutach? Sprawdź to z nami.

Czym jest kryptowaluta?

Zanim przejdziemy do rozważania tego, czy i jak inwestować, warto jest sprawdzić, co to są kryptowaluty. Definicja wskazuje, że każda kryptowaluta jest walutą wirtualną, dla której podstawą jest kryptografia. Stąd też możesz spotkać się z mniej popularnym określeniem – waluty kryptograficzne. Nie ma ona więc swojego materialnego odpowiednika, a formę niepowtarzalnego kodu zabezpieczającego przed kopiowaniem i wielokrotnym użytkowaniem. Taki kod informatyczny jest zaszyfrowany.

Często porównywane są tradycyjne waluty fiducjarne do kryptowalut. Jak działają jedne i drugie? W przeciwieństwie do walut wirtualnych, te tradycyjne, do których można zaliczyć złotówki, euro, jeny japońskie, dolara amerykańskiego czy franka szwajcarskiego, mają fizyczną postać – monet i banknotów.

Kształtowaniem polityki monetarnej z wykorzystaniem takich środków pieniężnych zajmują się banki centralne w poszczególnych krajach. Natomiast w przypadku kryptowalut w ogóle nie ma instytucji centralnej w łańcuchu bloków, czyli w blockchainie. Każdy użytkownik jednego systemu jest tak samo ważny, jak inni. Dlatego też cechą przypisywaną całkiem słusznie do kryptowalut jest ich decentralizacja.

Co istotne, zapewniają one anonimowość użytkownikom, którzy się nimi posługują. Mają globalny zasięg, nie można ich przypisać do jednego lub kilku krajów, a ich istnienie czy liczba coinsów (monet) w obiegu nie jest uzależniona od banku centralnego. Siły popytu i podaży powodują, że kryptowaluty zmieniają swoje kursy – raz nabierają wartości, a raz tracą ją. Można powiedzieć, że kryptowaluty funkcjonują na globalnym, wolnym rynku finansowym. Od niedawna można je kupować i sprzedawać, w ramach działań inwestycyjnych z wykorzystaniem oferty giełd.

Cechy kryptowalut można przedstawić w formie listy:

 • zdecentralizowany system,
 • anonimowość użytkowników,
 • brak pośredników przy dokonywaniu transakcji,
 • brak mechanizmu sterującego wartością kryptowalut ze strony banku centralnego,
 • ustalanie wartości za sprawą mechanizmów rynkowych, głównie sił podaży i popytu,
 • zdematerializowana forma,
 • oparcie o technologię łańcucha bloków (w większości przypadków najważniejszych kryptowalut).

Kryptowaluty działają w ten sposób, że ich posiadacze mają je w formie szyfrowanego kodu cyfrowego, który zapisany jest w elektronicznym portfelu. Użytkownik ma przypisany do niego klucz prywatny, za pośrednictwem którego może korzystać ze zgromadzonych walut wirtualnych i dokonywać transakcji. Informacje o nich nie trafiają do centralnego systemu, ale do sieci komputerów użytkowników w rozproszonej bazie blockchain. W miarę realizacji kolejnych transakcji układają się one w większe bloki i w łańcuch, stąd też i nazwa blockchain. Każdy blok zawiera tylko określoną liczbę transakcji.

Proces dodawania kolejnych transakcji do bloków i samego łańcucha nazywany jest miningiem, inaczej kopaniem lub wydobywaniem kryptowalut, a osoby zajmujące się tym są kryptowalutowymi górnikami, którzy w swojej pracy wykorzystują maszyny o bardzo wysokiej mocy obliczeniowej.

Jedną z najważniejszych i zarazem najbardziej znanych kryptowalut na świecie jest Bitcoin, nazywany „cyfrowym złotem”. Nie jest to pierwsza waluta wirtualna, jaka powstała, ale zyskała ona ogromną popularność i stała się wręcz synonimem kryptowalut. Co to jest? To kryptowaluta oparta na technologii blockchain, czyli wspominanych łańcuchów bloków. Pozwala na dokonywanie płatności na odległość, bez aktywności pośredników, ale i jest potężnym aktywem inwestycyjnym.

Sprawdź także: Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty

Rodzaje kryptowalut

Rynek kryptowalutowy cały czas się rozwija i pojawiają się zupełnie nowe kryptowaluty. Notowania na giełdach walut wirtualnych pokazują, w jak dynamicznym tempie zmieniają się ich kursy. Dowiedz się, jakie są kryptowaluty, by wiedzieć, jakie masz możliwości prowadzenia inwestycji z ich zastosowaniem. Jest ich już kilka tysięcy, ale najczęściej mówi się o kilku:

 • Bitcoin – BTC – nazywany cyfrowym złotem jest kryptowalutą, która została uruchomiona z początkiem 2009 roku. Pod koniec 2008 roku pojawił się w sieci manifest Satoshi Nakamoto, który jest twórcą Bitcoina. Problem w tym, że pomimo upływu czasu i zwiększenia popularności BTC w skali światowej, nadal nie znana jest tożsamość jego twórcy. Co to jest Bitcoin? To przykład kryptowaluty opierającej się na blockchainie, która jest cyfrową walutą, działającą w zdecentralizowanym systemie. Pozwala na dokonywanie błyskawicznych transakcji w sieci, bez pośredników, opóźnień czy prowizji. Liczba Bitcoinów w obiegu jest ograniczona do 21 mln – tylko tyle BTC może zostać wykopanych i żaden rząd czy bank centralny nie ma narzędzi pozwalających na zwiększenie podaży cyfrowego złota. Eksperci twierdzą, że taka cecha Bitcoina jest naturalnym mechanizmem antyinflacyjnym. To środek płatniczy i instrument inwestycyjny. O przewadze BTC nad innymi kryptowalutami świadczy fakt, że całkowita kapitalizacja rynkowa tej waluty cyfrowej waha się w ostatnich latach w przedziale od około 40 do nawet 70 proc.
 • Ether – ETH – nazywana altcoinem, alternatywna dla Bitcoina kryptowaluta, funkcjonująca na platformie Ethereum. Nazywana jest ona cyfrowym srebrem. Powstała nieco później niż BTC, bo dopiero w 2015 roku. Ma wysoką płynność oraz nieograniczoną podaż. Eksperci rynku kryptowalutowego wychodzą z założenia, że pod wieloma względami platforma Ethereum nadaje się bardziej do inwestowania i czerpania z tego tytułu wymiernych korzyści finansowych przez inwestorów, niż sam Bitcoin. Wydobywanie Etheru jest też tańsze i szybsze.
 • Litecoin LTC to kolejny altcoin i zarazem jedna z najstarszych kryptowalut. Ma w sobie wiele cech przypisywanych Bitcoinowi, jak np. ograniczoną do 84 mln sztuk podaż, co także jest mechanizmem pozwalającym na opieranie się rosnącemu poziomowi inflacji. Łatwiej i szybciej się ją wykopuje i przetwarza.
 • Ripple – XRP to atrakcyjna kryptowaluta występująca na rynkach światowych, która opiera się na rozproszonych protokołach typu open-source, w których użytkownicy mogą wprowadzać swobodnie własne zmiany. Stąd też wynika ważna cecha Ripple, mianowicie możliwość dokonywania wręcz natychmiastowych transakcji. Korzystają z niej w przeważającej ilości przypadków instytucje finansowe i banki na całym świecie.
 • Dogecoin – DOGE – kryptowaluta stworzona niejako dla żartu, ale za sprawą głównie wypowiedzi i przychylności ze strony Elona Muska, czyli dyrektora Tesli, wciąż zyskuje na wartości.

Altcoiny, czyli kryptowaluty alternatywne względem Bitcoina, mają własną sieć blockchain, a ich tokeny tworzone są z wykorzystaniem smart kontraktów, czyli gotowych protokołów komputerowych. Niektóre blockchainy nie mają żadnych tokenów, np. sieć Bitcoin, ale już na platformie Ethereum powstały ich setki w postaci tokenów ERC-20.

Ethereum ETH i Litecoin LTC - co to jest? Co musisz wiedzieć o tych kryptowalutach?

Jak kupić Bitcoina lub inną kryptowalutę?

Zainteresowany kryptowalutami i możliwością uczestniczenia w blockchainie? Nie pozostaje Ci nic innego, jak kupić kryptowaluty. Wybór większości początkujących inwestorów pada z reguły na Bitcoina, który cieszy się ogromną popularnością. Jak kupić Bitcoina? Możesz to zrobić na dwa główne sposoby – zostać kryptowalutowym górnikiem i z użyciem komputera zacząć wydobywać BTC poprzez rozwiązywanie skomplikowanych zagadek matematycznych. Błędem jest postrzeganie wydobywania kryptowalut jako zajęcia zarezerwowanego wyłącznie dla osób, które są w posiadaniu tzw. superkomputerów. Owszem, maszyny, które mają wysoką moc obliczeniową, ponieważ potrzebna jest ona do realizowania transakcji Bitcoinami w ich sieci. Niestety, wiąże się to z ogromnym zużyciem energii elektrycznej.

Inną drogą do wejścia w posiadania Bitcoina jest jego zakup np. na kryptowalutowej giełdzie. Musisz jedynie wytypować odpowiedni moment, w którym rzeczywiście najbardziej warto kupić waluty cyfrowe. Kiedy są one wyceniane na bardzo wysokim poziomie, to ryzyko spadku wartości Bitcoina czy innej kryptowaluty jest wysokie.

Sprawdź więc najpierw, ile kosztuje 1 Bitcoin i jaka była jego wycena w ciągu ostatnich tygodni lub miesięcy. Jeśli wyraźnie widać, że od dłuższego czasu Bitcoin traci na wartości, to być może dobra chwila na zainwestowanie w niego swoich środków finansowych. Pamiętaj o tym, by korzystać przy kupowaniu kryptowalut, nie tylko Bitcoina, z zaufanych platform giełdowych.

Giełda kryptowalut - najważniejsze informacje

Jeśli nie wiesz jeszcze, gdzie bezpiecznie kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, możesz się tego szybko dowiedzieć. Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem związanym z transakcjami krypotwalutowymi i kupowaniem cyfrowych wartości pieniężnych jest skorzystanie z giełdy kryptograficznej. Giełda kryptowalut pozwala zakupić wirtualne pieniądze, a także zarządzać ich wymianą, sprzedażą, czy wypłatą na Twój portfel. Pytanie tylko, gdzie kupować kryptowaluty, by giełda zapewniała bezpieczeństwo transakcji i przechowywania kupionych walorów?

Z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej giełd krypotwalut, z naszej strony polecamy jednak tylko kilka, które wyróżniają się brakiem ukrytych kosztów i gwarantują pełny support, a także w niektórych przypadkach możliwość obsługi giełdy w języku polskim.

 • Zonda, wcześniej Bitbay to największa Polska giełda kryptowalut, która gwarantuje dostęp do 30 najpopularniejszych kryptowalut, zapewniając transakcje w PLN, USD, EUR, GBP. Bitbay wymaga dwuetapowej weryfikacji każdego klienta, gwarantując jednak maksymalne bezpieczeństwo każdej transakcji na giełdzie. Obsługa może być prowadzona w języku polskim i jest to giełda mająca polskie korzenie.
 • Binance to z kolei największa giełda na świecie, która mimo globalnego zasięgu, pozwala na skorzystanie w języku polskim, co jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie znają angielskiego. Binance pozwala na szybkie transakcje P2P bez konieczności przechodzenia pełnej weryfikacji klienta, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Dużym atutem Binance jest dostęp do 400 różnych kryptowalut, a także szybkie transakcje. Charakteryzuje się ona bardzo dużą płynnością – ponad 1,4 mln transakcji na sekundę. Minimalna wpłata w przypadku tej giełdy na konto użytkownika wynosi 40 zł.
 • BitClude – polska giełda kryptowalutowa, która funkcjonuje od 2017 roku. Posiada certyfikat od Ministerstwa Cyfryzacji. Wymaga jedynie 1 zł wpłaty minimalnej, obsługa jest prowadzona w języku polskim, a platforma udostępnia na razie tylko3  kryptowaluty.
 • Coinbase – światowa giełda kryptowalutowa, o bardzo długim stażu działalności. Oferuje około 120 kryptowalut, a prowizje makera/takera wynoszą 0,5 proc. Kryptowaluty można kupować z wykorzystaniem takich walut FIAT jak EUR, USD, GBP, AUD, CAD, CHF czy JPY. Zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Śledząc historię Bitcoina, można przekonać się, że to kryptowaluta, która przyniosła ogromne zyski ludziom, którzy zdecydowali się na jej kupno w momencie, gdy cena BTC była bardzo korzystna, tuż po wprowadzeniu jej na rynek, w roku 2009. Cena Bitcoina zaczęła wzrastać na przełomie 2017 i 2018 roku. Aktualnie kurs BTC utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, co oczywiście powoduje, że wiele osób znów zaczęło interesować się kryptowalutami i różnymi możliwościami zarobku za ich pomocą.

W grudniu 2017 roku w szczycie wyceny trzeba było zapłacić ponad 70 tys. zł za jednego Bitcoina. Jak zacząć zarabiać na nim obecnie? Przede wszystkim śledząc aktualne notowania BTC na giełdach kryptowalutowych na świecie. Od szczytu na koniec 2017 roku przez mniej więcej 3 lata wartość Bitcoina nie rosła w spektakularny sposób. Zainteresowanie cyfrowym złotem spadło, ale nie na długo. Z początkiem 2021 roku ponownie mogłeś obserwować zwrot w sytuacji BTC. Jak zarabiać na nim? Fora dyskusyjne pękały w szwach, kiedy kolejni inwestorzy wyrażali zainteresowanie tym, jak szybko zarobić na Bitcoinie, a akurat na przełomie 2020 i 2021 roku było to jak najbardziej możliwe. 11 grudnia 2020 roku za 1 BTC trzeba było zapłacić nieco ponad 69 tys. zł, podczas gdy 8 stycznia, po niespełna miesiącu wycena sięgnęła kolejnego szczytu na poziomie ponad 148 tys. zł. Ponad 200 proc. zarobku na kryptowalucie to coś, wobec czego nie można przejść obojętnie. Tak wysokie zyski z akcji czy walut fiducjarnych w krótkim czasie w praktyce niemal są nieosiągalne.

Okazało się, że nie był to koniec „rajdu” BTC ku szczytom wyceny. 12 marca 2021 roku za 1 BTC płacono dokładnie 234 940,64 zł, a 12 listopada 2021 roku 261 026,79 zł, co jest najwyższą wyceną dla tej kryptowaluty. Z wykresu Bitcoina wynika, że dynamika zmian w wartości cyfrowego złota jest wysoka, dlatego inwestycje prowadzone z udziałem tej kryptowaluty obarczone są ryzykiem inwestycyjnym.

Jak zarabiać na Bitcoin, Ethereum, Litecoin oraz mniej znanych kryptowalutach? Jak zacząć zyskiwać na tych niecodziennych inwestycjach? Oto najłatwiejsze metody, które pomogą ci zainwestować twoje oszczędności:

 • kupno kryptowaluty i sprzedaż po wyższym kursie;
 • arbitraż, czyli kupno kryptowaluty na jednej kryptogiełdzie i sprzedanie jej z zyskiem na innej giełdzie kryptowalut;
 • zakup z pomocą BTC innej kryptowaluty i wymiana, gdy kurs będzie dla ciebie sprzyjający;
 • udzielanie pożyczek społecznościowych z pomocą krypotwalut.

Bitcoin bez wątpienia jest najpopularniejszą kryptowalutą na świecie. Nie oznacza jednak, że chcąc zarabiać za ich pomocą, konieczne będzie inwestowanie właśnie w tę kryptowalutę. Zachęcamy do śledzenia kursów i wyboru takiego celu wykorzystania środków, który będzie dla ciebie odpowiedni. Rynek walut kryptograficznych jest ogromny, a być może decydując się w tej chwili na kupno niepopularnej kryptowaluty, której wartość jest wyjątkowo niska, będziesz mieć szansę za kilka lat cieszyć się inwestycją, która przyniesie ci niewielkim kosztem spektakularne zyski.

Jaki sposób zarabiania jest optymalnie najkorzystniejszy? Metod, które pozwalają zarabiać z pomocą kryptowalut, jest sporo, warto jednak zastanowić się, która z opcji, będzie najkorzystniejsza dla osoby, która dopiero zaczyna zarabiać na giełdzie i liczy na zysk mimo niewielkiego zaangażowania, czy braku doświadczenia. Najłatwiejszą metodą zarobku z pomocą BTC jest korzystanie ze spekulacji na giełdzie. Kurs kryptowalut zmienia się w czasie rzeczywistym, dając liczne możliwości wymiany kryptowalut, kupna, sprzedaży, gdy tylko kurs będzie dla ciebie sprzyjający. Warto także zainwestować w Bitcoina lub inną kryptowalutę i potraktować tę inwestycję długoterminowo, czekając na duże wahania kursu, skupując BTC, gdy jego cena będzie najniższa, a sprzedawać, gdy kurs będzie gwarantować bardzo duży zysk.

A ile można zarobić na kryptowalutach? To zależy, ile pieniędzy w nie zainwestujesz, kiedy, jak wytypujesz waluty wirtualne do inwestowania i którą metodę lokowania środków finansowych wybierzesz.

Czy warto inwestować w kryptowaluty?

Czy warto interesować się kryptowalutami i w jakie inwestować? Czy takie inwestowanie faktycznie pomoże ci pomnożyć oszczędności i zarobić realne pieniądze, które zasilą twoje konto osobiste? Kryptowaluty gwarantują wiele możliwości i decydując się na inwestycję i kupno Bitcoina możesz liczyć na zysk, choć trzeba pamiętać, że nie ma gwarancji, że kupiona przez ciebie wirtualna waluta nie straci na wartości. Forum dyskusyjne dotyczące inwestowania w waluty wirtualne jest pełne historii ludzi, którzy niestety stracili swoje pieniądze na podejmowaniu takich inwestycji. Dlatego należy je uznać za transakcje ryzykowne, co nie zmienia jednak faktu, że może dać zarobić znacznie więcej niż lokowanie pieniędzy na lokatach, czy inwestowania w fundusze.

Ile trzeba zainwestować w kryptowaluty, aby osiągnąć z góry założone cele? Przy obecnych wycenach Bitcoina, czy warto lokować w niego swoje pieniądze? Na początek nie jest to najlepszym pomysłem, ale nie musisz kupować od razu 1 BTC czy wielokrotność takiej kryptowaluty. Zarabianie na kryptowalutach ma to do siebie, że możesz kupić nawet setną część czy tysięczną część BTC i również czerpać korzyści z tego, że cena Bitcoina wzrośnie. Oczywiście, im więcej lokujesz środków finansowych w takie instrumenty finansowe, tym więcej potencjalnie możesz zarobić, co jest wynikiem efektu skali, ale występuje ryzyko straty środków finansowych. Na pytanie o to, czy zarabianie na bitcoinach w opinii inwestorów jest możliwe, ale nie bez ryzyka tego, ze stracisz część, a nawet całość zainwestowanych środków.

Czy warto kupić kryptowalutę? Tak! To prosty sposób zainwestowania i pomnożenia pieniędzy, pod warunkiem, że poświęcisz temu czas i będziesz śledzić aktualny kurs, co pomoże ci podejmować świadome i korzystne działania dla twojego portfela.

To może Cię zainteresować: Czy warto inwestować w złoto?

Wady i zalety inwestycji w kryptowaluty

Trudno jest podać, ile można zarobić na Bitcoinie i na innych kryptowalutach, ponieważ to zależy od wielu czynników, między innymi tego, ile pieniędzy przeznaczysz na zakup BTC. Inwestycja ta może być strzałem w przysłowiową dziesiątkę, jeśli kupisz kryptowaluty w „dołku”, czyli w czasie ich najniższej lub umiarkowanie niskiej wyceny. Nie jest łatwo wytypować moment, kiedy kryptowaluta zaczyna odrabiać straty i pnie się ku górze. Zależy ona od tak wielu zmiennych, nie tylko od sił podaży i popytu, że nawet analitycy rynku nie są w stanie z dużą dozą prawdopodobieństwa wyliczyć, ile można zarobić na kryptowalutach w danym czasie. Trzeba zaryzykować i dobrze rozpoznać rynek, zanim dokonasz inwestycji w waluty cyfrowe.

Kryptowaluty to nowoczesne aktywa inwestycyjne, które mają wiele zalet, ale nie są wolne od wad. Zgromadziliśmy ich plusy i minusy w tabeli:

Kryptowaluty

Zalety

Wady

Anonimowość użytkowników podczas transakcji

Brak kontroli i nadzoru ze strony banków centralnych

Brak materialnej formy

Brak gwarancji stabilności i wartości kryptowalut

Decentralizacja

Podatność kursu kryptowalut na spekulacje

Brak pośredników w transakcjach

Niepewność wyceny

Natychmiastowa realizacja płatności

Atrakcyjność waluty dla przestępców

Brak kosztów związanych z przewalutowaniem w transakcjach międzynarodowych

Bezpieczeństwo transakcji

Korzystanie z mechanizmu chroniącego przed inflacją – np. przy Bitcoinie

Czy inwestowanie w kryptowaluty jest bezpieczne?

Przy rozpoczynaniu jakichkolwiek inwestycji, czy to w akcje spółek notowanych na giełdzie, w obligacje korporacyjne czy inne aktywa, zawsze musisz mieć na uwadze ryzyko, jakie przy tym ponosisz. Dlatego zwróć uwagę na wskazówki ekspertów rynku kryptowalutowego i na to czy inwestowanie w Bitcoina jest bezpieczne? Patrząc na wykres BTC wyraźnie widać zmienność, jakiej podlega. Nagle wyceniany jest ponad granicę 200 tys. zł, by za chwilę diametralnie stracić na wartości o kilkadziesiąt procent. Wszystko dlatego, że spekulacje mogą mocno wpływać na wycenę kryptowalut. Prognozy ekspertów nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, a co najważniejsze – często są bardzo rozbieżne.

Fakt, że Bitcoin wraz z innymi kryptowalutami pozostaje poza nadzorem centralnych instytucji krajowych, budzi wątpliwość co do tego, czy takie inwestowanie jest legalne? To zależy od wewnętrznych decyzji poszczególnych krajów. Zwykle Bitcoin nie jest legalnym środkiem płatniczym, poza Salwadorem, który uznał tę kryptowalutę za swoją własną.

Na podkreślenie zasługuje to, że inwestycje w kryptowaluty to ryzykowne przedsięwzięcie. Wraz z wysokim ryzykiem utraty części lub całości posiadanych środków finansowych idzie jednak to, że pozwalają one w krótkim czasie wypracować ponadprzeciętne zyski.

W Polsce zarabianie na Bitcoinie jest legalne, a fiskus uznaje obrót kryptowalutami jak typowe transakcje przy użyciu dowolnych aktywów. Na razie nabycie i posiadanie kryptowalut w Polsce nie podlega opodatkowaniu, ale już przygotowywane są nowe regulacje w tym zakresie. Podatek od zysków uzyskiwanych z takich transakcji to podatek dochodowy, a podatnicy są zobowiązani do rozliczania transakcji z wykorzystaniem kryptowalut przynoszące dochody w składanej w urzędzie skarbowym deklaracji PIT. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców.

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

Istnieją przepisy dotyczące odpłatnego zbywania walut wirtualnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 f ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, takie transakcje polegają na wymianie kryptowalut na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną. Wymianę jednej kryptowaluty np. na złotówki polski ustawodawca uważa za osiąganie przychodów. Przychód ten musi być rozliczony na deklaracji PIT-38, która powinna trafić do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia danego roku podatkowego. Podstawą opodatkowania jest dochód, czyli różnica pomiędzy przychodem a kosztem uzyskania przychodów, tj. wszelkimi wydatkami, które zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia jego źródła. Odliczeniu podlegać będą tylko koszty bezpośrednio pozostające w związku z obrotem kryptowalutami.

Nie przegap: 

Obligacje zerokuponowe – wzór. Sprawdź jak obliczyć zysk z obligacji zerokuponowych

Dywidenda – co to jest? Jak wygląda wypłata dywidendy?

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak kupić Bitcoin, Gdzie kupić Bitcoina - Kupno BTC?
Poradniki - kryptowaluty
15.02.2022

Jak kupić Bitcoin, Gdzie kupić Bitcoina - Kupno BTC?

...binance przewiduje płatności w najpopularniejszych walutach, w tym w PLN, EUR, USD, GBP, CHF, RUB, CZK. Co to oznacza dla Ciebie? Z łatwością kupisz, a także sprzedasz BTC lub inne kryptowaluty za złotówki, bez obaw o przewalutowanie czy dodatkowe opłaty. Warunkiem kupna kryptowalut w PLN będzie jednak skorzystanie z karty kredytowej oraz weryfikacja konta. Giełda Binance...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Bitcoin i kryptowaluty jak zacząć? Jak kupić kryptowaluty w 2022?
Poradniki - kryptowaluty
27.04.2021

Bitcoin i kryptowaluty jak zacząć? Jak kupić kryptowaluty w 2022?

...kryptowalutę za złotówki! Inwestowanie w kryptowaluty w trakcie pandemii staje się niezwykle popularną formą zabezpieczania swojego kapitału przez prywatnych inwestorów. W dobie ekstremalnie niskich stóp procentowych, nieopłacalnych lokat oraz...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Ile kosztuje Bitcoin? Bitcoin kurs 2021
Poradniki - kryptowaluty
25.04.2021

Ile kosztuje Bitcoin? Bitcoin kurs 2021

...dają ogromne możliwości inwestycyjne, a coraz więcej osób chętnie śledzi informacje związane z zarabianiem na Bitcoinie. Uważasz, że kryptowaluty pozwolą ci uniknąć inflacji, a twoje oszczędności z pomocą kryptowalut przyniosą ci znaczne zyski? Zachęcamy wszystkich do zgłębiania wiedzy na...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak inwestować w kryptowaluty? Jak zacząć inwestować w Bitcoin?
Poradniki - kryptowaluty
24.04.2021

Jak inwestować w kryptowaluty? Jak zacząć inwestować w Bitcoin?

...inwestycji, która pozwoli nie tylko bezpiecznie ulokować pieniądze, ale przede wszystkim pomnożyć kapitał w dobie galopującej inflacji. Jak bezpiecznie i mądrze zacząć inwestować w kryptowaluty? Co musisz zrobić, żeby Twoja inwestycja okazała się bezpieczna i udana? Jak skutecznie inwestować w Bitcoina w 2021 roku?  To pytania, które najczęściej pojawiają się u osób, które...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kantor Bitcoin - czy kantor kryptowalut online jest bezpieczny?
Poradniki - kryptowaluty
23.04.2021

Kantor Bitcoin - czy kantor kryptowalut online jest bezpieczny?

...łatwe kupno i sprzedaż kryptowluty. Czy kantor kryptowalut warto brać pod uwagę, gdy rozważa się rozpoczęcie inwestycji z pomocą wirtualnych monet? Na pytanie, jak inwestować w Bitcoin oraz inne kryptowaluty, znajdziesz odpowiedź na naszej stronie. Warto jednak pamiętać, że pierwszym krokiem, jaki musi wykonać przyszły inwestor, to kupno Bitcoina, a jak wiadomo, odpowiedź na to, gdzie kupić Bitcoina...

Zobacz więcej
4 min. czytania
Ethereum ETH i Litecoin LTC - co to jest?
Poradniki - kryptowaluty
19.01.2021

Ethereum ETH i Litecoin LTC - co to jest? Co musisz wiedzieć o tych kryptowalutach?

...cieszą się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Choć jeszcze kilka lat temu inwestycja w kryptowaluty wiązała się z dużym ryzykiem i niewielka liczba osób upatrywała w tym lukratywnych transakcji, dziś już dobrze wiadomo, że ulokowanie pieniędzy w...

Zobacz więcej
8 min. czytania