× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus a wakacje kredytowe - kto i jak z tego skorzysta?

Zaktualizowano: 15.01.2021 11:32
Opublikowano: 17.03.2020 09:31
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 7

Podjęto już decyzję, zgodnie z którą banki mogą zaoferować kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych, które pomogą w spłacie zadłużeń , mimo kwarantanny i niższych dochodów, jakich mogą spodziewać się pracownicy oraz właściciele firm.

Twoja obawa przed koronawirusem nie dotyczy wyłącznie twojego zdrowia, ale także finansów? Już we wcześniejszym artykule, poruszyliśmy problemy związane z kredytami gotówkowymi i hipotecznymi, a koronawirusem. Z pewnością masz świadomość, że aktualna sytuacja może przysporzyć ci wielu problemów, nie tylko pod względem trudności w spłacie zaciągniętych zadłużeń, ale także pod względem niższych wpływów na konto mając na uwadze przymusową przerwę od pracy.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Koronawirus dotknie pod względem finansowym zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy zmuszeni byli do zawieszenia działalności swoich firm.

Rząd oraz Związek Banków Polskich już o kilku dni szuka rozwiązania, które pomoże Polakom w tej trudnej sytuacji, mając na uwadze to, że konsekwencje koronawirusa będą miały wpływ na wielu kredytobiorców, jeszcze nawet przez kilka miesięcy. Zapowiedziano ułatwienia związane ze skorzystaniem z wakacji kredytowych, które pozwolą zawiesić spłatę kredytów. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej, zachęcamy do dalszej lektury.

Decyzja Związku Banków Polskich

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że banki powinny wyjść naprzeciw swoim klientom i umożliwić im spłatę swoich zadłużeń, mimo sytuacji, która dotknęła wszystkich z powodu panującej pandemii koronawirusa. Podjęto już decyzję, zgodnie z którą banki mogą zaoferować kredytobiorcom skorzystanie z dodatkowych wakacji kredytowych, które pomogą w spłacie zadłużeń finansowych, mimo trwającej kwarantanny i niższych dochodów, jakich mogą spodziewać się pracownicy oraz właściciele firm.1

Wakacje kredytowe mogą trwać od 3 do 6 miesięcy, a odroczenie spłaty będzie miało wpływ na wydłużenie o ten okres, czas trwania umowy kredytowej.

Klienci banków, którzy zdecydują się skorzystać z wakacji kredytowych, muszą pamiętać, że zawieszenie spłaty najczęściej dotyczy części kapitałowej, co oznacza, że kredytobiorca wciąż będzie zobowiązany do opłaty części odsetkowej. Nadal jeszcze nie są znane wszystkie warunki, ponieważ część instytucji na Polskim rynku finansowym może zdecydować się na udostępnienie wakacji kredytowych kapitałowo-odsetkowych, co oznacza, że kredytobiorca, nie musiałby martwić się żadnymi opłatami w okresie zawieszenia spłaty zadłużenia.

Wakacje kredytowe dla klienta indywidualnego

Bezpłatny urlop w pracy? Opieka nad dzieckiem? Koronawirus ma niewątpliwie zły wpływ nie tylko na zdrowie, ale także finanse. Wiele osób, już w przyszłym miesiącu otrzyma dużo niższe wynagrodzenie, a wciąż nie wiadomo, jak długo będziemy zmuszeni pozostać w domach, chcąc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Osoby spłacające kredyty z pewnością mają świadomość tego, że ich budżet może nie być w stanie pokryć zarówno podstawowych wydatków związanych z życiem, jak i opłacenia wszystkich zobowiązań finansowych.

W takiej sytuacji wakacje kredytowe, które zostały zapowiedziane przez Związek Banków Polskich, mogą być jedynym rozwiązaniem, by uniknąć zaległości w spłacie i narastających odsetek. Z wakacji kredytowych, w tej wyjątkowej sytuacji skorzystać będą mogli także ci klienci, którzy wcześniej skorzystali już z tego przywileju. Co ważniejsze, banki przyjmować będą wnioski o zawieszenie spłaty, niezależnie od tego, czy zgodnie z umową, takie udogodnienie było możliwe.

O wakacje kredytowe będzie można starać się, spłacając kredyty konsumpcyjne, a także kredyty celowe w tym na budowę domu czy kupno mieszkania. Dzięki temu, ułatwienie w spłacie i pomoc związana z koronawirusem, będzie dostępna dla wszystkich klientów indywidualnych.

Wakacje kredytowe dla przedsięborców

Prowadzisz firmę? Z powodu koronawirusa musiałeś ograniczyć swoją działalność lub zawiesić ją całkowicie? Wiele firm zostało zmuszonych do zaprzestania swojej działalności w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się wirusem. Restauracje, bary, kluby, fryzjerzy, kosmetyczki, duże zakłady pracy związane z przemysłem, a nawet biura czy sklepy odzieżowe. Straty dla właścicieli firm mogą być ogromne. Dlatego też Związek Banków Polskich zapewnia, że na wakacje kredytowe i zawieszenie spłaty zobowiązań, mogą liczyć także przedsiębiorcy. Jeśli jesteś w trakcie spłaty kredytu inwestycyjnego lub innego zadłużenia firmowego, podobnie jak klienci indywidualni, możesz wnioskować o zawieszenie spłaty swojego zadłużenia, nawet na 6 miesięcy.

Wniosek o wakacje kredytowe drogą elektroniczną

Związek Banków Polskich zapowiedział, że wszyscy klienci, chętni, by skorzystać z zawieszenia spłaty, mogą zrobić to z pomocą swojej bankowości elektronicznej, wysyłając wniosek z pomocą poczty elektronicznej, lub dzwoniąc do banku. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kontaktu i zachowanie bezpieczeństwa, bez konieczności osobistej wizyty w placówce banku.

Równie istotny będzie także fakt, że banki nie będą pobierać żadnej prowizji za rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe, a także nie będą naliczać dodatkowych opłat za skorzystanie z tego udogodnienia.

Obniżenie stóp procentowych NBP

Zapowiedziane przez ZBP udostępnienie wakacji kredytowych, a także znaczne zmniejszenie procedur związanych ze skorzystaniem z tego rozwiązania to nie jedyna opcja, jaka może pomóc kredytobiorcom. Prezes banku centralnego, Adam Glapiński, poinformował, że jest możliwość, by Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, co będzie miało realny wpływ na obniżenie rat m.in. kredytów hipotecznych, a także korzystniejsze warunki kredytów gotówkowych dostępnych na rynku.2

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami. Możesz zadać pytanie w komentarzu lub przedstawić swój problem kontaktując się z nami dzięki poczcie elektronicznej na adres kontakt@17bankow.com.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Źródła: 

  1. Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19
  2. Obligacje.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty
Poradniki 15.01.2021

Wezwanie do zapłaty - Wezwanie przedsądowe - Ponaglenie do zapłaty

Co musisz wiedzieć o wezwaniu do zapłaty? Jak wygląda przedsądowe wezwanie do zapłaty? Przedsądowe wezwanie do zapłaty a ostateczne wezwanie do zapłaty, sprawdź, czym się różnią. 

Zobacz więcej
BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC
Poradniki 12.01.2021

BIC w polskich bankach - Kod SWIFT/BIC

Numer IBAN to unikalny numer, dzięki któremu możliwe jest zidentyfikowanie konkretnego rachunku bankowego prowadzonego przez daną osobę w określonej instytucji bankowej. Numer IBAN jest niezbędny do tego, aby móc...

Zobacz więcej
Kalkulator odsetek ZUS
Poradniki 31.12.2020

Kalkulator odsetek ZUS

Odsetki ZUS w pigułce — za co są naliczane, ile wynoszą, kto musi je płacić? Dzięki temu artykułowi poznasz najważniejsze zasady i dowiesz się, co się stanie, gdy spóźnisz się z płatnością.

Zobacz więcej
Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?
Poradniki 28.12.2020

Rejestr dłużników, ewidencja dłużników - jak zadłużają się Polacy?

Do najpopularniejszych baz dłużników zalicza się w Polsce Krajowy Rejestr Długów, Biuro Informacji Gospodarczej oraz Biuro Informacji Kredytowej. Z usług tych podmiotów najczęściej korzystają banki oraz instytucje pozabankowe.

Zobacz więcej
Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?
Poradniki 18.12.2020

Emerytura po mężu - dziedziczenie emerytury. Ile wynosi renta rodzinna?

Choć wdowa może otrzymać w ramach renty tylko 85% świadczeń przyznanych zmarłemu mężowi, to dla wielu Polek wciąż atrakcyjne rozwiązanie, dużo korzystniejsze niż pobieranie przysługującej kobiecie renty, czy emerytury.

Zobacz więcej
Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności
Poradniki 16.12.2020

Spółdzielcze prawo własnościowe do lokalu - prawo własności

Spółdzielcze prawo do lokalu można zmienić w spółdzielcze mieszkanie własnościowe bądź postarać się o otrzymanie własności odrębnej. Na taki krok warto zdecydować, gdy spółdzielnia proponuje nam transakcję...

Zobacz więcej