×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus a wakacje kredytowe - kto i jak z tego skorzysta?

Opublikowano: 17.03.2020 09:31

Podjęto już decyzję, zgodnie z którą banki mogą zaoferować kredytobiorcom skorzystanie z wakacji kredytowych, które pomogą w spłacie zadłużeń , mimo kwarantanny i niższych dochodów, jakich mogą spodziewać się pracownicy oraz właściciele firm.

Twoja obawa przed koronawirusem nie dotyczy wyłącznie twojego zdrowia, ale także finansów? Już we wcześniejszym artykule, poruszyliśmy problemy związane z kredytami gotówkowymi i hipotecznymi, a koronawirusem. Z pewnością masz świadomość, że aktualna sytuacja może przysporzyć ci wielu problemów, nie tylko pod względem trudności w spłacie zaciągniętych zadłużeń, ale także pod względem niższych wpływów na konto mając na uwadze przymusową przerwę od pracy.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Koronawirus dotknie pod względem finansowym zarówno pracowników, jak i pracodawców, którzy zmuszeni byli do zawieszenia działalności swoich firm.

Rząd oraz Związek Banków Polskich już o kilku dni szuka rozwiązania, które pomoże Polakom w tej trudnej sytuacji, mając na uwadze to, że konsekwencje koronawirusa będą miały wpływ na wielu kredytobiorców, jeszcze nawet przez kilka miesięcy. Zapowiedziano ułatwienia związane ze skorzystaniem z wakacji kredytowych, które pozwolą zawiesić spłatę kredytów. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym czegoś więcej, zachęcamy do dalszej lektury.

Decyzja Związku Banków Polskich

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich podkreślił, że banki powinny wyjść naprzeciw swoim klientom i umożliwić im spłatę swoich zadłużeń, mimo sytuacji, która dotknęła wszystkich z powodu panującej pandemii koronawirusa. Podjęto już decyzję, zgodnie z którą banki mogą zaoferować kredytobiorcom skorzystanie z dodatkowych wakacji kredytowych, które pomogą w spłacie zadłużeń finansowych, mimo trwającej kwarantanny i niższych dochodów, jakich mogą spodziewać się pracownicy oraz właściciele firm.1

Wakacje kredytowe mogą trwać od 3 do 6 miesięcy, a odroczenie spłaty będzie miało wpływ na wydłużenie o ten okres, czas trwania umowy kredytowej.

Klienci banków, którzy zdecydują się skorzystać z wakacji kredytowych, muszą pamiętać, że zawieszenie spłaty najczęściej dotyczy części kapitałowej, co oznacza, że kredytobiorca wciąż będzie zobowiązany do opłaty części odsetkowej. Nadal jeszcze nie są znane wszystkie warunki, ponieważ część instytucji na Polskim rynku finansowym może zdecydować się na udostępnienie wakacji kredytowych kapitałowo-odsetkowych, co oznacza, że kredytobiorca, nie musiałby martwić się żadnymi opłatami w okresie zawieszenia spłaty zadłużenia.

Wakacje kredytowe dla klienta indywidualnego

Bezpłatny urlop w pracy? Opieka nad dzieckiem? Koronawirus ma niewątpliwie zły wpływ nie tylko na zdrowie, ale także finanse. Wiele osób, już w przyszłym miesiącu otrzyma dużo niższe wynagrodzenie, a wciąż nie wiadomo, jak długo będziemy zmuszeni pozostać w domach, chcąc ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Osoby spłacające kredyty z pewnością mają świadomość tego, że ich budżet może nie być w stanie pokryć zarówno podstawowych wydatków związanych z życiem, jak i opłacenia wszystkich zobowiązań finansowych.

W takiej sytuacji wakacje kredytowe, które zostały zapowiedziane przez Związek Banków Polskich, mogą być jedynym rozwiązaniem, by uniknąć zaległości w spłacie i narastających odsetek. Z wakacji kredytowych, w tej wyjątkowej sytuacji skorzystać będą mogli także ci klienci, którzy wcześniej skorzystali już z tego przywileju. Co ważniejsze, banki przyjmować będą wnioski o zawieszenie spłaty, niezależnie od tego, czy zgodnie z umową, takie udogodnienie było możliwe.

O wakacje kredytowe będzie można starać się, spłacając kredyty konsumpcyjne, a także kredyty celowe w tym na budowę domu czy kupno mieszkania. Dzięki temu, ułatwienie w spłacie i pomoc związana z koronawirusem, będzie dostępna dla wszystkich klientów indywidualnych.

Wakacje kredytowe dla przedsięborców

Prowadzisz firmę? Z powodu koronawirusa musiałeś ograniczyć swoją działalność lub zawiesić ją całkowicie? Wiele firm zostało zmuszonych do zaprzestania swojej działalności w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia się wirusem. Restauracje, bary, kluby, fryzjerzy, kosmetyczki, duże zakłady pracy związane z przemysłem, a nawet biura czy sklepy odzieżowe. Straty dla właścicieli firm mogą być ogromne. Dlatego też Związek Banków Polskich zapewnia, że na wakacje kredytowe i zawieszenie spłaty zobowiązań, mogą liczyć także przedsiębiorcy. Jeśli jesteś w trakcie spłaty kredytu inwestycyjnego lub innego zadłużenia firmowego, podobnie jak klienci indywidualni, możesz wnioskować o zawieszenie spłaty swojego zadłużenia, nawet na 6 miesięcy.

Wniosek o wakacje kredytowe drogą elektroniczną

Związek Banków Polskich zapowiedział, że wszyscy klienci, chętni, by skorzystać z zawieszenia spłaty, mogą zrobić to z pomocą swojej bankowości elektronicznej, wysyłając wniosek z pomocą poczty elektronicznej, lub dzwoniąc do banku. Dzięki temu możliwe jest ograniczenie kontaktu i zachowanie bezpieczeństwa, bez konieczności osobistej wizyty w placówce banku.

Równie istotny będzie także fakt, że banki nie będą pobierać żadnej prowizji za rozpatrzenie wniosku o wakacje kredytowe, a także nie będą naliczać dodatkowych opłat za skorzystanie z tego udogodnienia.

Obniżenie stóp procentowych NBP

Zapowiedziane przez ZBP udostępnienie wakacji kredytowych, a także znaczne zmniejszenie procedur związanych ze skorzystaniem z tego rozwiązania to nie jedyna opcja, jaka może pomóc kredytobiorcom. Prezes banku centralnego, Adam Glapiński, poinformował, że jest możliwość, by Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego, co będzie miało realny wpływ na obniżenie rat m.in. kredytów hipotecznych, a także korzystniejsze warunki kredytów gotówkowych dostępnych na rynku.2

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule? Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Skontaktuj się z nami. Możesz zadać pytanie w komentarzu lub przedstawić swój problem kontaktując się z nami dzięki poczcie elektronicznej na adres kontakt@17bankow.com.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Źródła: 

  1. Komunikat ZBP w sprawie działań pomocowych podejmowanych przez banki w związku z pandemią koronawirusa COVID 19
  2. Obligacje.pl

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Upadłość konsumencka - dla kogo? Jak i kiedy skorzystać?
Poradniki22.09.2020

Upadłość konsumencka - dla kogo? Jak i kiedy skorzystać?

Upadłość konsumencka została wprowadzona dla osób niewypłacalnych - jej głównym celem jest oddłużenie z całości bądź części powstałego zadłużenia, którego konsument nie będzie w stanie samodzielnie spłacić.

Zobacz więcej
Czy warto inwestować w złoto?
Poradniki14.09.2020

Czy warto inwestować w złoto?

Jeśli nasz portfel inwestycyjny jest prawidłowo zdywersyfikowany i zawiera rozmaite rodzaje aktywów inwestycyjnych, wówczas z pewnością będziemy mogli liczyć w długoterminowej perspektywie na satysfakcjonujące wyniki.

Zobacz więcej
Odsetki ustawowe
Poradniki10.09.2020

Odsetki ustawowe

Odsetki kapitałowe, czyli odsetki ustawowe, należą się za wykorzystany kapitał. Może być o nich mowa w umowie pożyczki. W przypadku, gdy obie strony nie określą między sobą wysokości odsetek kapitałowych, wówczas stosuje się...

Zobacz więcej
Darowizna mieszkania - podatek, opłaty notarialne, koszty, taksa, przepisanie mieszkania
Poradniki07.09.2020

Darowizna mieszkania - podatek, opłaty notarialne, koszty, taksa, przepisanie mieszkania

Darowizna mieszkania to coś rewelacyjnego szczególnie dla młodych rodzin, których nie stać na zakup własnego lokum. W dzisiejszych czasach uzyskanie kredytu hipotecznego na mieszkanie jest niezwykle trudne.

Zobacz więcej
Czym są gwarancje bankowe?
Poradniki24.08.2020

Czym są gwarancje bankowe?

Gwarancja bankowa to specjalny rodzaj produktu bankowego, po który sięgają zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Bank przed udzieleniem takiej gwarancji bardzo dokładnie sprawdza, czy podmiot ubiegający się o jej uzyskanie spełnia...

Zobacz więcej
Zgubiłem dowód osobisty - co teraz zrobić?
Poradniki21.08.2020

Zgubiłem dowód osobisty - co teraz zrobić?

W tym artykule podpowiemy ci, co dokładnie zrobić po zgubieniu dowodu osobistego. Z naszą pomocą będziesz mieć pewność, że zapewnisz sobie bezpieczeństwo i nikt nie będzie mógł skorzystać z twoich danych bez twojej wiedzy.

Zobacz więcej