Prowadzisz firmę i z powodu koronawirusa musiałeś zawiesić swoją działalność? A może jesteś pracownikiem i aktualnie przebywasz na bezpłatnym urlopie lub obawiasz się o utratę pracy ze względu na obecny stan? Sprawdź, co zapewni tarcza antykryzysowa.
Tarcza antykryzysowa, która została ogłoszona przez premiera, Mateusza Morawieckiego, ma pomóc w sektorach najbardziej narażonych na straty spowodowane pandemią koronawirusa. We wcześniejszym artykule opisany został filar poświęcony sektorowi finansowemu i zapewnieniu płynności finansowej banków. W tym artykule chcemy przybliżyć dwa filary, związane z działaniami antykryzysowymi, które zostały zaproponowane w przypadku pracowników oraz przedsiębiorców. Warto wspomnieć, że na działania związane z tarczą antykryzysową przygotowane zostały środki o wartości 212 mld złotych, a pokryć mają filary związane z ochroną pracowników, pomocą przedsiębiorcom, wsparciu służby zdrowia, zapewnieniu płynności sektorowi finansowemu, a także przygotowaniu nowych inwestycji publicznych.
Prowadzisz firmę i z powodu koronawirusa musiałeś zawiesić swoją działalność? Obawiasz się kłopotów finansowych, które będą następstwem kwarantanny? A może jesteś pracownikiem i aktualnie przebywasz na bezpłatnym urlopie lub obawiasz się o utratę pracy ze względu na obecny stan? Tarcza antykryzysowa zapewnia odpowiedź na wiele problemów, które pojawiły się już kilka dni temu, m.in. po decyzji zamknięcia szkół oraz galerii handlowych.
Rząd chce ochronić miejsca pracy, które mogą zostać zagrożone przez kryzys związany z epidemią koronawirusa. Zgodnie z komunikatem, mowa o działaniach osłonowych, które pozwolą pracownikom bez trudu wrócić na swoje stanowiska, nawet jeśli przedsiębiorca będzie miał duże problemy z utrzymaniem pracowników. Mowa o możliwości skorzystania z dopłat, które pokryją 40 procent średniego wynagrodzenia w kraju, podczas gdy pracodawca będzie zobowiązany do pokrycia co najmniej kolejnych 40 procent. Warunkiem będzie wykazanie spadku obrotów i wypełnienie wszystkich kryteriów narzuconych przez rząd. Dzięki temu pracodawca zostanie odciążony, a rząd ma nadzieję, że to w realny sposób wpłynie na zabezpieczenie rynku pracy.
Premier zagwarantował także kontynuację zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi poniżej 8 lat. Pod warunkiem, że szkoły, przedszkola i żłobki nadal pozostaną zamknięte.
Równie istotna jest informacja dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub zatrudnione są na podstawie umowy o dzieło, lub zlecenie. Tarcza antykryzysowa przewiduje dla takich osób wypłatę środków, które będą stanowiły 80 procent minimalnego wynagrodzenia w kraju.
Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Rząd skupia się przede wszystkim na małych i średnich firmach, które mogą najbardziej odczuć kryzysową sytuację. Filar antykryzysowy dla przedsiębiorców skupia się na gwarancjach kredytowych oraz finansowaniu leasingu dla firm transportowych. Przewidziane są także mikropożyczki, które zapewnią bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Cytując premiera Morawieckiego, pomoc dla przedsiębiorców ma wyglądać następująco:
Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, w więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce.1
Pojawiła się także informacja o możliwości odroczenia płatności składek ZUS aż o 3 miesiące.
Interesuje cię to, w jaki sposób koronawirus wpłynął na kredyty gotówkowe, czy hipoteczne? Zachęcamy do sprawdzenia wcześniejszych artykułów, które pojawiły się na naszej stronie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dodatkowych wakacji kredytowych lub odroczyć spłatę swojej pożyczki. Zapewniamy, że z naszą pomocą szybko zdobędziesz wszytskie informacje, które pomogą ci ograniczyć straty finansowe związane z pandemią.
Źródło: premier.gov.pl
Jeśli czeka cię egzekucja komornicza, musisz mieć na uwadze dodatkowe wydatki, które pokryją koszty komornicze. Sprawdź, ile wynoszą opłaty komornicze zależnie od formy egzekucji długu.
Zobacz więcejDzięki bazie REGON możemy również zweryfikować, od jak dawna dana firma funkcjonuje na rynku oraz jaki jest status danej działalności gospodarczej. Wyróżniamy trzy podstawowe stany: działalność czynna, zawieszona lub zakończona.
Zobacz więcejNajniższa emerytura polaków niestety nie prezentuje się korzystnie. Świadczenie jest wyjątkowo niskie, a seniorzy, którzy żyją z takich emerytur, często muszą korzystać z pomocy finansowej najbliższych, banków a nawet...
Zobacz więcejSaldo konta, dostępne środki, saldo debetowe, co dokładnie musisz wiedzieć o tych pojęciach, które są ważne dla każdego klienta banku? Przekonaj się, jak ocenić rzeczywisty stan swojego konta osobistego.
Zobacz więcejCzym jest kwota wolna od zajęcia? Ile w 2021 roku wynosi kwota wolna od zajęcia komorniczego? Jak przebiega zajęcie wynagrodzenia? Czy zarabiając najniższą krajową, musisz obawiać się zajęcia komorniczego?
Zobacz więcejNa czym dokładnie polega cesja wierzytelności? Kiedy można z niej korzystać? Które akty prawne dokładnie definiują cesję wierzytelności? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.
Zobacz więcej