4 min. czytania

Tarcza antykryzysowa dla pracowników i przedsiębiorców

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:47
Opublikowano: 2020-03-19 13:50
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 21
Tarcza antykryzysowa dla pracowników i przedsiębiorców

Prowadzisz firmę i z powodu koronawirusa musiałeś zawiesić swoją działalność? A może jesteś pracownikiem i aktualnie przebywasz na bezpłatnym urlopie lub obawiasz się o utratę pracy ze względu na obecny stan? Sprawdź, co zapewni tarcza antykryzysowa.

Tarcza antykryzysowa, która została ogłoszona przez premiera, Mateusza Morawieckiego, ma pomóc w sektorach najbardziej narażonych na straty spowodowane pandemią koronawirusa. We wcześniejszym artykule opisany został filar poświęcony sektorowi finansowemu i zapewnieniu płynności finansowej banków. W tym artykule chcemy przybliżyć dwa filary, związane z działaniami antykryzysowymi, które zostały zaproponowane w przypadku pracowników oraz przedsiębiorców. Warto wspomnieć, że na działania związane z tarczą antykryzysową przygotowane zostały środki o wartości 212 mld złotych, a pokryć mają filary związane z ochroną pracowników, pomocą przedsiębiorcom, wsparciu służby zdrowia, zapewnieniu płynności sektorowi finansowemu, a także przygotowaniu nowych inwestycji publicznych.

Prowadzisz firmę i z powodu koronawirusa musiałeś zawiesić swoją działalność? Obawiasz się kłopotów finansowych, które będą następstwem kwarantanny? A może jesteś pracownikiem i aktualnie przebywasz na bezpłatnym urlopie lub obawiasz się o utratę pracy ze względu na obecny stan? Tarcza antykryzysowa zapewnia odpowiedź na wiele problemów, które pojawiły się już kilka dni temu, m.in. po decyzji zamknięcia szkół oraz galerii handlowych.

Ochrona pracowników

Rząd chce ochronić miejsca pracy, które mogą zostać zagrożone przez kryzys związany z epidemią koronawirusa. Zgodnie z komunikatem, mowa o działaniach osłonowych, które pozwolą pracownikom bez trudu wrócić na swoje stanowiska, nawet jeśli przedsiębiorca będzie miał duże problemy z utrzymaniem pracowników. Mowa o możliwości skorzystania z dopłat, które pokryją 40 procent średniego wynagrodzenia w kraju, podczas gdy pracodawca będzie zobowiązany do pokrycia co najmniej kolejnych 40 procent. Warunkiem będzie wykazanie spadku obrotów i wypełnienie wszystkich kryteriów narzuconych przez rząd. Dzięki temu pracodawca zostanie odciążony, a rząd ma nadzieję, że to w realny sposób wpłynie na zabezpieczenie rynku pracy.

Premier zagwarantował także kontynuację zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dziećmi poniżej 8 lat. Pod warunkiem, że szkoły, przedszkola i żłobki nadal pozostaną zamknięte.

Równie istotna jest informacja dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub zatrudnione są na podstawie umowy o dzieło, lub zlecenie. Tarcza antykryzysowa przewiduje dla takich osób wypłatę środków, które będą stanowiły 80 procent minimalnego wynagrodzenia w kraju.

Pomoc dla przedsiębiorców

Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy? Rząd skupia się przede wszystkim na małych i średnich firmach, które mogą najbardziej odczuć kryzysową sytuację. Filar antykryzysowy dla przedsiębiorców skupia się na gwarancjach kredytowych oraz finansowaniu leasingu dla firm transportowych. Przewidziane są także mikropożyczki, które zapewnią bardzo atrakcyjne warunki finansowe. Cytując premiera Morawieckiego, pomoc dla przedsiębiorców ma wyglądać następująco:

Tutaj jest szereg rozwiązań o charakterze gwarancyjnym, płynnościowym, dostarczanych przez zarówno przez Polski Fundusz Rozwoju, Bank Gospodarstwa Krajowego, Agencję Rozwoju Przemysłu, w więc te nasze instytucje rozwojowe, które zbudowaliśmy w ostatnich latach, i które służą swoją bazę kapitałową dla wzrostu gospodarczego w Polsce.1

Pojawiła się także informacja o możliwości odroczenia płatności składek ZUS aż o 3 miesiące.

Koronawirus a kredytobiorcy

Interesuje cię to, w jaki sposób koronawirus wpłynął na kredyty gotówkowe, czy hipoteczne? Zachęcamy do sprawdzenia wcześniejszych artykułów, które pojawiły się na naszej stronie. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dodatkowych wakacji kredytowych lub odroczyć spłatę swojej pożyczki. Zapewniamy, że z naszą pomocą szybko zdobędziesz wszytskie informacje, które pomogą ci ograniczyć straty finansowe związane z pandemią.

Źródło: premier.gov.pl

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania