× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus - Rząd chce wprowadzić dopłaty do czynszu

Opublikowano: 11.08.2020 15:05
Średnia ocena: 5,60/6 Głosów: 10

Zgodnie z aktualnymi informacjami, Rząd chce zaoferować dodatek mieszkaniowy, który będą w stanie pokryć aż 75% wartości czynszu. Maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać w ramach dopłaty miesięcznie to aż 1500 złotych.

Rząd cały czas pracuje nad nową wersją Tarczy Antykryzysowej. Pomoc w dobie pandemii ma tym razem przyjąć formę dopłat do czynszu. Zgodnie z pierwszymi założeniami, program ten ma trwać aż sześć miesięcy, zainteresowani będą mogli liczyć na sfinansowanie nawet 75% miesięcznych opłat związanych z czynszem.

Tarcza antykryzysowa ma na celu zniwelowanie szkód finansowych powstałych z powodu epidemii wirusa. Na wsparcie finansowe mogą liczyć zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.

Koronawirus wpłynął bardzo negatywnie na całą gospodarkę, co odbiło się także na kieszeni wielu Polaków. Z ostatnich doniesień wynika, że wiele osób straciło pracę, a wiele firm odczuło znaczny spadek dochodów. Skutki koronawirusa doprowadziły do tego, że banki sprzedają znacznie mniej produktów finansowych, a mimo tego, że obniżono stopy procentowe NBP, klienci starający się o zadłużenia, muszą liczyć się z gorszymi wynikami pod względem oceny zdolności kredytowej.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Na czym ma polegać dopłata do czynszu?

Nowy projekt miał zostać wprowadzony do życia już na początku lipca, okazało się jednak, że finalne przygotowanie programu dopłat zostało opóźnione. Wciąż nie ma oficjalnych informacji, kiedy możliwe będzie skorzystanie z dopłaty do czynszu. Warto jednak sprawdzić, na czym będzie polegać sam projekt. Okazuje się, że doplata do czynszu, może okazać się bardzo atrakcyjna, mając na uwadze środki, jakie Rząd chce przeznaczyć na ten cel.

Zgodnie z aktualnymi informacjami, Rząd chce zaoferować dodatek mieszkaniowy, który będą w stanie pokryć aż 75% wartości czynszu. Maksymalna kwota, jaką będzie można uzyskać w ramach dopłaty miesięcznie to aż 1500 złotych. Najemca, który będzie mógł skorzystać z programu w ramach Tarczy Antykryzysowej, będzie mógł otrzymać łącznie dopłatę o maksymalnej wartości równej aż 9 tysięcy złotych. To duże wsparcie finansowe, choć trzeba pamiętać, że nie każdy będzie mógł skorzystać z pomocy.

Dopłaty oferowane w ramach programu będą pochodziły z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19.

Kto będzie mógł skorzystać z dopłaty?

Już teraz wiadomo, że program zakłada konkretne warunki, jakie będzie musiała spełnić osoba, która zechce ubiegać się o dopłatę do czynszu. Wprowadzono podstawowe zasady, zgodnie z którymi, dopłata w ramach Tarczy Antykryzysowej, będzie dostępna dla osób, które są najemcami mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, mieszkań spółdzielczych lub wynajętych lokali od osób prywatnych, lub firm.

Dodatek mieszkaniowy będzie przeznaczony wyłącznie dla osób lub przedsiębiorców, którzy wykażą, że z powodu sytuacji wywołanej epidemią ich dochód jest wyraźnie niższy, co taka osoba może udowodnić. Aby najemca mógł skutecznie ubiegać się o dopłatę do czynszu, musi zatem przedstawić dokumenty, które potwierdzą, że w ostatnich 3 miesiącach kwalifikował się do uzyskania dopłaty do mieszkania, a średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich trzech miesięcy jest niższe przynajmniej o 25% względem dochodów, jakie najemca uzyskiwał w roku 2019.

Dodatek mieszkaniowy jest kolejnym krokiem Rządu, który ma na celu uratowanie gospodarki. Dopłaty pozwolą na zmniejszenie zadłużeń, a także polepszenie sytuacji materialnej osób, które najbardziej ucierpiały z powodu ograniczeń, jakie zostały wprowadzone z powodu wirusa.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.
Poradniki 13.11.2020

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej
Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?
Poradniki 10.11.2020

Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?

Darowizna podstawowe informacje. Kiedy i kto musi zapłacić podatek od otrzymanej darowizny? Kto jest zwolniony z opłaty podatku? Czy musisz informować Urząd Skarbowy?

Zobacz więcej