Zbyt wysokie raty miesięczne - sprawdź co zrobić

Zaktualizowano: 2018-11-27 14:00opublikowano: 2018-03-19 13:19

Podpisanie umowy kredytowej wiąże się z warunkami, które obowiązują zarówno kredytobiorcę, jak i kredytodawcę, nawet w ciągu kilku lat. Jako kredytobiorca musisz liczyć się z tym, że Twoja sytuacja finansowa może w tym okresie diametralnie się zmienić. Utrata pracy, choroba, niespodziewane wydatki, których nie można odłożyć w czasie. To wszystko może mieć bardzo duży wpływ na wysokość Twojego budżetu, a co się z tym wiąże, możliwościami spłaty podjętego zobowiązania. Jak poradzić sobie z taką sytuacją? Czy możesz zrobić coś, by nie mieć problemów z nieuregulowanymi ratami? Przekonaj się, że jest wiele możliwości, które pomogą Ci wyjść z trudnej sytuacji, poniżej przedstawiamy najprostsze sposoby obniżenia kosztów zobowiązań finansowych.

Zbyt wysokie raty miesięczne - sprawdź co zrobić

Wakacje kredytowe oraz karencja kredytowa

Nagłe pogorszenie sytuacji finansowej może wymagać zdecydowanych działań. Jeżeli Twoje problemy są tylko tymczasowe, możesz zdecydować się na karencję kredytu lub wakacje kredytowe, pod warunkiem, że bank umożliwia takie praktyki.

Karencja kredytu polega na tymczasowej spłacie wyłącznie naliczanych odsetek. Natomiast wakacje kredytowe pozwalają przez krótki okres zawiesić opłaty na rzecz banku. To awaryjne rozwiązania, które skierowane są do osób, które wiedzą, że czeka je trudny okres finansowy, ale nie będzie on rozłożony w czasie, a po kilku tygodniach, możliwe będzie bezproblemowe regulowanie wyznaczonych opłat.

Konsolidacja kredytów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na uporanie się ze zbyt wysokim kosztem spłaty zaciągniętych kredytów jest ich konsolidacja. Banki oferują dzięki temu wydłużenie okresu spłaty i obniżenie miesięcznych kosztów kredytu. Coraz więcej kredytów gotówkowych, w tym Mini Ratkę PKO BP, można wykorzystać jako ofertę konsolidacyjną, jednocześnie ubiegając się także o dodatkową kwotę, która pokryje dowolny cel Klienta. To usługa, która zainteresuje osoby, których budżet nie pozwala w aktualnym stanie na dalszą spłatę wysokich rat. Trzeba jednak liczyć się z tym, że umowa zostanie wydłużona, a całkowita spłata będzie wynosić więcej ze względu na dłuższy okres odsetkowy.

Jakie warunki musi spełnić Klient banku, by otrzymać pozytywną decyzję w sprawie konsolidacji? Wszystkie produkty podlegające konsolidacji muszą być ofertami udzielonymi przez banki, ponadto bank musi ustalić zdolność kredytową kredytobiorcy i otrzymać zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wysokości miesięcznych zarobków.

Zgłoś swój problem w banku

Jeżeli nie masz pewności co zrobić w sytuacji, w jakiej się znalazłeś, skonsultuj się z bankiem, w którym korzystasz z usług. Przedstaw swoje problemy i poproś o pradę, w jaki sposób możesz zminimalizować swoje opłaty, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie ciągłości w spłacie. To szczególnie ważne, by nie znaleźć się w sytuacji, w której będziesz mieć zaległości, które zostaną odnotowane w Twojej historii kredytowej.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!