Kredyty gotówkowe - jak nie nabrać się na haczyki banków?

Zaktualizowano: 2018-11-28 14:15opublikowano: 2014-10-16 22:00

Każdy bank sprzedając kredyty gotówkowe nastawiony jest na realny zysk i jako klienci musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jesteśmy konsumentami produktu za który następnie zapłacimy. Niejednokrotnie opłaty za zadłużenie są wysokie i aby uchronić się przed zbyt dużymi opłatami warto zaznajomić się z rynkiem, by móc wybrać najtańszą usługę. Wiele osób nie szuka informacji, które wykraczają poza dane jakie udostępnione są np. w reklamach telewizyjnych. To niestety może doprowadzić do tego, że z pozoru tani i przystępny kredyt gotówkowy będzie dla nas uciążliwy i trudny do spłacenia. Każdy może znaleźć się w takiej sytuacji życiowej, która wymagać będzie dodatkowych środków finansowych i z pewnością wiedza o tym w jaki sposób uchronić się przed nieatrakcyjnymi produktami finansowymi jest uniwersalna.

Kredyty gotówkowe - jak nie nabrać się na haczyki banków?

Kredyty gotówkowe – za co płacimy?

Kredyt gotówkowy to nie tylko oprocentowanie nominalne, które najczęściej jest sprawdzane przez potencjalnych kredytobiorców. Aby poznać całkowity koszt zadłużenia, należy zastanowić się jakie opłaty poniesiemy z tytułu otrzymania zobowiązania i rozłożenia go na długi okres spłaty. Banki oferując swoje produkty nie zapominają o tym, że dobre pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Jednak w przypadku tak istotnych umów jak w przypadku kredytów gotówkowych, musimy zwracać uwagę na każde, nawet najdrobniejsze szczegóły. Im więcej wiemy o danym produkcie, tym większa szansa na to, że nie damy się złapać na tylko dobrze brzmiące obietnice specjalistów od reklamy.

Kredyt to przede wszystkim wszelkie opłaty związane z czynnościami około kredytowymi. Prowizja lub marża, ubezpieczenie, koszt obowiązkowego koszta i wiele innych. Najbardziej wiarygodnym źródłem informacji są dane jakie samodzielnie znajdziemy i porównamy. Jest to jednak pracochłonne a często trudne w wykonaniu gdyż na stronach banków ciężko odnaleźć interesujące nas podpunkty umów. Dla ułatwienia sobie tego zadania warto skorzystać z rankingów kredytów gotówkowych, które pojawiają się regularnie na stronach poświęconych finansom.

Co obecnie może zmienić się w ofertach banków?

Rada Polityki Pieniężnej zmniejszyła stopy procentowe, oznacza to, że banki będą zmuszone do zmniejszenia zbyt wysokiego oprocentowania swoich zadłużeń. Nie jest to jednoznaczne z tym, że faktycznie zapłacimy za kredyty gotówkowe mniej – instytucje będą starały się wyrównać straty w inny sposób. Może zatem się okazać, że w najbliższym czasie spadek oprocentowania będzie wiązał się z wzrostem kosztów około kredytowych, w szczególności prowizji za udzielenie zobowiązania.

Dlatego śledzenie aktualnych rankingów kredytów i pożyczek pomoże nam na zdobycie ważnych i decydujących dla nas informacji. Pamiętajmy, że im prostsza umowa i mniej zawiłych podpunktów dotyczących opłat, tym dla nas lepiej. Jeżeli jednak mamy jakieś wątpliwości dotyczące umowy, którą zamierzamy podpisać, powinniśmy je niezwłocznie wyjaśnić z pracownikami banku, których obowiązkiem jest udzielenie nam dokładnych informacji.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!