Zmiany dla Klientów instytucji finansowych na nadchodzący rok?

Zaktualizowano: 2018-11-29 11:48opublikowano: 2015-12-23 13:35

Kończący się 2015 rok wprowadził szereg zmian na rynku finansowym. Przede wszystkim stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostały obniżone przez co zmniejszyło się maksymalne oprocentowanie zadłużeń, zmalało także oprocentowanie depozytów. Już teraz jednak wiadomo, że nadchodzący rok będzie obfitował w kolejne modyfikacje, które wpłyną bezpośrednio na opłaty jakie poniosą Klienci banków. Chcesz wiedzieć czego spodziewać po wejściu w życie ustaw, które niedawno zostały zatwierdzone przez rząd? Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi decyzjami, które mogą odbić się także na Twoim budżecie.

Zmiany dla Klientów instytucji finansowych na nadchodzący rok?

Podatek od kapitału banków

Aktualnie największą dyskusję wywołuje wprowadzenie podatku bankowego. Eksperci ostrzegają, że instytucje będą zmuszone do podniesienia opłat by nie odczuć negatywnych skutków podatku od kapitału spółki. Możliwe, że Klienci będą zmuszeni do poniesienia wyższych prowizji w przypadku nowych umów kredytowych. Banki mogą także wprowadzić opłaty związane z prowadzeniem kont osobistych oraz użytkowaniem kart płatniczych. Nawet jeżeli tabele opłat zmienią się nieznacznie, wszyscy usługobiorcy odczują to w domowym budżecie. Nie dziwi zatem fakt, że ustawa poruszyła zarówno osoby związane z sektorem finansowym jak i Klientów indywidualnych.

Ucierpieć mogą również osoby korzystające z produktów oszczędnościowych, choć już teraz oprocentowanie lokat nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie, możliwe jest, że banki również tutaj będą szukać dodatkowych zysków i depozyty mogą znów stracić na swoim oprocentowaniu.

Zmiany w opłatach za opóźnienia w spłacie kredytu

W 2016 zostanie wprowadzony limit dotyczący maksymalnej kwoty pobieranej za opóźnienia w regulowaniu rat kredytowych. Zgodnie z ustawą opłata taka nie będzie mogła przekroczyć sześciokrotności lombardowej stopy kredytu. Zmiany będą szczególnie dotkliwe dla firm pożyczkowych. Należy jednak spodziewać się szeregu nowych usług, generujących koszta, które zrównoważą poniesione straty.

Regulowana wysokość opłat dodatkowych

Już od marca ograniczone zostaną także wszystkie dodatkowe opłaty, do tej pory kwestia ta nie była uregulowana. Limit dotyczący wszystkich poza odsetkowych opłat wyniesie 25,00% wartości całego zadłużenia. To dobra wiadomość dla pożyczkobiorców, należy jednak pamiętać, że wszystkie te zmiany będą prawdopodobnie prowadziły do podwyższenia wszystkich opłat, które nie są prawnie regulowane.

Zanim zdecydujesz się na usługi banku

Sprawdź

Konto osobiste, debet na rachunku lub zadłużenie na dowolny cel – są to usługi z których korzysta większość Polaków. Przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy dotyczącej produktu finansowego postaraj się jednak dobrze poznać ofertę, szczególnie pod względem kosztów. Zawsze zwracaj uwagę na warunki, które nie są do końca jednoznaczne i zanim złożysz podpis na dokumentach, postaraj się wyjaśnić wszystkie wątpliwości.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!