Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 05.02.2021 14:54
Opublikowano: 25.01.2020 09:00
Średnia ocena: 5,54/6 Głosów: 26

W większości przypadków w polskich bankach czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od około 24 do 48 godzin (1-2 dni). Na dokładny czas wypłaty pieniędzy przez bank ma wpływ to, w jaki sposób został złożony wniosek przez klienta.

Wiele osób decydujących się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego zastanawia się nad tym, ile trzeba czekać na jego przelanie na konto. Wszystko uzależnione jest od bardzo wielu rozmaitych czynników. Odpowiedź na pytanie ile czeka się na kredyt gotówkowy znajduje się w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Kredyt gotówkowy - co to takiego?

Kredyt gotówkowy to rodzaj finansowania, który można przeznaczyć na dowolnie przez siebie wybrany cel, nie związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa tutaj o wakacjach, zakupach, przeprowadzeniu remontu czy spłacie swoich poprzednich zobowiązań. Bank nie ma prawa do tego, aby kontrolować sposób wykorzystania uzyskanych środków przez kredytobiorcę.

Jakie jest zabezpieczenie kredytu?

Zdecydowana większość banków wymaga tylko minimalnego zestawu zabezpieczeń. Mowa tutaj o podpisaniu przez kredytobiorcę oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się ewentualnej egzekucji. Niektóre instytucje bankowe wymagają również od swoich klientów wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu. Wykupienie ubezpieczenia często jest również bardzo korzystne dla klientów, ponieważ w takim przypadku mogą skorzystać z niższego oprocentowania.

Zdecydowanie rzadziej banki wymagają od swoich klientów przedstawienia poręczyciela, czyli tzw. żyranta, współkredytobiorcy bądź zabezpieczenia w postaci blokady środków na rachunku lub weksla in blanco.

Jakie są najważniejsze koszty kredytu?

Najważniejszym kosztem kredytu są oczywiście odsetki. Banki podają oprocentowanie kredytu w skali roku. Zgodnie z przepisami polskiego prawa bankowego, nie może ono być większe niż czterokrotność stopy lombardowej, którą ustala Narodowy Bank Polski.

Wysokość wszelkich kosztów dodatkowych ustalana jest w sposób indywidualny przez konkretną instytucję bankową. Prowizja z tytułu przyznania kredytu pobierana jest już po wypłaceniu kredytu. Czasami doliczana jest do pierwszej raty bądź rozłożona na cały okres kredytowania.

Dodatkową kategorią kosztów są ubezpieczenia. W szczególności zabezpieczają one bank. Zakres ochrony może być mocno zróżnicowany - najczęściej spotyka się ubezpieczenia na wypadek śmierci, utraty zdrowia lub utraty pracy przez kredytobiorcę. Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły zobowiązują się spłacić pozostałe raty kredytu, jeżeli dojdzie do śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy konkretnego kredytobiorcy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenia kredytu mogą mieć również znacznie szerszy charakter - mowa tutaj o ryzyku utraty pracy bądź czasowej niezdolności do uzyskiwania przychodów przez kredytobiorcę.

Banki zachęcają swoich klientów do kupowania ubezpieczeń niższym oprocentowaniem kredytu bądź prowizją. Okazuje się jednak, że zakup ubezpieczenia nie zawsze jest dobrą decyzją. Koszt składki na ubezpieczenie może okazać się wyższy aniżeli korzyści związane z niższym oprocentowaniem. Zanim podejmiemy decyzję o wykupieniu ubezpieczenia, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy taki produkt jest nam potrzebny oraz czy jest to rozwiązanie opłacalne.

RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania określa relację, która zachodzi pomiędzy wszystkimi kosztami poniesionymi przez kredytobiorcę a kwotą uzyskanego przez niego kredytu. Jest to niezwykle istotny wskaźnik, który zawsze należy brać pod uwagę przy wybieraniu najkorzystniejszej oferty kredytowej. RRSO pomaga wybrać ofertę kredytu najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

W większości przypadków w polskich bankach czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od około 24 do 48 godzin (1-2 dni). Na dokładny czas wypłaty pieniędzy przez bank ma wpływ to, w jaki sposób został złożony wniosek przez klienta. Automatyczna weryfikacja wniosków jest oczywiście szybsza - wówczas wstępną decyzję kredytową można otrzymać nawet po 15 minutach od złożenia wniosku.

Kilkanaście lat temu czas oczekiwania na kredyt gotówkowy był bardzo długi. Konieczna była wówczas osobista wizyta w placówce banku, rozmowa z bankierem oraz podpisywanie bardzo wielu dokumentów. Później, po kilku dniach trzeba było ponownie odwiedzić dany bank, aby otrzymać stosowną decyzję. W chwili obecnej cała procedura ubiegania się o kredyt została znacząco usprawniona. Coraz większe wymagania polskich konsumentów powodują, iż banki decydują się na zaoferowanie możliwości składania wniosków o kredyty w całości za pośrednictwem internetu. W połączeniu z w pełni zautomatyzowanym scoringiem bankowym powoduje to, że kredyt można otrzymać naprawdę szybko i bez zbędnych formalności.

Najlepsze sposoby na szybkie otrzymanie kredytu gotówkowego

Jakie są najlepsze sposoby na maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na kredyt gotówkowy? Jeden z nich polega na tym, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy w tym samym banku, w którym prowadzimy swoje konto bankowe. Wówczas bank posiada pełen dostęp do całej historii naszego rachunku. Ocena ryzyka kredytowego u takiego klienta będzie bardzo prosta do przeprowadzenia. Aby wnioskować o taki kredyt gotówkowy, należy zalogować się do swojej bankowości internetowej. Tam będzie już czekała na nas oferta kredytu dopasowanego do naszych potrzeb.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z bankowości elektronicznej bądź inny bank proponuje nam kredyt gotówkowy na lepszych warunkach, to również istnieje całkiem sporo sposobów na znaczne przyspieszenie całej tej procedury. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim należy wyciągnąć z portfela dowód osobisty oraz odszukać swoją umowę o pracę bądź jakikolwiek inny dokument potwierdzający uzyskiwane przez nas dochody. Dobrym rozwiązaniem jest także dostarczenie wydruku z wyciągiem rachunku bankowego prowadzonego przez nas konta.

Kolejna kwestia, o której w żadnym wypadku nie wolno zapominać, to uważne oraz niezwykle dokładne wypełnienie całego wniosku kredytowego. Wszystkie błędy będą musiały być modyfikowane przez pracownika banku, co znacząco wpłynie na wydłużenie całej procedury wnioskowania o uzyskanie kredytu gotówkowego. Niestety, kredyty gotówkowe można zaciągać wyłącznie w godzinach pracy banku. Jest to znaczne utrudnienie w porównaniu z pożyczkami internetowymi, o które można wnioskować nawet przez 24 godziny na dobę.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy przez internet - najważniejsze etapy krok po kroku

Zanim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty kredytu gotówkowego w banku, powinniśmy dokładnie zapoznać się z wszystkimi propozycjami najważniejszych polskich banków. W tym celu warto skorzystać ze znajdującego się na naszej stronie rankingu kredytów. W przejrzysty i atrakcyjny sposób przedstawia on najlepsze propozycje kredytów gotówkowych. Etap poszukiwania najlepszego kredytu z naszą porównywarką zajmie maksymalnie kilkanaście minut. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, aby nie podejmować takiej decyzji w sposób pochopny.

Poniżej opisujemy, ile trwają wszystkie procedury związane z ubieganiem się o kredyt za pośrednictwem internetu. Na samym początku musimy oczywiście wypełnić formularz kredytowy, który znajduje się na stronie internetowej danej instytucji bankowej. Ma on dwie formy: wniosku kredytowego oraz formularza kontaktowego. Wypełnienie wniosku powinno zająć nam około 5-10 minut, zaś formularz kontaktowy wypełnimy w zasadzie jeszcze szybciej.

Po wypełnieniu formularza (nie wniosku), będziemy musieli jeszcze odbyć rozmowę z konsultantem bądź odwiedzić placówkę danego banku. Cała rozmowa z pracownikiem banku trwa w zasadzie najwyżej 20 minut. Po rozmowie z pracownikiem banku, bank będzie musiał zweryfikować, czy dany klient kwalifikuje się do uzyskania kredytu. Ten proces nazywa się decyzją kredytową. W tym celu kredytobiorca zostanie sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej. Bank wyliczy także tak zwany scoring bankowy. W przypadku niektórych banków proces wydawania decyzji kredytowej zajmuje tylko kilka minut. Jeśli wnioskujemy o wyższą kwotę, ostateczną decyzję podejmuje człowiek, a nie system komputerowy. Wówczas na decyzję trzeba będzie czekać nawet kilka dni.

Na sam koniec musimy podpisać przygotowaną przez konsultanta bankowego umowę kredytową. W zależności od tego, jakie procedury obowiązują w danym banku, można będzie tego dokonać za pośrednictwem internetu, telefonicznie bądź poprzez wizytę w placówce. Ta pierwsza możliwość jest najwygodniejsza oraz najszybsza. Czas podpisania umowy uzależniony jest przede wszystkim od klienta. Im szybciej zdecyduje się on na kontakt z przedstawicielem banku, tym szybciej pieniądze znajdują się na jego koncie.

Umowa kredytowa podpisana. Co potem?

Gdy umowa kredytowa zostanie podpisana, wtedy klient musi jeszcze poczekać na “uruchomienie kredytu”. Jest to etap pośredni między podpisaniem umowy a przesłaniem pieniędzy z kredytu na jego konto bankowego. Mimo tego, iż wszystkie formalności są już w pełni dopełnione, to możliwe że na pieniądze będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Z reguły nie trwa to jednak długo. Wystarczy, że pracownik w systemie zaznaczy, że potwierdza wszystkie dotychczasowe ustalenia. gdy to uczyni następuje najważniejsza rzecz, czyli wypłata gotówki klientowi. Czas oczekiwania na wypłatę środków finansowych może być mocno zróżnicowany. Po sfinalizowaniu umowy środki powinny pojawić się na koncie po maksymalnie kilkunastu minutach, jednak bardzo wiele zależy również od tego, jaki sposób wypłaty został wybrany przez kredytobiorcę.

Najszybciej pieniądze otrzymamy wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na wypłatę gotówki w kasie banku. Trzeba jednak do tego oczywiście doliczyć czas na dojechanie do placówki bankowej. Jeśli mieszkamy daleko od filii banku, wówczas nie będzie to korzystne rozwiązanie. Pieniądze równie szybko otrzymamy, jeśli posiadamy konto w tym samym banku, w którym bierzemy kredyt. Przelew środków na konto w innym banku już jest bardziej skomplikowany. Pieniądze są wówczas wysyłane zgodnie z sesjami ELIXIR - w zależności od pory dnia na środki będziemy musieli poczekać do kilkunastu godzin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021
Kredyty gotówkowe 04.05.2021

Najtańszy kredyt gotówkowy - Maj 2021

Najtańszy kredyt gotówkowy może pomóc ci pokryć bieżące wydatki bez uciążliwych kosztów, czy wysokiej raty. Przekonaj się, że korzystając z darmowego porównania kredytów, łatwiej będzie Ci wybrań tani kredyt i cieszyć się dodatkową gotówką.

Zobacz więcej
Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku
Kredyty gotówkowe 26.04.2021

Pożyczka Internetowa - sprawdź ofertę Alior Banku

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat Pożyczki Internetowej w Alior Banku? Co do zaoferowania ma bank dla nowych klientów, którzy wnioskować będą o zobowiązanie online? Przekonaj się, czy Pożyczka Internetowa to usługa dla Ciebie.

Zobacz więcej
Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?
Kredyty gotówkowe 19.04.2021

Kiedy nie warto decydować się na kredyt gotówkowy lub pożyczkę?

Choć wydaje się, że kredyt gotówkowy jest bardzo uniwersalnym zadłużeniem, okazuje się, że nie zawsze warto starać się o takie zobowiązanie. Sprawdź, czy masz powód, by zrezygnować z pożyczki na dowolny cel. 

Zobacz więcej
Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Okres kredytowania - na jaki okres można zaciągnąć kredyt i jak wybrać odpowiedni?

Okres kredytowania to jeden z najważniejszych parametrów kredytu. Wpływa on zarówno na wysokość raty, jak i na całkowity koszt zobowiązania. Powinien być na tyle krótki, by nie dopłacać za dużo do pożyczonego kapitału, ale i na tyle długi, by nie powodować problemów ze spłatą raty.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj