× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

Zaktualizowano: 20.11.2020 14:50
Opublikowano: 25.01.2020 09:00
Średnia ocena: 5,42/6 Głosów: 12

W większości przypadków w polskich bankach czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od około 24 do 48 godzin (1-2 dni). Na dokładny czas wypłaty pieniędzy przez bank ma wpływ to, w jaki sposób został złożony wniosek przez klienta.

Wiele osób decydujących się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego zastanawia się nad tym, ile trzeba czekać na jego przelanie na konto. Wszystko uzależnione jest od bardzo wielu rozmaitych czynników. Odpowiedź na pytanie ile czeka się na kredyt gotówkowy znajduje się w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
7076 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
Nowość
Polecamy
2
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
2987 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 4
3
10,07%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
480,78 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 0/6
38 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 0
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3663 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 13
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32226 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Kredyt gotówkowy - co to takiego?

Kredyt gotówkowy to rodzaj finansowania, który można przeznaczyć na dowolnie przez siebie wybrany cel, nie związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Mowa tutaj o wakacjach, zakupach, przeprowadzeniu remontu czy spłacie swoich poprzednich zobowiązań. Bank nie ma prawa do tego, aby kontrolować sposób wykorzystania uzyskanych środków przez kredytobiorcę.

Jakie jest zabezpieczenie kredytu?

Zdecydowana większość banków wymaga tylko minimalnego zestawu zabezpieczeń. Mowa tutaj o podpisaniu przez kredytobiorcę oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się ewentualnej egzekucji. Niektóre instytucje bankowe wymagają również od swoich klientów wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu. Wykupienie ubezpieczenia często jest również bardzo korzystne dla klientów, ponieważ w takim przypadku mogą skorzystać z niższego oprocentowania.

Zdecydowanie rzadziej banki wymagają od swoich klientów przedstawienia poręczyciela, czyli tzw. żyranta, współkredytobiorcy bądź zabezpieczenia w postaci blokady środków na rachunku lub weksla in blanco.

Jakie są najważniejsze koszty kredytu?

Najważniejszym kosztem kredytu są oczywiście odsetki. Banki podają oprocentowanie kredytu w skali roku. Zgodnie z przepisami polskiego prawa bankowego, nie może ono być większe niż czterokrotność stopy lombardowej, którą ustala Narodowy Bank Polski.

Wysokość wszelkich kosztów dodatkowych ustalana jest w sposób indywidualny przez konkretną instytucję bankową. Prowizja z tytułu przyznania kredytu pobierana jest już po wypłaceniu kredytu. Czasami doliczana jest do pierwszej raty bądź rozłożona na cały okres kredytowania.

Dodatkową kategorią kosztów są ubezpieczenia. W szczególności zabezpieczają one bank. Zakres ochrony może być mocno zróżnicowany - najczęściej spotyka się ubezpieczenia na wypadek śmierci, utraty zdrowia lub utraty pracy przez kredytobiorcę. Towarzystwa ubezpieczeniowe z reguły zobowiązują się spłacić pozostałe raty kredytu, jeżeli dojdzie do śmierci, trwałego kalectwa lub niezdolności do pracy konkretnego kredytobiorcy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenia kredytu mogą mieć również znacznie szerszy charakter - mowa tutaj o ryzyku utraty pracy bądź czasowej niezdolności do uzyskiwania przychodów przez kredytobiorcę.

Banki zachęcają swoich klientów do kupowania ubezpieczeń niższym oprocentowaniem kredytu bądź prowizją. Okazuje się jednak, że zakup ubezpieczenia nie zawsze jest dobrą decyzją. Koszt składki na ubezpieczenie może okazać się wyższy aniżeli korzyści związane z niższym oprocentowaniem. Zanim podejmiemy decyzję o wykupieniu ubezpieczenia, należy dokładnie zastanowić się nad tym, czy taki produkt jest nam potrzebny oraz czy jest to rozwiązanie opłacalne.

RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania określa relację, która zachodzi pomiędzy wszystkimi kosztami poniesionymi przez kredytobiorcę a kwotą uzyskanego przez niego kredytu. Jest to niezwykle istotny wskaźnik, który zawsze należy brać pod uwagę przy wybieraniu najkorzystniejszej oferty kredytowej. RRSO pomaga wybrać ofertę kredytu najlepiej dopasowaną do naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Ile się czeka na kredyt gotówkowy?

W większości przypadków w polskich bankach czas oczekiwania na kredyt gotówkowy wynosi od około 24 do 48 godzin (1-2 dni). Na dokładny czas wypłaty pieniędzy przez bank ma wpływ to, w jaki sposób został złożony wniosek przez klienta. Automatyczna weryfikacja wniosków jest oczywiście szybsza - wówczas wstępną decyzję kredytową można otrzymać nawet po 15 minutach od złożenia wniosku.

Kilkanaście lat temu czas oczekiwania na kredyt gotówkowy był bardzo długi. Konieczna była wówczas osobista wizyta w placówce banku, rozmowa z bankierem oraz podpisywanie bardzo wielu dokumentów. Później, po kilku dniach trzeba było ponownie odwiedzić dany bank, aby otrzymać stosowną decyzję. W chwili obecnej cała procedura ubiegania się o kredyt została znacząco usprawniona. Coraz większe wymagania polskich konsumentów powodują, iż banki decydują się na zaoferowanie możliwości składania wniosków o kredyty w całości za pośrednictwem internetu. W połączeniu z w pełni zautomatyzowanym scoringiem bankowym powoduje to, że kredyt można otrzymać naprawdę szybko i bez zbędnych formalności.

Najlepsze sposoby na szybkie otrzymanie kredytu gotówkowego

Jakie są najlepsze sposoby na maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na kredyt gotówkowy? Jeden z nich polega na tym, aby ubiegać się o kredyt gotówkowy w tym samym banku, w którym prowadzimy swoje konto bankowe. Wówczas bank posiada pełen dostęp do całej historii naszego rachunku. Ocena ryzyka kredytowego u takiego klienta będzie bardzo prosta do przeprowadzenia. Aby wnioskować o taki kredyt gotówkowy, należy zalogować się do swojej bankowości internetowej. Tam będzie już czekała na nas oferta kredytu dopasowanego do naszych potrzeb.

Jeśli nie mamy możliwości skorzystania z bankowości elektronicznej bądź inny bank proponuje nam kredyt gotówkowy na lepszych warunkach, to również istnieje całkiem sporo sposobów na znaczne przyspieszenie całej tej procedury. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby dobrze się do tego przygotować. Przede wszystkim należy wyciągnąć z portfela dowód osobisty oraz odszukać swoją umowę o pracę bądź jakikolwiek inny dokument potwierdzający uzyskiwane przez nas dochody. Dobrym rozwiązaniem jest także dostarczenie wydruku z wyciągiem rachunku bankowego prowadzonego przez nas konta.

Kolejna kwestia, o której w żadnym wypadku nie wolno zapominać, to uważne oraz niezwykle dokładne wypełnienie całego wniosku kredytowego. Wszystkie błędy będą musiały być modyfikowane przez pracownika banku, co znacząco wpłynie na wydłużenie całej procedury wnioskowania o uzyskanie kredytu gotówkowego. Niestety, kredyty gotówkowe można zaciągać wyłącznie w godzinach pracy banku. Jest to znaczne utrudnienie w porównaniu z pożyczkami internetowymi, o które można wnioskować nawet przez 24 godziny na dobę.

Wnioskowanie o kredyt gotówkowy przez internet - najważniejsze etapy krok po kroku

Zanim skorzystamy z jakiejkolwiek oferty kredytu gotówkowego w banku, powinniśmy dokładnie zapoznać się z wszystkimi propozycjami najważniejszych polskich banków. W tym celu warto skorzystać ze znajdującego się na naszej stronie rankingu kredytów. W przejrzysty i atrakcyjny sposób przedstawia on najlepsze propozycje kredytów gotówkowych. Etap poszukiwania najlepszego kredytu z naszą porównywarką zajmie maksymalnie kilkanaście minut. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, aby nie podejmować takiej decyzji w sposób pochopny.

Poniżej opisujemy, ile trwają wszystkie procedury związane z ubieganiem się o kredyt za pośrednictwem internetu. Na samym początku musimy oczywiście wypełnić formularz kredytowy, który znajduje się na stronie internetowej danej instytucji bankowej. Ma on dwie formy: wniosku kredytowego oraz formularza kontaktowego. Wypełnienie wniosku powinno zająć nam około 5-10 minut, zaś formularz kontaktowy wypełnimy w zasadzie jeszcze szybciej.

Po wypełnieniu formularza (nie wniosku), będziemy musieli jeszcze odbyć rozmowę z konsultantem bądź odwiedzić placówkę danego banku. Cała rozmowa z pracownikiem banku trwa w zasadzie najwyżej 20 minut. Po rozmowie z pracownikiem banku, bank będzie musiał zweryfikować, czy dany klient kwalifikuje się do uzyskania kredytu. Ten proces nazywa się decyzją kredytową. W tym celu kredytobiorca zostanie sprawdzony w Biurze Informacji Kredytowej. Bank wyliczy także tak zwany scoring bankowy. W przypadku niektórych banków proces wydawania decyzji kredytowej zajmuje tylko kilka minut. Jeśli wnioskujemy o wyższą kwotę, ostateczną decyzję podejmuje człowiek, a nie system komputerowy. Wówczas na decyzję trzeba będzie czekać nawet kilka dni.

Na sam koniec musimy podpisać przygotowaną przez konsultanta bankowego umowę kredytową. W zależności od tego, jakie procedury obowiązują w danym banku, można będzie tego dokonać za pośrednictwem internetu, telefonicznie bądź poprzez wizytę w placówce. Ta pierwsza możliwość jest najwygodniejsza oraz najszybsza. Czas podpisania umowy uzależniony jest przede wszystkim od klienta. Im szybciej zdecyduje się on na kontakt z przedstawicielem banku, tym szybciej pieniądze znajdują się na jego koncie.

Umowa kredytowa podpisana. Co potem?

Gdy umowa kredytowa zostanie podpisana, wtedy klient musi jeszcze poczekać na “uruchomienie kredytu”. Jest to etap pośredni między podpisaniem umowy a przesłaniem pieniędzy z kredytu na jego konto bankowego. Mimo tego, iż wszystkie formalności są już w pełni dopełnione, to możliwe że na pieniądze będzie trzeba jeszcze trochę poczekać. Z reguły nie trwa to jednak długo. Wystarczy, że pracownik w systemie zaznaczy, że potwierdza wszystkie dotychczasowe ustalenia. gdy to uczyni następuje najważniejsza rzecz, czyli wypłata gotówki klientowi. Czas oczekiwania na wypłatę środków finansowych może być mocno zróżnicowany. Po sfinalizowaniu umowy środki powinny pojawić się na koncie po maksymalnie kilkunastu minutach, jednak bardzo wiele zależy również od tego, jaki sposób wypłaty został wybrany przez kredytobiorcę.

Najszybciej pieniądze otrzymamy wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na wypłatę gotówki w kasie banku. Trzeba jednak do tego oczywiście doliczyć czas na dojechanie do placówki bankowej. Jeśli mieszkamy daleko od filii banku, wówczas nie będzie to korzystne rozwiązanie. Pieniądze równie szybko otrzymamy, jeśli posiadamy konto w tym samym banku, w którym bierzemy kredyt. Przelew środków na konto w innym banku już jest bardziej skomplikowany. Pieniądze są wówczas wysyłane zgodnie z sesjami ELIXIR - w zależności od pory dnia na środki będziemy musieli poczekać do kilkunastu godzin.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?
Chwilówki 26.11.2020

Kredyt pozabankowy bez BIK i KRD czy pożyczki prywatne?

Pożyczka bez BIK i KRD? A może pożyczka prywatna? To praktycznie jedyne opcje zobowiązań dla osób zadłużonych. Sprawdź, czy faktycznie warto z nich skorzystać, jeśli brakuje ci gotówki, ale nie możesz liczyć na tradycyjny...

Zobacz więcej
Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych
Kredyty gotówkowe 23.11.2020

Wybierz najlepszy kredyt gotówkowy - Aktualny ranking pożyczek gotówkowych

Ranking kredytów gotówkowych pomoże ci zweryfikować, w którym banku warto starać się o kredyt. Pamiętaj, że porównanie pożyczek gotówkowych pomoże Ci jednoznacznie ocenić koszt zadłużenia i...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa
Kredyty gotówkowe 04.11.2020

Kredyt gotówkowy a druga fala koronawirusa

Kredyt gotówkowy mimo trwającej epidemii wciąż jest dostępny dla klientów, którzy spełnią warunki banku. Czy w obliczu pandemii warto skorzystać z pożyczki gotówkowej? Sprawdź, co możesz zyskać, starając się...

Zobacz więcej
Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?
Kredyty gotówkowe 29.10.2020

Czy zawodowy kierowca może skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny?

Czy jako zawodowy kierowca masz szansę na kredyt hipoteczny i kredyt gotówkowy? Dlaczego sytuacja zawowodych kierowców nie jest oczywista pod względem oceny ich zdolności kredytowej?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?
Kredyty gotówkowe 27.10.2020

Kredyt gotówkowy - krótkoterminowy czy długoterminowy?

Jak wybrać odpowiedni kredyt gotówkowy? Jak zaplanować spłatę kredytu na dowolny cel, by móc liczyć na warunki, które pozwolą ci cieszyć się dodatkowymi środkami na koncie, a jednocześnie łatwą spłatą kredytu? Z...

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?
Kredyty gotówkowe 19.10.2020

Kredyt gotówkowy na wkład własny - dlaczego to niemożliwe?

Kredyt gotówkowy na wkład własny to nie jest korzystne rozwiązanie. Bank wymagając wkładu własnego, chce mieć pewność, że kredytobiorca jest w stanie samodzielnie zdobyć te środki finansowe, nie korzystając dodatkowo z...

Zobacz więcej