Koronawirus a wakacje kredytowe - nowe rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej

Opublikowano: 2020-05-21 14:54

Z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych na nowych warunkach.

Koronawirus a wakacje kredytowe - nowe rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej

Sytuacja wywołana epidemią koronawirusa cały czas ma ogromny wpływ zarówno na całą gospodarkę, jak i większość gospodarstw domowych. Rząd cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom dotkniętym problemami wywołanymi przez rozprzestrzenianie się wirusa. Choć coraz więcej osób wraca do swojej rutyny oraz pracy, wiele firm wciąż nie może wykonywać swoich usług, co odbija się na finansach zarówno przedsiębiorstw, jak i na kieszeniach pracowników. W środę 20.05. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz zmiany dotyczące innych ustaw wprowadzonych wcześniej w ramach Tarczy Antykryzysowej. Warto nadmienić, że nad zmianami pracował rząd we współpracy z UOKiK.

Kredyty gotówkowe - TOP5

9,69%
RRSO
7,49%
Oprocentowanie
3,50%
Prowizja
500,41 PLN
Rata miesięczna
10,52%
RRSO
7,49%
Oprocentowanie
5,00%
Prowizja
507,66 PLN
Rata miesięczna
13,86%
RRSO
8,00%
Oprocentowanie
10,00%
Prowizja
537,08 PLN
Rata miesięczna
10,58%
RRSO
7,76%
Oprocentowanie
4,57%
Prowizja
508,22 PLN
Rata miesięczna
12,01%
RRSO
8,31%
Oprocentowanie
6,03%
Prowizja
520,79 PLN
Rata miesięczna

Nowe możliwości dla osób spłacających swoje kredyty

Choć już w marcu wprowadzono możliwość zawieszenia spłaty, o czym pisaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu, Rada Ministrów przyjęła nowe rozwiązanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie swoich zadłużeń finansowych. Do tej pory banki mogły swobodnie decydować o warunkach wakacji kredytowych, oferując zawieszenie spłaty tylko części odsetkowej lub skracając wakacje do 1 miesiąca. Zmiany wprowadzone w nowej wersji Tarczy Antykryzysowej zapewniają bezpłatne wakacje kredytowe zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej, a klient może ubiegać się o zawieszenie spłaty swojego kredytu lub kilku kredytów na okres równo 3 miesięcy.

Śledź na bieżąco najnowsze info ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem - Polub nasz profil

Zostaw swój e-mail i otrzymuj na bieżąco wiadomości dotyczące spłat kredytów w trakcie pandemii

Choć nowa wersja ustawy ma przynieść dużą ulgę kredytobiorcom, wielu specjalistów wskazuje na to, że to banki poniosą wyższe koszta, np. ze względu na koszty operacyjne. Co jednak może okazać się ważniejsze, to to, że wakacje kredytowe w tym założeniu mogą doprowadzić do pogłębienia kryzysu stanowić ryzyko dla rozwoju gospodarki.

Już teraz aktualna sytuacja wpłynęła na ofertę banków, która w przypadku kredytów gotówkowych cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Z kolei klienci poszukujący kredytu na zakup nieruchomości, muszą pamiętać o trudniejszych warunkach w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Kredyty hipoteczne - TOP5

2,15%
RRSO
2,12%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
860,13 PLN
Rata miesięczna
2,04%
RRSO
2,02%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
849,66 PLN
Rata miesięczna
2,05%
RRSO
2,03%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
850,63 PLN
Rata miesięczna
2,10%
RRSO
2,08%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
855,52 PLN
Rata miesięczna
2,20%
RRSO
2,18%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
865,34 PLN
Rata miesięczna

Warunki zawieszenia spłaty - zgodne z nowymi ustaleniami Rządu

Straciłeś pracę po 13.03. tego roku? A może z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwolą ci zawiesić spłatę zobowiązania na okres miesiąca, dwóch miesięcy lub trzech miesięcy, zależnie od twojej decyzji. Jakich warunków możesz spodziewać się, wnioskując o zawieszenie spłaty swojego kredytu w banku? Oto najważniejsze informacje, które musi znać każda osoba ubiegająca się o aktualnie dostępne wakacje kredytowe:

  • Osoby, które wcześniej skorzystały z możliwości zawieszenia spłaty, mogą ponownie wnioskować o jej zawieszenie na mocy nowej ustawy. Wcześniejsze wakacje kredytowe zostaną przerwane, a rozpocznie się nowy okres zawieszenia spłaty, zgodny z obowiązującymi warunkami.

  • Skorzystanie z zawieszenia spłaty jest darmowe, należy jednak pamiętać o konieczności opłacania ubezpieczenia, jeśli umowa kredytowa wiązała się z taką usługą, gwarantując sobie ciągłość oferty.

  • Bank w ciągu 14 dni od otrzymania twojego wniosku musi cię powiadomić o jego przyjęciu, a także poinformować o ewentualnych kosztach wynikających z ubezpieczenia.

  • Okres kredytowania zostanie wydłużony o termin zawieszenia spłaty.

  • Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytową przed 13.03., a termin spłaty załużenia jest dłuższy niż 6 miesięcy od tej daty.

  • Kredytobiorca, który spłaca dwa kredyty tego samego rodzaju (np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt w euro czy dwa kredyty waloryzowane), zaciągnięte w tym samym banku, może wnioskować o zawieszenie spłaty jednego z nich.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!