× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus a wakacje kredytowe - nowe rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:15
Opublikowano: 21.05.2020 14:54
Średnia ocena: 5,68/6 Głosów: 22

Z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych na nowych warunkach.

Sytuacja wywołana epidemią koronawirusa cały czas ma ogromny wpływ zarówno na całą gospodarkę, jak i większość gospodarstw domowych. Rząd cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom dotkniętym problemami wywołanymi przez rozprzestrzenianie się wirusa. Choć coraz więcej osób wraca do swojej rutyny oraz pracy, wiele firm wciąż nie może wykonywać swoich usług, co odbija się na finansach zarówno przedsiębiorstw, jak i na kieszeniach pracowników. W środę 20.05. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz zmiany dotyczące innych ustaw wprowadzonych wcześniej w ramach Tarczy Antykryzysowej. Warto nadmienić, że nad zmianami pracował rząd we współpracy z UOKiK.

Nowe możliwości dla osób spłacających swoje kredyty

Choć już w marcu wprowadzono możliwość zawieszenia spłaty, o czym pisaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu, Rada Ministrów przyjęła nowe rozwiązanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie swoich zadłużeń finansowych. Do tej pory banki mogły swobodnie decydować o warunkach wakacji kredytowych, oferując zawieszenie spłaty tylko części odsetkowej lub skracając wakacje do 1 miesiąca. Zmiany wprowadzone w nowej wersji Tarczy Antykryzysowej zapewniają bezpłatne wakacje kredytowe zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej, a klient może ubiegać się o zawieszenie spłaty swojego kredytu lub kilku kredytów na okres równo 3 miesięcy.

Choć nowa wersja ustawy ma przynieść dużą ulgę kredytobiorcom, wielu specjalistów wskazuje na to, że to banki poniosą wyższe koszta, np. ze względu na koszty operacyjne. Co jednak może okazać się ważniejsze, to to, że wakacje kredytowe w tym założeniu mogą doprowadzić do pogłębienia kryzysu stanowić ryzyko dla rozwoju gospodarki.

Już teraz aktualna sytuacja wpłynęła na ofertę banków, która w przypadku kredytów gotówkowych cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Z kolei klienci poszukujący kredytu na zakup nieruchomości, muszą pamiętać o trudniejszych warunkach w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Warunki zawieszenia spłaty - zgodne z nowymi ustaleniami Rządu

Straciłeś pracę po 13.03. tego roku? A może z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwolą ci zawiesić spłatę zobowiązania na okres miesiąca, dwóch miesięcy lub trzech miesięcy, zależnie od twojej decyzji. Jakich warunków możesz spodziewać się, wnioskując o zawieszenie spłaty swojego kredytu w banku? Oto najważniejsze informacje, które musi znać każda osoba ubiegająca się o aktualnie dostępne wakacje kredytowe:

  • Osoby, które wcześniej skorzystały z możliwości zawieszenia spłaty, mogą ponownie wnioskować o jej zawieszenie na mocy nowej ustawy. Wcześniejsze wakacje kredytowe zostaną przerwane, a rozpocznie się nowy okres zawieszenia spłaty, zgodny z obowiązującymi warunkami.

  • Skorzystanie z zawieszenia spłaty jest darmowe, należy jednak pamiętać o konieczności opłacania ubezpieczenia, jeśli umowa kredytowa wiązała się z taką usługą, gwarantując sobie ciągłość oferty.

  • Bank w ciągu 14 dni od otrzymania twojego wniosku musi cię powiadomić o jego przyjęciu, a także poinformować o ewentualnych kosztach wynikających z ubezpieczenia.

  • Okres kredytowania zostanie wydłużony o termin zawieszenia spłaty.

  • Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytową przed 13.03., a termin spłaty załużenia jest dłuższy niż 6 miesięcy od tej daty.

  • Kredytobiorca, który spłaca dwa kredyty tego samego rodzaju (np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt w euro czy dwa kredyty waloryzowane), zaciągnięte w tym samym banku, może wnioskować o zawieszenie spłaty jednego z nich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie
Kredyty gotówkowe 30.03.2021

Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę? Czy klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą liczyć na zawarcie umowy kredytowej w banku? Jakie warunki musi spełnić klient banku, chcąc mieć pewność, że otrzyma zgodę na kredyt gotówkowy?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej