Koronawirus a wakacje kredytowe - nowe rozwiązania w ramach Tarczy Antykryzysowej

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:15
Opublikowano: 21.05.2020 14:54
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 29

Z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych na nowych warunkach.

Sytuacja wywołana epidemią koronawirusa cały czas ma ogromny wpływ zarówno na całą gospodarkę, jak i większość gospodarstw domowych. Rząd cały czas pracuje nad nowymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej, która ma pomóc osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom dotkniętym problemami wywołanymi przez rozprzestrzenianie się wirusa. Choć coraz więcej osób wraca do swojej rutyny oraz pracy, wiele firm wciąż nie może wykonywać swoich usług, co odbija się na finansach zarówno przedsiębiorstw, jak i na kieszeniach pracowników. W środę 20.05. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz zmiany dotyczące innych ustaw wprowadzonych wcześniej w ramach Tarczy Antykryzysowej. Warto nadmienić, że nad zmianami pracował rząd we współpracy z UOKiK.

Nowe możliwości dla osób spłacających swoje kredyty

Choć już w marcu wprowadzono możliwość zawieszenia spłaty, o czym pisaliśmy wcześniej na łamach naszego serwisu, Rada Ministrów przyjęła nowe rozwiązanie, które ma pomóc kredytobiorcom w spłacie swoich zadłużeń finansowych. Do tej pory banki mogły swobodnie decydować o warunkach wakacji kredytowych, oferując zawieszenie spłaty tylko części odsetkowej lub skracając wakacje do 1 miesiąca. Zmiany wprowadzone w nowej wersji Tarczy Antykryzysowej zapewniają bezpłatne wakacje kredytowe zarówno części odsetkowej, jak i kapitałowej, a klient może ubiegać się o zawieszenie spłaty swojego kredytu lub kilku kredytów na okres równo 3 miesięcy.

Choć nowa wersja ustawy ma przynieść dużą ulgę kredytobiorcom, wielu specjalistów wskazuje na to, że to banki poniosą wyższe koszta, np. ze względu na koszty operacyjne. Co jednak może okazać się ważniejsze, to to, że wakacje kredytowe w tym założeniu mogą doprowadzić do pogłębienia kryzysu stanowić ryzyko dla rozwoju gospodarki.

Już teraz aktualna sytuacja wpłynęła na ofertę banków, która w przypadku kredytów gotówkowych cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem. Z kolei klienci poszukujący kredytu na zakup nieruchomości, muszą pamiętać o trudniejszych warunkach w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Warunki zawieszenia spłaty - zgodne z nowymi ustaleniami Rządu

Straciłeś pracę po 13.03. tego roku? A może z powodu koronawirusa twoja sytuacja finansowa jest dużo gorsza i uważasz, że ciężko jest ci spłacić kredyt konsumencki lub hipoteczny? Zgodnie z nową ustawą i zmianami wprowadzonymi 20.05. możesz skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwolą ci zawiesić spłatę zobowiązania na okres miesiąca, dwóch miesięcy lub trzech miesięcy, zależnie od twojej decyzji. Jakich warunków możesz spodziewać się, wnioskując o zawieszenie spłaty swojego kredytu w banku? Oto najważniejsze informacje, które musi znać każda osoba ubiegająca się o aktualnie dostępne wakacje kredytowe:

  • Osoby, które wcześniej skorzystały z możliwości zawieszenia spłaty, mogą ponownie wnioskować o jej zawieszenie na mocy nowej ustawy. Wcześniejsze wakacje kredytowe zostaną przerwane, a rozpocznie się nowy okres zawieszenia spłaty, zgodny z obowiązującymi warunkami.

  • Skorzystanie z zawieszenia spłaty jest darmowe, należy jednak pamiętać o konieczności opłacania ubezpieczenia, jeśli umowa kredytowa wiązała się z taką usługą, gwarantując sobie ciągłość oferty.

  • Bank w ciągu 14 dni od otrzymania twojego wniosku musi cię powiadomić o jego przyjęciu, a także poinformować o ewentualnych kosztach wynikających z ubezpieczenia.

  • Okres kredytowania zostanie wydłużony o termin zawieszenia spłaty.

  • Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które zawarły umowę kredytową przed 13.03., a termin spłaty załużenia jest dłuższy niż 6 miesięcy od tej daty.

  • Kredytobiorca, który spłaca dwa kredyty tego samego rodzaju (np. kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt w euro czy dwa kredyty waloryzowane), zaciągnięte w tym samym banku, może wnioskować o zawieszenie spłaty jednego z nich.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!
Kredyty gotówkowe 02.08.2021

Gdzie najłatwiej dostać kredyt? Sprawdź, jaki bank wybrać!

Zastanawiasz się, gdzie najłatwiej dostać kredyt? Na pewno zależy Ci, by uniknąć skomplikowanych formalności i bez problemu otrzymać potrzebną sumę pieniędzy. Odpowiedź na pytanie, w którym banku można na to liczyć, nie jest jednak prosta. Poniżej dowiesz się, od czego zależy decyzja banku i gdzie faktycznie można najłatwiej otrzymać kredyt.

Zobacz więcej
Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?
Kredyty gotówkowe 30.07.2021

Oprocentowanie zmienne – czym jest zmienne oprocentowanie przy kredytach i jak je obliczyć?

Oprocentowanie zmienne to jeden z dwóch sposobów naliczania odsetek, które stanowią główny koszt kredytu. Ten typ oprocentowania uzależniony jest w dużej mierze od zmian stóp procentowych. Powoduje więc zwiększenie ryzyka kredytowego. W bankach zdecydowanie łatwiej znajdziesz jednak kredyt z oprocentowaniem zmiennym niż stałym. Sprawdź, z czym wiąże się kredyt oprocentowany zmiennie i jakie mogą być skutki jego zaciągnięcia!

Zobacz więcej
Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?
Kredyty gotówkowe 26.07.2021

Kredyt bez odsetek – czy banki mają w swojej ofercie kredyty bez odestek?

Kredyt bez odsetek to atrakcyjna oferta, którą banki przygotowały dla nowych klientów. W ramach niej masz możliwość skorzystać z kredytowania bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niekiedy jednak pod hasłem pożyczka zero procent kryją się dodatkowe koszty, które powodują, że propozycja banku wcale nie jest tak kusząca, jak mogło się wydawać. Na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się nabrać? Podpowiadamy!

Zobacz więcej
Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?
Kredyty gotówkowe 16.07.2021

Wniosek o kredyt - jak go prawidłowo wypełnić i zwiększyć szanse na kredyt?

Wniosek o kredyt to dokument, który musisz wypełnić, jeśli chcesz starać się o kredyt. Coraz więcej banków decyduje się na wnioskowanie online, dzięki czemu możesz szybko i bez wychodzenia z domu dopełnić wszelkich formalności. Który wniosek jest najbardziej, a który najmniej złożony? Czym się różnią między sobą? Sprawdź, jak wygląda ubieganie się o kredyt i co możesz zrobić, żeby przyspieszyć ten proces!

Zobacz więcej
Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?
Kredyty gotówkowe 14.07.2021

Wyłudzenie kredytu – na czym polega i jak się przed nim bronić?

Wyłudzenie kredytu lub pożyczki to przestępstwo kwalifikowane jako oszustwo, za które grozi surowa kara pozbawienia wolności. Niestety jego skutki mogą dotknąć także niewinnej osoby, jeśli oszust w celu zaciągnięcia zobowiązania posłuży się jej danymi. Sprawdź, na czym dokładnie polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim chronić, a także kiedy sami możemy być o takie oszustwo posądzeni.

Zobacz więcej
Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta
Kredyty gotówkowe 28.06.2021

Żyrant - na czym polega poręczenie kredytu? Prawa i obowiązki żyranta

Żyrant to potoczne określenie, którym mianuje się poręczyciela. W wielu przypadkach jest on ostatnią deską ratunku dla tych, którzy ze względu na swoją sytuację ekonomiczną mogą liczyć jedynie na kredyt z poręczeniem. Jakie obowiązki ma żyrant i na czym polega poręczenie kredytu? Sprawdźmy.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj