× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Koronawirus - kredytobiorcy mają więcej czasu na złożenie wniosku o zawieszenie spłaty

Zaktualizowano: 03.02.2021 14:03
Opublikowano: 02.07.2020 14:36
Średnia ocena: 5,88/6 Głosów: 17

Choć termin składania wniosków minął 30 czerwca, Związek Banków Polskich ogłosił, że klienci mogą nadsyłać wnioski do swoich banków nadal, a ostateczny termin ich składania minie dopiero 30 września tego roku.

Okazało się, że możliwość zawieszenia spłaty zadłużeń finansowych i skorzystanie z wakacji kredytowych, które zostały zapewnione dzięki Tarczy antykryzysowej, stało się bardzo popularne wśród Polskich klientów banków. Wpłynęło już ponad 855 tysięcy wniosków od klientów indywidualnych oraz 109 tysięcy wniosków złożonych przez przedsiębiorców.

Choć termin składania wniosków minął 30 czerwca, Związek Banków Polskich ogłosił, że klienci mogą nadsyłać wnioski do swoich banków nadal, a ostateczny termin ich składania minie dopiero 30 września tego roku. Wydłużenie terminu składania wniosków o wakacje kredytowe jest spowodowane dużym zainteresowaniem oraz trwającą sytuacją związaną z epidemią, która wciąż ma niekorzystny wpływ m.in. na spłatę wielu zadłużeń, zaciągniętych przed rozpoczęciem się pandemii.

Czy warto skorzystać z zawieszenia spłaty?

Czy wakacje kredytowe są opłacalne? Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy skorzystać z tej możliwości? To szczególnie interesująca szansa dla osób, które z powodu epidemii wirusa doświadczyły jakichkolwiek kłopotów związanych z finansami. Wiele osób straciło zatrudnienie lub musiało pogodzić się z koniecznością wykorzystanie bezpłatnych urlopów, czy obniżenia miesięcznego wynagrodzenia. To warunki, które z pewnością nie sprzyjają spłacie zobowiązań finansowych. Wakacje kredytowe zgodnie z Tarczą antykryzysową przewidują możliwość zawieszenia spłaty aż na 3 miesiące. Po zmianach, jakie nastąpiły w wersjach tarczy, kredytobiorcy mogą oczekiwać zwolnienia z wszelkich opłat w momencie korzystania z wakacji kredytowych, a termin spłaty zadłużenia zostanie wydłużony o 3 miesiące, dzięki czemu kolejne raty kredytu nie będą wyższe, od tych, jakie przewidziano w harmonogramie spłaty.

Wakacje kredytowe mogą pozwolić ci odciążyć budżet i zapewnić sobie szansę na to, by wywiązać się z mowy bez obawy o opóźnienia w spłacie wywołane tymczasowymi problemami z domowym budżetem.

Niższa sprzedaż kredytów

Najnowsze doniesienia w sprawie sprzedaży kredytów nie są optymistyczne. Okazuje się, że banki udzielają coraz mniej zadłużeń, zarówno tych na dowolny cel, jak i bardzo popularnych do tej pory kredytów hipotecznych. Okazuje się, że średnia wartość kredytów gotówkowych to teraz zaledwie 20 tysięcy złotych, a wielu klientów rezygnuje z zawarcia umowy, lub nie może jej otrzymać ze względu na wyższe wymagania stawiane kredytobiorcom. Dużo większe znaczenie w ocenie zdolności kredytowej ma w tej chwili zatrudnienie kredytobiorcy, a mimo tegorocznej podwyżki minimalnej krajowej, osoby zatrudnione na podstawie najniższego wynagrodzenia mogą mieć problem z otrzymaniem zgody kredytowej. W jeszcze gorszej sytuacji znalazły się osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

Klienci banków, którzy chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, muszą pamiętać o tym, że warto przygotować wyższy wkład własny. Instytucje finansowe nie tylko rezygnują z udzielenia zadłużenia z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, ale wymagają nawet wyższego wkładu własnego, a klienci, którzy liczą na zgodę kredytową, powinni być w stanie pokryć około 30% lub 40% wartości nieruchomości.

Dla banków rok 2020 będzie odczuwalnie gorszy

Zaostrzenie polityki kredytowej banków, a także dużo niższa aktywność Polaków pod względem korzystania z usług finansowych, ma niezaprzeczalny wpływy na to, że instytucje finansowe już teraz mogą obliczać straty. Szacuje się, że w tym roku zysk banków będzie niższy nawet o 50%, mając na uwadze wyniki z zeszłego roku. Analitycy zapewniają jednak, że dalsza sytuacja banków oraz rozwoju polityki kredytowej będzie zależała bezpośrednio od sytuacji gospodarczej w kraju. Jeśli gospodarka będzie szybko odmrażana, jest szansa, że z drugiej połowie roku, odnotowane zostaną korzystniejsze wyniki, nie tylko pod względem ilości złożonych zapytań o zobowiązania finansowe, ale także wniosków, które zostaną pozytywnie rozpatrzone.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - kredyty gotówkowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021
Kredyty gotówkowe 14.04.2021

Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Co musisz wiedzieć o kredycie na dowód bez umowy o pracę? Czy mimo pandemii banki oferują łatwo dostępne kredyty na dowolny cel? Kto może skorzystać z minimalnych formalności i podpisać umowę kredytową nawet bez zaświadczenia o zarobkach?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania
Kredyty gotówkowe 12.04.2021

Kredyt gotówkowy - wybierz odpowiedni okres kredytowania

Jak dostosować okres kredytowania do własnych potrzeb? Co zapewni ci wydłużenie okresu spłaty? Dlaczego okres kredytowania ma tak duże znaczenie dla przyszłego kredytobiorcy? Jak wybrać odpowiedni okres spłaty kredytu?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą
Kredyty gotówkowe 07.04.2021

Kredyt gotówkowy online - wybierz ofertę z najniższą ratą

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego online? Czy decydując się na zadłużenie na dowolny cel, warto zwrócić uwagę na miesięczną ratę kredytu? Jak skutecznie porównać dostępne zadłużenia na dowolny cel, nie tracąc na to czasu?

Zobacz więcej
Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?
Kredyty gotówkowe 02.04.2021

Czy wakacje kredytowe będą miały wpływ na Twój raport w BIK?

Czy korzystając z wakacji kredytowych, musisz obawiać się problemów z BIK? Czy wakacje kredytowe będą miały w przyszłości znaczenie dla twojej historii kredytowej, jeśli złożysz wniosek o kredyt gotówkowy lub hipoteczny? 

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie
Kredyty gotówkowe 30.03.2021

Kredyt gotówkowy a umowa o dzieło lub umowa zlecenie

Kredyt gotówkowy bez umowy o pracę? Czy klienci zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą liczyć na zawarcie umowy kredytowej w banku? Jakie warunki musi spełnić klient banku, chcąc mieć pewność, że otrzyma zgodę na kredyt gotówkowy?

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?
Kredyty gotówkowe 25.03.2021

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny - jak negocjować z bankiem?

...Kredyt gotówkowy jest bez wątpienia jedną z najbardziej elastycznych usług,... ...kredytem celowym, jakim jest kredyt hipoteczny. Z założenia kredyt gotówkowy jest bardziej...

Zobacz więcej