Koronawirus - kredytobiorcy mają więcej czasu na złożenie wniosku o zawieszenie spłaty

Opublikowano: 2020-07-02 14:36

Choć termin składania wniosków minął 30 czerwca, Związek Banków Polskich ogłosił, że klienci mogą nadsyłać wnioski do swoich banków nadal, a ostateczny termin ich składania minie dopiero 30 września tego roku.

Koronawirus - kredytobiorcy mają więcej czasu na złożenie wniosku o zawieszenie spłaty

Okazało się, że możliwość zawieszenia spłaty zadłużeń finansowych i skorzystanie z wakacji kredytowych, które zostały zapewnione dzięki Tarczy antykryzysowej, stało się bardzo popularne wśród Polskich klientów banków. Wpłynęło już ponad 855 tysięcy wniosków od klientów indywidualnych oraz 109 tysięcy wniosków złożonych przez przedsiębiorców.

Choć termin składania wniosków minął 30 czerwca, Związek Banków Polskich ogłosił, że klienci mogą nadsyłać wnioski do swoich banków nadal, a ostateczny termin ich składania minie dopiero 30 września tego roku. Wydłużenie terminu składania wniosków o wakacje kredytowe jest spowodowane dużym zainteresowaniem oraz trwającą sytuacją związaną z epidemią, która wciąż ma niekorzystny wpływ m.in. na spłatę wielu zadłużeń, zaciągniętych przed rozpoczęciem się pandemii.

Śledź na bieżąco najnowsze info ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem - Polub nasz profil

Zostaw swój e-mail i otrzymuj na bieżąco wiadomości dotyczące spłat kredytów w trakcie pandemii

Czy warto skorzystać z zawieszenia spłaty?

Czy wakacje kredytowe są opłacalne? Wciąż zastanawiasz się nad tym, czy skorzystać z tej możliwości? To szczególnie interesująca szansa dla osób, które z powodu epidemii wirusa doświadczyły jakichkolwiek kłopotów związanych z finansami. Wiele osób straciło zatrudnienie lub musiało pogodzić się z koniecznością wykorzystanie bezpłatnych urlopów, czy obniżenia miesięcznego wynagrodzenia. To warunki, które z pewnością nie sprzyjają spłacie zobowiązań finansowych. Wakacje kredytowe zgodnie z Tarczą antykryzysową przewidują możliwość zawieszenia spłaty aż na 3 miesiące. Po zmianach, jakie nastąpiły w wersjach tarczy, kredytobiorcy mogą oczekiwać zwolnienia z wszelkich opłat w momencie korzystania z wakacji kredytowych, a termin spłaty zadłużenia zostanie wydłużony o 3 miesiące, dzięki czemu kolejne raty kredytu nie będą wyższe, od tych, jakie przewidziano w harmonogramie spłaty.

Wakacje kredytowe mogą pozwolić ci odciążyć budżet i zapewnić sobie szansę na to, by wywiązać się z mowy bez obawy o opóźnienia w spłacie wywołane tymczasowymi problemami z domowym budżetem.

Kredyty gotówkowe - TOP5

9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
3,50%
Prowizja
497,51 PLN
Rata miesięczna
9,63%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
4,00%
Prowizja
499,92 PLN
Rata miesięczna
13,86%
RRSO
8,00%
Oprocentowanie
10,00%
Prowizja
537,08 PLN
Rata miesięczna
10,72%
RRSO
7,13%
Oprocentowanie
6,10%
Prowizja
509,42 PLN
Rata miesięczna
12,01%
RRSO
8,31%
Oprocentowanie
6,03%
Prowizja
520,79 PLN
Rata miesięczna

Niższa sprzedaż kredytów

Najnowsze doniesienia w sprawie sprzedaży kredytów nie są optymistyczne. Okazuje się, że banki udzielają coraz mniej zadłużeń, zarówno tych na dowolny cel, jak i bardzo popularnych do tej pory kredytów hipotecznych. Okazuje się, że średnia wartość kredytów gotówkowych to teraz zaledwie 20 tysięcy złotych, a wielu klientów rezygnuje z zawarcia umowy, lub nie może jej otrzymać ze względu na wyższe wymagania stawiane kredytobiorcom. Dużo większe znaczenie w ocenie zdolności kredytowej ma w tej chwili zatrudnienie kredytobiorcy, a mimo tegorocznej podwyżki minimalnej krajowej, osoby zatrudnione na podstawie najniższego wynagrodzenia mogą mieć problem z otrzymaniem zgody kredytowej. W jeszcze gorszej sytuacji znalazły się osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło.

Klienci banków, którzy chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, muszą pamiętać o tym, że warto przygotować wyższy wkład własny. Instytucje finansowe nie tylko rezygnują z udzielenia zadłużenia z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, ale wymagają nawet wyższego wkładu własnego, a klienci, którzy liczą na zgodę kredytową, powinni być w stanie pokryć około 30% lub 40% wartości nieruchomości.

Kredyty hipoteczne - TOP5

2,13%
RRSO
2,10%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
858,17 PLN
Rata miesięczna
2,05%
RRSO
2,03%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
850,63 PLN
Rata miesięczna
2,14%
RRSO
2,12%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
859,44 PLN
Rata miesięczna
2,15%
RRSO
2,13%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
860,42 PLN
Rata miesięczna
2,34%
RRSO
2,32%
Oprocentowanie
0,00%
Prowizja
879,21 PLN
Rata miesięczna

Dla banków rok 2020 będzie odczuwalnie gorszy

Zaostrzenie polityki kredytowej banków, a także dużo niższa aktywność Polaków pod względem korzystania z usług finansowych, ma niezaprzeczalny wpływy na to, że instytucje finansowe już teraz mogą obliczać straty. Szacuje się, że w tym roku zysk banków będzie niższy nawet o 50%, mając na uwadze wyniki z zeszłego roku. Analitycy zapewniają jednak, że dalsza sytuacja banków oraz rozwoju polityki kredytowej będzie zależała bezpośrednio od sytuacji gospodarczej w kraju. Jeśli gospodarka będzie szybko odmrażana, jest szansa, że z drugiej połowie roku, odnotowane zostaną korzystniejsze wyniki, nie tylko pod względem ilości złożonych zapytań o zobowiązania finansowe, ale także wniosków, które zostaną pozytywnie rozpatrzone.

Komentarze i opinie

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Badź pierwszy!