Kalkulator odsetek
podatkowych i ustawowych

Opublikowano: 19.03.2024 06:00

Oblicz należene odsteki

Rodzaj odsetek

Ocena

Średnia ocena: 4,94/6 Głosów: 1615

Kalkulator odsetek ustawowych i podatkowych dostępny na naszej stronie pozwoli ci szybko i bez żadnych problemów obliczyć odsetki od opóźnionych należności.

Odsetki ustawowe - co warto o nich wiedzieć?

Odsetki ustawowe stosuje się w przypadku zaległości w opłaceniu faktur oraz faktur bez VAT. Odsetki ustawowe są najczęściej stosowanym przelicznikiem, by móc prawidłowo obliczyć rekompensatę za spłacenie należności po wyznaczonym terminie. Odsetki naliczane przez wierzyciela są zgodne z prawem cywilnym i zgodnie z artykułem 481 § 1 nie muszą wynikać z żadnej szkody wierzyciela, nie są też anulowane w przypadku, gdy dłużnik opóźni się ze spłatą swoich należności z przyczyn niezależnych od niego.

Z kodeksu cywilnego wynika także, że w przypadku gdy zostaje zawierana umowa między stronami, a stopa odsetek za opóźnienie w spłacie nie została ustalona, dłużnik zobowiązany jest do spłaty odsetek zgodnych ze stopą odsetek ustawowych, która obliczana jest na podstawie sumy referencyjnej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego oraz dodanej do tej wartości 5,50 punktów procentowych. Roczna wartość odsetek ustawowych

Odsetki ustawowe naliczane są za każdy dzień zwłoki w spłacie wierzytelności przez dłużnika, aż do dnia, w którym zostanie spłacona cała należność. Warto jednak pamiętać, że w przypadku umowy, której termin płatności wypada na dzień wolny od pracy, czyli niedzielę lub święto ustawowo wolne od pracy, termin uregulowania zobowiązania przesuwany jest na pierwszy dzień roboczy, w tym wypadku np. poniedziałek. Należy jednak mieć na uwadze, że sobota nie jest traktowana jako dzień wolny od pracy, co potwierdzone jest przez prawo cywilne.

Jak obliczyć odsetki ustawowe?

Oczywiście, możesz samodzielnie obliczyć odsetki ustawowe, warto jednak ułatwić sobie to, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator odsetek ustawowych i podatkowych. By szybko sprawdzić wartość odsetek ustawowych, wystarczy wpisać w kalkulatorze trzy istotne informacje, które pozwolą natychmiast obliczyć koszt związany z opóźnieniem w spłacie. Mowa o:

  • Całkowitej kwocie zobowiązania dłużnika

  • Umownej dacie, w której powinna nastąpić spłata zobowiązania

  • Termin, w jakim zadłużony uregulował należności

Odsetki ustawowe mogą być wykorzystywane przez wszystkich przedsiębiorców, a także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dzięki temu szybko można zweryfikować należną rekompensatę za każdy dzień zwłoki w spłacie zobowiązania podjętego przez dłużnika. Dodatkowo, o czym warto pamiętać odsetki ustawowe, regulowane przez kodeks cywilny, są w stanie uchronić wierzyciela przed poważnymi szkodami finansowymi, które mogą wynikać z długich opóźnień w otrzymaniu zapłaty np. za wykonaną usługę czy wydany towar.

Kalkulator odsetek ustawowych i podatkowych może przydać się zarówno wierzycielowi, który dzięki temu będzie w stanie sprawdzić, na jaką rekompensatę może liczyć, a także dla dłużnika, który sprawdzając wartość odsetek może wcześniej przygotować się do spłaty zadłużenia jak i obliczyć, jaka kwota będzie mu potrzebna, by całkowicie uregulować zobowiązanie.

Odsetki podatkowe - co warto o nich wiedzieć?

Odsetki za zwłokę w płatnościach podatkowych mogą dotyczyć każdego z nas. Nawet osoby, które rzetelnie rozliczają się z urzędem skarbowym, mogą w pewnym momencie swojego życia borykać się z problemami, które spowodują, że uregulowanie należności może okazać się niemożliwe. Pamiętaj jednak, że warto spłacić wszystkie należności, w jak najkrótszym czasie, ponieważ odsetki podatkowe naliczane są każdego dnia od przekroczenia terminu spłaty.

Co określamy jako zaległości podatkowe? Mowa o zaległościach w spłacie podatku, zaliczki na podatek lub raty podatku. Zaległości podatkowe naliczane są takie w przypadku nieprawidłowego wykazania i nadpłaty podatku lub jego zwrotu.

Pamiętaj, że jako podatnik, masz obowiązek samodzielnie obliczyć odsetki podatkowe za zwłokę w płatnościach, i po dokonaniu obliczeń, dokładnie taką kwotę wpłacić na rachunek urzędu skarbowego. Pamiętaj, że brak upomnienia ze strony urzędu nie zwalnia cię z konieczności uregulowania wszystkich należności.

Samodzielne obliczenie odsetek podatkowych może jednak okazać się bardzo skomplikowane i znacznie wydłużyć termin, w jakim spłacisz swoje zaległości. Aby uniknąć dodatkowych kosztów, warto skorzystać z kalkulatora odsetek podatkowych. Zaoszczędzisz swój czas i szybko sprawdzisz, jaką kwotę musisz przygotować, by móc w całości spłacić zaległości finansowe.

Spłacając zaległość wobec urzędu skarbowego, nie regulując jednak odsetek, urząd wyliczy proporcjonalnie część wpłaconych pieniędzy jako kwotę zaległą oraz odsetki, natomiast pozostała wartość nadal będzie powiększała się z powodu wciąż rosnących odsetek podatkowych. Dlatego koniecznie zadbaj o to, by spłacić całą kwotę, nie unikając odpowiedzialności za zwłokę w rozliczeniu z urzędem. Zapomniane odsetki za zwłokę, naliczane przez dłuższy czas mogą okazać się ogromnym problemem, gdy kwota stanie się dla ciebie zbyt wysoka, by można ją było uregulować bez większych przeszkód.

Jak obliczyć odsetki podatkowe?

Odsetki podatkowe można obliczyć, korzystając z niezbędnych informacji na temat:

  • Całkowitej wartości zaległości podatkowych

  • Terminu, w jakim mijał termin spłaty należności

  • Termin zwrotu pieniędzy i uregulowania zadłużenia na rzecz urzędu

  • Stopy odsetek podatkowych

Mnożąc kwotę zaległości przez liczbę dni opóźnienia w spłacie, a następnie przez wysokość odsetek karnych, musisz uzyskany wynik podzielić przez 365, czyli liczbę dni w roku. Na tej podstawie otrzymasz wynik, który pozwoli ci poznać odsetki podatkowe.

Zgodnie z ordynacją podatkową, możemy wyróżnić dwie stawki odsetkowe, które dotyczą zaległości podatkowych:

  • Podstawową, która wynosi aktualnie 8% i jest ustalana na podstawie kredytu lombardowego zgodnie z ustaleniami Narodowego Banku Polskiego.

  • Obniżoną, która obecnie wynosi 4% i stosowana jest do zobowiązań powstałych po 1 stycznia 2017 roku.

Obniżona stawka odsetek wymaga jednak spełnienia kilku warunków, które obejmują:

  • Złożenie skutecznej korekty podatkowej, maksymalnie w ciągu 6 miesięcy od ostatecznego terminu złożenia deklaracji

  • Opłacenia zaległości w ciągu 7 dni od złożenia poprawnej korekty deklaracji

Z pomocą naszego kalkulatora obliczysz odsetki podatkowe w ciągu kilku minut, bez obawy o wystąpienie nieprawidłowości. Wystarczy, że podasz kwotę zadłużenia, termin, w jakim powinna odbyć się spłata należności, a także termin, w jakim faktycznie zostanie ono uregulowane. Kalkulator błyskawicznie udzieli ci potrzebnej informacji, a ty będziesz mieć pewność, że żadna istotna wartość nie została pominięta.

Rośnie ilość zadłużonych osób w Polsce

Z roku na rok powiększa się grono osób, dla których zadłużenia stały się trudne w spłacie, powodując narastające długi. Zaznajomienie się z wartością odsetek ustawowych i podatkowych pozwoli ci realnie ocenić wartość twoich zadłużeń.

Pamiętaj, że regulowanie wszystkich należności w terminie jest aktualnie bardzo cenione, szczególnie przez banki, które starają się bardzo dokładnie weryfikować całą historię kredytową swoich usługobiorców. Wnioskując o zadłużenie, zarówno o kredyt gotówkowy, kredyt na samochód, czy kredyt hipoteczny, możesz mieć pewność, że bank zgłosi się do Biura Informacji Kredytowej, by szybko sprawdzić, czy do tej pory nie miałeś problemów ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań.

Sprawdzenie w ten sposób wiarygodności potencjalnego kredytobiorcy pozwala obniżyć koszt całego zadłużenia, co oczywiście ma znaczenie dla potencjalnego klienta.

Szukasz kredytu? Upewnij się, że twój wybór będzie uzasadniony, a ty skorzystasz z najlepszej oferty na rynku. Kalkulator kredytowy pozwoli ci szybko ustalić, które oferty banków mogą okazać się dla ciebie atrakcyjne. Nie tylko porównasz oprocentowanie nominalne dostępnych zadłużeń, ale poznasz całkowity koszt kredytu, korzystając z danych o RRSO.

Dodatkowo zapewniamy, że na naszej stronie znajdziesz aktualny ranking kredytów, a także pełne opisy ofert, które mogą pomóc ci zebrać informacje, niezbędne przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z bankiem.

Dodatkowe pieniądze dla zadłużonego

Nie możesz liczyć na zgodę kredytową ze względu na negatywne wpisy w raporcie BIK? Zdobycie dodatkowych środków może w takim przypadku okazać się dużo trudniejsze. Bank nie udzieli ci zgody kredytowej, nawet jeśli złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny. Możesz jednak liczyć na wsparcie ze strony firm pożyczkowych. Wybór chwilówki, nie jest jednak prosty. Oferta parabanków jest bogata, co oznacza, że warto poświęcić czas na porównanie ich i podjęcie decyzji na podstawie wiarygodnych informacji. Sprawdź, gdzie za swoją pożyczkę zapłacisz najmniej, unikając w ten sposób, ryzyka, że dodatkowe zadłużenie okaże się powodem, narastających długów.

Pamiętaj, by zawsze minimalizować ryzyko związane z tym, że nie będziesz w stanie spłacić swojego zobowiązania. Podpisując umowę, decydujesz się na przestrzeganie jej warunków, co oznacza także uregulowanie pożyczki, czy kredytu w wyznaczonym czasie.

Każde opóźnienie będzie wiązało się z konsekwencjami, w postaci odsetek. Chcąc uniknąć dodatkowych kosztów, warto pamiętać o dokładnych terminach spłaty.

Podsumowanie

Kalkulator odsetek ustawowych i podatkowych jest prostym narzędziem, które pomoże ci bardzo szybko zweryfikować, kwotę, która powinna zostać uregulowana, w przypadku spłacania zaległych wierzytelności. To doskonałe rozwiązanie dla podatników, którzy chcą mieć pewność, że spłacą wszystkie swoje zaległości względem urzędu skarbowego, jak i dla osób, które zalegają z fakturami, czy opłatami np. za świadczone usługi. Z naszą pomocą wystarczy ci kilka minut, a bez wychodzenia z domu zapoznasz się z wszystkimi informacjami, które pomogą ci bez problemu uregulować zaległe należności.