Kalkulator VAT (brutto-netto)
Ocena
Zależy ci na tym, by szybko obliczyć wartość faktury netto lub brutto na podstawie obowiązującej stawki VAT? Choć nie zawsze jest to łatwe, mamy nadzieję, że z pomocą naszego narzędzia szybko zweryfikujesz wszystkie informacje, które będą dla ciebie ważne. Kalkulator VAT brutto-netto jest całkowicie darmowy, a co ważniejsze, jest w twoim zasięgu dokładnie wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować. Gwarantujemy, że nasz kalkulator VAT pozwoli ci błyskawicznie określić wartość faktury, korzystając przy tym z wybranej stawki VAT, która będzie obowiązywała daną usługę, lub towar, którego dotyczy wystawiona faktura.
Jak skutecznie skorzystać z kalkulatora VAT brutto-netto?
Twoim zadaniem jest tylko wybranie, jakiej kalkulacji ma dokonać kalkulator, tzn. czy zależy ci na obliczeniu kwoty brutto z netto lub kwoty netto z brutto. Następnym krokiem jest wpisanie kwoty faktury, a także ustalenie, jak w przypadku konkretnej umowy wyglądać będzie stawka podatku VAT. To wystarczy, by móc obliczyć pożądaną wartość. Jak widzisz, zaledwie kilka minut może cię dzielić od obliczenia wartości faktury, a wszystko to całkowicie bezpłatnie, bez wychodzenia z domu, czy angażowania w to osoby trzecie.
Podatek VAT
Podatek VAT zaliczamy do podatków pośrednich, co oznacza, że nie jest to opłata, jaką ponosimy bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, ale w momencie nabywania towaru lub usługi, gdyż jest to podatek zawarty bezpośrednio w cenie brutto.
Co dokładnie należy opodatkować podatkiem VAT? Takie informacje można znaleźć bezpośrednio w ustawie o VAT. Zachęcamy jednak do zapoznania się z wyróżnionymi przez nas usługami i towarami, które objęte są podatkiem VAT. Są to:
-
odpłatna dostawa towarów na terenie kraju;
-
odpłatne świadczenie usług na terenie kraju;
-
import towarów do kraju;
-
wszystkie towary objęte remanentem likwidacyjnym;
-
wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów;
-
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stawki VAT w Polsce
Chcesz poznać aktualnie obowiązujące stawki VAT? Oto one:
-
23%, czyli standardowa stawka podatku VAT w Polsce;
-
8%, czyli stawka obniżona, którą stosuje się w przypadku robót budowlano-montażowych, remontów i robót konserwacyjnych, część usług gastronomicznych;
-
5%, czyli stawka obniżona dotycząca produktów rolnych, żywego inwentarza, książek i czasopism specjalistycznych;
-
0%, stawka dla wewnątrzwspólnotowej dostawy oraz dla exportu towarów.
Co stanowi podstawę do opodatkowania VAT? Podstawą do obliczenia podatku jest całkowita kwota, jaką otrzyma usługodawca w ramach wykonanej usługi, czy dostarczenia towaru do klienta. Co więcej, do podstawy wlicza się także wszelkie dopłaty, dotacje, czy inne opłaty, które mogą mieć wpływ na ostateczną cenę usługi lub towaru. Oznacza to, że podstawa do opodatkowania może zostać podniesiona ze względu na:
-
cło, podatek (inny niż podatek VAT);
-
koszt opakowania towaru;
-
transport towaru oraz jego ubezpieczenie zapewnione przez dostawcę.
Do podstawy opodatkowania nie wliczamy upustów, obniżek cen, czy rabatów wynikających np. z wcześniejszej zapłaty za towar lub usługę.
Podsumowanie
Kalkulator VAT brutto-netto pozwoli ci szybko rozwiać wszystkie wątpliwości związane z wartością netto, podatku VAT, a także kosztem brutto dla konkretnego towaru, czy usługi. To doskonałe narzędzie, które z pewnością sprawdzi się w przypadku przedsiębiorców, którzy będą chcieli sprawdzić atrakcyjność cen towarów, czy świadczonych usług.
Nasz kalkulator pomoże ci zapoznać się z kosztami netto i brutto, a także przekonać się, jaka kwota zostanie przekazana w ramach podatku. Pamiętaj, że podatek VAT stanowi jedno z głównych źródeł wpływów do budżetu państwa. Podatek VAT ma powszechne zastosowanie, a wszelkie zwolnienia z obowiązku opodatkowania transakcji stanowią wyjątek od obowiązującego prawa.