Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-05-25 12:47
Opublikowano: 2020-07-01 14:50
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 28
Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 20 tys. zł pozwoli na sfinansowanie wymarzonych wakacji, remontu łazienki czy salonu albo na poważną naprawę pojazdu. Środki możesz spożytkować na cokolwiek chcesz. Zobacz, gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. zł i ile wyniesie jego miesięczna rata.

Kiedy chcesz pożyczyć od banku kwotę 20 tys. zł w ramach kredytu gotówkowego, z pewnością porównasz ze sobą różne oferty, aby skorzystać z tej, która będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza. Taka kwota staje się coraz popularniejsza wśród polskich kredytobiorców. Często też nie mogą sobie oni pozwolić na wyższą.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt na kwotę 20 tys. zł? Czy najniższe oprocentowanie zawsze powinno być punktem wyjścia przy ocenie atrakcyjności propozycji banku?

Kto może złożyć wniosek o kredyt na kwotę 20 000 zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt w kwocie do 20 tys. zł? Musisz spełnić wymagania banków w zakresie, który pozwoli uznać Cię za rzetelnego kredytobiorcę. Wśród najważniejszych należy wskazać:

 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej względem wnioskowanej kwoty,
 • posiadanie dobrej historii w BIK-u,
 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i odpowiedniego wieku.

O kredyt do 20 tys. zł możesz ubiegać się wtedy, gdy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową (musi ona wynosić co najmniej 20 tys. zł). Przez pojęcie zdolności kredytowej należy rozumieć możliwość spłaty hipotetycznego zobowiązania z bieżących dochodów klienta przy jego obecnych obciążeniach finansowych.

Oznacza to, że zdolność kredytową kształtują nie tylko dochody – koszty, jakie z miesiąca na miesiąc musisz ponosić, mogą ją bowiem zmniejszyć.

Ponadto masz szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi kredytowej z banku, jeśli odznaczasz się dobrą historią w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Od razu odpowiadamy na pytanie o to, czy można otrzymać z banku kredyt 20 tys. zł bez BIK-u. Nie jest to możliwe, ponieważ takie instytucje muszą uwzględniać rekomendacje wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wskazują one, że przy przeprowadzaniu procesu kredytowego konieczne jest sprawdzanie dostępnych baz danych bankowych i baz biur informacji gospodarczej. Ma to na celu ograniczenie ryzyka niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę.

O kredyt w banku starać się mogą wyłącznie pełnoletnie osoby, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Podstawą starania się o kredyt gotówkowy w banku jest wniosek – papierowy lub elektroniczny – składany wraz z wymaganymi załącznikami. Sprawdź, co będzie potrzebne do skutecznego ubiegania się o zobowiązanie.

Zarobki do kredytu 20 tys. zł

Będziesz mieć szanse na kredyt w wysokości 20 tys. zł, jeśli prowadzisz na przykład jednoosobowe gospodarstwo domowe i nie masz w związku z tym nikogo na utrzymaniu ani nie zaciągnąłeś kredytu gotówkowego czy innego zobowiązania.

Przy tym zarabiasz w granicach odpowiadających minimalnej pensji krajowej – w 2023 roku, do końca czerwca, wynagrodzenie minimalne brutto wynosi 3490 zł brutto, czyli około 2700 zł netto. Uzyskasz zdolność kredytową pozwalającą na zaciągnięcie pożądanego kredytu, jeśli jego spłatę rozłożysz na co najmniej półtora roku.

Zdolność obniżą ewentualne alimenty, koszty utrzymania posiadanego samochodu czy nawet nieużywana dotychczas karta kredytowa. Banki biorą też pod uwagę standardowe koszty utrzymania. Dlatego wyliczona przez pracownika instytucji zdolność może być niższa, niż wskazuje to kalkulator.

Natomiast takie zarobki w przypadku trzyosobowej rodziny będą już zbyt niskie, abyś mógł zaciągnąć w banku kredyt na 20 tys. zł. Zdolność wyniesie wówczas zaledwie 4600 zł przy rozłożeniu spłaty zadłużenia na 2 lata. Najlepiej, gdyby oboje dorośli w rodzinie zarabiali co najmniej tyle, ile wynosi minimalna pensja krajowa – 3490 zł brutto, czyli około 5400 zł netto.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Z jakiej oferty banku można skorzystać, aby uzyskać kredyt na 20 tys. zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł dowolnego przeznaczenia? Sprawdź aktualne oferty banków, z których możesz skorzystać. Możesz go potraktować tak jak kredyt na samochód. 20 tys. zł z pewnością okaże się kwotą wystarczającą, jeśli chcesz kupić używane auto.

Dlatego jeśli chcesz starać się o kredyt na 20 tys. zł, możesz skorzystać z oferty na:

 • kredyt gotówkowy,
 • pożyczkę gotówkową,
 • kredyt ratalny,
 • linię kredytową w koncie osobistym,
 • kartę kredytową,
 • kredyt konsolidacyjny – jedynie, jeśli masz kilka kredytów do spłaty i chcesz je połączyć w jedno zobowiązanie, a bank pozwala zaciągnąć dodatkowo kredyt gotówkowy w takim wypadku.

Jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku o kredyt na 20 tys. zł?

W celu uzyskania kredytu 20 tys. zł w banku przede wszystkim należy posłużyć się wnioskiem, który powinien być w całości wypełniony. Musisz złożyć wniosek kredytowy i dokumenty, które potwierdzą Twoją indywidualną sytuację finansową.

Możesz też otrzymać kredyt na dowód do 20 tys. zł w niektórych bankach w ramach uproszczonej procedury. Najczęściej oferują go te instytucje, w których klient ma już swój rachunek osobisty. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę 20 tys. zł bez zaświadczeń na dowód w firmie pozabankowej.

Coraz więcej banków godzi się na udzielanie np. kredytu 20 tys. zł przez internet bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki bankowej i składania dokumentów.

Na ogół masz przy tym do czynienia z kredytem 20 tys. zł bez zaświadczeń, udzielanym jedynie na złożone w ramach wniosku oświadczenia o wysokości uzyskiwanych przez Ciebie dochodów i ich źródle. Banki mogą sprawdzić prawdziwość Twoich słów. Pamiętaj, że takie oświadczenia składasz pod odpowiedzialnością karną.

Jeśli ubiegasz się o taki kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, a nie udziela on kredytu bez zaświadczeń, będziesz musiał złożyć wymagane dokumenty. Zwykle zalicza się do nich:

Ile wynosi rata kredytu 20 tys. zł?

Przechodząc do sedna – ile będziesz musiał płacić miesięcznie, jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu 20 tys. zł? Jaka rata zostanie obliczona w zależności od długości okresu kredytowania?

Kalkulator kredytowy umożliwia wyliczenie jej prawdopodobnej wysokości. Zobacz, ile może ona wynieść, jeśli kredyt w kwocie 20 tys. zł będzie oprocentowany na 10 proc. w skali roku.

Okres spłaty kredytu

Wysokość raty

12 miesięcy

1758,32 zł

24 miesiące

922,90 zł

3 lata

645,34 zł

5 lat

424,94 zł

8 lat

303,48 zł

10 lat

264,30 zł

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa będzie wysokość miesięcznie spłacanej raty kapitałowo-odsetkowej. Pamiętać jedynie musisz, że w takiej sytuacji rośnie również wysokość kosztów kredytowania.

Gdzie pożyczyć 20 tys. zł?

Właściwie w każdym banku zaciągniesz kredyt gotówkowy w pożądanej kwocie, tj. kredyt 20 tys. zł. Gdzie najlepiej to zrobić? Z pewnością w banku, który oferuje dobre warunki. Wśród polecanych aktualnie ofert należy wspomnieć o dostępnych w Citi Handlowym i Alior Banku.

Załóżmy, że chcesz zaciągnąć 20 tys. zł kredytu z okresem spłaty wynoszącym 48 miesięcy. Wówczas otrzymasz ofertę na:

 • Pożyczkę gotówkową w banku Citi Handlowy – oprocentowanie 8,59 proc. w skali roku, prowizja 0 proc., RRSO 8,94 proc. Rata miesięczna wyniesie 493,82 zł. Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowym udzielana jest przy zachowaniu minimum formalności – składasz wniosek online, do którego musisz dołączyć 3-miesięczny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa Twoje wynagrodzenie. Całkowity koszt zobowiązania wyniesie 3703,34 zł.
 • Kredyt gotówkowy w Alior Banku – w ofercie promocyjnej Pożyczka internetowa jest dostępna dla nowych klientów, oprocentowanie w jej przypadku wyniesie 8,69 proc., prowizja 0 proc., a RRSO 9,04 proc. Wniosek składasz online, a dla kwoty 20 tys. zł nie potrzebujesz ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w postaci cesji z umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i NNW. Całkowity koszt pożyczki w Alior Banku to 3748,42 zł.

Na co uważać podczas starania się o kredyt na 20 000 zł?

Zanim podpiszesz umowę na kredyt do 20 tys. zł online czy stacjonarnie, zapoznaj się uważnie z jej wszelkimi postanowieniami. Zwróć uwagę nie tylko na samą wysokość oprocentowania kredytu, lecz także na wysokość prowizji i innych kosztów naliczanych przez bank.

Kwota takiego zobowiązania nie jest wysoka i najpewniej bank nie będzie wymagał od Ciebie ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty, choć z nimi łatwiej i szybciej możesz otrzymać zgodę na finansowanie zewnętrzne Twoich indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj umowę, jaką przedstawi Ci bank przy realizacji procesu kredytowego. Zawsze pytaj, jeśli jakiś punkt okazuje się niejasny. Zobacz, czy wszystkie wynegocjowane warunki lub promocje zostały uwzględnione. To one bowiem będą w pierwszej kolejności obowiązywać, nie zaś ustne zapewnienia doradcy z banku.

Porównuj różne oferty kredytów na 20 tys. zł. Wybierz najtańszą, a przy tym tę najlepszą. Najniższe oprocentowanie niekoniecznie jest najważniejsze. Dla Ciebie korzystniejsza może być oferta, w której bank daje możliwość skorzystania w trakcie trwania umowy z karencji w spłacie rat. Taka opcja przyda się, jeśli w przyszłości Twoja sytuacja finansowa chwilowo ulegnie pogorszeniu i będziesz potrzebował pomocy tego rodzaju.

Do kredytu na kwotę do 20 tys. zł bank może zaoferować Ci również ubezpieczenie. Składka powiększy wysokość rat, ale na wypadek utraty pracy, ciężkiego zachorowania i tym podobnych zdarzeń uzyskasz świadczenie z ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może na pewien czas przejąć w imieniu klienta-kredytobiorcy obowiązek spłaty rat kapitałowo-odsetkowych.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zaciągasz kredyt pozabankowy na 20 tys. zł. On również powinien być nisko oprocentowany, aby był dla Ciebie korzystny. Zobacz, jakie ma RRSO i jak bardzo odbiega ono od oferowanej i eksponowanej mocno w ofercie wysokości oprocentowania pożyczki. Jeśli jest horrendalnie wysokie, to znak, że kredyt pozabankowy ma dodatkowe opłaty, z których być może nie zdajesz sobie jeszcze sprawy.

Nie przegap: 

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Na jaką sumę możemy liczyć?

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel. Na czym polega i kto może się o nią starać?

...nieruchomości przez bank w przypadku braku spłaty. Z kolei kredyt gotówkowy przeznaczony jest na finansowanie dóbr konsumpcyjnych, jak...

...wymaga udokumentowania dochodów i zdolności kredytowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest szybka decyzja kredytowa i wypłata środków. Wadą natomiast...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Co można odliczyć, korzystając z ulgi termomodernizacyjnej?

Czym jest ulga termomodernizacyjna i kto może z niej skorzystać?

...w takie zmiany, nawet jeśli na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że...

...na ten cel trzeba będzie zaciągnąć kredyt gotówkowy lub nawet kredyt hipoteczny. Warto to tym bardziej zrobić, że wiele wydatków można odliczyć...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?
23.11.2023

Najczęściej przyznawane chwilówki. Gdzie złożyć wniosek?

...bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą...

...nie sprawdzają BIK, a więc gdzie czeka na Ciebie gwarantowana chwilówka. Poniżej zostały wyłonione 3 firmy, które oferują pożyczkę...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z kredytu preferencyjnego?

...atrakcyjnej marży czy zerowej prowizji. Kiedy ranking kredytów gotówkowych nie przynosi spodziewanych przez nas rezultatów, warto poszukać...

...preferencyjne. W końcu oferty tego typu nie są tak powszechne, jak kredyty gotówkowe, przez co rzadziej się o nich mówi. Dlatego zobaczmy, jak brzmi...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Oferta i warunki kredytu gotówkowego dla osób pracujących na podstawie umowy na czas określony

...i dowiedz się, która oferta jest najbardziej atrakcyjna. Choć kredyt gotówkowy osobie pracującej na umowę na czas określony zwykle jest...

...wydał pozytywną decyzję? Jakie dokładnie są warunki otrzymania kredytu gotówkowego? Umowa na czas określony to specyficzna forma stosunku pracy, w...

Zobacz więcej
10 min. czytania