Kredyty gotówkowe 10 min. czytania

Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Zaktualizowano: 2023-05-25 12:47
Opublikowano: 2020-07-01 14:50
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 28
Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 20 tys. zł pozwoli na sfinansowanie wymarzonych wakacji, remontu łazienki czy salonu albo na poważną naprawę pojazdu. Środki możesz spożytkować na cokolwiek chcesz. Zobacz, gdzie wziąć kredyt o wartości 20 tys. zł i ile wyniesie jego miesięczna rata.

Kiedy chcesz pożyczyć od banku kwotę 20 tys. zł w ramach kredytu gotówkowego, z pewnością porównasz ze sobą różne oferty, aby skorzystać z tej, która będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza. Taka kwota staje się coraz popularniejsza wśród polskich kredytobiorców. Często też nie mogą sobie oni pozwolić na wyższą.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt na kwotę 20 tys. zł? Czy najniższe oprocentowanie zawsze powinno być punktem wyjścia przy ocenie atrakcyjności propozycji banku?

Kto może złożyć wniosek o kredyt na kwotę 20 000 zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt w kwocie do 20 tys. zł? Musisz spełnić wymagania banków w zakresie, który pozwoli uznać Cię za rzetelnego kredytobiorcę. Wśród najważniejszych należy wskazać:

 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej względem wnioskowanej kwoty,
 • posiadanie dobrej historii w BIK-u,
 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i odpowiedniego wieku.

O kredyt do 20 tys. zł możesz ubiegać się wtedy, gdy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową (musi ona wynosić co najmniej 20 tys. zł). Przez pojęcie zdolności kredytowej należy rozumieć możliwość spłaty hipotetycznego zobowiązania z bieżących dochodów klienta przy jego obecnych obciążeniach finansowych.

Oznacza to, że zdolność kredytową kształtują nie tylko dochody – koszty, jakie z miesiąca na miesiąc musisz ponosić, mogą ją bowiem zmniejszyć.

Ponadto masz szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi kredytowej z banku, jeśli odznaczasz się dobrą historią w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Od razu odpowiadamy na pytanie o to, czy można otrzymać z banku kredyt 20 tys. zł bez BIK-u. Nie jest to możliwe, ponieważ takie instytucje muszą uwzględniać rekomendacje wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wskazują one, że przy przeprowadzaniu procesu kredytowego konieczne jest sprawdzanie dostępnych baz danych bankowych i baz biur informacji gospodarczej. Ma to na celu ograniczenie ryzyka niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę.

O kredyt w banku starać się mogą wyłącznie pełnoletnie osoby, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Podstawą starania się o kredyt gotówkowy w banku jest wniosek – papierowy lub elektroniczny – składany wraz z wymaganymi załącznikami. Sprawdź, co będzie potrzebne do skutecznego ubiegania się o zobowiązanie.

Zarobki do kredytu 20 tys. zł

Będziesz mieć szanse na kredyt w wysokości 20 tys. zł, jeśli prowadzisz na przykład jednoosobowe gospodarstwo domowe i nie masz w związku z tym nikogo na utrzymaniu ani nie zaciągnąłeś kredytu gotówkowego czy innego zobowiązania.

Przy tym zarabiasz w granicach odpowiadających minimalnej pensji krajowej – w 2023 roku, do końca czerwca, wynagrodzenie minimalne brutto wynosi 3490 zł brutto, czyli około 2700 zł netto. Uzyskasz zdolność kredytową pozwalającą na zaciągnięcie pożądanego kredytu, jeśli jego spłatę rozłożysz na co najmniej półtora roku.

Zdolność obniżą ewentualne alimenty, koszty utrzymania posiadanego samochodu czy nawet nieużywana dotychczas karta kredytowa. Banki biorą też pod uwagę standardowe koszty utrzymania. Dlatego wyliczona przez pracownika instytucji zdolność może być niższa, niż wskazuje to kalkulator.

Natomiast takie zarobki w przypadku trzyosobowej rodziny będą już zbyt niskie, abyś mógł zaciągnąć w banku kredyt na 20 tys. zł. Zdolność wyniesie wówczas zaledwie 4600 zł przy rozłożeniu spłaty zadłużenia na 2 lata. Najlepiej, gdyby oboje dorośli w rodzinie zarabiali co najmniej tyle, ile wynosi minimalna pensja krajowa – 3490 zł brutto, czyli około 5400 zł netto.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Z jakiej oferty banku można skorzystać, aby uzyskać kredyt na 20 tys. zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł dowolnego przeznaczenia? Sprawdź aktualne oferty banków, z których możesz skorzystać. Możesz go potraktować tak jak kredyt na samochód. 20 tys. zł z pewnością okaże się kwotą wystarczającą, jeśli chcesz kupić używane auto.

Dlatego jeśli chcesz starać się o kredyt na 20 tys. zł, możesz skorzystać z oferty na:

 • kredyt gotówkowy,
 • pożyczkę gotówkową,
 • kredyt ratalny,
 • linię kredytową w koncie osobistym,
 • kartę kredytową,
 • kredyt konsolidacyjny – jedynie, jeśli masz kilka kredytów do spłaty i chcesz je połączyć w jedno zobowiązanie, a bank pozwala zaciągnąć dodatkowo kredyt gotówkowy w takim wypadku.

Jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku o kredyt na 20 tys. zł?

W celu uzyskania kredytu 20 tys. zł w banku przede wszystkim należy posłużyć się wnioskiem, który powinien być w całości wypełniony. Musisz złożyć wniosek kredytowy i dokumenty, które potwierdzą Twoją indywidualną sytuację finansową.

Możesz też otrzymać kredyt na dowód do 20 tys. zł w niektórych bankach w ramach uproszczonej procedury. Najczęściej oferują go te instytucje, w których klient ma już swój rachunek osobisty. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę 20 tys. zł bez zaświadczeń na dowód w firmie pozabankowej.

Coraz więcej banków godzi się na udzielanie np. kredytu 20 tys. zł przez internet bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki bankowej i składania dokumentów.

Na ogół masz przy tym do czynienia z kredytem 20 tys. zł bez zaświadczeń, udzielanym jedynie na złożone w ramach wniosku oświadczenia o wysokości uzyskiwanych przez Ciebie dochodów i ich źródle. Banki mogą sprawdzić prawdziwość Twoich słów. Pamiętaj, że takie oświadczenia składasz pod odpowiedzialnością karną.

Jeśli ubiegasz się o taki kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, a nie udziela on kredytu bez zaświadczeń, będziesz musiał złożyć wymagane dokumenty. Zwykle zalicza się do nich:

Ile wynosi rata kredytu 20 tys. zł?

Przechodząc do sedna – ile będziesz musiał płacić miesięcznie, jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu 20 tys. zł? Jaka rata zostanie obliczona w zależności od długości okresu kredytowania?

Kalkulator kredytowy umożliwia wyliczenie jej prawdopodobnej wysokości. Zobacz, ile może ona wynieść, jeśli kredyt w kwocie 20 tys. zł będzie oprocentowany na 10 proc. w skali roku.

Okres spłaty kredytu

Wysokość raty

12 miesięcy

1758,32 zł

24 miesiące

922,90 zł

3 lata

645,34 zł

5 lat

424,94 zł

8 lat

303,48 zł

10 lat

264,30 zł

Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa będzie wysokość miesięcznie spłacanej raty kapitałowo-odsetkowej. Pamiętać jedynie musisz, że w takiej sytuacji rośnie również wysokość kosztów kredytowania.

Gdzie pożyczyć 20 tys. zł?

Właściwie w każdym banku zaciągniesz kredyt gotówkowy w pożądanej kwocie, tj. kredyt 20 tys. zł. Gdzie najlepiej to zrobić? Z pewnością w banku, który oferuje dobre warunki. Wśród polecanych aktualnie ofert należy wspomnieć o dostępnych w Citi Handlowym i Alior Banku.

Załóżmy, że chcesz zaciągnąć 20 tys. zł kredytu z okresem spłaty wynoszącym 48 miesięcy. Wówczas otrzymasz ofertę na:

 • Pożyczkę gotówkową w banku Citi Handlowy – oprocentowanie 8,59 proc. w skali roku, prowizja 0 proc., RRSO 8,94 proc. Rata miesięczna wyniesie 493,82 zł. Pożyczka gotówkowa w Citi Handlowym udzielana jest przy zachowaniu minimum formalności – składasz wniosek online, do którego musisz dołączyć 3-miesięczny wyciąg z rachunku bankowego, na który wpływa Twoje wynagrodzenie. Całkowity koszt zobowiązania wyniesie 3703,34 zł.
 • Kredyt gotówkowy w Alior Banku – w ofercie promocyjnej Pożyczka internetowa jest dostępna dla nowych klientów, oprocentowanie w jej przypadku wyniesie 8,69 proc., prowizja 0 proc., a RRSO 9,04 proc. Wniosek składasz online, a dla kwoty 20 tys. zł nie potrzebujesz ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w postaci cesji z umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i NNW. Całkowity koszt pożyczki w Alior Banku to 3748,42 zł.

Na co uważać podczas starania się o kredyt na 20 000 zł?

Zanim podpiszesz umowę na kredyt do 20 tys. zł online czy stacjonarnie, zapoznaj się uważnie z jej wszelkimi postanowieniami. Zwróć uwagę nie tylko na samą wysokość oprocentowania kredytu, lecz także na wysokość prowizji i innych kosztów naliczanych przez bank.

Kwota takiego zobowiązania nie jest wysoka i najpewniej bank nie będzie wymagał od Ciebie ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty, choć z nimi łatwiej i szybciej możesz otrzymać zgodę na finansowanie zewnętrzne Twoich indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj umowę, jaką przedstawi Ci bank przy realizacji procesu kredytowego. Zawsze pytaj, jeśli jakiś punkt okazuje się niejasny. Zobacz, czy wszystkie wynegocjowane warunki lub promocje zostały uwzględnione. To one bowiem będą w pierwszej kolejności obowiązywać, nie zaś ustne zapewnienia doradcy z banku.

Porównuj różne oferty kredytów na 20 tys. zł. Wybierz najtańszą, a przy tym tę najlepszą. Najniższe oprocentowanie niekoniecznie jest najważniejsze. Dla Ciebie korzystniejsza może być oferta, w której bank daje możliwość skorzystania w trakcie trwania umowy z karencji w spłacie rat. Taka opcja przyda się, jeśli w przyszłości Twoja sytuacja finansowa chwilowo ulegnie pogorszeniu i będziesz potrzebował pomocy tego rodzaju.

Do kredytu na kwotę do 20 tys. zł bank może zaoferować Ci również ubezpieczenie. Składka powiększy wysokość rat, ale na wypadek utraty pracy, ciężkiego zachorowania i tym podobnych zdarzeń uzyskasz świadczenie z ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może na pewien czas przejąć w imieniu klienta-kredytobiorcy obowiązek spłaty rat kapitałowo-odsetkowych.

Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zaciągasz kredyt pozabankowy na 20 tys. zł. On również powinien być nisko oprocentowany, aby był dla Ciebie korzystny. Zobacz, jakie ma RRSO i jak bardzo odbiega ono od oferowanej i eksponowanej mocno w ofercie wysokości oprocentowania pożyczki. Jeśli jest horrendalnie wysokie, to znak, że kredyt pozabankowy ma dodatkowe opłaty, z których być może nie zdajesz sobie jeszcze sprawy.

Nie przegap: 

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Na jaką sumę możemy liczyć?

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania