Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 20 tys. zł to zastrzyk gotówki, który pozwala sfinansować dowolny cel konsumpcyjny. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatkowe środki? Co obecnie oferują najpopularniejsze banki w Polsce? Sprawdziliśmy, gdzie najlepiej zaciągnąć kredyt 20000 zł. Jaka rata nie obciąży naszego domowego budżetu?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kiedy chcesz pożyczyć od banku kwotę 20 tys. zł w ramach kredytu gotówkowego, z pewnością porównasz ze sobą różne oferty, aby skorzystać z tej, która będzie dla Ciebie najatrakcyjniejsza. Taka kwota staje się coraz popularniejsza wśród polskich kredytobiorców. Często też nie mogą sobie oni pozwolić na wyższą.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt na kwotę 20 tys. zł? Czy najniższe oprocentowanie zawsze powinno być punktem wyjścia przy ocenie atrakcyjności propozycji banku?

Kredyt 20 tys. zł – najważniejsze informacje

Kredyt gotówkowy na 20 tys. zł to zobowiązanie, które oferuje większość banków w Polsce. Pieniądze pozyskane w ten sposób możemy przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej – nie musimy przy tym przedstawiać żadnych dokumentów potwierdzających sposób wydania środków. Spłata kredytu następuje w ratach, zwykle równych (tzw. annuitetowych), co oznacza, że każda płatność jest w równej wysokości.

Przykład: klient uzyskał kredyt 20 tys. zł na 5 lat – spłata zobowiązania została podzielona na 60 równych rat.

W przypadku kredytów gotówkowych okres spłaty wynosi maksymalnie 120 miesięcy (10 lat). Procedury związane z uzyskaniem gotówki są uproszczone – niektóre banki nie wymagają zaświadczeń o dochodach i akceptują oświadczenia sporządzone przez klienta. Nie jest wymagane zabezpieczenie kredytu.

Kto może złożyć wniosek o kredyt na kwotę 20 000 zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt w kwocie do 20 tys. zł? Musisz spełnić wymagania banków w zakresie, który pozwoli uznać Cię za rzetelnego kredytobiorcę. Wśród najważniejszych należy wskazać:

 • posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej względem wnioskowanej kwoty,
 • posiadanie dobrej historii w BIK-u,
 • posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i odpowiedniego wieku.

O kredyt do 20 tys. zł możesz ubiegać się wtedy, gdy masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową (musi ona wynosić co najmniej 20 tys. zł). Przez pojęcie zdolności kredytowej należy rozumieć możliwość spłaty hipotetycznego zobowiązania z bieżących dochodów klienta przy jego obecnych obciążeniach finansowych.

Oznacza to, że zdolność kredytową kształtują nie tylko dochody – koszty, jakie z miesiąca na miesiąc musisz ponosić, mogą ją bowiem zmniejszyć.

Ponadto masz szansę na uzyskanie pozytywnej odpowiedzi kredytowej z banku, jeśli odznaczasz się dobrą historią w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Od razu odpowiadamy na pytanie o to, czy można otrzymać z banku kredyt 20 tys. zł bez BIK-u. Nie jest to możliwe, ponieważ takie instytucje muszą uwzględniać rekomendacje wydane przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Wskazują one, że przy przeprowadzaniu procesu kredytowego konieczne jest sprawdzanie dostępnych baz danych bankowych i baz biur informacji gospodarczej. Ma to na celu ograniczenie ryzyka niespłacenia zobowiązania przez kredytobiorcę.

O kredyt w banku starać się mogą wyłącznie pełnoletnie osoby, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

Podstawą starania się o kredyt gotówkowy w banku jest wniosek – papierowy lub elektroniczny – składany wraz z wymaganymi załącznikami. Sprawdź, co będzie potrzebne do skutecznego ubiegania się o zobowiązanie.

Ile trzeba zarabiać do kredytu na 20 tys. zł?

W drugiej połowie 2023 r. odnotowaliśmy dwie obniżki stóp procentowych, dzięki czemu główna stopa referencyjna z poziomu 6,75 pp. spadła do 5,75 pp. Obecnie dużo łatwiej jest uzyskać kredyt w wysokości 20 tys. zł. Sprawdziliśmy w naszym kalkulatorze zdolności kredytowej, na jaki kredyt mogą liczyć klienci zarabiający kolejno tzw. najniższa krajową – od stycznia 2024 wynosi 3222 zł „na rękę”, a także 4000 zł i 7000 zł netto. Okres spłaty zobowiązania wynosi 48 miesięcy, a miesięczne opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego – 500 zł.

 • dochody 3222 zł – zdolność kredytowa ok. 62 tys. zł
 • dochody 4000 zł – zdolność kredytowa ok. 78 tys. zł
 • dochody 7000 zł – zdolność kredytowa ok. 136 tys. zł

Jak zatem widzimy, nawet osoby osiągające pensję minimalną, mają obecnie szansę na uzyskanie kredytu w wysokości 20 tys. zł.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?

Jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku o kredyt na 20 tys. zł?

W celu uzyskania kredytu 20 tys. zł w banku przede wszystkim należy posłużyć się wnioskiem, który powinien być w całości wypełniony. Musisz złożyć wniosek kredytowy i dokumenty, które potwierdzą Twoją indywidualną sytuację finansową.

Możesz też otrzymać kredyt na dowód do 20 tys. zł w niektórych bankach w ramach uproszczonej procedury. Najczęściej oferują go te instytucje, w których klient ma już swój rachunek osobisty. Ponadto możesz otrzymać pożyczkę 20 tys. zł bez zaświadczeń na dowód w firmie pozabankowej.

Coraz więcej banków godzi się na udzielanie np. kredytu 20 tys. zł przez internet bez konieczności odwiedzania stacjonarnej placówki bankowej i składania dokumentów.

Na ogół masz przy tym do czynienia z kredytem 20 tys. zł bez zaświadczeń, udzielanym jedynie na złożone w ramach wniosku oświadczenia o wysokości uzyskiwanych przez Ciebie dochodów i ich źródle. Banki mogą sprawdzić prawdziwość Twoich słów. Pamiętaj, że takie oświadczenia składasz pod odpowiedzialnością karną.

Jeśli ubiegasz się o taki kredyt lub pożyczkę gotówkową w banku, a nie udziela on kredytu bez zaświadczeń, będziesz musiał złożyć wymagane dokumenty. Zwykle zalicza się do nich:

Z jakiej oferty banku można skorzystać, aby uzyskać kredyt na 20 tys. zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł dowolnego przeznaczenia? Sprawdź aktualne oferty banków, z których możesz skorzystać. Możesz go potraktować tak jak kredyt na samochód. 20 tys. zł z pewnością okaże się kwotą wystarczającą, jeśli chcesz kupić używane auto.

Dlatego jeśli chcesz starać się o kredyt na 20 tys. zł, możesz skorzystać z oferty na:

 • kredyt gotówkowy,
 • pożyczkę gotówkową,
 • kredyt ratalny,
 • linię kredytową w koncie osobistym,
 • kartę kredytową,
 • kredyt konsolidacyjny – jedynie, jeśli masz kilka kredytów do spłaty i chcesz je połączyć w jedno zobowiązanie, a bank pozwala zaciągnąć dodatkowo kredyt gotówkowy w takim wypadku.

Ile wynosi rata kredytu 20 tys. zł?

Chcesz uzyskać kredyt 20 tys. zł? Jaka rata miesięczna będzie do spłaty w zależności od liczby rat? Sprawdziliśmy parametry wybranych kredytów gotówkowych - kalkulator kredytowy umożliwia wyliczenie prawdopodobnej wysokości raty. Pod uwagę wzięliśmy kredyt 20 tys. zł z oprocentowaniem 9,29% i prowizją 0,00%. Ile do spłaty pozostanie?

Okres spłaty kredytu

Wysokość raty

12 miesięcy

1751,72 zł

24 miesiące

916,36 zł

3 lata

638,70 zł

5 lat

417,99 zł

8 lat

296,02 zł

10 lat

263,08 zł

Najwięcej osób zaciągających kredyt 20 tys. zł wybiera okres spłaty na 5 lat. Pamiętajmy o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym niższa będzie wysokość miesięcznie spłacanej raty kapitałowo-odsetkowej. W takiej sytuacji rośnie również wysokość kosztów kredytowania.

Gdzie pożyczyć 20 tys. zł?

Gdzie zaciągnąć kredyt gotówkowy na 20 tys. zł? Zanim wybierzesz konkretną ofertę, sprawdź dostępne na rynku opcje. Załóżmy, że chcesz uzyskać pożyczkę 20 tys. zł online ze spłatą w ciągu 48 miesięcy. Obecnie najciekawsze warunki oferuje:

 • Alior Bank – pożyczka internetowa. Oferta jest dostępna wyłącznie dla nowych klientów. Oprocentowanie wynosi 9,90%, a prowizja 0,00%. RRSO jest równe 10,36%. Klient będzie musiał co miesiąc płacić ratę w wysokości ok. 506 zł. Ostateczna kwota do spłaty wyniesie 24 302 zł. Całkowity koszt zobowiązania to 4302 zł.
 • Santander Consumer Bank – oferta Mistrzowski kredyt gotówkowy. Wniosek o dodatkową gotówkę można złożyć online, a pieniądze są na koncie do 24 godzin. Żeby uzyskać kredyt, należy przedstawić dowód osobisty i zaświadczenie o dochodach. Oprocentowanie wynosi 9,99%, prowizja 0,00%, a RRSO 10,46%. Miesięczna rata zobowiązania to ok. 507 zł. Całkowity koszt kredytu wynosi 4343 zł, a ostateczna kwota do spłaty – 24 343 zł.

Na co uważać podczas starania się o kredyt na 20 000 zł?

Zanim podpiszesz umowę na kredyt do 20 tys. zł – niezależnie od tego czy online, czy stacjonarnie, zapoznaj się uważnie z jej wszelkimi postanowieniami. 

 • Zwróć uwagę na wysokość oprocentowania kredytu, ale także wysokość prowizji i innych kosztów naliczanych przez bank.
 • Sprawdź, czy bank nie wymaga od Ciebie ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń spłaty.
 • Dokładnie przeczytaj umowę kredytową i weryfikuj wszystkie zapisy, które budzą Twoje wątpliwości. Sprawdź, czy wszystkie wynegocjowane warunki lub promocje zostały uwzględnione. To one bowiem będą w pierwszej kolejności obowiązywać, a nie ustne zapewnienia doradcy z banku.
 • Porównaj różne oferty kredytów na 20 tys. zł. Pamiętaj o tym, że najniższe oprocentowanie niekoniecznie jest najważniejsze. Korzystniejsza może okazać się oferta, w której bank daje możliwość skorzystania w trakcie trwania umowy z karencji w spłacie rat, np. gdy w przyszłości Twoja sytuacja finansowa chwilowo ulegnie pogorszeniu.
 • Sprawdź, czy do kredytu na kwotę do 20 tys. zł bank może zaoferować Ci ubezpieczenie. Składka powiększy wysokość rat, ale na wypadek utraty pracy, ciężkiego zachorowania i tym podobnych zdarzeń uzyskasz świadczenie z ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może na pewien czas przejąć w imieniu klienta-kredytobiorcy obowiązek spłaty rat kapitałowo-odsetkowych.
 • Zachowaj szczególną ostrożność, jeśli zaciągasz kredyt pozabankowy na 20 tys. zł. On również powinien być nisko oprocentowany, aby był dla Ciebie korzystny. Zobacz, jakie ma RRSO i jak bardzo odbiega ono od oferowanej i eksponowanej mocno w ofercie wysokości oprocentowania pożyczki. Jeśli jest horrendalnie wysokie, to znak, że kredyt pozabankowy ma dodatkowe opłaty, z których być może nie zdajesz sobie jeszcze sprawy.

Nie przegap: 

Kredyt gotówkowy z najniższą krajową. Na jaką sumę możemy liczyć?

Czy wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego się opłaca?

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły