Kalkulator wynagrodzeń 2020 aktualne stawki brutto netto - Kalkulator płac - Wynagrodzenia

Miesięczne
PLN

Autorskie koszty uzyskania przychodu (50%)

Na poziomie

%

Uwzględnij udział w PPK

Składka pracownika

%

Składka pracodawcy

%

Ulga bez PIT dla młodych do 26 roku

Ocena kalkulatora

Średnia ocena: 5.39 / 239 głosów

Kalkulator wynagrodzeń w łatwy sposób pozwoli ci określić wysokość twojego wynagrodzenia netto oraz brutto. Dodatkowo przekonasz się, jaki koszt ponosi twój pracodawca, oferując ci takie warunki zatrudnienia.

Korzystając z kalkulatora, dowiesz się, ile miesięcznie wynoszą cię składki ubezpieczeniowe, a także zaliczka na PIT. Być może wiedza ta przyda się także, jeśli szukasz kredytu, a ty chcesz mieć możliwość, by dokładnie obliczyć swoją zdolność kredytową np. z pomocą kalkulatora, który dostępny jest także na naszej stronie.

Kalkulator jako narzędzie jest bardzo intuicyjny i nie wymaga wielu informacji. Dodatkowym atutem jest fakt, że skorzystać z niego mogą osoby zatrudnione na podstawie:

  • umowy o pracę

  • umowy zlecenie

  • umowy o dzieło

W jakim celu warto skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń? Zainteresowane powinny być w szczególności osoby, które szukają pracy lub znalazły już interesującą ofertę zatrudnienia. Często pracodawcy podają przyszłym pracownikom wysokość zarobków brutto, a kalkulator pozwala określić, ile pieniędzy otrzymasz na rękę.

Kalkulator może okazać się atrakcyjny również w przypadku obliczenia, która umowa będzie najatrakcyjniejsza dla ciebie pod względem finansowym. Sprawdź, która forma zatrudnienia pozwoli ci uzyskać najwięcej korzyści, pamiętając jednocześnie o tym, że każdy rodzaj umowy ma swoje plusy oraz minusy.

Weryfikując opłaty związane z miesięcznym wynagrodzeniem możesz także zapoznać się lepiej z opłatą emerytalną. Pamiętaj jednak, że kalkulator wynagrodzeń dostępny na naszej stronie spełnia wyłącznie rolę informacyjną i przeznaczony jest do użytku prywatnego.

Informacje o wynagrodzeniu pomogą ci także podjąć decyzję związaną z tym, czy jesteś w stanie na podstawie danej umowy starać się np. o kredyt hipoteczny, co może być szczególnie ważne dla osób, które zmieniają pracę, by docelowo móc spełnić swój cel o kupnie własnego mieszkania lub domu.

Podobne informacje mogą przydać się osobie, która ubiegać się będzie o kredyt gotówkowy, a jak wiadomo, jest to usługa, która aktualnie przyciąga największą liczbę nowych kredytobiorców. Bank niezależnie od udzielanego zobowiązania będzie zainteresowany informacją o zarobkach netto oraz brutto swojego klienta.

Jak prawidłowo wypełnić kalkulator wynagrodzeń? Wystarczy, że podasz kwotę swoich zarobków brutto, określisz czy pracujesz w miejscu swojego zamieszkania, posiadasz autorskie koszty uzyskania przychodu, uwzględnisz kwotę wolną od podatku oraz określisz czy rozliczasz się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem.

Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń, możesz mieć pewność, że szybko zdobędziesz wszystkie niezbędne informacje, a wszystko to bez wychodzenia z domu lub angażowania do tego osób postronnych. Wszystkim naszym czytelnikom gwarantujemy dostęp do bezpłatnego narzędzia, które ma wiele zastosowań.

Dobry, zawansowany kalkulator wynagrodzeń może stanowić wręcz nieocenioną pomoc w co najmniej kilku różnych sytuacjach. Często zdarza się przecież, że otrzymujemy parę różniących się pomiędzy sobą ofert pracy. Jedna z nich odnosi się przykładowo do umowy zlecenia, kolejna do umowy o pracę na czas nieokreślony a kolejna to umowa o dzieło.

Co w pierwszej kolejności będzie nas interesować w takiej sytuacji? Oczywiście, będą to zarobki netto. Możemy rzecz jasna starać się samodzielnie wyliczać, jaką kwotę netto uzyskamy w przypadku konkretnej oferty, jednak z jednej strony jest to proces żmudny i czasochłonny, a drugiej strony istnieje duże prawdopodobieństwo pomyłki, przez co wynik naszej samodzielnej analizy może zostać znacząco wypaczony.

Oczywiście, to jeszcze nie wszystkie zalety oraz funkcjonalności dobrego kalkulatora wynagrodzeń. Postarajmy się opisać pokrótce, dlaczego warto korzystać z tego rodzaju narzędzi oraz jakie funkcje i opcje powinien zawierać naprawdę dobry kalkulator wynagrodzeń. Dlaczego jest to tak istotne? Stopień zaawansowania narzędzia oraz liczba podawanych informacji wiąże się ściśle z pożytkiem, jaki możemy odnieść korzystając z danego narzędzia. Im informacji jest więcej oraz im są one bardziej precyzyjne- tym lepiej dla nas.

Dobry kalkulator wynagrodzeń: czym powinien się odznaczać?
W sieci istnieje obecnie sporo narzędzi służących(przynajmniej w teorii) do obliczania wysokości wynagrodzenia. Wiele z nich oferuje jednak naprawdę ubogie spektrum funkcji. Jeżeli mechanizm działania kalkulatora wynagrodzeń sprowadza się do tego, że użytkownik wpisuje kwotę zarobków brutto a narzędzie jedynie podaje kwotę netto, użyteczność takiej informacji jest wysoce wątpliwa.

Dlaczego tak się dzieje? Pamiętajmy, że wysokość wynagrodzenia będzie zależeć również od kosztów uzyskania przychodu, pracy poza miejscem zamieszkania czy rozliczania się wspólnie z małżonkiem lub też oddzielnie. Istotną rolę może odgrywać rzecz jasna kwota wolna od podatku. Dopiero uwzględnienie wszystkich wymienionych czynników pozwoli nam na adekwatną ocenę atrakcyjności konkretnej oferty zatrudnienia a także udostępni nam rzetelne i zgodne z rzeczywistością informacje na temat dochodów netto, jakie będą nam przysługiwać z tytułu pracy podług określonych warunków.

Wysokość dochodu netto może znacząco zmieniać się w zależności np. od tego, czy dotyczą nas 50% koszty uzyskania przychodu albo też od tego, czy w wyliczeniu bierzemy pod uwagę kwotę wolną od podatku. Wniosek? Kalkulator wynagrodzeń, który nie uwzględnia tych danych, będzie w stanie podać nam co najwyżej "przybliżoną wysokość dochodu netto", przy czym owo "przybliżenie" może oznaczać różnicę kilkuset złotych w stosunku do stanu rzeczywistego. 

Zaawansowany kalkulator wynagrodzeń powinien też szczegółowo prezentować nam poszczególne koszty, które wchodzą w skład dochodu brutto. W ten sposób już na starcie możemy zorientować się, jaka będzie np. wysokość składki emerytalnej w odniesieniu do poszczególnej oferty pracy, co przecież samo w sobie stanowi informację o znaczeniu niebagatelnym.  

Nie tylko dla pracowników
Dobry kalkulator wynagrodzeń powinien służyć również pracodawcą. Dzięki szybkiemu dostępowi do szczegółowych danych, przedsiębiorca może ocenić, jaka forma zatrudnienia zaoferowana pracownikowi będzie najbardziej korzystna dla firmy. Co więcej, dzięki zaawansowanemu kalkulatorowi wynagrodzeń przedsiębiorca już na starcie może oszacować, jakie będą zarobki netto pracownika przy złożeniu mu określonej oferty. 

Nie trzeba tłumaczyć, że w niektórych branżach może to mieć wręcz kluczowe znaczenie, aby pozyskać interesującego nas np. specjalistę IT lub tłumacza języków obcych. Musimy przecież pamiętać, że pracownika nie będzie interesować oferta zarobków brutto, lecz realna kwota, jaką otrzyma z tytułu wykonywania pracy. 

Dlaczego warto korzystać z zaawansowanego kalkulatora wynagrodzeń?
Najważniejsze powody zostały już tak naprawdę opisane powyżej. Dla porządku nie zaszkodzi jednak ujęcie ich w formie punktów. Jakie więc korzyści może przynieść nam dobry kalkulator wynagrodzeń? Będą to przede wszystkim:

1. Możliwość dokładnego obliczenia zarobków netto dla różnych wariantów zatrudnienia(umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło).

2. Możliwość precyzyjnego obliczenia zarobków netto w zależności od warunków dotyczących w obrębie konkretnej formy zatrudnienia. Np. w odniesieniu do umowy o pracę zyskujemy szybki wgląd w wysokość zarobków netto przy różnych możliwych konfiguracjach poszczególnych czynników(praca poza miejscem zamieszkania, koszty uzyskania przychodu, uwzględnienie kwoty wolnej od podatku itd.)

3. Możliwość rzetelnego porównania atrakcyjności dwóch różnych ofert pracy. Załóżmy, że otrzymujemy dwie mniej więcej podobne oferty pracy przy zarobkach brutto na poziomie 3000 zł. Jedna z ofert zakłada jednak 50% koszty uzyskania przychodu, natomiast druga- nie. Co się okazuje? Ten pozornie nieistotny detal to różnica ponad 200 zł jeżeli chodzi zarobki netto w skali miesiąca. Co więcej, dzięki dostępowi do precyzyjnych danych zmniejszamy ryzyko wyboru pozornie bardziej korzystnej oferty, która jednak w rzeczywistości jest mniej korzystna. Załóżmy, że jedna firma oferuje nam zarobki brutto w wysokości 3 tysięcy z możliwością odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu, natomiast druga firma oferuje nam 3200 zł brutto jednak bez kosztów uzyskania przychodu. Wielu pracowników w takiej sytuacji za bardziej atrakcyjną uzna tę drugą ofertę. Wystarczy jednak skorzystać z zaawansowanego kalkulatora wynagrodzeń, aby przekonać się, że jest to błąd, ponieważ w rzeczywistości wyższe zarobki netto zagwarantuje nam pierwsza z ofert.

4. Dostęp do precyzyjnych informacji nt. wysokości składki ubezpieczenia zdrowotnego, ubezpieczenia emerytalnego, chorobowego, rentowego oraz zaliczki na podatek. 

Podsumowanie
Oczywiście, podane powyżej zalety korzystania z dobrego kalkulatora wynagrodzeń to tylko wybrane przykłady. Czasami firma, w której już pracujemy oferuje nam np. możliwość przejścia z umowy o pracę na umowę zlecenia. Przed podjęciem decyzji, warto rzecz jasna w takiej sytuacji sprawdzić, czy przedstawiona nam propozycja jest atrakcyjna a jeżeli tak to na ile. Tego rodzaju sytuacji będzie oczywiście znacznie więcej.

Czy jednak kalkulator wynagrodzeń udzieli nam absolutnie wszystkich niezbędnych informacji i zwolni nas na przykład z obowiązku dokładnego zapoznania się z warunkami danej oferty? Oczywiście, że nie. Rolą zaawansowanych narzędzi do obliczania wynagrodzeń jest ułatwienie nam procesu podejmowania decyzji oraz udzielenie nam szeregu niewątpliwie istotnych informacji. Jednak nawet najbardziej zaawansowane narzędzie nie może być traktowane jako ostateczna wyrocznia. Czytanie dokumentacji wciąż pozostaje więc zadaniem, którego po prostu nie jesteśmy w stanie pominąć. 

Pamiętaj, że możesz w każdej chwili skorzystać także z innych narzędzi finansowych, które znajdziesz bezpłatnie na naszym portalu. Przekonaj się, jak łatwo możesz wybrać kredyt, czy lokatę, zapewniając sobie maksimum korzyści.