Kalkulator wynagrodzeń 2024
Aktualne stawki brutto netto - Kalkulator płac - Wynagrodzenia

Opublikowano: 18.05.2024 06:00

Określ formę zatrudnienia

Uzupełnij szczegóły

Wybierz opcję
Bez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Praca poza miejscem zamieszkania
Uwzględnij kwotę wolną od podatku
Wspólne rozliczanie z małżonkiem
Koszty uzyskania przychodu
Autorskie koszty uzyskania przychodu (50%)
Uwzględnij udział w PPK
Ulga bez PIT dla młodych do 26 roku

Ocena

Średnia ocena: 4,91/6 Głosów: 3648

Skorzystaj z naszej bazy artykułów

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w {{year}}?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy w 2024?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które rozważają podjęcie pracy w tym zawodzie. Jak się okazuje, możliwości zatrudnienia jest całkiem sporo, w końcu przedstawiciele handlowi zatrudnianiu są w różnych branżach i firmach. Na jakie zarobki mogą liczyć?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile zarabia nauczyciel w {{year}}?

Ile zarabia nauczyciel w 2024?

...nauczyciel matematyki, a ile zarabia nauczyciel języka polskiego. Sprawdź też, ile zarabia nauczyciel wf! Dane te pozwoli oszacować kalkulator wynagrodzeń. Wysokość wynagrodzenia pedagogów zależy od awansu, który nauczyciele otrzymują w kolejnych latach swojej pracy. Awans zawodowy...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi średnia krajowa w {{year}} roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2024 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

Średnia krajowa w 2024 roku – ile wynosi? Od czego zależy jej poziom? Dzisiaj sprawdzamy, jak kształtuje się przeciętne wynagrodzenie Polaków i o ile wzrosło w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przedstawiamy aktualne informacje!
Zobacz więcej
7 min. czytania
Najniższa krajowa netto i brutto {{year}}

Najniższa krajowa netto i brutto. Ile wynosi najniższa krajowa 2024?

Najniższa krajowa w 2024 roku będzie standardowo wyższa niż w roku poprzednim. Przez pierwsze 6 miesięcy będzie ona miała inną kwotę niż przez kolejne pół roku. Zobacz, ile wynosi najniższa krajowa i minimalna stawka godzinowa brutto i netto. Ile zarobią Polacy w 2024 roku?
Zobacz więcej
8 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

...dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia ratownik medyczny?

Ile zarabia ratownik medyczny?

...możesz także skorzystać z intuicyjnego kalkulatora wynagrodzeń. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy, bardzo możliwe, że kalkulator wynagrodzeń pozwoli ocenić ci, czy oferta pracy jest dla ciebie korzystna, pod względem przewidzianych dochodów. Zawód ratownika medycznego nie...

Zobacz więcej
4 min. czytania
Umowa o dzieło - najważniejsze informacje

Umowa o dzieło - najważniejsze informacje

Szukasz pierwszej pracy i chcesz mieć szansę podpisać umowę korzystną dla ciebie? Poświęć kilka minut i sprawdź najważniejsze informacje o umowie o dzieło, która jest umową coraz chętniej wybieraną przez pracodawców.
Zobacz więcej
5 min. czytania
Umowa zlecenie - najważniejsze informacje

Umowa zlecenie - najważniejsze informacje

Wielu pracodawców chętnie zatrudnia nowych pracowników, oferując im umowę zlecenie, czym różni się oferta tego typu od tradycyjnej umowy o pracę? Przekonaj się, jakie warunki towarzyszą tej umowie i sprawdź, czy będzie dla ciebie atrakcyjna.
Zobacz więcej
7 min. czytania
Umowa o pracę - najważniejsze informacje

Umowa o pracę - najważniejsze informacje

Umowa o pracę przewiduje dużo korzyści, na które nie mogą liczyć osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Prawa pracownika wiążą się zarówno z wynagrodzeniem, czasem pracy, maksymalną liczbą nadgodzin oraz przysługującym urlopem.
Zobacz więcej
7 min. czytania

Kalkulator wynagrodzeń jest popularnym i łatwym narzędzie, które pozwoli ci szybko obliczyć wysokość twoje wynagrodzenia w ujęciu brutto i netto. Różnie ważną cechą kalkulatora, jest możliwość poznania wszystkich kosztów związanych z zatrudnieniem na podstawie umowy zawartej z pracodawcą. Pozwoli ci to oszacować korzyści płynące z zawarcia umowy o pracę, czy umów cywilnoprawnych. To szczególnie ważne, jeśli szukasz nowego zatrudnienia i jeszcze nie masz sprecyzowanych warunków, na podstawie których chcesz wykonywać pracę.

Nasz kalkulator wynagrodzeń został dostosowany do tego, by mogły z niego skorzystać osoby, które zatrudnione są na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń?

Zastanawiasz się, kiedy najkorzystniej będzie sięgnąć po pomoc kalkulatora wynagrodzeń? Okazuje się, że to bardzo uniwersalne narzędzie, które może ci się przydać w wielu sytuacjach:

 • Szukasz pracy i chcesz mieć pewność, ile zarobisz na podstawie danych otrzymanych przez pracodawcę, kalkulator pomoże ci szybko obliczyć kwotę netto lub brutto;

 • Sprawdź, która umowa zapewni ci najkorzystniejsze warunki, porównując dochód netto zarówno w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło;

 • Poznaj koszt składek pobieranych miesięcznie z twojej wypłaty. Pozwoli ci to realnie ocenić opłaty związane np. ze składkami emerytalnymi;

 • Dokładna znajomość wynagrodzenia brutto i netto może okazać się bezcenna, jeśli zdecydujesz się ubiegać o kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny;

Jak skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń?

Na naszej stronie możesz skorzystać z zaawansowanego kalkulatora wynagrodzeń, który pozwoli ci bardzo dokładnie określić wszystkie koszty związane z zatrudnieniem. Co ważniejsze, kalkulator jest bardzo intuicyjny, a ty wypełnisz go zaledwie w ciągu kilku minut. Dzięki temu wszystkie potrzebne ci informacje uzyskasz bez tracenia czasu. Samodzielna analiza wynagrodzenia brutto i netto nie zawsze będzie prosta, a kalkulator z pewnością pomoże ci dokonać tego, gwarantując rzetelne wiadomości.

Co musisz zrobić, by w pełni skorzystać z wszystkich możliwości kalkulatora? Wybierz odpowiednią wersję kalkulatora względem umowy zawartej z pracodawcą. Może to być tradycyjna umowa o pracę, czy coraz popularniejsze umowy cywilnoprawne. Każda z umów będzie wymagała przez ciebie podania nieco innych informacji, zanim możliwe będzie wynagrodzenia brutto, netto lub kosztów pracodawcy.

Przykładowo, chcąc określić swoje wynagrodzenie brutto, a jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, konieczne będzie wypełnienie pół dotyczących zarobków netto, określenie czy pracujesz w miejscu zamieszkania, czy posiadasz autorskie koszty uzyskania dochodu, uwzględnisz kwotę wolną od podatku oraz określisz czy rozliczasz się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaawansowanym kalkulatorze i informacjach, które towarzyszą każdej umowie, którą możesz wykorzystać do skorzystania z naszego narzędzia, zachęcamy do dalszej lektury.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto - najważniejsze informacje

Nie masz doświadczenia związanego z podpisywaniem umowy o pracę, a może nie do końca wiesz, na czym polega obliczenie umowy brutto czy netto? Jeśli masz jakiekolwiek pytania związane z samym kalkulatorem oraz obliczeniem wysokości wynagrodzenia, to tu postaramy się na nie odpowiedzieć.

 • Wynagrodzenie netto - co oznacza?

Wynagrodzenie netto jest bardzo często określane jako wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje na rękę. Zgodnie z przyjętą definicją to kwota brutto pomniejszona o potrącone składki, które zależne są od rodzaju zawartej umowy. W przypadku umowy o pracę należy liczyć się ze składkami ZUS, czyli emerytalna, rentową, chorobową, zdrowotną oraz zaliczkę na podatek. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia mogą dobrowolnie przystąpić do składki na ubezpieczenie chorobowe, podczas gdy muszą opłacać pozostałe składki. Natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło opłacają wyłącznie zaliczkę na podatek dochodowy.

 • Wynagrodzenie brutto - co oznacza?

Wynagrodzenie brutto jest kwotą wynagrodzenia, które nie zostało pomniejszone o składki ZUS oraz zaliczkę na poczet podatku dochodowego. Wynagrodzenie brutto musi zostać określone w momencie zawarcia umowy między stronami, na jego podstawie można swobodnie obliczyć kwotę netto, chcąc dowiedzieć się, jaką kwotą będzie dysponować w ramach wynagrodzenia za swoją pracę.

Kalkulator wynagrodzeń a umowa o pracę

Umowa o pracę jest jedną z najpopularniejszych form zatrudnienia. Umowa podlega przepisom kodeksu pracy. Uważa się, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest umową o największych korzyściach dla pracownika. Umowa gwarantuje stabilną formę zatrudnienia, stałe wynagrodzenie, prawo do urlopu wypoczynkowego, opłacanie wszystkich składek, a dodatkowo określa okres wypowiedzenia, zależny od stażu pracy na podstawie umowy. Umowa o pracę może mieć także minusy, m.in. ograniczenie pod względem czasu i miejsca wykonywania pracy, wyznaczonego przez pracodawcę.

 • Praca poza miejscem zamieszkania?

Korzystając z kalkulatora wynagrodzeń, możesz określić, czy pracujesz w miejscu zamieszkania. To ważne, by móc ustalić dodatkowe wydatki, które ponosi pracownik na rzecz dojazdu do pracy, które jednak można rozliczyć w ramach PIT. Dojazd do pracy pozwoli ci na zapłacenie niższego podatku, jeśli zdecydujesz się odliczyć wydatki związane z biletami imiennymi na przejazdy a autobusach, pociągach, czy innymi środkami komunikacji miejskiej.

 • Rozliczanie z małżonkiem?

Rozliczając się z współmałżonkiem, możesz znacznie skorzystać, jeśli przekraczasz pierwszy próg podatkowy. Warunkiem będzie jednak fakt, że twój małżonek będzie zarabiał mniej, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie wyższego podatku.

 • Obliczenie wynagrodzenia dla osób poniżej 26 roku życia?

Osoba zatrudniona podstawie umowy o pracę, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych. Warunkiem jest nieprzekroczenie pierwszego progu podatkowego, co oznacza, że pracownik musi w ciągu roku zarobić mniej niż 85 628,00 złotych brutto. Korzystając z kalkulatora, może uwzględnić swoją ulgę podatkową, by móc dokładniej określić swoje wynagrodzenie.

Kalkulator płac a umowa zlecenie

Zgodnie z obowiązującą definicją umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna uregulowana w kodeksie cywilnym. Przedmiotem umowy zlecenia jest zobowiązanie jednej osoby do wykonania określonej czynności prawnej dla innego podmiotu, na warunkach określonych w umowie.

 • ZUS opłacany u tego pracodawcy?

Jeśli jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenia, a jednocześnie nie wykonujesz innej pracy, np. na podstawie umowy o pracę to wynagrodzenie z tytułu zlecenia będzie podstawą do obliczania składek ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy.

 • ZUS opłacany u innego pracodawcy?

To opcja dla osób, które zawarły umowę zlecenie, a jednocześnie są zatrudnione u innego pracodawcy np. na etat, a ich wynagrodzenie wynikające z tamtej umowy jest równe bądź wyższe niż płaca minimalna. Wybierając w kalkulatorze opcję, w której zapewniasz, że ZUS zostanie opłacony u innego pracodawcy, możesz liczyć na inny wynik wynagrodzenia, gdyż odliczona zostanie wyłącznie kwota pobrana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

 • Składki w przypadku pracownika poniżej 26 roku życia?

Studenci i uczniowie do 26 roku życia zwolnienie są ze składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.

 • Ubezpieczenie chorobowe?

Pracując na podstawie umowy zlecenia, możesz dobrowolnie zdecydować o pobieraniu składki na ubezpieczenie chorobowe. Opłacanie składki oznacza obniżenie wynagrodzenia netto, pozwala jednak korzystać z przywileju, jakim jest prawo do płatnego zwolnienia chorobowego.

 • Obliczenie wynagrodzenia dla osób poniżej 26 roku życia?

Osoba zatrudniona podstawie umowy zlecenie, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych. Warunkiem jest nieprzekroczenie pierwszego progu podatkowego, co oznacza, że pracownik musi w ciągu roku zarobić mniej niż 85 628,00 złotych brutto. Korzystając z kalkulatora, możesz uwzględnić swoją ulgę podatkową, by móc dokładniej określić wynagrodzenie.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto a umowa o dzieło

Zgodnie z obowiązującą definicją umowa o dzieło to umowa zawierana pomiędzy zlecającym dzieło i przyjmującym zlecenie wykonania dzieła. Przyjmujący nabywa prawo do wynagrodzenia z chwilą wykonania i oddania dzieła, zgodnego z wytycznymi w umowie między stronami.

 • Koszt uzyskania przychodu?

Wiele grup zawodowych może skorzystać z ulgi podatkowej, w związku z wysokimi kosztami przychodu, powyżej 50%. Mowa m.in. o twórcach i autorach, do których możemy zaliczyć architektów, scenarzystów, wynalazców, publicystów, oraz inne osoby, które wskazane są jako twórcy zgodnie z ustawą o podatkach pobieranych od osób fizycznych.

Ile pieniędzy netto otrzymasz za minimalne wynagrodzenie?

Wielu przedsiębiorców zatrudnia nowych pracowników, oferując im na początku kariery minimalne wynagrodzenie. Ile pieniędzy faktycznie otrzymasz na rękę, decydując się na takie zatrudnienie? Aktualnie minimalna stawka brutto została podwyższona. 

W roku 2022 minimalne wynagrodzenie za pracę to 3010 zł złotych brutto. Mając takie informacje łatwo obliczyć, że zarobki netto będą zatem wynosiły 2 363,56 złotych. Jak prezentuje się aktualnie obowiązująca stawka minimalna w przypadku pracy na godziny dla umów cywilnoprawnych? Zatrudnieni w ten sposób mogą liczyć na minimalną stawkę wynoszącą na godzinę 19,70 złotych brutto, na rękę, czyli netto, pracownik na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzyma za godzinę pracy minimum 13,91 złotych.

Ile pieniędzy netto otrzymasz za 3000 zł brutto?

Ile pieniędzy znajdzie się na twoim koncie, jeśli umowa z pracodawcą przewiduje zarobki w wysokości 3000 złotych brutto? Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę po odliczeniu wszystkich składek, uzyskasz około 2195 złotych netto.

W przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie kwota ta będzie nieco niższa i wyniesie 2109 złotych netto.

W najkorzystniejszej sytuacji znajdzie się osoba, która zatrudniona będzie na podstawie umowy o dzieło, wynagrodzenie w wysokości 3000 złotych brutto oznacza, że na rękę pracownik otrzyma 2490 złotych netto, trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku nie zostaną pobrane składki zdrowotne, chorobowe, emerytalne oraz rentowe.

Ile pieniędzy netto otrzymasz za 5000 zł brutto?

Jaka kwota zasili twój rachunek, jeśli zgodnie z umową zarabiać będziesz 5000 złotych brutto? Oczywiście zależy to od rodzaju umowy. Z pomocą naszego kalkulatora płac z łatwością jednak przekonasz się, ile netto trafi do twojej ręki.

Pracując na podstawie umowy o pracę, otrzymasz około 3602 złotych netto.

Jeśli pracować będziesz na podstawie umowy zlecenie, twoje wynagrodzenie wyniesie około 3516 złotych netto.

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło mogą natomiast spodziewać się wypłaty w wysokości aż 4150 złotych netto.

Jaką umowę podpisać, by z łatwością zdobyć kredyt?

Jeśli właśnie szukasz pracy, a z kalkulatora wynagrodzeń korzystasz, by porównać stawki związane z konkretnymi ofertami umów, koniecznie zastanów się także nad tym, jaki rodzaj zatrudnienia okaże się dla ciebie korzystniejszy na przestrzeni czasu. Jeśli planujesz w bliższej lub dalszej przyszłości skorzystać z kredytu hipotecznego, lub innego zadłużenia finansowego, prawdopodobnie najlepszą opcją będzie zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony. Bank w takiej sytuacji oceni twoją sytuację finansową, jako bardziej stabilną co będzie miało realny wpływ na ocenę klienta po otrzymaniu wniosku o kredyt.

Klient, który pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej najczęściej stanowi dużo większe ryzyko kredytowe, co oznacza, że bank może odmówić udzielenia zadłużenia, szczególnie jeśli wniosek dotyczyć będzie zadłużenia o długim okresie spłaty.

Czy twoje zatrudnienie będzie miało wpływ na zawarcie umowy w banku?

Bez żadnego wątpienia, umowa zawarta między pracodawcą a pracownikiem będzie miała ogromny wpływ na zdolność kredytową przyszłego kredytobiorcy. Dla banku ważne będzie nie tylko to, ile pieniędzy wpływać będzie co miesiąc na twoje konto w ramach wypłaty, ale także to, jaki zawód wykonujesz, jaki jest staż twojej pracy, a także, na podstawie jakiej umowy pracujesz. Choć w najkorzystniejszej sytuacji są osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, trzeba mieć na uwadze także to, że zatrudnienie i zarobki to nie jedyne warunki, które będą miały wpłwy na zdolność kredytową klienta banku.

Chcesz przekonać się, czy masz zdolność kredytową? W takim razie z pewnością przyda ci się zarówno kalkulator wynagrodzenia, ale także kalkulator zdolności kredytowej. W ciągu kilku minut szybko oszacujesz, czy bank będzie skłonny udzielić ci zadłużenia na podstawie wysokości twoich zarobków oraz stałych wydatków.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto - podsumowanie

Kalkulator wynagrodzeń jest wyjątkowo uniwersalnym narzędziem, które sprawdzi się w codziennym życiu każdego. Pamiętaj, że kalkulator płac pozwala dostosować się do twoich potrzeb. Z pomocą tego narzędzia finansowego szybko obliczyć kwotę brutto lub netto niezależnie od tego, czy pracujesz na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Wszystko jest jednak tak uproszczone, by można było skorzystać z kalkulatora, nie poświęcając mu wiele czasu. Zaledwie kilka wypełnionych rubryk pozwoli ci ujrzeć np. koszt związany z zatrudnieniem, a także wszystkie składki, czy zaliczkę pobieraną na poczet podatku.

Gwarantujemy także, że nasz kalkulator wynagrodzeń i płac jest aktualizowany zgodnie z obowiązującymi stawkami, zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i wynagrodzenia określanego na podstawie stawki godzinowej, dzięki temu od razu po zmianie minimalnego wynagrodzenia przekonasz się, na jaką podwyżkę możesz liczyć, jeśli zmiana stawki będzie dotyczyła twojej umowy.

Nasz prosty kalkulator to także doskonałe rozwiązanie dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą, a w planach mają zatrudnienie pracowników. Kalkulator wynagrodzeń pozwoli ci oszacować wydatki związane z rozwojem firmy.