Kredyty gotówkowe 9 min. czytania

Kredyt 100 tys. złotych – jakie zarobki są wymagane? Warunki, oferty, opinie

Zaktualizowano: 2023-01-26 14:35
Opublikowano: 2020-01-31 13:10
Średnia ocena: 5,68/6 Głosów: 28
Kredyt 100 tys. złotych – jakie zarobki są wymagane?

Potrzebny Ci kredyt na 100 tys. złotych i chcesz go szybko zaciągnąć bez formalności? Najlepszym wyborem będzie zatem kredyt gotówkowy – ten na 100 tys. złotych dostaniesz niemal w każdym banku, ale po spełnieniu określonych warunków. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, by pożyczyć taką sumę pieniędzy i od czego będzie zależała wysokość raty.

W ofercie banków największą popularnością cieszy się właśnie kredyt gotówkowy. Jest to bowiem produkt bardzo uniwersalny – można go zaciągnąć zarówno w niewielkiej kwocie już od około 1000 zł, jak też w znacznie większej sumie, nawet do 250-300 tys. zł. Co ważne, pozyskane środki można swobodnie wydać na dowolny cel. Chcąc wziąć kredyt na 100 tys. zł, warto wcześniej porównać oferty, ponieważ każdy bank oferuje nieco inne warunki kredytowania, które przekładają się na wysokość odsetek i miesięcznych rat.

Kredyt 100 tys. złotych – kto może ubiegać się o takie zobowiązanie?

Kwota 100 000 zł jest dość wysoka, dlatego kredyt gotówkowy w tej wysokości będzie trudniej zaciągnąć niż drobną pożyczkę. Musisz przede wszystkim przekonać bank, że stać Cię na spłatę takiego kredytu, a więc wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Będzie ona oceniona przez bank głównie na podstawie informacji dotyczących Twoich dochodów oraz spłacanych zobowiązań.

Jakie zarobki wystarczą, by otrzymać kredyt 100 tys. zł? To zależy, jak wysoka będzie rata miesięczna, ponieważ w zależności od okresu spłaty zobowiązania może ona wynieść od około 1000 do nawet kilkunasty tysięcy złotych. Co do zasady, rata kredytowa nie powinna przekraczać 40-50% Twoich dochodów netto.

O kredyt na 100 000 zł możesz ubiegać się zatem, gdy masz odpowiednio wysokie dochody. Bank jednak przy rozpatrywaniu Twojego wniosku weźmie pod uwagę także wysokość spłacanych przez Ciebie innych zobowiązań oraz to, czy realizujesz takie płatności terminowo.

Kredyt 100 tys. – weryfikacja kredytobiorcy

Chcąc ubiegać się o kredyt gotówkowy na 100 tys. zł, niezbędne jest złożenie wniosku wypełnionego na formularzu bankowym. To jednak nie wszystko, ponieważ banki będą chciały zweryfikować znajdujące się w nim informacje, a więc np. zobaczyć Twój dowód osobisty oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodów np. zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach od pracodawcy, oraz wyciągi bankowe, na które wpływa Twoje wynagrodzenie. Oprócz tego zostanie zweryfikowana Twoja historia kredytowa w BIK, gdzie bank sprawdzi wysokość Twojego zadłużenia oraz terminowość regulowania zobowiązań.

Niestety dość trudno będzie znaleźć kredyt do 100 tys. bez BIK w ofertach banków, ponieważ instytucje te standardowo korzystają z tej bazy przy weryfikacji wiarygodności swoich klientów.

Masz natomiast szansę zaciągnąć kredyt 100 tys. bez zaświadczeń o zarobkach. Dokument ten nie zawsze jest wymagany np. przy ubieganiu się o kredyt, w którym prowadzi się konto osobiste, na które wpływa regularnie wynagrodzenie. Na mniejsze formalności można też czasami liczyć przy wnioskowaniu o kredyt przez Internet.

Kredyt 100 tys. – jakie warunki zaoferuje bank?

To, jakie warunki kredytu na 100 tys. zł, zaoferuje Ci bank, w dużej mierze zależy od Twojej sytuacji finansowej. Kluczową kwestią będzie okres kredytowania, ponieważ od niego zależy wysokość miesięcznej raty. Przy niższej zdolności kredytowej (a więc np. niewielkich zarobkach), wskazane będą niskie raty, co wymaga wydłużenia okresu spłaty zobowiązania.

Kredyt 100 tys. a okres kredytowania

Kredyty gotówkowe na dowolny cel udzielane są standardowo na okres do 10 lat. W przypadku wyższych kwot wskazane jest wybrać dłuższy okres spłaty. Możesz zatem ubiegać się np. o kredyt na 100 tys. zł na 5 lub 10 lat – w pierwszym przypadku Twoja rata wyniesie około 2 tys. zł, w drugim ponad 1200 zł.

Jeśli potrzebujesz rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres, aby płacić niższą ratę, możesz wybrać pożyczkę hipoteczną lub kredyt hipoteczny. W tym przypadku możesz zaciągnąć kredyt na 100 tys. zł na 20, 25 lub nawet 30 lat. Wówczas Twoja rata może wynieść zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Zasady korzystania z tych produktów są jednak nieco inne niż w przypadku kredytu gotówkowego, co szerzej wyjaśnimy w dalszej części tekstu.

Ile kosztuje kredyt 100 tys. złotych?

Na pewno zastanawia Cię, ile trzeba oddać do banku, wziąwszy kredyt 100 tys. zł. Będzie to dość spora kwota, ponieważ do kwoty kapitału bank doliczy odsetki oraz inne opłaty. Standardowo na koszt kredytu gotówkowego składają się:

  • odsetki wynikające z oprocentowania – w przypadku kredytów konsumenckich nie może być ono wyższe niż 8%,
  • prowizja – określana jest procentowo od kwoty pożyczonego kapitału i najczęściej jest rozkładana na poszczególne raty.

Tylko niektóre instytucje pobierają dodatkowe opłaty np. z tytułu przygotowania umowy.

Pamiętaj, że im dłuższy jest okres kredytowania, tym większe są odsetki. Łączny koszt zaciągnięcia zobowiązania (ze wszystkimi opłatami) określa natomiast RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Jeśli chcesz wiedzieć przed ubieganiem się o kredyt na 100 tys. zł, jakie odsetki naliczy bank i jaka będzie rata, skorzystaj z kalkulatora kredytowego, jaki znajdziesz na stronie danej instytucji. Jeszcze lepiej, gdy sięgniesz po kalkulator kredytów gotówkowych, który jednocześnie porównuje koszty kredytowe w kilku bankach jednocześnie, ponieważ od razu dowiesz się, w którym z nich są one najniższe.

Poniżej przedstawiamy, ile kosztuje kredyt gotówkowy na 100 tys. zł i jak kalkulator takich kredytów wyliczył wysokości rat na 5-letniego i 10-letniego okresu kredytowania w banku oferującym aktualnie najkorzystniejsze warunki umowy.

Okres kredytowania

RRSO

Całkowite koszty kredytu 100 tys. zł

Całkowita kwota spłaty

Wysokość miesięcznej raty

5 lat

8,29%

21 629,91 zł

121 629,91 zł

2 027,17 zł

10 lat

8,29%

45 529,95 zł

145 529,95 zł

1 212,75 zł

Kredyt 100 tys. – gdzie złożyć wniosek? Oferta banków

O kredyt do 100 tys. zł możesz się ubiegać w zasadzie w każdym banku komercyjnym lub spółdzielczym. Warto jednak zwrócić uwagę, że w niektórych instytucjach nowi klienci mogą taką sumę pożyczyć głównie w ramach kredytu hipotecznego. Kredyty gotówkowe w wysokiej kwocie dostępne są dla każdego tylko w wybranych bankach – zwykle łatwiej je otrzymać osobom prowadzącym konto osobiste w tej samej instytucji.

Pamiętaj, by wcześniej porównać oferty, głównie pod względem kosztów kredytowania, a więc wysokości oprocentowania, prowizji oraz RRSO.

Kredyt gotówkowy 100 tys. złotych

Poniżej przedstawiamy, w którym banku możesz się ubiegać o kredyt gotówkowy na 100 tys. zł, nawet nie prowadząc w nim konta osobistego:

  • kredyt 100 tys. w ING Banku Śląskim – jest oferowany często bez prowizji i można go zaciągnąć na maks. 10 lat; akceptowane są dochody nie tylko z umowy o pracę, ale też z umowy zlecenia i o dzieło oraz z działalności gospodarczej;
  • kredyt 100 tys. w PKO BP – bank proponuje głównie pożyczkę gotówkową na dowolny cel i można ją zaciągnąć także w kwocie 100 000 zł, jednak okres jej spłaty może wynieść maks. 24 miesiące, co przełoży się na dość wysoką ratę miesięczną;
  • kredyt 100 tys. zł w Credit Agricole – bank oferuje możliwość ubiegania się o kredyt online, także na 100 tys. zł (z okresem spłaty do 10 lat), wizyta w placówce niezbędna jest jednak w celu zawarcia umowy.

O kredyt 100 tys. zł możesz też wnioskować w banku Pekao, BNP Paribas, Alior Banku, czy Citi Banku Handlowym.

Kredyt hipoteczny 100 tys. złotych

Zamiast kredytu gotówkowego możesz wziąć kredyt hipoteczny na 100 tys. zł. Taką sumę łatwiej pożyczyć pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Łatwiej też spłacić takie zobowiązanie, ponieważ może być udzielone nawet na 20-30 lat i wiąże się z niższymi odsetkami. Wysokość raty przy kredycie hipotecznym na 100 tys. zł wziętym na 20 lat wynosi około 500-600 zł. Siłą rzeczy więc bank będzie wymagał też od Ciebie mniejszej zdolności kredytowej.

Musisz jednak pamiętać, że kredyt hipoteczny można zaciągnąć tylko na cel mieszkaniowy np. na zakup mieszkania lub budowę domu. Jeśli kredyt na 100 tys. potrzebny Ci jest na inny cel, złóż wniosek o pożyczkę hipoteczną, o ile dysponujesz nieruchomością, która może być jej zabezpieczeniem.

Kredyt 100 tys. w banku czy w parabanku?

Pożyczyć pieniądze możesz dzisiaj nie tylko w banku, ale też np. w prywatnych instytucjach pożyczkowych. W ich ofercie trudno jednak znaleźć kredyt pozabankowy na 100 tys. zł, ponieważ parabanki specjalizują się głównie w udzielaniu niewielkich chwilówek. Są jednak firmy, w których dostępna jest pożyczka gotówkowa na 100 tys. zł, ale zazwyczaj jest ona udzielana pod zastaw nieruchomości lub inne zabezpieczenie. Pamiętaj też, że pozabankowe kredyty są znacznie droższe niż te bankowe.

Kredyt 100 tys. złotych – na co uważać?

Zanim złożysz wniosek o kredyt na kwotę 100 000 zł, dokładnie przemyśl konsekwencje zaciągnięcia takiego zobowiązania. Będziesz je bowiem spłacać nawet przez wiele lat, co może być poważnym obciążeniem dla Twojego budżetu.

Pamiętaj, że regulowanie rat będzie łatwiejsze, jeżeli będą one w wysokości dopasowanej do Twoich możliwości finansowych. Dobrze zatem oszacuj okres kredytowania, a także wybierz najtańszy kredyt, żeby płacić jak najniższe odsetki. Skorzystaj w tym celu z porównywarki kredytów, która pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Warto sprawdzić: Jak zmniejszyć ratę kredytu czy to możliwe i z czym się wiąże?

Kredyt 100 tys. złotych – czy warto? Opinie

O 100 tys. zł kredytu warto się ubiegać, jeśli taka kwota jest nam rzeczywiście potrzebna i pod warunkiem, że stać nas na spłatę zobowiązania. Taką sumę pożyczają najczęściej osoby, które potrzebują jej na sfinansowanie większych wydatków np. remont mieszkania, zakup auta, czy kupno działki pod budowę domu. Warto pamiętać, że na cele mieszkaniowe korzystniej zaciągnąć kredyt hipoteczny w takiej wysokości, który jest tańszy niż kredyt gotówkowy. Kredyt konsumencki na 100 tys. złotych można natomiast szybciej uzyskać, bo nie wymaga dopełniania wielu formalności.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?
11.01.2023

Jak zrezygnować z karty kredytowej w banku?

...nas do szukania na każdym kroku oszczędności. Tak czy inaczej, karta kredytowa stanowi dobrą alternatywę dla kredytu gotówkowego i chętnie z...

...dla kredytu gotówkowego i chętnie z niej korzystamy. Rezygnacja z karty kredytowej przed upłynięciem okresu określonego w zawartej umowie jak...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć
12.12.2022

Czym jest wskaźnik ogólnego zadłużenia? Jak go obliczyć

...do podejmowania krótko- i długoterminowych decyzji biznesowych czy oceny sytuacji majątkowej i finansowej przez odbiorców zewnętrznych i kredytodawców.  Gdy przedsiębiorstwo stara się o kredyt gotówkowy, bank z pewnością sprawdzi efektywność jego działania, właśnie weryfikując najświeższe dane z zakresu analizy finansowej. Zacznijmy od wyjaśnienia, co oznacza wskaźnik ogólnego...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?
09.12.2022

Jak otrzymać pożyczkę na raty 0%?

...którzy ze względu na niską zdolność nie mają szans na kredyt gotówkowy w banku. Obecnie wiele firm pozabankowych ma w ofercie pierwszą...

...zależy na niskim koszcie zobowiązania, przyciąga szczególnie chwilówka 0 procent – nieoprocentowana oferta, której RRSO wynosi 0%...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?
08.12.2022

Czym są stopy procentowe NBP? Jak wyższe stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Na czym polegają płatności odroczone?
28.11.2022

Na czym polegają płatności odroczone i kiedy można z nich skorzystać?

...zna takie sytuacje – wiele osób decyduje się wówczas na szybki kredyt gotówkowy lub zaciągnięcie chwilówki. Naprzeciw oczekiwaniom szerokiej...

...pytania. W pewnym sensie przelew odroczony jest alternatywą dla kredytu gotówkowego lub pożyczki, ma jednak jeden duży atut – samo odroczenie...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?
21.11.2022

Jak sprawdzić ile rat zostało do spłacenia kredytu?

...lub elektronicznej, jako załącznik do podpisywanej umowy np. kredytu gotówkowego. W przypadku gdy proces wnioskowania odbywa się zdalnie...

...spłaty, może on ulegać zmianom, niezależnie od tego, czy to kredyt hipoteczny, czy gotówkowy. Przykładem konieczności wprowadzenia modyfikacji...

Zobacz więcej
5 min. czytania