Kredyt 50 tys. złotych. Jaka rata i zarobki?

Zaktualizowano: 2024-02-14 13:08
Opublikowano: 2023-05-04 13:01
Średnia ocena: 4,33/6 Głosów: 3
Kredyt 50 tys. złotych. Jaka rata i zarobki?

Kredyt na 50 tys. zł cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, którzy chcą uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel. Co dokładnie trzeba zrobić i ile zarabiać, żeby bank wyraził zgodę na kredyt na 50 tys. zł? Jaka rata do zapłaty będzie w przypadku rozłożenia zobowiązania na dłuższy okres?

Kredyt na 50 000 zł cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, którzy chcą wykorzystać uzyskane środki na dowolny cel, np. zakup auta, remont mieszkania czy wyposażenie nowego domu. Chociaż obecnie sytuacja na rynku kredytów nie należy do najłatwiejszych, to klienci nadal chętnie zaciągają zobowiązania. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać pozytywną decyzję?

Kredyt 50 tys. zł – najważniejsze informacje

Kredyt na 50 tys. zł jest dostępny w ramach ofert kredytów konsumpcyjnych, które są przeznaczone na finansowanie dowolnego celu. Środki uzyskane w ten sposób można przeznaczyć np. na:

 • remont mieszkania,
 • zakup sprzętu elektronicznego,
 • wycieczkę zagraniczną,
 • sfinansowanie ślubu i wesela,
 • koszty leczenia i rehabilitacji,

a także wiele innych wydatków, których chwilowo nie jesteśmy w stanie pokryć z własnej kieszeni. Procedury związane ze składaniem wniosku o kredyt są obecnie maksymalnie uproszczone. Pożyczka 50 tys. zł jest dostępna online, co oznacza, że wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej i czekać na decyzję banku. Często nie trzeba nawet przedstawiać zaświadczeń od pracodawcy – wiele banków akceptuje oświadczenia o dochodach wraz z aktualnym wyciągiem z konta.

Z jakiej oferty banku można skorzystać, decydując się na kredyt na 50 tys. zł?

Chcesz zaciągnąć kredyt konsumencki 50 tys. zł na określony cel? Banki mają w swojej ofercie wiele produktów, które pozwolą Ci zrealizować potrzeby. Do najchętniej wybieranych należą:

 • Kredyt gotówkowy – środki uzyskane w ramach kredytu można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny (niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej), a banki nie wymagają przedstawiania faktur dokumentujących sposób wydania pieniędzy. To najczęściej wybierany kredyt, na który decydują się klienci chcący uzyskać kwotę 50 tys. zł.
 • Kredyt hipoteczny – zobowiązanie długoterminowe, którego zabezpieczeniem jest wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Pożyczka hipoteczna pod zastaw mieszkania lub domu może być przeznaczona na dowolny cel. Atutem jest wydłużony okres kredytowania, jednak trzeba spełnić wiele wymagań banków.
 • Kredyt samochodowy – zobowiązanie celowe, które należy przeznaczyć na zakup pojazdu silnikowego określonego w umowie kredytowej. Środki mogą być przeznaczone na zakup nowego lub używanego samochodu osobowego, ale także ciężarówki, motocykla czy łodzi – w zależności od oferty banku.
 • Kredyt konsolidacyjny – kredyt pozwalający na spłatę kilku różnych zobowiązań. Bank finansujący przejmuje na siebie dotychczasowe, wskazane kredyty klienta, a następnie wydłuża okres kredytowania, co pozwala na zmniejszenie miesięcznej należności.

Jak dostać kredyt 50 tys. zł? W dalszej części przedstawiamy szczegółowe informacje!

Kto może ubiegać się o kredyt 50 tys. złotych?

Banki dokładnie weryfikują sytuację finansową klienta oraz wiele innych czynników, które mają znaczenie przy sprawdzaniu wniosku o kredyt 50 na tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić? Do podstawowych kryteriów zalicza się:

 • stałe źródło dochodów – banki akceptują wnioski osób zatrudnionych na umowę o pracę (na czas określony lub nieokreślony), ale również na umowy cywilnoprawne czy utrzymujących się z emerytury lub renty.
 • odpowiednia zdolność kredytowa – oznacza zdolność do spłacenia długu bez opóźnień. Bank sprawdza, jaką kwotę może pożyczyć klientowi i w tym celu weryfikuje jego miesięczne przychody oraz stałe zobowiązania, liczbę osób na utrzymaniu, wiek czy stan cywilny. To bardzo ważne kryterium i niezależnie od tego, czy jest to niewielka pożyczka gotówkowa, czy kredyt 50 tys. zł – bez zdolności uzyskanie dodatkowych środków nie jest możliwe.
 • pozytywna historia kredytowa – bank sprawdza między innymi dane dostępne w BIK (Biuro Informacji Kredytowej), weryfikuje indywidualną ocenę punktową klienta (tzw. scoring) i upewnia się, jak spłacał dotychczasowe zobowiązania, np. czy miał opóźnienia w płatnościach lub komornik zajął mu pensję w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym. Na historię kredytową wpływają również niezapłacone mandaty oraz inne zaległe zobowiązania.  

Oprócz tego klient powinien mieć:

 • polskie obywatelstwo,
 • stały adres zamieszkania w Polsce,
 • ukończone 18 lat,
 • pełną zdolność do czynności prawnych,
 • osobiste konto bankowe,
 • aktywny numer telefonu do kontaktu.

Jakie dokumenty przygotować wnioskując o kredyt 50 tys. złotych?

Klient, który chce uzyskać kredyt gotówkowy, powinien wraz z wnioskiem złożyć odpowiednie dokumenty. Przy weryfikacji przez bank potrzebne są:

 • dane z dowodu osobistego,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • wyciągi z konta bankowego,
 • rozliczenie PIT za ubiegły rok podatkowy,
 • ostatni odcinek świadczenia (emerytury lub renty) lub decyzja o jego przyznaniu,

Niektóre banki oferują też pożyczki 50 tys. zł bez zaświadczeń – zwykle są to propozycje dla stałych klientów, którzy prowadzą w danym banku konto osobiste, na które wpływa wynagrodzenie. W takiej sytuacji instytucje często same proponują kredyt bez dodatkowych zaświadczeń.

To może Cię zainteresować: Kredyt na 100 tys. złotych. Jaka rata? Ile trzeba zarabiać?

Ile trzeba zarabiać, żeby otrzymać kredyt na 50 tys. zł?

Od 1 stycznia 2024 roku pensja minimalna wzrosła do ok. 3200 zł netto. Sprawdziliśmy, czy taka kwota wystarczy, żeby uzyskać kredyt w wysokości 50 tys. zł. Uwzględniliśmy różne okresy kredytowania – 36, 48 i 60 miesięcy. Wyniki przedstawiliśmy w tabeli poniżej.

Miesięczny dochód netto 3200 zł

Okres spłaty

Zdolność kredytowa

36 miesięcy

48 752,00 zł

48 miesięcy

62 321,00 zł

60 miesięcy

73 304,00 zł

Jak widzimy, tzw. najniższa krajowa nie zawsze pozwoli na uzyskanie kredytu – dużo zależy od okresu kredytowania. Im dłuższy czas spłaty, tym wyższa zdolność kredytowa klienta.

Poniżej prezentujemy szacunkową zdolność kredytową osoby, która osiąga dochód 5000 zł netto miesięcznie.

Miesięczny dochód netto 5000 zł

Okres spłaty

Zdolność kredytowa

24 miesiące

53 824,00 zł

36 miesięcy

76 175,00 zł

48 miesięcy

97 377,00 zł

W przypadku takich zarobków zdolność kredytowa na poziomie powyżej 50 tys. zł pojawia się już przy kredycie ze spłatą w ciągu 24 miesięcy.

Kredyt gotówkowy 50 tys. złotych – warunki oferty

Jak wspomnieliśmy, kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych – klienci chętnie go wybierają ze względu na stosunkowo łatwe kryteria i proste procedury. Jakie warunki można uzyskać, wnioskując o kredyt do 50 tys. zł? W zależności od banku klient może zaciągnąć kredyt:

 • do 150-200 tys. zł,
 • ze spłatą do 120 miesięcy,
 • z prowizją 0%,
 • z gwarancją stałej raty nawet przez cały okres kredytowania,
 • z dodatkowym ubezpieczeniem, np. od utraty pracy.

Najłatwiej złożyć wniosek przez internet – wystarczy wypełnić formularz online, dołączyć dokumenty o przychodzie i dane z dowodu osobistego.

Kredyt hipoteczny 50 tys. złotych – warunki ofert

Osoba, która chce zaciągnąć pożyczkę hipoteczną w wysokości 50 tys. zł, powinna posiadać nieruchomość na własność – mieszkanie, dom lub działkę, które mogą stanowić zabezpieczenie zobowiązania. Pożyczki hipoteczne charakteryzują się:

 • stosunkowo niskim oprocentowaniem (niższym niż przy kredytach gotówkowych),
 • okresem kredytowania nawet do 30 lat,
 • koniecznością przedstawienia wkładu własnego w wysokości 20% (przy kredycie przeznaczanym na zakup nieruchomości).

Pożyczki i kredyty hipoteczne wiążą się ze szczegółową weryfikacją kredytobiorcy, konieczne jest przedstawienie dokumentów dotyczących dochodów. Wniosek o kredyt najlepiej złożyć bezpośrednio w oddziale banku lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.

Ile kosztuje kredyt na 50 tys. zł?

Chcesz uzyskać kredyt 50 tys. zł? Ile to będzie do spłaty w przypadku ofert różnych banków? Zanim sprawdzimy konkretne wyliczenia, pamiętajmy o tym, że na koszt kredytu składa się między innymi oprocentowanie, prowizja, marża banku czy dodatkowe ubezpieczenie. Sprawdzając koszt zobowiązania, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Od kilku lat banki mają obowiązek podawać ten wskaźnik w reklamach.

Sprawdziliśmy przykładowy koszt całkowity kredytu 50 tys. zł zaciągniętego na okres 60 miesięcy. Oto wyniki:

 • Santander Consumer Bank – RRSO 10,46%,
 • BNP Paribas – RRSO 11,56%,
 • Bank Pekao S.A. – RRSO 12,07%.

To może cię zainteresować: Kto może ubiegać się o kredyt 80 tys. zł?

Jaka rata kredytu na 50 tys. zł w zależności od okresu spłaty?

Ile wynosi rata kredytu na 50 tys. zł? W poniższej tabeli przedstawiliśmy parametry kredytu gotówkowego i hipotecznego w poszczególnych bankach. W przypadku kredytu gotówkowego zamieściliśmy dane z okresem kredytowania na:

 • 60 miesięcy (5 lat),
 • 96 miesięcy (8 lat),
 • 120 miesięcy (10 lat).

Z kolei w drugiej tabeli zamieściliśmy dane kredytu hipotecznego:

 • kredyt 50 tys. zł na 10 lat
 • kredyt 50 tys. zł na 15 lat
 • kredyt 50 tys. zł na 20 lat

Ile wynosi rata kredytu gotówkowego 50 tys. zł? Kredyt gotówkowy 50 tys. zł – kalkulator

Okres kredytowania

Bank

60 miesięcy (5 lat)

96 miesięcy (8 lat)

120 miesięcy (10 lat)

Rata

Do spłaty

Rata

Do spłaty

Rata

Do spłaty

Pekao S.A.

1 098,38 zł

65 902,73 zł

797,61 zł

76 570,57 zł

701,55 zł

84 185,90 zł

BNP Paribas

1086,87 zł

65 212,10 zł

785,15 zł

75 374,36 zł

688,47 zł

82 615,84 zł

Alior Bank

1109,70 zł

66 581,86 zł

809,90 zł

77 750,16 zł

714,47 zł

85 736,09 zł

Santander Consumer Bank

1062,11 zł

63 726,48 zł

758,44 zł

72 810,70 zł

660,48 zł

79 257,34 zł

Poniżej prezentujemy szacunkowe raty kredytu hipotecznego na 50 tys. zł w zależności od okresu kredytowania.

Okres kredytowania

Bank

10 lat

15 lat

20 lat

Rata

Do spłaty

Rata

Do spłaty

Rata

Do spłaty

BOŚ Bank

599,12 zł

71 894,94 zł

465,61 zł

83 809,66 zł

402,95 zł

96 708,91 zł

PKO BP

561,40 zł

69 147,78 zł

428,71 zł

82 148,08 zł

365,46 zł

96 445,46 zł

Santander

608,31 zł

73 664,82 zł

475,97 zł

87 572,95 zł

414,29 zł

102 818,78 zł

Pekao S.A.

616,56 zł

73 986,78 zł

484,98 zł

87 296,86 zł

424,01 zł

101 761,72 zł

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 50 tys. zł?

Aktualnie najtańszy kredyt gotówkowy na 50 tys. zł oferuje Santander Consumer Bank. Mistrzowski kredyt gotówkowy charakteryzuje się RRSO w wysokości 10,46%, oprocentowaniem 9,99% oraz prowizją 0,00%. Rata kredytu ze spłatą w ciągu 60 miesięcy wynosi 1062,11 zł i jest najniższa spośród innych banków. Drugi w kolejności jest bank BNP Paribas, w którym RRSO wynosi 11,56%, a prowizja 0,00%.

Z kolei najtańszy obecnie kredyt hipoteczny na 50 tys. zł to oferta BOŚ Banku – kredyt hipoteczny ekologiczny. RRSO wynosi 7,77%, oprocentowanie 7,22%, a prowizja – 2,20%. Zanim zdecydujemy się wybrać konkretny kredyt, sprawdźmy forum dla kredytobiorców, zweryfikujmy parametry w kalkulatorze lub skorzystajmy z pomocy doradcy.

Poznaj oferty kredytu w innej kwocie: 

Kredyt 20 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Kredyt 10 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Gdzie warto złożyć wniosek o kredyt na 150 tysięcy złotych?

Kredyt 60 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

Komentarze

Powiązane artykuły

Pensja na już ING

Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

...limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Zanim złożysz wniosek o limit...

...limit zadłużenia w koncie ING? Podobnie jak w przypadku popularnej chwilówki, która ma załatać tymczasową dziurę w Twoim domowym budżecie...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

...kredytowej. W jakim banku w Niemczech najłatwiej dostać kredyt gotówkowy? W Sparkasse uzyskanie pożyczki może być wyjątkowo proste...

...i oceny zdolności kredytowej klienta. Jakie jest oprocentowanie kredytu gotówkowego w Niemczech? Oprocentowanie efektywne roczne (APR) dla kredytów...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

...500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy...

...dwukrotnej średniej krajowej (około 10 tys. zł) mogła liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości 655 tys. zł. Po wprowadzeniu programu 800 plus ich...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Czym są stopy procentowe NBP?

Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

...banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony...

...radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony może to doprowadzić do...

Zobacz więcej
13 min. czytania