Kalkulator kredytowy gotówkowy, hipoteczny, samochodowy - Porównaj ratę Twojego kredytu z innymi

Kalkulator kredytowy pomoże ci szybko ustalić, czy wybrana przez ciebie oferta kredytu gotówkowego,hipotecznego lub samochodowego faktycznie zapewnia najlepsze warunki. Korzystając z tego narzędzia, przekonasz się, ile wynosi oprocentowanie kredytu, opłatę przygotowawczą oraz marżę obieraną przez bank. Dodatkowo kalkulator obliczy ratę kredytu, którą można porównać z ofertami, które dostosowane są do twoich preferencji.

O czym warto pamiętać, korzystając z kalkulatora kredytowego? Wystarczy ci kilka minut i dostęp do internetu, by móc całkowicie bezpłatnie skorzystać z tego narzędzia. Dodatkowo z kalkulatora możesz skorzystać przynajmniej na dwa sposoby. Chcąc zweryfikować wcześniej wybraną przez siebie ofertę i porównać ją z konkurencyjnymi usługami lub wpisując w konkretne rubryki wyłącznie wartość zadłużenia oraz termin kredytowania, by poznać najlepsze usługi. Kalkulator wyświetli trzy oferty, które będą odpowiadać twoim warunkom.

Porównanie kredytów jest bardzo ważne, szczególnie gdy chcesz mieć szansę na ofertę kredytową, która zapewni ci najlepsze warunki finansowe. Sprawdzając wyłącznie oprocentowanie kredytu, możesz wybrać ofertę, która dodatkowo wiąże się z wieloma opłatami okołokredytowymi. Dlatego wybierając usługę, koniecznie zwracaj uwagę na ratę miesięczną zadłużenia oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Z pomocą, jaką oferujemy ci na stronie, szybko i bez wątpliwości znajdziesz usługę, która pozwoli ci zrealizować wszystkie finansowe plany.

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora kredytów?
Wbrew pozorom, porównywanie atrakcyjności różnych ofert wcale nie jest takie łatwe. Nawet jeśli zestawiamy ze sobą np. tylko dwie lub trzy konkretne oferty, czeka na nas cały szereg "haczyków". Przede wszystkim, należy rozróżnić właściwą ofertę danego banku od materiałów reklamowych. Te ostatnie przeważnie są zamieszczane przykładowo w formie banerów, reklam w TV czy też po prostu na witrynie głównej kredytodawcy. Pamiętajmy, że reklamy, nawet jeśli zawierają w sobie informację o wysokości RRSO, zawsze są opatrzone krótkim komentarzem w rodzaju "Ogłoszenie nie stanowi oferty w rozumieniu prawa handlowego".

To właśnie między innymi z tej przyczyny tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego narzędzia do porównywania warunków kredytów. Dobry kalkulator zestawia ze sobą właśnie rzeczywiste warunki ofert różnych banków, a nie warunki brane z materiałów reklamowych(tak często się dzieje w przypadku korzystania z mniej zaawansowanych narzędzi).

Kolejna kwestia to oczywiście obliczenie kosztów. Czy sama wysokość RRSO wystarczy nam, aby zdecydować czy dany kredyt jest bardziej atrakcyjny od innego? Oczywiście, że nie! Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania od samego początku jest konstruktem politycznym, a nie ekonomicznym. RRSO zostało wprowadzone na mocy przepisów UE w celu ujednolicenia obrazu sektora pożyczkowo-kredytowego. Bez wątpienia jest to parametr do pewnego stopnia przydatny, jednak dobry kalkulator kredytów zawsze będzie obrazował nam koszty oferty również przy użyciu innych, bardziej miarodajnych faktorów. 

W ten sposób będziemy w stanie dokładnie zorientować się jeżeli chodzi o rzeczywiste koszty danego kredytu, a więc takie czynniki, jak całkowita ostateczna kwota do spłaty, złotówkowy koszt kredytu oraz rzecz jasna wysokość raty miesięcznej. Korzystając z kalkulatora dowiemy się również, jakim zmianom ulegają oferty banków w zależności od na przykład okresu trwania umowy. Może się okazać, że najbardziej atrakcyjna oferta kredytu gotówkowego na 90 miesięcy będzie pochodzić od innego banku, niż miało to miejsce w przypadku ofert z okresem spłaty na poziomie 48 lub 36 miesięcy. 

Co zapewnia nam zaawansowany kalkulator kredytowy?
Pierwsza i zdecydowanie najważniejsza kwestia to aktualność podawanych danych. Szukając oferty kredytu gotówkowego lub hipotecznego interesują nas przecież koszty konkretnej oferty na chwilę obecną, a nie w odniesieniu do stanu sprzed np. dwóch miesięcy. Zaawansowane narzędzia do porównywania kredytów regularnie śledzą oferty banków na bieżąco dokonując aktualizacji parametrów poszczególnych.

Ma to znacznie większe znaczenie, niż jesteśmy skłonni przypuszczać. Przede wszystkim, warto mieć na uwadze fakt, że banki to obecnie instytucje komercyjne, które posługują się licznymi metodami w celu pozyskania nowych klientów. Mowa tutaj rzecz jasna o promocjach, przykładowo odnoszących się do warunków kredytu gotówkowego. Prawidłowo skonfigurowany kalkulator kredytowy zawsze będzie nam prezentował stan danej oferty w czasie teraźniejszym, co pozwoli na wychwycenie ofert promocyjnych. Naturalnie, w odniesieniu do kredytów hipotecznych czynnik ten najpewniej nie będzie występował, jednak już promocyjne warunki kredytu gotówkowego mogą dla nas oznaczać naprawdę sporą oszczędność. 

Nie tylko oferta banków
Jak doskonale wiadomo, w obecnych realiach oferta instytucji pożyczkowych niekiedy okazuje się wręcz bardziej atrakcyjna od oferty banków. Najlepsze rozwiązanie? Kalkulator, który uwzględnia zarówno oferty banków jak i instytucji pożyczkowych. Wystarczy, że zestawiając ze sobą ofertę firm pożyczkowych w polu "okres spłaty" wpiszemy 365 dni. Co się okaże? Niektóre oferty prezentują się naprawdę korzystnie również na tle oferty banków.

Tutaj kolejna bardzo ważna uwaga. Klienci szukający chwilówki bardzo często zastanawiają się, czy atrakcyjne koszty aby na pewno nie są swego rodzaju pułapką lub też czy prezentowane warunki są zgodne z rzeczywistością? Warto więc wyjaśnić, że dobrej jakości kalkulator kredytowy bierze pod uwagę tylko i wyłącznie oferty podmiotów o zweryfikowanym statusie. Co to oznacza? W sekcji pożyczek pozabankowych znajdziemy wyłącznie informacje na temat oferty tych pożyczkodawców, którzy widnieją w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych działającym przy Komisji Nadzoru Finansowego. Podmioty tego rodzaju nie powinny być mylone z tzw. parabankami. Instytucje pożyczkowe są firmami działającymi w oparciu o prawo bankowe oraz podlegającymi regularnej kontroli ze strony KNF. Oferta zweryfikowanych instytucji pożyczkowych jest zgodna z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim oraz całkowicie bezpieczna dla klientów. 

Tego samego nie można niestety powiedzieć o tzw. parabankach pożyczkowych. Korzystanie z dobrego narzędzia do porównywania ofert pożyczkowych zapewni nam gwarancję, iż będziemy porównywać ze sobą wyłącznie oferty podmiotów widniejących w RIP, co oznacza całkowite pominięcie parabanków. 

Inne ważne opcje
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę oceniając przydatność kalkulatora kredytowego? Oczywiście zdecydowanie najbardziej praktyczne są te narzędzia, które nie tylko prezentują nam adekwatną syntezę dostępnych ofert, ale również dają nam możliwość szybkiego i odpowiednio zabezpieczonego przejścia bezpośrednio na stronę banku. W ten sposób proces wnioskowania o kredyt gotówkowy staje się znacznie łatwiejszy. 

To jednak jeszcze nie wszystko. Po kliknięciu w daną ofertę kalkulator pokaże nam jeszcze bardziej szczegółowe informacje na temat konkretnego kredytu. W ten sposób już na starcie możemy dowiedzieć się, czy na przykład określony bank będzie wymagał od nas przedstawienia dokumentacji potwierdzającej osiągane dochody, czy też możliwe jest złożenie szybkiego wniosku na oświadczenie. Dodatkowo, możemy również bezpośrednio skontaktować się z pracownikiem banku w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości odnośnie danej oferty. Wystarczy, że podamy nasz numer telefonu, a pracownik banku sam do nas zadzwoni. Prawda, że praktyczne?

Czy kalkulator kredytowy zastąpi nam czytanie umów?
Najlepsze kalkulatory kredytowe umożliwiają naprawdę dokładne "prześwietlenie" interesującej nas oferty. Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z czytania dokumentacji. Pamiętajmy, że zapoznanie się z podpisywanymi dokumentami zawsze i w każdej sytuacji stanowi kwestię naszego bezpieczeństwa. Zaawansowane narzędzia służące do porównywania kredytów bankowych pozwolą nam wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę, jednak czytanie dokumentacji wciąż pozostaje czymś jak najbardziej wskazanym.