Kredyty hipoteczne 5 min. czytania

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Zaktualizowano: 2024-02-16 12:05
Opublikowano: 2024-01-18 10:33
Średnia ocena: 4,75/6 Głosów: 4
Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start 2024 to rządowy program, który zastąpi dotychczasowe rozwiązania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do tanich kredytów hipotecznych, a premiować będą osoby o niższych dochodach oraz większe rodziny. Kto będzie mógł skorzystać z nowego programu? Jakie dopłaty przewidziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Po 1 stycznia 2024 r. wiele osób zastanawiało się, co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%, którego budżet został już wyczerpany. Obecnie resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami – programem Mieszkanie na Start, który ma zapewniać niskooprocentowane kredyty hipoteczne.

Wysokość dopłaty do rat będzie zależeć od wielu czynników, m.in. liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Wprowadzono również kryterium dochodowe. Chcesz uzyskać wsparcie w zakupie nieruchomości? Sprawdź szczegóły nowego programu!

Mieszkanie na Start 2024 – nowy program rządu

W pierwszej połowie stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło założenia nowego programu oferującego rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych.

 • Mieszkanie na start – warunki

Kredyt mieszkaniowy ma być przeznaczony na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego – na rynku pierwotnym lub wtórnym. Można z niego sfinansować także budowę domu jednorodzinnego. Preferencyjny kredyt będą mogły zaciągnąć maksymalnie dwie osoby, a warunkiem koniecznym będzie ustanowienie współwłasności obojga kredytobiorców.

Program zakłada dopłaty do kredytów:

 • hipotecznych na zakup mieszkania (zaciągniętych do końca 2025 r.),
 • konsumenckich na pokrycie kosztów partycypacji w SIM lub TBS (bezterminowo),
 • konsumenckich na pokrycie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej (bezterminowo).

Z dopłat będzie można korzystać przez 10 lat. 

Ile dopłaty można będzie otrzymać w ramach Mieszkania na Start?

Kredyty hipoteczne w ramach nowego programu gwarantują dopłaty, które obniżą ratę zobowiązania do wysokości oprocentowania stopą:

 • 1,5% – dla gospodarstw jedno i dwuosobowych,
 • 1% – dla gospodarstw trzyosobowych,
 • 0,5% – dla gospodarstw czteroosobowych,
 • 0% – dla gospodarstw pięcioosobowych i większych oraz kredytów udzielanych jako konsumenckie.

Jak widzimy, najtańsze kredyty będą mogły uzyskać rodziny wielodzietne. Chociaż sama wysokość kredytu nie będzie objęta limitem, to dopłaty mają być naliczane do określonej kwoty uzależnionej od liczny osób w danym gospodarstwie domowym.

Kwoty kredytu, do której będzie przysługiwać dopłata, wynoszą:

 • 200 tys. zł – dla gospodarstw jednoosobowych,
 • 400 tys. zł – dla gospodarstw dwuosobowych,
 • 450 tys. zł – dla gospodarstw trzyosobowych,
 • 500 tys. zł – dla gospodarstw czteroosobowych,
 • 600 tys. zł – dla gospodarstw pięcioosobowych,

W przypadku większych rodzin kwota kredytu, do której przysługuje dopłata, wzrasta o 100 tys. zł na każdą kolejną osobę. Limity wysokości kapitału będą jednak podwyższone w największych polskich miastach.

Przykład: rodzina czteroosobowa, która zaciągnie kredyt w wysokości 600 tys. zł, będzie mogła liczyć na dopłaty do kwoty w wysokości 500 tys. zł.

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące założeń programu Mieszkanie na start 2024. Kalkulator na stronie resortu nie jest jeszcze dostępny. 

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na Start?

 • Mieszkanie na start – kryteria

Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W przypadku nowego programu jest inaczej – Mieszkanie na start określa limity, które wynoszą:

 • 10 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo jednoosobowe,
 • 18 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo dwuosobowe,
 • 23 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo trzyosobowe,
 • 28 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo czteroosobowe,
 • 33 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo pięcioosobowe lub większe.

Rodziny, których dochód przekroczy limit, również będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu. Wysokość dopłaty zmniejszy się jednak o 50% kwoty przekroczenia (mieszkanie na start dla singli) lub 25% (pary i większe gospodarstwa domowe).

 • Mieszkanie na start – wiek

Nowe regulacje wprowadzają ograniczenie wiekowe jedynie w przypadku singli – będą mogli z niego skorzystać osoby do 35. roku życia. Pary lub rodziny nie muszą spełniać tego kryterium. Mieszkanie na start nie będzie zatem programem stworzonym jedynie dla młodych Polaków.

 • Mieszkanie na start – dla kogo?

Program jest skierowany do osób, które nie posiadają obecnie ani nie posiadały w przeszłości mieszkania lub domu jednorodzinnego. Mogą skorzystać z niego również rodziny wielodzietne (z co najmniej 3 dzieci), które posiadają na własność mieszkanie.

Kiedy ruszy program Mieszkanie na Start 2024?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, nowy program ma ruszyć w drugiej połowie 2024 r. Według propozycji resortu, z dopłat do rat będzie można skorzystać jedynie w przypadku kredytów zaciągniętych do końca 2025 r. Budżet na 2024 r. ma wynosić 500 mln zł.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Mieszkanie na Start a Bezpieczny Kredyt 2%. Porównanie

Według aktualnych założeń nowy program ma premiować większe rodziny i osoby o niższych dochodach, a także ograniczyć nadużycia, które pojawiały się przy składaniu wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, gdzie nie obowiązywało kryterium dochodowe, a do umów kredytowych często sztucznie dołączały osoby.

Nowy program zakłada konieczność nabycia lokalu jako współwłasność kredytobiorców. Ciekawe jest również uzależnienie oprocentowania kredytu od liczby osób w gospodarstwie domowym. W tabeli przedstawiliśmy główne różnice między programem Mieszkanie na start, a zakończonym już Bezpiecznym Kredytem 2%.

Mieszkanie na Start

Bezpieczny Kredyt 2%

 • brak progu dochodowego
 • kryterium wiekowe jedynie dla singli – 35 lat
 • kryterium wiekowe dla wszystkich beneficjentów – 35 lat
 • premiuje osoby z niskimi dochodami oraz wielodzietne rodziny
 • dostępny również dla osób osiągających wysokie dochody
 • oprocentowanie uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym
 • brak kryteriów różnicujących oprocentowanie
 • konieczność nabycia nieruchomości jako współwłasność obojga kredytobiorców
 • brak wymogu współwłasności lokalu

Dodatkowe źródła:

Mieszkanie na Start, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-na-start

Minister przedstawił założenia „nowego Bezpiecznego Kredytu”. Wszystko zależy od wielkości gospodarstwa i zarobków, https://bezprawnik.pl/nowe-doplaty-do-kredytu/

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Wkład własny do kredytu hipotecznego {{year}}

Wkład własny do kredytu hipotecznego 2024. Co może nim być poza gotówką?

...może zostać uznany przez bank jako wkład własny na zaciągany kredyt hipoteczny. Jedyne co trzeba zrobić, żeby tak się stało, jest...

...zastanawiasz się, czy mieszkanie może być wkładem własnym przy kredycie hipotecznym? Okazuje się, że większość banków akceptuje takie...

Zobacz więcej
10 min. czytania