Kredyty hipoteczne 5 min. czytania

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Zaktualizowano: 2024-02-16 12:05
Opublikowano: 2024-01-18 10:33
Średnia ocena: 4,75/6 Głosów: 4
Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start 2024 to rządowy program, który zastąpi dotychczasowe rozwiązania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2%. Nowe przepisy mają zapewnić dostęp do tanich kredytów hipotecznych, a premiować będą osoby o niższych dochodach oraz większe rodziny. Kto będzie mógł skorzystać z nowego programu? Jakie dopłaty przewidziało Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Po 1 stycznia 2024 r. wiele osób zastanawiało się, co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%, którego budżet został już wyczerpany. Obecnie resort pracuje nad nowymi rozwiązaniami – programem Mieszkanie na Start, który ma zapewniać niskooprocentowane kredyty hipoteczne.

Wysokość dopłaty do rat będzie zależeć od wielu czynników, m.in. liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Wprowadzono również kryterium dochodowe. Chcesz uzyskać wsparcie w zakupie nieruchomości? Sprawdź szczegóły nowego programu!

Mieszkanie na Start 2024 – nowy program rządu

W pierwszej połowie stycznia Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło założenia nowego programu oferującego rządowe dopłaty do kredytów hipotecznych.

 • Mieszkanie na start – warunki

Kredyt mieszkaniowy ma być przeznaczony na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego – na rynku pierwotnym lub wtórnym. Można z niego sfinansować także budowę domu jednorodzinnego. Preferencyjny kredyt będą mogły zaciągnąć maksymalnie dwie osoby, a warunkiem koniecznym będzie ustanowienie współwłasności obojga kredytobiorców.

Program zakłada dopłaty do kredytów:

 • hipotecznych na zakup mieszkania (zaciągniętych do końca 2025 r.),
 • konsumenckich na pokrycie kosztów partycypacji w SIM lub TBS (bezterminowo),
 • konsumenckich na pokrycie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej (bezterminowo).

Z dopłat będzie można korzystać przez 10 lat. 

Ile dopłaty można będzie otrzymać w ramach Mieszkania na Start?

Kredyty hipoteczne w ramach nowego programu gwarantują dopłaty, które obniżą ratę zobowiązania do wysokości oprocentowania stopą:

 • 1,5% – dla gospodarstw jedno i dwuosobowych,
 • 1% – dla gospodarstw trzyosobowych,
 • 0,5% – dla gospodarstw czteroosobowych,
 • 0% – dla gospodarstw pięcioosobowych i większych oraz kredytów udzielanych jako konsumenckie.

Jak widzimy, najtańsze kredyty będą mogły uzyskać rodziny wielodzietne. Chociaż sama wysokość kredytu nie będzie objęta limitem, to dopłaty mają być naliczane do określonej kwoty uzależnionej od liczny osób w danym gospodarstwie domowym.

Kwoty kredytu, do której będzie przysługiwać dopłata, wynoszą:

 • 200 tys. zł – dla gospodarstw jednoosobowych,
 • 400 tys. zł – dla gospodarstw dwuosobowych,
 • 450 tys. zł – dla gospodarstw trzyosobowych,
 • 500 tys. zł – dla gospodarstw czteroosobowych,
 • 600 tys. zł – dla gospodarstw pięcioosobowych,

W przypadku większych rodzin kwota kredytu, do której przysługuje dopłata, wzrasta o 100 tys. zł na każdą kolejną osobę. Limity wysokości kapitału będą jednak podwyższone w największych polskich miastach.

Przykład: rodzina czteroosobowa, która zaciągnie kredyt w wysokości 600 tys. zł, będzie mogła liczyć na dopłaty do kwoty w wysokości 500 tys. zł.

Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące założeń programu Mieszkanie na start 2024. Kalkulator na stronie resortu nie jest jeszcze dostępny. 

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na Start?

 • Mieszkanie na start – kryteria

Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W przypadku nowego programu jest inaczej – Mieszkanie na start określa limity, które wynoszą:

 • 10 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo jednoosobowe,
 • 18 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo dwuosobowe,
 • 23 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo trzyosobowe,
 • 28 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo czteroosobowe,
 • 33 tys. zł brutto/m-c – gospodarstwo pięcioosobowe lub większe.

Rodziny, których dochód przekroczy limit, również będą mogły skorzystać z preferencyjnego kredytu. Wysokość dopłaty zmniejszy się jednak o 50% kwoty przekroczenia (mieszkanie na start dla singli) lub 25% (pary i większe gospodarstwa domowe).

 • Mieszkanie na start – wiek

Nowe regulacje wprowadzają ograniczenie wiekowe jedynie w przypadku singli – będą mogli z niego skorzystać osoby do 35. roku życia. Pary lub rodziny nie muszą spełniać tego kryterium. Mieszkanie na start nie będzie zatem programem stworzonym jedynie dla młodych Polaków.

 • Mieszkanie na start – dla kogo?

Program jest skierowany do osób, które nie posiadają obecnie ani nie posiadały w przeszłości mieszkania lub domu jednorodzinnego. Mogą skorzystać z niego również rodziny wielodzietne (z co najmniej 3 dzieci), które posiadają na własność mieszkanie.

Kiedy ruszy program Mieszkanie na Start 2024?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju i Technologii, nowy program ma ruszyć w drugiej połowie 2024 r. Według propozycji resortu, z dopłat do rat będzie można skorzystać jedynie w przypadku kredytów zaciągniętych do końca 2025 r. Budżet na 2024 r. ma wynosić 500 mln zł.

To może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

Mieszkanie na Start a Bezpieczny Kredyt 2%. Porównanie

Według aktualnych założeń nowy program ma premiować większe rodziny i osoby o niższych dochodach, a także ograniczyć nadużycia, które pojawiały się przy składaniu wniosków o Bezpieczny Kredyt 2%, gdzie nie obowiązywało kryterium dochodowe, a do umów kredytowych często sztucznie dołączały osoby.

Nowy program zakłada konieczność nabycia lokalu jako współwłasność kredytobiorców. Ciekawe jest również uzależnienie oprocentowania kredytu od liczby osób w gospodarstwie domowym. W tabeli przedstawiliśmy główne różnice między programem Mieszkanie na start, a zakończonym już Bezpiecznym Kredytem 2%.

Mieszkanie na Start

Bezpieczny Kredyt 2%

 • brak progu dochodowego
 • kryterium wiekowe jedynie dla singli – 35 lat
 • kryterium wiekowe dla wszystkich beneficjentów – 35 lat
 • premiuje osoby z niskimi dochodami oraz wielodzietne rodziny
 • dostępny również dla osób osiągających wysokie dochody
 • oprocentowanie uzależnione od liczby osób w gospodarstwie domowym
 • brak kryteriów różnicujących oprocentowanie
 • konieczność nabycia nieruchomości jako współwłasność obojga kredytobiorców
 • brak wymogu współwłasności lokalu

Dodatkowe źródła:

Mieszkanie na Start, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/mieszkanie-na-start

Minister przedstawił założenia „nowego Bezpiecznego Kredytu”. Wszystko zależy od wielkości gospodarstwa i zarobków, https://bezprawnik.pl/nowe-doplaty-do-kredytu/

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

Kredyt bankowy. Co warto o nim wiedzieć przed złożeniem wniosku?

...banku w sprawie kredytu. Decyzja o tym, kto może wziąć np. kredyt gotówkowy, zależy od wielu czynników. Banki oceniają potencjalnych...

...przedwstępna jest często wymagana przez banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Jest to dokument określający warunki...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

Kim jest kredytobiorca? Jakie są jego prawa i obowiązki?

...mieszkania. W tym celu udała się do banku i podpisała umowę na kredyt gotówkowy w wysokości 20 tys. zł z okresem kredytowania na 3 lata. Jako...

...ubiegłego roku wskazują, że wartość wszystkich udzielonych kredytów gotówkowych i pożyczek wyniosła niemal 74 mld zł. Sytuacja na rynku powoli...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

Jak i co negocjować przy kredycie hipotecznym?

...do porozumienia, gdzie obie strony znajdują wspólny grunt, który zadowala ich interesy i potrzeby. W kontekście finansowym, a szczególnie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego, negocjowanie może otworzyć drzwi do bardziej korzystnych warunków umowy, które w dłuższej perspektywie przełożą się na oszczędności i mniejsze obciążenie...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w {{year}} roku?

Kiedy i o ile spadnie rata kredytów hipotecznych w 2024 roku?

...i analityków – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie wskaźników o 75 punktów bazowych. Kolejna, październikowa, obniżyła je o 25 punktów, a to przełożyło się na koszt kredytu hipotecznego. Co dalej? Czy raty kredytu spadną w 2024 roku? Każdy, kto śledzi ranking kredytów hipotecznych, może zauważyć, że w ciągu ostatnich kilku lat bardzo wiele się zmieniło w kwestii...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M

Co to jest WIBOR(R)? Aktualne stawki WIBOR(R) 1M, 3M, 6M luty 2024

...będzie dla kredytobiorcy korzystniejszy? Czy lepiej wybrać kredyt hipoteczny z WIBOR(R) 3M czy 6M? WIBOR(R) 3M zmienia się co trzy miesiące, a...

...wyższa jest stopa WIBOR(R). Kredytobiorcy, którzy spłacają kredyty hipoteczne oprocentowane według stawki WIBOR(R), mogą mieć pewność, że...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt dla emerytów i rencistów {{year}}

Kredyt dla emerytów i rencistów 2024

Najtańszy kredyt dla emerytów powinien mieć możliwie jak najniższe RRSO i całkowite koszty zobowiązania. Banki mogą ustalać górną granicę wieku kredytobiorcy, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych. Zobacz, na jakich zasadach i z jakimi kosztami wiąże się udzielenie kredytu dla emeryta.
Zobacz więcej
20 min. czytania