Kredyt gotówkowy ranking 2024 - wybierz z nami!

Kredyt gotówkowy ranking 2024 - wybierz z nami!

Ranking kredytów gotówkowych - maj 2024
Kwota kredytu
Okres spłaty

Ranking 10 najlepszych ofert:

Zaktualizowany 24 maja 2024

Sortuj wg:
Nasza ocena malejącoIkona
Całkowita kwota rosnąco
Oprocentowanie rosnąco
Rata miesięczna rosnąco
RRSO rosnąco
1.

Citi Handlowy kredyt gotówkowy - Pożyczka gotówkowa online dla Nowych Klientów

Oprocentowanie
9,79 %
RRSO
10,24 %
Kwota do spłaty
24 251,40 zł
Rata
505,24 zł
Wysoka
popularność
2.

Alior Bank kredyt gotówkowy - Pożyczka Internetowa

Oprocentowanie
9,90 %
RRSO
10,36 %
Kwota do spłaty
24 302,01 zł
Rata
506,29 zł
Wysoka
popularność
3.

Santander Consumer Bank - Mistrzowski kredyt gotówkowy

Oprocentowanie
9,99 %
RRSO
10,46 %
Kwota do spłaty
24 343,52 zł
Rata
507,16 zł
Średnia
popularność
4.

Bank Pekao kredyt gotówkowy - Pożyczka Ekspresowa Pekao S.A.

Oprocentowanie
10,45 %
RRSO
10,97 %
Kwota do spłaty
24 556,01 zł
Rata
511,58 zł
Średnia
popularność
5.

VeloBank - Kredyt gotówkowy ze spłatą pierwszej raty nawet za 3 miesiące

Oprocentowanie
10,85 %
RRSO
11,41 %
Kwota do spłaty
24 741,83 zł
Rata
515,45 zł
Średnia
popularność
6.

BNP Paribas - Kredyt gotówkowy

Oprocentowanie
10,99 %
RRSO
11,56 %
Kwota do spłaty
24 806,95 zł
Rata
516,81 zł
Średnia
popularność
7.

Raiffeisen Digital Bank - Pożyczka gotówkowa ze stałą ratą

Oprocentowanie
11,83 %
RRSO
12,49 %
Kwota do spłaty
25 200,35 zł
Rata
525,01 zł
Średnia
popularność
8.

Smartney Grupa Oney S.A. - Pożyczka gotówkowa

Oprocentowanie
15,75 %
RRSO
29,64 %
Kwota do spłaty
32 500,79 zł
Rata
677,10 zł
Średnia
popularność
9.

PKO BP kredyt gotówkowy - Pożyczka gotówkowa

Oprocentowanie
10,99 %
RRSO
11,56 %
Kwota do spłaty
24 806,95 zł
Rata
516,81 zł
Niska
popularność
10.

Santander Bank Polska - Kredyt gotówkowy z EKO ofertą

Oprocentowanie
12,49 %
RRSO
21,41 %
Kwota do spłaty
28 987,78 zł
Rata
603,91 zł
Niska
popularność
Komentarz eksperta

Porównujemy oferty kredytów gotówkowych na podstawie danych bezpośrednio uzyskanych od banków. Głównymi kryteriami są stopa procentowa, prowizja oraz czasami ubezpieczenie, które wpływają na RRSO, czyli całkowity koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę. W sekcji "Kwota do spłaty" prezentujemy łączną sumę kredytu i jego kosztów. Warto zauważyć, że w ramach jednej oferty bankowej stawki mogą różnić się w zależności od okresu kredytowania i kwoty zobowiązania.

Ekspert
Olga Domagała
Ekspert 17banków
Przykład reprezentatywny:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla oferty kredytów gotówkowych wynosi 14,01 %. Okres obowiązywania umowy: 48 mies., całkowita kwota pożyczki: 20 000 zł. Całkowity koszt zobowiązania spłacanego w ratach równych (annuitetowych): 5 850 zł, całkowita kwota do zapłaty: 25 850 zł. Spłata następuje w 48 ratach równych (annuitetowych). Kalkulacja została dokonana na dzień 24 maja 2024 roku na reprezentatywnym przykładzie.

Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 3 mies, max. 120 mies
Maksymalne RRSO: 29,64 %

Przedstawione w porównywarce informacje pokazują jedynie informacje o produktach dostępnych w poszczególnych instytucjach finansowych; nie są więc ofertą w rozumieniu art. 66 kc. Nie jesteśmy kredytodawcami, więc nie mamy wpływu na to, czy dostaniesz kredyt i na jakich warunkach – może to zależeć od wielu czynników, w tym od oceny Twojej zdolności kredytowej.

Ocena użytkowników:
5.6
Na podstawie 22813 ocen
Zaufało nam już
274 969 użytkowników

Kredyty gotówkowe - FAQ

1.
Gdzie dostanę kredyt gotówkowy bez zdolności kredytowej?
Ikona

Bank zobowiązany jest do sprawdzenia zdolności kredytowej swoich klientów. Zdolność kredytowa świadczy o możliwości spłaty zadłużenia, wraz z wszystkimi opłatami towarzyszącymi ofercie, a weryfikowana jest na podstawie dochodów, wydatków i kosztu kredytu. Dlatego, jeśli klient banku m niewystarczająco wysoką zdolność kredytową, może otrzymać odmowę po wypełnieniu wniosku o kredyt.

2.
Pożyczka gotówkowa - gdzie najłatwiej ją dostanę?
Ikona

Jeśli liczysz na szybką weryfikację wniosku, a także minimum formalności, możesz zainteresować się kredytem gotówkowym w banku, w którym prowadzisz swoje konto bankowe. To pozwoli na błyskawiczną weryfikację nie tylko twojej tożsamości, ale także zdolnolności kredytowej, dzięki czemu uzyskanie dodatkowej gotówki będzie bardzo proste.

3.
Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?
Ikona

Klient ubiegający się o kredyt gotówkowy na dowolny cel może ubezpieczyć swoje zadłużenie, jeśli wyrazi taką chęć. Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe, choć może wiązać się z atrakcyjnymi warunkami, np. obniżeniem prowizji pobieranej przez bank, czy korzystniejszym oprocentowaniem nominalnym, co będzie miało wpływ na niższe RRSO oferty i atrakcyjniejsze raty kredytu.

4.
Jakie jest oprocentowanie pożyczki gotówkowej?
Ikona

Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. Wysokość oprocentowania zależy bezpośrednio od wartości wskaźnika stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz stałej marży banku. Warto jednak pamiętać, że oprocentowanie kredytu nie jest ostatecznym kosztem zobowiązania. Klient szukając odpowiedniego zadłużenia, powinien zwrócić uwagę na RRSO oferty, dzięki czemu możliwe jest poznanie całkowitego kosztu kredytu.

5.
Kredyt samochodowy czy gotówkowy?
Ikona

Jeśli liczysz na niższe oprocentowanie, warto sprawdzić kredyt na samochód, jednak kredyt gotówkowy pozwoli ci nie tylko szybciej otrzymać pieniądze, ale także uniknąć konieczności zabezpieczenia spłaty kredytu. Wybierając kredyt gotówkowy, nie musisz ponosić dodatkowych kosztów i decydować się na ubezpieczenie AC, a od momentu kupienia pojazdu będziesz jego jedynym właścicielem.

6.
Ile kredytu gotówkowego dostanę?
Ikona

Maksymalna wysokość twojego kredytu gotówkowego zależeć będzie bezpośrednio od twojej indywidualnej zdolności kredytowej. Jeśli chcesz przekonać się, czy bank udzieli ci zadłużenia, jakiego w danym momencie potrzebujesz, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej, który pozwoli ci błyskawicznie ocenić, o jak wysoki kredyt możesz się ubiegać, mając pewność, że bank nie odrzuci twojego wniosku.

7.
Ile dostane kredytu przy najniższej krajowej?
Ikona

Warto pamiętać, że maksymalna kwota kredytu, zależy bezpośrednio od zdolności kredytowej klienta banku. Zarabiając najniższą krajową, możesz liczyć na kredyt gotówkowy w kwocie od 22 tysięcy złotych do 47 tysięcy złotych. Pamiętaj, że na ocenę twojej zdolności kredytowej wpływ będzie miało także to, jaki masz staż pracy, na podstawie jakiej umowy jesteś zatrudniony, ile osób jest na utrzymaniu w gospodarstwie domowym, a także ile wynoszą twoje miesięczne wydatki.

8.
Jak odzyskać prowizję od kredytu gotówkowego?
Ikona

Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę kredytu, możesz ubiegać się o częściowe odzyskanie prowizji od kredytu. Aby otrzymać zwrot, musisz spłacić swoje zobowiązanie, a następnie wysłać do banku prośbę o wyliczenie prowizji, a także wszystkich dodatkowych opłat za wcześniejszą spłatę zobowiązania. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie takiego wniosku i wypłacenie należności klientowi.

9.
Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt gotówkowy?
Ikona

Wysokość dochodów kredytobiorcy nie jest jedynym czynnikiem, który ma wpływ na wysokość zdolności kredytowej. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najniższe wynagrodzenie pozwoli na uzyskanie zgody kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że bank będzie także brać pod uwagę twoją historię kredytową, to, czy posiadasz stała zatrudnienie, a także wysokość twoich stałych comiesięcznych kosztów, związanych np. z rachunkami, czynszem, żywnością, a nawet transportem i rozrywką.

10.
Najwyższa kwota kredytu gotówkowego - w jakim banku?
Ikona

Aktualnie maksymalna kwota kredytu gotówkowego wynosi aż 200 tysięcy złotych. Ofertę takiego kredytu gotówkowego znajdziesz w trzech popularnych bankach, są to: Santander Bank Polska, BNP Paribas oraz PKO Bank Polski. Pamiętaj, że maksymalna kwota kredytu gotówkowego zależy od indywidualnej sytuacji klienta banku i oceny jego zdolności kredytowej.

11.
Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?
Ikona

Kredyt gotówkowy i kredyt hipoteczny są ofertami skierowanymi do klientów, którzy szukają zupełnie innych rozwiązań kredytowych. Kredyt hipoteczny jest usługą celową, na kupno mieszkania, działki, domu lub jego budowy. Kredyt hipoteczny wyróżnia się atrakcyjnymi warunkami finansowymi, ale wymaga wielu formalności. Kredyt gotówkowy pozwala nawet w ciągu jednego dnia zasilić konto kredytobiorcy, a klient może mieć pewność, bank nie będzie w żaden sposób ingerować w to, jak pieniądze zostaną wykorzystane, gdyż to oferta zadłużenia na dowolny cel.

12.
Jak mogę skorzystać z wakacji kredytowych?
Ikona

Wakacje kredytowe nie są dostępne dla wszystkich kredytobiorców. To dodatkowa usługa, którą bank może zapewnić swoim klientom już na etapie podpisywania umowy kredytowej. Warto zatem śledzić informacje dodatkowe na temat wybranego zobowiązania. Jeśli umowa twojego kredytu przewiduje wakacje kredytowe, sprawdź jakie warunki wiążą się z przerwą w spłacie. Najczęściej możliwość skorzystania z wakacji wiąże się z tym, że klient musi wykazać się terminową spłatą kredytu przynajmniej przez pierwsze pół roku od zawarcia umowy, a wakacje kredytowe nie mogą trwać dłużej niż jeden miesiąc. Jak skorzystać z wakacji kredytowych? Skontaktuj się z bankiem i złóż odpowiedni wniosek. Wakacje kredytowe nie zawsze oznaczają brak opłat w danym miesiącu, bardzo często konieczne jest opłacenie należnych odsetek lub poniesienie kosztu prowizji za skorzystanie z wakacji kredytowych.

13.
Ile się czeka na kredyt gotówkowy?
Ikona

Kredyt gotówkowy wymaga niewielu formalności, dzięki czemu wniosek o kredyt może zostać rozpatrzony nawet w ciągu kilkunastu minut. Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z kredytu gotówkowego online, pieniądze powinny pojawić się na twoim koncie tuż po zawarciu umowy. Jeśli jednak zechcesz złożyć podpis osobiście w placówce banku, kredyt gotówkowy może zostać wypłacony maksymalnie w ciągu jednego dnia roboczego.

14.
Czy dostane kredyt gotówkowy pracując za granicą?
Ikona

Pracujesz za granicą, ale zależy ci na kredycie gotówkowym w kraju? Oferta tego typu jest coraz popularniejsza. Choć zarobki poza granicami często są dużo wyższe niż w kraju, nie oznacza to, że łatwiej będzie ci zdobyć kredyt, ale jest to możliwe. Bank będzie oczekiwał dokumentacji, która potwierdzi wysokość twoich zarobków, warunki zatrudnienia, a także staż pracy. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby, które pracują za granicą i zarabiają w euro.

15.
Czy można wziąć kredyt gotówkowy bez dowodu?
Ikona

Bank przed zawarciem umowy z klientem wymaga podania numeru PESEL, a także numeru dowodu. Wymagane jest także okazanie dowodu tożsamości lub zeskanowanie go i przesłanie do banku w celu weryfikacji tożsamości klienta. Kredytobiorca, który ubiega się o kredyt, ale nie posiada dowodu osobistego, nie będzie mógł podpisać wiążącej umowy i skorzystać z kredytu gotówkowego.

16.
Czy dostanę kredyt gotówkowy mieszkając za granicą?
Ikona

Tak, bank będzie w stanie udzielić ci kredytu gotówkowego, nawet jeśli mieszkasz za granicą. Warto jednak pamiętać, że warunki otrzymania pożyczki gotówkowej będą inne, niż w przypadku osób mieszkających i zarabiających w kraju. Bank będzie chciał dokładnych informacji o twoim zatrudnieniu, zarobkach, a także stażu pracy. Dla banku ważne będzie także to, w jakiej walucie zarabiasz i jak prezentuje się twoja historia kredytowa. Trzeba pamiętać, że kredytobiorca mieszkający za granicą, który zaniecha spłaty zadłużenia, jest dużo większym ryzykiem dla banku ze względu na ograniczone możliwości dochodzenia roszczeń.

17.
Jak obliczyć ratę pożyczki gotówkowej?
Ikona

Chcąc obliczyć ratę kredytu gotówkowego warto skorzystać z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowych. Wystarczy, że określisz kwotę zobowiązania, okres spłaty, a także wpiszesz oprocentowanie nominalne zadłużenia oraz prowizję i dodatkowe opłaty. Kalkulator natychmiast wyświetli RRSO zobowiązania, a także poda wysokość miesięcznej raty. Informację o przykładowej racie kredytu, znajdziesz także, korzystając z rankingu kredytów gotówkowych.

18.
Jak długo trzeba czekać na decyzję kredytową?
Ikona

Bank jest w stanie wydać decyzję kredytową nawet w ciągu kilkunastu minut od otrzymania wniosku o kredyt. Czas potrzebny na analizę wniosku i weryfikację klienta będzie zależał m.in. od tego, czy kredytobiorca stara się o kredyt o niewielkiej kwocie, czy liczy na zadłużenie, które będzie stanowiło dla banku większe ryzyko kredytowe. Maksymalny czas oczekiwania na decyzję kredytową w przypadku kredytu gotówkowego to 2 dni robocze.

19.
Jakie dokumenty potrzebuję do kredytu gotówkowego?
Ikona

Kredyt gotówkowy wyróżnia się tym, że klient nie musi obawiać się wielu formalności. Dzięki temu jedynymi dokumentami, wymaganymi podczas procesu związanego z ubieganiem się o zadłużenie, konieczne jest dostarczenie do banku wypełnionego wniosku, wyciągu z konta bankowego lub zaświadczenia od pracodawcy o zatrudnieniu i zarobkach, a także dowodu osobistego.

20.
Po jakim czasie od pozytywnej decyzji kredytowej, środki są przelewane na konto?
Ikona

Pieniądze trafią na twoje konto osobiste nawet tego samego dnia, w którym podpiszesz umowę kredytową. Jeśli ubiegasz się o kredyt gotówkowy online, będzie to możliwe nawet w ciągu kilku godzin od złożenia wniosku o kredyt. Jeśli otrzymasz pozytywną decyzję kredytową, możesz zdecydować, czy umowa kredytowa zostanie zawarta online, czy bezpośrednio w placówce banku. Będzie to miało wpływ na to, jak długo czekać będziesz na wypłatę pieniędzy na twoje konto.

Porady finansowe - kredyt gotówkowy

Pensja na już ING
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Na czym polega oferta Pensja na już w ING Banku Śląskim?

... limit z „Pensją na już” w ING. Sprawdź: Gdzie starać się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o zarobkach?  Wady i zalety Pensji na już w ING ...

Najczęściej przyznawane chwilówki {{year}}. Gdzie złożyć wniosek?
Artykuły - Chwilówki
Najczęściej przyznawane chwilówki 2024. Gdzie złożyć wniosek?

... bardziej interesuje Cię kredyt niż chwilówka, sprawdź ranking kredytów gotówkowych, dzięki któremu dobierzesz dla siebie najlepszą, możliwą ...

Na czym polega windykacja należności?
Poradniki
Na czym polega windykacja należności?

... polubowny. Mogą one dotyczyć nie tylko zadłużenia z tytułu kredytu gotówkowego, ale też czynszu za mieszkanie, czy nawet faktury za dostawę ...

Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Jak dostać kredyt gotówkowy w Niemczech?

... spełnić określone warunki. W Niemczech możesz starać sio o kredyt gotówkowy, na samochód, hipoteczny i firmowy. Oprocentowanie kredytu ...

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

... żyranta. Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kto może skorzystać z kredytu dla mundurowych? Kredyt dla ...

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki
Artykuły - Kredyty hipoteczne
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

... 300+ i 800+. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Kiedy bank poprosi o udokumentowanie Twoich dochodów? Już na ...

Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Czy kredyt na 800+ jest dostępny w ofercie banków? Który bank da kredyt na 800+

... 500+ nie różni się znacząco od ubiegania się o standardowy kredyt gotówkowy. Przed podjęciem decyzji o złożeniu wniosku kredytowego, należy ...

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Poradniki
Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

... w dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych ...

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Gdzie wziąć kredyt gotówkowy ze stałą ratą?

... warunkami wydaje się średnio opłacalne. Czy banki oferują kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem?  W 2024 roku wiele banków oferuje ...

Czym są stopy procentowe NBP?
Artykuły - Kredyty gotówkowe
Czym są stopy procentowe NBP? Jak stopy procentowe wpływają na koszt kredytu?

... banku Polskiego przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje, że kredyt gotówkowy czy kredyt hipoteczny mogą być coraz droższe, z drugiej strony ...

Lewa strzałka slidera
Prawa strzałka slidera

Kredyt gotówkowy maj 2024 - ranking kredytów gotówkowych

Kwota kredytu
Okres spłaty
Poradnik kredytobiorcy

Kredyt gotówkowy – najważniejsze informacje o produkcie bankowym

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów, jakie znajdują się w ofertach instytucji bankowych. Skierowany jest głównie do klientów indywidualnych, którzy szukają sposobu na pozyskanie dodatkowej sumy pieniędzy na sfinansowanie różnych celów konsumpcyjnych. Co to jest kredyt gotówkowy, czym się charakteryzuje i jakie przepisy regulują zasady jego udzielania?

Definicja kredytu gotówkowego

Ogólna definicja kredytu gotówkowego wskazuje, że jest to kredyt bankowy udzielany w gotówce na dowolny cel konsumpcyjny. Na podstawie umowy o kredyt gotówkowy bank przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę pieniędzy w gotówce (najczęściej w formie przelewu bankowego na konto), a kredytobiorca zobowiązuje się do jej zwrotu wraz z odsetkami. Spłata kredytu gotówkowego następuje najczęściej w comiesięcznych ratach.

Podstawą prawna udzielania kredytu gotówkowe jest Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe.

Cechy charakterystyczne kredytów gotówkowych

Kredyty gotówkowe cieszą się dużą popularnością wśród klientów, ponieważ wynika to bezpośrednio z warunków ich udzielania i charakterystyczne cechy takie jak:

 • uniwersalne przeznaczenie – kredyt gotówkowy możesz przeznaczyć na dowolne wydatki bez konieczności informowania banku o sposobie ich spożytkowania;
 • szeroki zakres kwot, jakie można pożyczyć – od 1000 do nawet 300 000 zł;
 • długi maksymalny okres spłaty – do 120 miesięcy, co daje aż 10 lat na spłatę zadłużenia;
 • brak zabezpieczeń rzeczowych;
 • proste formalności – złożenie wniosku zajmuje nie więcej niż 15-30 minut i nie wymaga specjalnych przygotowań;
 • możliwość zaciągnięcia zobowiązania w 100% online;
 • szybka decyzja kredytowa – najczęściej jeszcze w dniu złożenia wniosku;
 • bezpieczeństwo finansowe – dzięki możliwości wykupienia ubezpieczenia, które zapewnia pokrycie zobowiązania wobec banku w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń losowych w życiu kredytobiorcy.

Różnica między kredytem gotówkowym a innymi produktami finansowymi

Kredyt gotówkowy należy do szerszej grupy produktów kredytowych, które możesz przeznaczyć na dowolny cel. Jego alternatywą jest m.in. pożyczka gotówkowa oraz limit kredytowy w rachunku. Poniżej poznasz najważniejsze różnice między tymi produktami.

Kredyt gotówkowy

Pożyczka gotówkowa

Limit kredytowy w rachunku

Kredytodawca

Bank

Bank, instytucja pozabankowa lub osoba prywatna

Bank

Przedmiot umowy

Środki pieniężne

Środki pieniężne lub rzeczy oznaczone co do gatunku

Środki pieniężne

Podstawa prawna

Prawo bankowe

Kodeks cywilny

Prawo bankowe

Odpłatność

Tak

Tak lub nie

Tak

Sposób wypłaty środków

Gotówką lub przelewem na wskazane konto bankowe klienta

Gotówką lub przelewem na wskazane konto bankowe klienta

Wyłącznie na konto w formie limitu dodatkowych środków zwiększających saldo rachunku

Sposób spłaty kredytu

W comiesięcznych ratach

Jednorazowo lub w ratach (np. miesięcznych lub kwartalnych)

Poprzez każdorazowy wpływ środków na konto

Odnawialność kredytu

Nie

Nie

Tak

(spłata zadłużenia powoduje odnowienie się limitu)

Sposób naliczania odsetek

Na bieżąco w trakcie trwania umowy od pozostałej kwoty do spłaty

Na bieżąco w trakcie trwania umowy od pozostałej kwoty do spłaty

Od wykorzystanej kwoty limitu

Do jakiej grupy kredytów zaliczany jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy można podzielić na różne rodzaje pod względem takich kryteriów jak:

 • cel kredytowania:
 1. kredyt konsumpcyjny – jak sama nazwa wskazuje, można go przeznaczyć na cele konsumpcyjne, a więc np. zakup różnych produktów i usług,
 2. kredyt konsolidacyjny – przeznaczony jest on na spłatę innych zobowiązań kredytowych kredytobiorcy;
 • waluta kredytu:
 1. kredyt złotowy – czyli udzielany w polskich złotówkach,
 2. kredyt walutowy – udzielany w walucie obcej np. kredyt gotówkowy w euro;
 • okres spłaty kredytu:
 1. krótkoterminowy – z okresem spłaty do 12 miesięcy,
 2. średnioterminowy – z okresem spłaty od 12 do 60 miesięcy,
 3. długoterminowy – z okresem spłaty powyżej 60 miesięcy.

Kredyt gotówkowy często nazywa się kredytem konsumenckim, ponieważ zazwyczaj korzystają z niego właśnie konsumenci. Warto jednak wiedzieć, że kredyt gotówkowy a kredyt konsumencki nie są tożsamymi pojęciami. Aby kredyt gotówkowy mógł być określony jako konsumencki, musi dodatkowo spełniać warunki określone w Ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.. Przede wszystkim musi być udzielany:

 • konsumentom, czyli osobom indywidualnym na zaspokojenie prywatnych potrzeb, niezwiązanych z prowadzeniem firmy lub działalnością zawodową;
 • w kwocie do 255 550 zł lub równowartości tej sumy w walucie obcej;
 • w formie odpłatnej, czyli wiązać się z kosztami zaciągnięcia zobowiązania, ponoszonymi przez kredytobiorcę.

Pamiętaj, że jeśli kredyt gotówkowy spełnia warunki kredytu konsumenckiego, przysługują Ci dodatkowe przywileje np. prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, czy też wcześniejszej spłaty kredytu.

Warunki i parametry kredytu gotówkowego

We wszystkich bankach ogólne warunki kredytu gotówkowego są bardzo podobne. W poszczególnych instytucjach możesz się jednak spotkać z innymi parametrami dotyczącymi np. maksymalnej kwoty kredytu, o jaką możesz wnioskować, czy też rodzaju i wysokości oprocentowania.

Na jaki cel mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Jedną z charakterystycznych cech kredytów gotówkowych jest to, że można je zaciągnąć na pokrycie przeróżnych wydatków. Możesz zatem wziąć kredyt gotówkowy na sfinansowanie takich celów jak:

 • samochód,
 • sprzęt RTV i AGD,
 • nowe meble do domu,
 • wakacje,
 • zabiegi estetyczne,
 • leczenie zębów u dentysty,
 • uregulowanie różnych zobowiązań np. wynikających z podatku dochodowego od osób fizycznych – PIT.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel pozwoli Ci także sfinansować różne cele mieszkaniowe, na które nie zawsze można wziąć kredytu hipotecznego lub nie ma to sensu ze względu na skomplikowane formalności. Najczęściej klienci zaciągają kredyt gotówkowy:

 • na remont mieszkania,
 • ocieplenie domu,
 • wymianę okien,
 • montaż urządzeń OZE typu panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła,
 • budowę garażu.

Właśnie ten produkt kredytowy przydaje się także na pokrycie kosztów zakupu działki budowlanej, którą trzeba posiadać, aby dostać kredyt hipoteczno-budowlany. Zamiast tego ostatniego możesz też

zaciągnąć kredyt gotówkowy na budowę domu. Choć jego wysokość najprawdopodobniej nie wystarczy na zrealizowanie całej inwestycji, to może stanowić istotne wsparcie na początku, zwłaszcza jeśli planujesz budowę system gospodarczym.

Jeśli prowadzisz swój biznes, dobrym rozwiązaniem będzie także kredyt gotówkowy na firmę, który również pomoże Ci sfinansować różne wydatki. Tyle że nie zostanie on potraktowany jako kredyt konsumencki, ponieważ związany będzie z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego?

W ramach kredytu gotówkowego możesz się ubiegać o maksymalnie 200-300 tys. zł w zależności od banku. Poszczególne instytucje zwykle bowiem ustalają górny limit kwoty zobowiązania w sposób indywidualny, co sprawdzisz w tabeli poniżej.

Pamiętaj jednak, że bank przy ustalaniu dla Ciebie maksymalnej kwoty kredytu gotówkowego weźmie pod uwagę Twoją zdolność kredytową. To od niej tak naprawdę zależy, jak wiele pieniędzy będziesz mógł pożyczyć w ramach zobowiązania.

Z poniższej tabeli dowiesz się, o jaką maksymalną kwotę kredytu możesz wnioskować w poszczególnych bankach. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych instytucjach takie kwoty są dostępne tylko przy wnioskowaniu w placówce, natomiast ubiegając się o kredyt gotówkowy online, obowiązują nieco niższe limity. Przykładowo, w ING Banku Śląskim przez internet możesz wnioskować o maksymalnie 160 tys. zł, a w Santander Bank Polska kredyt online dostępny jest w kwocie do 150 tys. zł. Odrębne limity często obowiązują także dla stałych i nowych klientów, dlatego zawsze dokładnie sprawdź warunki wybranej oferty.

Bank

Maksymalna kwota kredytu gotówkowego

Citi Handlowy

150 000 zł

Alior Bank

200 000 zł

Bank Pekao

250 000 zł

PKO BP

300 000 zł

BNP Paribas

230 000 zł

Credit Agricole

200 000 zł

Santander Consumer Bank

150 000 zł

Santander Bank Polska

300 000 zł

VeloBank

200 000 zł

ING Bank Śląski

200 000 zł

Raiffeisen Digital Bank

150 000 zł

Jeśli interesuje Cię maksymalna kwota kredytu gotówkowego, zwróć uwagę na to, żeby wybrać możliwie najtańszą ofertę. Przy największym kredycie gotówkowym prawdopodobnie bowiem wybierzesz długi okres kredytowania, co przełoży się także na wysokie odsetki. Koniecznie więc zainteresuj się tym, aby znaleźć kredyt z niskim oprocentowaniem. Znaczenie ma również rzeczywista roczną stopę oprocentowania, gdyż prezentuje ona ogół kosztów, jakie poniesiesz w związku z zaciągnięciem danego kredytu, nie tylko te związane z oprocentowaniem.

Jaki jest maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego?

Maksymalny okres spłaty kredytu gotówkowego wynosi 10 lat. Próżno szukać banku, który oferowałby dłuższy okres kredytowania, a więc np. kredyt gotówkowy na 15 lat lub kredyt gotówkowy na 20 lat. Oczywiście możesz próbować wynegocjować wydłużenie okresu spłaty, jednak miej świadomość, że bank nie musi się na zgodzić.

Dziesięć lat na spłatę zobowiązania jest to jednak dość dużo, nawet przy maksymalnej kwocie kredytu, ponieważ w istocie oznacza możliwość rozłożenia płatności na 120 comiesięcznych rat.

Pamiętaj, że przy składaniu wniosku o kredyt gotówkowy musisz wskazać okres jego spłaty. Jego właściwe określenie jest niezwykle ważne, ponieważ od tego zależy wysokość miesięcznych rat, a także całkowita kwota odsetek.

Wybór maksymalnego okresu kredytowania może okazać się dobrym rozwiązaniem ze względu na niższe miesięczne raty. Poza tym rozłożenie spłaty kredytu długoterminowo to także prosty sposób na zwiększenie swojej zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, że dłuższy termin spłaty to także wyższe odsetki związane z kredytem. Jeśli więc masz wysoką zdolność kredytową, być może warto wybrać kredyt o krótszym okresie spłaty, co pozwoli cieszyć się niższym całkowitym kosztem zobowiązania.

Jak naliczane jest oprocentowanie kredytów gotówkowych?

Aby ponosić jak najniższe koszty kredytowania, warto zadbać o znalezienie oferty produktu gotówkowego z najniższym oprocentowaniem. To cena, jaką musisz zapłacić za udzielenie Ci zobowiązania finansowego. Wysokość oprocentowania zawsze podawana jest w skali roku i podlega negocjacjom z bankiem. Na jej podstawie wyliczane są odsetki dodawane do raty kapitałowej.

Obecnie możesz wybrać kredyt gotówkowy ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem:

 • oprocentowanie zmienne – na jego wysokość składa się marża banku i wskaźnik referencyjny np. WIBOR; ten drugi składnik podlega okresowym wahaniom, co wpływa na wzrost lub spadek oprocentowania kredytu, a więc także na podniesienie lub obniżenie rat kredytowych w trakcie trwania umowy;
 • oprocentowanie stałe – przy kredycie gotówkowym obowiązuje ono albo przez cały okres kredytowania, albo tylko przez maks. 3-4 lata i przez ten czas gwarantuje niezmienność rat kredytowych.

A ile wynosi oprocentowanie kredytu gotówkowego? Aktualnie od 9,79% do 12,49% w zależności od oferty i parametrów zobowiązania. Choć różnica wydaje się niewielka, to jednak ma wpływ na wysokość rat i całkowite koszty kredytu.

Przykładowo, kredyt gotówkowy na 20 000 zł z okresem spłaty 48 miesięcy, w zależności od oprocentowania będzie miał następujące raty i całkowitą kwotę odsetek:

 • przy oprocentowaniu 9,79% - rata 505,24 zł, całkowita kwota odsetek 4251,52 zł;
 • przy oprocentowaniu 12,49% - rata 531,50 zł, całkowita kwota odsetek 5512,00 zł.

Zwróć więc uwagę, że różnica w racie między kredytem z najniższym i najwyższym oprocentowaniem wynosi „tylko” 26,26 zł, jednak w całkowitej kwocie odsetek aż 1260,48 zł.

Sposób spłaty kredytu gotówkowego

Spłata kredytu gotówkowego odbywa się w comiesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych. Zarówno ich wysokość, jak i konkretne terminy spłaty będą rozpisane w harmonogramie, jaki otrzymasz z banku przy zawieraniu umowy.

Najczęściej kredyt gotówkowy ma raty równe, ale w wielu bankach możesz zdecydować się na ich alternatywę, czyli raty malejące. Warto więc wiedzieć, czym się różnią raty równe od malejących i które z nich wybrać.

Na początku spójrz na kalkulację kredytu gotówkowego z ratami równymi i malejącymi dla przykładowego zobowiązania w kwocie 50 000 zł z okresem spłaty 60 miesięcy i oprocentowaniem 10% w skali roku.

Kalkulator rat równych i malejących dla kredytu gotówkowego

Raty równe

Raty malejące

Rata nr 1

1 062,35 zł

Odsetki: 416,67 zł

Kapitał: 645,69 zł

1 250,00 zł

Odsetki: 416,67 zł

Kapitał: 833,33 zł

Rata nr 2

1 062,35 zł

Odsetki: 411,29 zł

Kapitał: 651,07 zł

1 243,06 zł

Odsetki: 409,72 zł

Kapitał: 833,33 zł

Rata nr 3

1 062,35 zł

Odsetki: 405,86 zł

Kapitał: 656,49 zł

1 236,11 zł

Odsetki: 402,78 zł

Kapitał: 833,33 zł

Rata nr 60

1 062,35 zł

Odsetki: 8,78 zł

Kapitał: 1 053,57 zł

 840,28 zł

Odsetki: 6,94 zł

Kapitał: 833,33 zł

Całkowita kwota do spłaty

63 741,13 zł

62 708,33 zł

Raty równe przy kredycie gotówkowym:

 • są w tej samej wysokości przez cały okres umowy (jedyne różnice mogą wynikać ze zmiany oprocentowania);
 • zarówno część odsetkowa, jak i kapitałowa każdej raty różni się każdego miesiąca – przy czym część odsetkowa rośnie z miesiąca na miesiąc, a kapitałowa spada;
 • przekłada się to na wolniejszą spłatę kapitału, a więc i wyższy koszt kredytu.

Raty malejące przy kredycie gotówkowym:

 • na początku są znacznie wyższe od rat równych, ale z każdym miesiącem maleją,
 • część kapitałowa jest taka sama w każdej racie, natomiast zmienia się jej część odsetkowa,
 • przekłada się to szybszą spłatę kapitału, a więc i niższy koszt kredytu.

Które raty wybrać? Raty malejące są korzystniejsze, jednak dość wysokie, dlatego wybierz je, jeśli masz odpowiednią zdolność kredytową do ich regulowania. Jeżeli natomiast masz niższe dochody, zdecyduj się na raty równe, bo łatwiej Ci będzie zarówno zaciągnąć, jak i potem spłacać zobowiązanie.

Pamiętaj, że w trakcie trwania umowy możesz wnioskować o zmianę rat równych na malejące lub na odwrót. Będzie się to jednak wiązało z ponownym badaniem zdolności kredytowej oraz koniecznością podpisania aneksu do umowy.

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego

Bank od Ciebie oczekuje, abyś spłacał kredyt gotówkowy zgodnie z harmonogramem. Należy to rozumieć, że nie powinieneś się spóźniać z opłacaniem rat, bo za to grożą konsekwencje. Możesz natomiast bez żadnych konsekwencji spłacić zobowiązanie wcześniej.

Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego gwarantują Ci przepisy, a dokładnie art. 48 ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim możesz dokonać takiej wcześniejsze spłaty zobowiązania – w części lub całości – w każdym momencie trwania umowy i to bez konieczności uprzedzania o tym banku. Jeśli tylko pozwala Ci na to sytuacja finansowa, skorzystaj z tego prawa, ponieważ dzięki temu obniżysz koszt kredytu.

Opłaca się nawet częściowa nadpłata kredytu gotówkowego. Przez zmniejszenie odsetek bank może bowiem w takiej sytuacji albo obniżyć Ci kolejne raty kredytowe, albo skrócić okres spłaty kredytu.

Dodatkowe opłaty i koszty przy kredycie gotówkowym

Podstawowym kosztem kredytu gotówkowego jest oprocentowanie. Oprócz tego jednak banki mogą naliczać dodatkowe opłaty i najczęściej są nimi:

 • prowizja,
 • ubezpieczenie.

Takie dodatkowe koszty przy kredycie gotówkowym wpływają na ostateczny koszt zaciągnięcia zobowiązania, a nawet na wysokość rat kredytowych.

Czym jest prowizja przy kredycie gotówkowym?

Prowizja przy kredycie gotówkowym jest pobierana przez bank zazwyczaj za udzielenie kredytu i jest wyrażona jest jako określony procent od kwoty zobowiązania.

Prowizja może być pobrana na kilka sposobów np.:

 • z góry – wówczas bank potrąca ją z kwoty udzielonego kredytu, a więc na konto klienta trafia suma pomniejszona o prowizję;
 • w ratach – w takim przypadku bank dolicza ją w całości do kwoty kredytu, a więc także do kolejnych rat kredytowych w proporcjonalnej części.

Prowizja przy kredycie gotówkowym może być sporym kosztem, bo najczęściej wynosi od 5 do 20%. Przy kwocie zobowiązania np. 20 000 zł wiąże się to zatem z dodatkową opłatą w wysokości od 1000 zł do nawet 4000 zł.

Zwrot prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego skutkuje nie tylko obniżeniem kwoty odsetek, ale też zwrotem prowizji. Jeśli bowiem spłacisz w całości kredyt przed terminem, bank ma obowiązek Ci ją zwrócić w proporcjonalnej części za okres skrócenia umowy. Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim na zwrot prowizji bank ma14 dni od dnia całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu.

Kredyt gotówkowy bez prowizji – co warto wiedzieć?

Brak prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego może wynikać z tego, że bank chce przyciągnąć jak najwięcej klientów do siebie i organizuje promocję. Uwaga! Może ona obowiązywać czasowo, dlatego jeśli zastanawiasz się nad możliwością zaciągnięcia w danym banku kredytu gotówkowego bez prowizji, zobacz, do kiedy taka oferta będzie aktywna.

Zdarza się, że bank może zrezygnować z pobierania prowizji, jeśli np. dodatkowo ubezpieczysz kredyt przy zastosowaniu ubezpieczenia na życie lub ubezpieczenia od utraty pracy. W takim wypadku instytucja ponosi niższe ryzyko braku spłaty zobowiązania, dlatego może sobie pozwolić na zrezygnowanie z pobierania dodatkowej prowizji.

Musisz przeliczyć, czy taka opcja jest dla Ciebie korzystna i czy ubezpieczenie kredytu nie pociąga za sobą wyższych kosztów niż ewentualna prowizja opłacana jednorazowo.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe?

Dodatkowym kosztem kredytu gotówkowego może być też ubezpieczenie. Najczęściej są to różne warianty polisy na życie, które mogą Cię chronić od następujących zdarzeń losowych:

 • śmierci,
 • nieszczęśliwego wypadku,
 • choroby,
 • utraty pracy.

Składki ubezpieczenia doliczane są do rat kredytowych i to do końca trwania umowy, dlatego przy dłuższym okresie kredytowania mogą w sumie zwiększyć koszt kredytu o całkiem pokaźną sumę.

Czy ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest obowiązkowe? Nie, jest ono dobrowolne, dlatego nie musisz się godzić na jego wykupienie. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach bank może uzależnić od tego udzielenie Ci kredytu, jeśli taka polisa ma być formą jego zabezpieczenia np. ze względu na wysoką kwotę zobowiązania.

A czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu gotówkowego? Jak najbardziej możesz to zrobić i wówczas wystarczy złożyć wypowiedzenie umowy. Musisz jednak pamiętać, że taka rezygnacja z ubezpieczenia może skutkować zmianą warunków kredytu. Bardzo często bowiem banki zachęcają do zakupu polisy w zamian za obniżenie oprocentowania lub prowizji. Rezygnacja z niej oznacza więc zazwyczaj powrót do standardowych, a więc i mniej korzystnych warunków kredytowania.

Korzyści i koszty ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Koszt ubezpieczenia kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników, głównie zakresu ochrony. Średnio jednak miesięczna składka wynosi od 0,15 do 0,40% kwoty kredytu. Przykładowo więc, przy kredycie 20 000 zł comiesięczną ratę może powiększać składka w wysokości od około 30 do nawet 80 zł. Przy dłuższym okresie kredytowania ubezpieczenie kredytu może więc podwyższyć całkowity jego koszt nawet o kilka tysięcy złotych.

Czy warto decydować się na ubezpieczenie kredytu gotówkowego? Na pewno przed podjęciem decyzji powinieneś uwzględnić nie tylko jego koszty, ale i korzyści. Wykupienie polisy może bowiem Ci zapewnić:

 • korzystniejsze warunki kredytu – czyli np. niższe oprocentowanie lub prowizję 0%,
 • większe bezpieczeństwo finansowe – w razie wystąpienia określonego zdarzenia losowego ubezpieczyciel pokryje wobec banku Twoje zobowiązanie w części lub całości.

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego rozważ w szczególności wtedy, gdy zaciągasz wysoką kwotę zobowiązania i planujesz je spłacać długoterminowo. Zanim jednak kupisz polisę, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami, aby płacone składki zapewniły Ci faktycznie solidną ochronę.

Ocena zdolności kredytowej do kredytu gotówkowego

Chcąc otrzymać kredyt gotówkowy, musisz najpierw uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Jest to najważniejszy etap ubiegania się o finansowanie, ponieważ od takiej oceny zależy decyzja banku o udzieleniu kredytu. Zdolność kredytowa przy kredycie gotówkowym oznacza bowiem nic innego jak predyspozycje kredytobiorcy do terminowej spłaty zobowiązania – w określonej kwocie wraz z odsetkami i w określonym terminie.

Oceny Twojej zdolności kredytowej bank dokona na podstawie informacji:

 • wpisanych przez Ciebie we wniosku kredytowym,
 • zawartych w dołączonych do wniosku dokumentach dochodowych,
 • pozyskanych z zewnętrznych źródeł np. z BIK i Systemu Bankowy Rejestr.

Jakie są etapy procesu oceny zdolności kredytowej?

Proces oceny zdolności kredytowej może przebiegać w nieco odmienny sposób w poszczególnych bankach, jednak zazwyczaj składa się z dwóch etapów:

1. Oceny ilościowej – polega ona na analizie sytuacji finansowej kredytobiorcy na podstawie danych na temat:

 • dochodów – najczęściej brane są pod uwagę średnie dochody z ostatnich 3 miesięcy;
 • zobowiązań – chodzi tu o wszystkie inne kredyty, pożyczki, czy nawet limity kredytowe, jakie aktualnie spłaca kredytobiorca;
 • kosztów utrzymania – banki uwzględniają tutaj stałe stawki utrzymania jednej osoby w gospodarstwie domowym określane przez GUS, które mnożą przez liczbę domowników i potem uzyskany wynik zestawiają z dochodami gospodarstwa domowego.

Analiza ilościowa pozwala bankowi ocenić, czy kredytobiorca po poniesieniu wydatków na utrzymanie i spłatę zobowiązań, będzie w stanie regulować raty kredytu gotówkowego ze swoich dochodów.

2. Oceny jakościowej – polega ona na analizie pozafinansowych czynników wpływających na możliwości kredytobiorcy do spłaty kredytu. Do takich czynników należą m.in.:

 • wiek,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • miejsce zamieszkania,
 • zawód, wykształcenie i staż pracy,
 • historia kredytowa.

Powyższe czynniki służą bankowi do oceny m.in. perspektyw kształtowania się przyszłych dochodów kredytobiorcy, a także jego podejścia do spłaty zobowiązań. Ten ostatni aspekt widoczny jest zwłaszcza w historii kredytowej w BIK, gdzie widnieją dokładne dane na temat terminowości regulowania innych kredytów i pożyczek.

Co zrobić w przypadku negatywnej oceny zdolności kredytowej?

Negatywna ocena zdolności kredytowej jest równoznaczna z odmową udzielenia kredytu gotówkowego. Jeśli spotka Cię taka sytuacja, pamiętaj o dwóch kwestiach:

 • bank powinien Ci wyjaśnić, co było przyczyną negatywnej oceny zdolności kredytowej,
 • negatywna ocena zdolności kredytowej w jednym banku nie oznacza, że podobnie ocenią ją inne banki.

W takim razie co zrobić w przypadku negatywnej oceny zdolności kredytowej? Przede wszystkim postaraj się wyeliminować problem, który był przyczyną takiej oceny, czyli np. zmniejsz swoje zadłużenie. Potem złóż wniosek o kredyt gotówkowy w innym banku. Pamiętaj jednak, że być może warto tym razem zmienić parametry pożyczki w celu zwiększenia swojej zdolności kredytowej, czyli np. zmniejszyć kwotę zobowiązania lub wydłużyć okres kredytowania.

Do kogo kierowana jest oferta kredytów gotówkowych?

Oferta kredytów gotówkowych skierowana jest do szerokiego grona klientów. Aby z niej skorzystać, wystarczy bowiem spełnić kilka podstawowych warunków:

 • być w wieku minimum 18 lat,
 • dysponować ważnym dokumentem tożsamości,
 • posiadać zdolność do czynności prawnych,
 • mieć stałe i udokumentowane źródło dochodów.

Kluczowy jest ostatni warunek, bo to od niego w dużej mierze zależy zdolność kredytowa. Warto więc wiedzieć, że banki akceptują różne źródła dochodów, dlatego o kredyt gotówkowy mogą się ubiegać m.in.:

 • osoby zatrudnione na podstawie stałej umowy o pracę na czas nieokreślony,
 • osoby młode na początku kariery zawodowej – czyli np. zatrudnione na umowę o pracę na czas określony lub umowę cywilnoprawną,
 • przedstawiciele wolnych zawodów,
 • freelancerzy,
 • osoby prowadzące własną działalność gospodarczą,
 • emeryci i renciści.

Banki oferują także kredyt gotówkowy dla obcokrajowców, pod warunkiem, że takie osoby uzyskują dochody na terenie Polski i mają udokumentowane prawo pobytu w naszym kraju.

Kredyt gotówkowy – jakie dokumenty będą potrzebne do jego zaciągnięcia?

Kredyt gotówkowy zapewnia prostą drogę od złożenia wniosku o zobowiązanie do podpisu na umowie. Klient banku nie musi obawiać się konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów, dzięki czemu proces związany z ustaleniem umowy i wypłata pieniędzy będą dużo łatwiejsze niż w przypadku pozostałych usług finansowych.

Jakie dokumenty będą niezbędne, jeśli chcesz skutecznie wnioskować o kredyt na dowolny cel? Wystarczy, że przygotujesz:

 • dowód osobisty – który pozwoli na weryfikację Twojej tożsamości.
 • zaświadczenie od pracodawcy o stałym zatrudnieniu oraz wysokości miesięcznych dochodów. Coraz więcej banków oferuje także kredyt gotówkowy, który pozwala na weryfikację zdolności kredytowej na podstawie wyciągu z konta bankowego lub osobistego oświadczenia o dochodach.

Jako stały klient banku nie musisz obawiać się wypełniania żadnych dodatkowych formalności, co pozwoli Ci na zdobycie gotówki nawet w ciągu jednego dnia. Instytucja ta na podstawie historii rachunku, do której uzyska dostęp za Twoim przyzwoleniem, sprawdzi przepływy pieniężne na koncie.

Podstawowym dokumentem, na podstawie którego możesz skutecznie ubiegać się o kredyt gotówkowy, jest wniosek. To do niego dołącza się inne dokumenty, których żąda bank. W przypadku kredytu gotówkowego na wyższą kwotę wystarczy weryfikacja tożsamości na podstawie dowodu osobistego.

We wniosku o kredyt gotówkowy najczęściej wpisuje się następujące informacje:

 • dane osobowe kredytobiorcy, w tym imię, nazwisko, numer PESEL, numer dowodu osobistego, stan cywilny;
 • kwotę kredytu, o który wnioskodawca się stara;
 • pożądany okres kredytowania;
 • informacje o dochodach i zatrudnieniu;
 • informacje o aktualnych wydatkach, w związku z m.in. spłacaniem kredytu.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń – czy to możliwe?

W przypadku finansowania na niższą kwotę istnieje możliwość, że w banku otrzymasz nawet kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach. Zwłaszcza jeśli będziesz chciał wybrać w swoim banku kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń. Wtedy ta instytucja może w takim przypadku samodzielnie sprawdzić, czy stać cię na zobowiązanie. Ma wgląd w historię Twojego rachunku, dlatego często jest w stanie zaoferować Ci kredyt gotówkowy w określonej kwocie na dowód bez zaświadczeń o zarobkach.

Jeśli chodzi o pozabankowe pożyczki gotówkowe to najczęściej w ogóle nie ma konieczności dołączania do wniosku zaświadczenia o zarobkach czy zatrudnieniu.

Kredyt gotówkowy na dowód – co warto wiedzieć?

Kredyt gotówkowy na dowód, bez składania zaświadczeń o zatrudnieniu czy o wynagrodzeniu lub zarobkach, najczęściej udzielany jest w stosunkowo niskiej kwocie kilku czy kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że banki przy takim produkcie nie ponoszą wysokiego ryzyka braku spłaty zobowiązania. Owe ryzyko zmniejsza się, jeśli taki kredyt gotówkowy na dowód zaciąga klient w tym samym banku, w którym ma już konto bankowe. Stałe przelewy na rachunek często wystarczają analitykom do uznania klienta za w pełni wiarygodnego.

Ubieganie się o kredyt gotówkowy na dowód jest bardzo prostym zadaniem, ponieważ wystarczy tylko wypełnić wniosek, wpisując w nim dane z dokumentu tożsamości, a następnie okazać dowód w banku. Inną opcją jest staranie się o takie samo zobowiązanie finansowe w trybie online, z weryfikacją tożsamości przez przelew weryfikacyjny lub z wykorzystaniem specjalnej aplikacji.

Kredyt gotówkowy na dowód dostępny jest najczęściej dla stałych klientów, którzy prowadzą w danym banku konto osobiste z regularnymi wpływami wynagrodzenia. Nowi klienci mogą z takiej oferty skorzystać natomiast tylko w wybranych instytucjach i w ograniczonym zakresie m.in.: w PKO BP do kwoty 6700 zł, czy też w Pekao do kwoty 7000 zł.

Bez dokumentów dochodowych możesz też ubiegać się o kredyt gotówkowy w Raiffeisen Digital Bank i to do kwoty 150 000 zł, jednak spodziewaj się, że Twoje dochody zostaną sprawdzone w historii rachunku bankowego, do którego będziesz musiał się zalogować w trakcie składania wniosku o kredyt online.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy?

Pomimo tego, że możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń o dochodach, to jednak banki i firmy pożyczkowe mają pewne wymagania w zakresie wysokości Twojego wynagrodzenia. Dowiedz się, ile w praktyce musisz zarabiać, by mieć szansę uzyskania zobowiązania. W większości przypadków wystarczy płaca minimalna do otrzymania takiego kredytu, o ile nie masz żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych i mieszkasz sam.

Poniżej dowiesz się, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Tabela przedstawia maksymalne kwoty kredytu, jakie masz szanse otrzymać przy danym poziomie zarobków i chcąc spłacać zobowiązanie przez okres 48 miesięcy.

Miesięczne dochody netto

3222 zł

(płaca minimalna)

4000 zł

5000 zł

6000 zł

7000 zł

8000 zł

9000 zł

10 000 zł

Maksymalna kwota kredytu

48 373,34 zł

79 170,76 zł

118 756,14 zł

154 343,40 zł

180 073,90 zł

205 804,39 zł

231 534,89 zł

257 265,39 zł

Kalkulacja wykonana za pomocą kalkulatora zdolności kredytowej przy założeniu, że kredyt gotówkowy bierze singiel bez osób na utrzymaniu i bez innych zobowiązań.

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy

Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy jest bardzo prosta, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wnioskowanie o kredyt online. W tym celu będziesz bowiem musiał wykonać dosłownie kilka czynności:

 • Krok 1: Wybierz ofertę kredytu gotówkowego.

Najwygodniej zrobisz to z pomocą Rankingu Kredytów Gotówkowych i jak tego dokonać, dowiesz się w części: Jak wybrać najlepszy i najtańszy kredyt gotówkowy?

 • Krok 2: Złóż wniosek kredytowy.

W tym celu uzupełnij gotowy formularz wniosku (papierowy lub online), wpisując w nim m.in.:

- parametry pożyczki – jego kwotę i okres spłaty,

- swoje dane osobowe i adresowe,

- informacje na temat miejsca zatrudnienia i wysokości uzyskiwanych dochodów,

- dane na temat zobowiązań,

- numer rachunku bankowego,

- inne informacje wymagane przez bank.

Do uzupełnionego wniosku kredytowego dołącz także wymagane dokumenty.

 • Krok 3: Zaczekaj na decyzję kredytową.
 • Krok 4: Podpisz umowę kredytu.

Jeśli wnioskujesz o kredyt gotówkowy online, w większości przypadków będziesz mógł zawrzeć umowę elektronicznie.

Po zawarciu umowy bank przeleje Ci pieniądze na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

Szybki kredyt gotówkowy online

Aktualnie dużą popularnością wśród klientów cieszy się szybki kredyt gotówkowy online. Trudno się temu dziwić, ponieważ dzięki takiej ofercie można starać się o zobowiązanie bez wychodzenia z domu, a także w ten sposób zawrzeć umowę. To ogromne ułatwienie, szczególnie dla osób, które nie mają możliwości, by swobodnie przemieszczać się między miastami i szukać odpowiedniego oddziału banku. Jak szybko zdobędziesz pieniądze, jeśli zdecydowałeś się na kredyt gotówkowy online?

Jeśli spełniasz wszystkie wymagania banku, a Twój wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, możesz liczyć na wypłatę pieniędzy nawet tego samego dnia, w którym zostanie podpisana umowa między stronami. Zdarza się, że bank sam przygotowuje dla Ciebie ofertę na kredyt gotówkowy przez internet, a Ty musisz jedynie zaakceptować jego warunki i złożyć formalny wniosek.

Warto zwrócić uwagę, że kredyt gotówkowy online wiąże się także z innymi zaletami. Oferta, która znajduje się w dystrybucji elektronicznej, daje szansę na dużą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Banki, aby promować swoją bankowość online, chętnie oferują promocyjne kredyty gotówkowe i pożyczki, które adresowane są do klientów korzystających z wszelkich nowinek, w tym bankowości online oraz mobilnej.

Jeśli interesuje Cię szybka internetowa pożyczka gotówkowa, ranking najlepszych kredytów online znajdziesz poniżej.

W którym banku zaciągnąć szybki kredyt gotówkowy online?

Chcesz się dowiedzieć, w jakim banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy online? W poniższej tabeli znajdziesz listę banków oferujących takie szybkie pożyczki przez internet. Porównaj warunki zaciągnięcia kredytu w każdym z nich i wybierz najlepszą ofertę dla siebie.

Bank i nazwa oferty

Oprocentowanie

Prowizja

Rata dla kredytu 20 000 zł z okresem spłaty 48 miesięcy

Dodatkowe informacje

Citi Handlowy

Pożyczka gotówkowa online dla nowych klientów

9,79%

0%

505,24 zł

Pożyczka od 1000 do 150 tys. zł z potwierdzeniem tożsamości na selfie

Alior Bank

Pożyczka internetowa

9,90%

0%

506,29 zł

Pożyczka do 200 tys. zł z potwierdzeniem tożsamości na selfie

Bank Pekao S.A.

Pożyczka Ekspresowa

10,45%

0%

511,58 zł

Dla nowych klientów pożyczka online dostępna do 7000 zł, dla stałych do 250 000 zł

VeloBank

Kredyt gotówkowy ze stałą ratą

12,75%

0%

534,07 zł

Do 200 000 zł dla stałych i nowych klientów. Potwierdzenie dochodów online na podstawie historii rachunku.

Raiffeisen Digital Bank

Pożyczka gotówkowa ze stałą ratą

11,38%

0%

520,61 zł

Pożyczka do 150 000 zł dostępna wyłącznie w aplikacji mobilnej banku

Jak wybrać najlepszy i najtańszy kredyt gotówkowy?

Jeśli interesuje Cię najlepszy kredyt gotówkowy, to ranking kredytów gotówkowych 2024, tworzony przez naszych specjalistów, będzie dla Ciebie stanowić nieocenioną pomoc. W ramach przygotowania takiego rankingu każdego miesiąca sprawdzamy wszystkie dostępne oferty w polskich bankach i wybieramy tylko te najtańsze. Sięgając po ranking kredytów gotówkowych 2024, masz zatem pewność, że za każdym razem analizujesz aktualne i sprawdzone oferty wszystkich banków w Polsce.

Ranking kredytów gotówkowych składa się z najkorzystniejszych ofert dostępnych na rynku, dzięki czemu nie musisz kontaktować się z pracownikami kilku banków, by znaleźć najtańszą ofertę kredytu gotówkowego. Nasze zestawienie w rankingu pożyczek gotówkowych pokazuje w czasie rzeczywistym cały wachlarz dostępnych ofert bankowych, dzięki temu ułatwia ich porównanie i wytypowanie spośród nich najlepszej propozycji pożyczki.

Nasz ranking kredytów gotówkowych 2024 to najbezpieczniejsza forma podejmowania decyzji finansowych w Polsce. Bezpieczeństwo i wygoda naszych użytkowników są dla nas priorytetem, czego dowodzimy, tworząc najlepszą porównywarkę kredytów w Polsce.

Jeśli chcesz znaleźć korzystny kredyt gotówkowy, na 17banków.com zrobisz to szybko i wygodnie. Możesz mieć też pewność, że z naszą pomocą podejmiesz dobrą decyzję. Dostępny na naszej stronie ranking kredytów gotówkowych online to bowiem profesjonalna analiza produktów bankowych, przygotowana przez ekspertów w zakresie finansów.

Na podstawie wybranych kryteriów porównywane są oferty różnych banków, a wyniki przedstawiane w formie czytelnej tabeli. Znajdziesz w nich najważniejsze parametry ofert, co ułatwi Ci szybkie porównanie kredytów gotówkowych pod kątem kosztów zaciągnięcia zobowiązania.

Ponadto w rankingu pożyczek bankowych znajdziesz także dane o dodatkowych korzyściach, sprawiających, że dany produkt bankowy jest atrakcyjny dla klientów. Dowiesz się na przykład, gdzie dostaniesz kredyt gotówkowy online. Ranking wskaże Ci również, która oferta cieszy się obecnie największą popularnością wśród klientów. Dzięki porównywarce znajdziesz zatem nie tylko tani kredyt gotówkowy, ale też najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Pamiętaj, że rankingi tworzone są na podstawie standardowych kryteriów, takich jak maksymalna kwota kredytu gotówkowego, okres spłaty i koszt zadłużenia, lub mogą być analizowane pod kątem szczególnych potrzeb klientów – dotyczy to np. rat o określonej wysokości. Ponadto takie zestawienia muszą być aktualne, tj. dotyczyć bieżącego miesiąca. W innym wypadku zawarte w nich dane mogłyby być już nieprawdziwe.

Kalkulator kredytu gotówkowego – jak używać?

Kalkulator kredytu gotówkowego pozwoli Ci szybko sprawdzić, czy oferta, którą uważasz za najatrakcyjniejszą, faktycznie nie ma sobie równych i czy jest to tani produkt. Kalkulator kredytu to proste narzędzie finansowe, które wymaga zaledwie kilku danych do podliczenia RRSO zadłużenia oraz przykładowej miesięcznej raty. Jakie informacje musisz uwzględnić, korzystając z kalkulatora? Wymagane są kwota kredytu, okres spłaty, oprocentowanie nominalne, prowizja i dodatkowe opłaty. W ciągu kilku minut będziesz mieć realną szansę porównania wybranej oferty z konkurencyjnymi zadłużeniami i sprawdzenia, na jakich warunkach uzyskać możesz na przykład kredyt gotówkowy w wysokości 150 tys. zł.

Sprawdź, jak w prosty sposób korzystać z naszego kalkulatora kredytu gotówkowego:

 • W górnej zakładce znajdź i kliknij Kalkulator kredytu gotówkowego.
 • Zaznacz, że interesuje Cię kredyt gotówkowy.
 • Uzupełnij formularz kalkulatora, wpisując w odpowiednie rubryki:
  • kwotę kredytu,
  • okres spłaty.

W pozostałych rubrykach (oprocentowanie i prowizja) możesz zostawić domyślne wartości, jeśli chcesz za pomocą kalkulatora porównać oferty. Uzupełnij je natomiast, jeśli chcesz obliczyć raty dla konkretnej oferty.

 • Kliknij przycisk „Oblicz ratę kredytu”.

W wynikach otrzymasz kalkulację kredytu gotówkowego o parametrach wskazanych w formularzu. Oprócz tego jednak wyświetli Ci się lista banków, w których możesz zaciągnąć takie zobowiązanie wraz z wyliczeniami, ile wyniesie w każdej instytucji rata kredytu i całkowita kwota do spłaty.

 • Porównaj kredyty i wybierz najlepszy kredyt gotówkowy,
 • Od razu skorzystaj z oferty, klikając przy niej przycisk „Zapytaj o kredyt”.

Kalkulator kredytu gotówkowego jest bardzo prosty w obsłudze i bezpieczny. Do wykonania w nim obliczeń nie musisz podawać żadnych danych osobowych. Narzędzie jest także całkowicie darmowe, a więc możesz z niego korzystać wielokrotnie, aby dokładnie sprawdzić, ile będzie kosztował kredyt w zależności od jego kwoty lub okresu spłaty.

Porównywarka kredytów gotówkowych – jak wybrać najlepszą ofertę?

Kredyt gotówkowy jest ofertą uniwersalną, a dzięki gotówce, jaką zdobędziesz z wykorzystaniem tego zobowiązania, zrealizujesz dowolny cel finansowy. Jedyne, czego potrzebujesz, to tani kredyt gotówkowy i dopasowany do Twoich potrzeb. Jak go znaleźć? Pomoże Ci w tym nasz ranking kredytów gotówkowych, który działa jednocześnie jak porównywarka ofert.

Porównywarka kredytów gotówkowych to darmowe narzędzie, które w zaledwie kilka minut pozwoli Ci poznać warunki nawet kilkunastu ofert i wybrać najkorzystniejsze dla Ciebie zobowiązanie. Warto z niego skorzystać, ponieważ pomoże Ci ono:

 • szybko zapoznać się z aktualną ofertą banków bez wychodzenia z domu – nie musisz w tym celu odwiedzać pośrednika kredytowego, ani poszczególnych instytucji bankowych;
 • dopasować parametry kredytu do Twoich możliwości finansowych – za pomocą wbudowanego kalkulatora wybierzesz taki okres spłaty kredytu, by miesięczne raty były dla Ciebie łatwe do spłaty;
 • dowiedzieć się, w którym banku otrzymasz korzystny kredyt gotówkowy – dzięki możliwości sortowania ofert szybko znajdziesz kredyt z najniższą ratą, z najniższym RRSO, czy też ten najlepiej oceniany przez ekspertów.

Jeśli zależy Ci na tym, by zaciągnąć korzystny kredyt gotówkowy, porównanie online ofert z pomocą naszego narzędzia będzie najprostszym na to sposobem. Pamiętaj jednak, że takie porównanie powinno odbywać się dla tej samej kwoty pożyczki i okresu jej spłaty. Uwzględnij te parametry w porównaniu, wpisując je najpierw w odpowiednie rubryki. Później wystarczy sprawdzić koszty kredytowania przy poszczególnych ofertach oraz wybrać kredyt, który ma je najniższe z możliwych.

Korzystając z naszej porównywarki ofert, przekonasz się, że najlepszy kredyt gotówkowy nie musi wiązać się z wysokimi kosztami. Po prostu wybierz ofertę zapewniającą najkorzystniejsze warunki spłaty. Przez to będziesz mógł się się cieszyć niskimi ratami, co ułatwi Ci spłatę zadłużenia bez żadnych wyrzeczeń i co najważniejsze, w terminach wskazanych w harmonogramie spłaty. Dzięki temu nie tylko spełnisz swoje marzenia i zrealizujesz plany, na które potrzebowałeś gotówki, ale zbudujesz też pozytywną historię kredytowania w BIK-u.

Ranking kredytów gotówkowych 2024 – na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy kredyt?

Ranking pożyczek gotówkowych prezentuje wiele ofert takich produktów dostępnych na rynku. Jak zatem wybrać spośród nich najlepszy kredyt gotówkowy? Przy jego wyborze za pomocą rankingu zwróć uwagę na kilka kluczowych kwestii:

 • wysokość raty – jej najniższa wysokość może być dla Ciebie korzystna, ale nie zawsze świadczy o tym, że masz do czynienia z najtańszym kredytem;
 • całkowite koszty kredytu – jeśli interesują Cię najtańsze kredyty gotówkowe porównanie ofert oprzyj na analizie RRSO i całkowitej kwoty do spłaty, ponieważ to właśnie te parametry odzwierciedlają wszystkie koszty kredytu;
 • popularność oferty – ten parametr w rankingu wskaże Ci kredyty, po które sięga najwięcej klientów, co potencjalnie może świadczyć, że są one najkorzystniejsze i stosunkowo łatwo je otrzymać.

Domyślnie oferty w rankingu są uszeregowane według ich oceny dokonanej przez naszych ekspertów. Jest to cenna wskazówka, jednak skorzystaj także z pozostałych trybów ich sortowania. Dzięki temu bowiem błyskawicznie wytypujesz kredyty gotówkowe, jakie Cię interesują np. o najniższym RRSO, czy też z najniższą ratą.

Kredyt gotówkowy w promocji

W naszym rankingu znajdziesz zarówno oferty standardowe oferty kredytowe, jak i kredyty gotówkowe w promocji. Warto zwrócić uwagę na takie oferty promocyjne, ponieważ zazwyczaj to właśnie w ich ramach dostępne są najtańsze kredyty gotówkowe.

Na czym polegają takie promocje kredytów? Najczęściej na możliwości skorzystania z kredytu z niższym oprocentowaniem lub bez prowizji. Zdarza się również, że można liczyć na inne bonusy np. możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty o kilka miesięcy, czy też uzyskania gwarancji stałych rat przez cały okres trwania umowy.

Kredyt gotówkowy w promocji wydaje się bardzo atrakcyjny już na pierwszy rzut oka i często też z tego względu plasuje się na szczycie rankingu. Warto jednak mieć świadomość, że aby z niego skorzystać, zwykle trzeba spełnić pewne warunki. Zależą one od oferty, ale najczęściej narzucają klientowi konieczność wykonania jednej z następujących czynności:

 • wykupienia ubezpieczenia kredytu,
 • założenia konta i zapewnienia na nim regularnych wpływów,
 • wnioskowania o kredyt w określony sposób np. przez aplikację mobilną banku.

Zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy w promocji, dokładnie zapoznaj się z jej warunkami, ponieważ nie zawsze są one korzystne. Przykładowo, niekoniecznie będzie się opłacać drogie ubezpieczenie, jeśli zapewni Ci ono słabą ochronę i jednocześnie zanadto podwyższy koszt kredytu. W takiej sytuacji tańszą może się okazać standardowa oferta konkurencyjnego banku lub korzystniej będzie wybrać kredyt, do którego bank oferuje znacznie lepsze ubezpieczenie.