Jak wygląda przeniesienie konta bankowego? Zmiany możemy osobiście w placówce banku lub wysłać odpowiedni wniosek listem na adres korespondencyjny banku. Czy można zmienić bank przez Internet?
Tak i ten sposób jest jednym z najbardziej popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców.
Przeniesienie konta bankowego do PKOBP – pierwszym krokiem jest założenie rachunku bankowego w PKO BP, a następnie wydanie dyspozycji o zamknięciu poprzedniego konta i przeniesieniu środków oraz zleceń. Trwa to maksymalnie 5 dni roboczych.
Jak przenieść konto do Alior Banku – podobnie jak w przypadku PKO BP, w pierwszej kolejności należy założyć nowy rachunek, a następnie zlecić dyspozycję przeniesienia konta do Alior. Można dokonać tego online lub w placówce banku.
Jak przenieść konto do innego banku Santander – bank umożliwia złożenie takiej dyspozycji online, listownie lub w oddziale. Instytucja może przenieść za klienta nie tylko środki zgromadzone na rachunku, ale również wszelkie zlecenia stałe.
Jak przenieść konto do mBanku – mBank umożliwia przeniesienie rachunku drogą elektroniczną, osobiście lub listownie. Może również poinformować o zmianie pracodawcę, wierzycieli np. hipotecznych lub urzędy.
A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona.
Gdzie warto przenieść konto bankowe?
Konto osobiste warto przenieść tam, gdzie otrzymamy korzystniejsze warunki. Pod uwagę możemy wziąć również promocje i bonusy oferowane za przeniesienie konta czy oferty związane ze zwrotem części środków na konto, np. za dokonanie zakupów w określonych sklepach internetowych.
Zamknięcie konta po przeniesieniu rachunku do innego banku
Jeśli chcemy całkowicie zrezygnować z poprzedniego konta, możemy we wniosku o przeniesienie rachunku upoważnić nowego usługodawcę do wypowiedzenia z naszym imieniu umowy o prowadzenie konta z poprzednim banku. Nie musimy zatem robić tego samodzielnie.
Jeśli jednak z jakichś powodów chcemy zachować poprzedni rachunek, możemy nadal go prowadzić. Czy można mieć dwa konta w innych bankach? Tak, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać z rachunków w różnych instytucjach.
Gdzie zgłosić zmianę numeru konta bankowego?
Jeżeli decydujemy się na upoważnienie nowego usługodawcy do dokonywania wszelkich zmian w naszym imieniu, to nie musimy się martwić o to, że będziemy zmuszeni do samodzielnego powiadamiania wszelkich zainteresowanych podmiotów – to nowy bank zajmie się wszystkim. O zmianie konta powiadomi między innymi:
pracodawcę,
urząd skarbowy – przedsiębiorcy, którzy nie są płatnikami VAT mają do 30 dni na zgłoszenie. Z kolei płatnicy VAT – tylko 14 dni.
kontrahentów – w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą,
ZUS – w przypadku osób otrzymujących świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
towarzystwo emerytalne,
uczelnię wyższą – w przypadku studentów otrzymujących stypendium.
...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...
Jaki to bank – często zadajemy sobie to pytanie, gdy chcemy wykonać przelew na określony rachunek. Identyfikacja banku po numerze konta jest jak najbardziej możliwa – każda instytucja ma własny, konkretny identyfikator. Jakimi zasadami rządzą się numery rachunków bankowych?
Konto Mieszkaniowe to jeden pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Został wprowadzony 1 lipca tego roku i wiele wskazuje na to, że skorzysta z niego mnóstwo osób. Czy zatem ma szansę realnie zmienić sytuację na rynku? Sprawdzamy, na czym polega indywidualne konto mieszkaniowe i czy warto z niego skorzystać.
Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2023 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał. Co ciekawe, w 2024 roku będzie on niższy, prawie o połowę! Zachęcamy do dalszej lektury.