Konta bankowe 8 min. czytania

Karta przedpłacona - co to jest? Jakie ma zalety?

Zaktualizowano: 2021-09-28 10:15
Opublikowano: 2019-12-20 12:35
Średnia ocena: 5,68/6 Głosów: 31
Karta przedpłacona - co to jest? Jakie ma zalety?

Coraz więcej banków oferuje dostęp do kart przedpłaconych. Dzięki temu zainteresowany klient może wybrać, z jakich usług chce skorzystać. Kartę można otrzymać, udając się bezpośrednio do oddziałów banków, a także online.

Karta przedpłacona nazywana jest często elektronicznym portfelem. To kolejna karta płatnicza, która może posłużyć nam do licznych transakcji. Choć wielu osobom może kojarzyć się z kartą debetową, cechuje się zupełnie innymi założeniami. Warto zatem zapoznać się bliżej z tym produktem, by w przypadku gdy właśnie takiej usługi będziemy potrzebować, wiedzieć czego się spodziewać i na co konkretnie zwracać uwagę przed podpisaniem umowy.

Karty przedpłacone w ciągu kilku ostatnich lat zyskały na popularności. Coraz łatwiej jest otrzymać taką kartę i móc korzystać z jej zalet. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na podstawowe założenia dotyczące tej karty. Dzięki temu zdecydujesz, czy to oferta, która jest dla ciebie atrakcyjna, czy wręcz przeciwnie, nie masz dla niej zastosowania w swoim codziennym życiu.

Bezpieczny sposób na wydawanie pieniędzy

Karta przedpłacona wiąże się przede wszystkim z tym, że na kartę przekazujemy nasze środki i mamy możliwość wykorzystać tylko taką ilość pieniędzy, jaką zamieścimy na karcie – która dodatkowo posiada limit. Nie możemy zatem zaciągnąć żadnego zadłużenia w ramach tej karty płatniczej, a udostępniamy sobie wyłącznie nasze środki. Karta przedpłacona nie jest spersonalizowana i umożliwia przekazanie jej m.in. w ramach prezentu, innej osobie niż ta, która zawarła umowę w banku. To także świetny sposób na to, aby udostępnić pieniądze dziecku, które wyjeżdża na wakacje lub wycieczkę szkolną. Szczególnie gdy zależy nam na większej kontroli wydatków nastolatka. Tym sposobem będziemy także mogli bez problemu uregulować opłaty w miejscu, którego nie jesteśmy pewni i nie narazimy naszego rachunku osobistego, korzystając właśnie z karty przedpłaconej.

Choć dużym atutem jest to, że karta przedpłacona pozwala anonimowo dokonywać transakcji, od tego roku obowiązkowo musi zostać przypisana do konta osoby, która złożyła wniosek o kartę i konkretnego konta bankowego. Wciąż jednak możemy liczyć na mniejszą weryfikację wydatków, choć może się także okazać, że jest to w wyjątkowych sytuacjach wada. Nasza wygoda i duża swoboda w dysponowaniu kartą płatniczą będzie atrakcyjna w oczach przestępców. Jest to jednak mniej ryzykowne niż utrata tradycyjnej karty kredytowej, a nawet karty połączonej z naszym osobistym rachunkiem rozliczeniowo-oszczędnościowym. Jest to spowodowane tym, że możemy stracić zaledwie część naszych środków, które przeznaczymy na wpłacenie na konto karty przedpłaconej.

Nie zmienia to jednak faktu, że karta przedpłacowa pozwala zachować anonimowość twoich wydatków, w przeciwieństwie do standardowej karty, czy korzystania z przelewów online.

Zmiany związane z kartami przedpłaconymi zostały dokonane na początku 2019 roku i dotyczą konieczności usunięcia z rynku kart, które nie były przypisane do żadnego odbiorcy, przez co stanowiły duże zagrożenie dla klientów korzystających z kart. Komisja Nadzoru Finansowego uaktualniła przepisy, dzięki czemu bezpieczeństwo kart prepaid znacznie wzrosło.

Gdzie możesz ubiegać się o kartę przedpłaconą?

Coraz więcej banków oferuje dostęp do kart przedpłaconych. Dzięki temu zainteresowany klient może wybrać, z jakich usług chce skorzystać. Kartę można otrzymać, udając się bezpośrednio do oddziałów banków, a także online, zależnie od strategi dystrybucji danej instytucji finansowej.

Zastanawiasz się jednak w których bankach na Polskim rynku dostępne są karty prepaid. Poniżej znajdziesz informację, w jakich bankach możesz ubiegać się o kartę przedpłaconą:

Wyrobienie karty nie kosztuje wiele, klient banku musi liczyć się z kosztem w granicach 20-30 złotych. Dodatkowo miesięczna obsługa karty może być całkowicie darmowa, jeśli usługobiorca będzie aktywnie korzystał z posiadanej karty prepaid.

Czy warto zakładać kartę przedpłaconą?

Karta płatnicza tego typu nie posiada żadnych opłat związanych z dokonanymi transakcjami bezgotówkowymi lub wypłatą środków z bankomatu. Musimy jednak liczyć się z kosztem uruchomienia takiej usługi oraz tym, że bank może wymagać od nas opłaty za utrzymanie rachunku wraz z kartą przedpłaconą. Wiele banków pozwala jednak uniknąć opłat, jeśli klient dokona przynajmniej jednej transakcji kartą w miesiącu.

Jeżeli zatem nie jesteśmy przekonani do tego produktu lub po prostu nie czujemy potrzeby posiadania takiej karty płatniczej, nie musimy powiększać naszej kolekcji kart. Ważne, aby decydować się na usługi bankowe, tylko jeżeli będą one nam rzeczywiście pomocne i będziemy z nich korzystać, w przeciwnym wypadku mogą przynieść nam tylko niepotrzebne koszta, których możemy uniknąć.

Poważnie zastanów się, czy karta faktycznie będzie przydatna, czy wygeneruje tylko kolejne opłaty miesięczne. Tak jak w przypadku każdej innej usługi bankowej, należy dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i zastanowić się, czy usługa rzeczywiście spełnia twoje oczekiwania.

Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto ubiegać się o kartę przedpłaconą. W tej kwestii każdy klient banku musi osobiście zdecydować, czy jest to usługa, która będzie dla niego pożyteczna i przyniesie realne korzyści z jej posiadania.

Zalety i wady karty przedpłaconej

Karta przedpłacona z pewnością posiada zalety, dzięki którym wyróżnia się na rynku finansowym, trzeba jednak pamiętać, że jak każda usługa, wiąże się także z wadami, których warto pamiętać, zanim skorzysta się z oferty. Choć część zalet karty przedpłaconej została już przez nas w tym artykule wymieniona, warto wyszczególnić je i uzmysłowić, co sprawia, że to rodzaj karty, który tak szybko zdobywa popularność coraz większego grona użytkowników. Poniżej lista plusów, które mogą przekonać cię do złożenia wniosku o taką kartę:

  • Anonimowość twoich wydatków

  • Bezpieczeństwo

  • Możliwość kontrolowania wydatków i ustalenia dziennych limitów

  • Niski koszt utrzymania takiej karty

  • Możliwość wielokrotnego doładowania karty

  • Możliwość korzystania z karty także poza granicami kraju

Na co musisz uważać, przed wyborem karty przedpłaconej? Jakie minusy towarzyszą tej usłudze?

  • Realizacja transakcji bezgotówkowych

  • Koszt dodatkowych prowizji

Jak wnioskować o kartę przedpłaconą online?

Udając się do placówki banku, wystarczy osobiście zgłosić chęć otrzymania karty i wylegitymować się dowodem osobistym, który pozwoli zweryfikować tożsamość. Jak jednak wygląda proces ubiegania się o kratę przedpłaconą drogą elektroniczną?

Na uproszczone formalności mogą liczyć osoby, które posiadają w danym banku konto osobiste. Logując się do swojej bankowości internetowej, możesz bez problemu złożyć natychmiastowy wniosek o kartę typu prepaid.

Banki oferują karty przedpłacone również klientom, którzy nie korzystają z innych usług danego banku. To doskonała okazja, by skorzystać z karty, jeśli bank, w jakim prowadzisz konto, nie zapewnia takiej usługi. Możesz wysłać wniosek o założenie karty online, wypełniając formularz, który zawiera zapytania dotyczące twoich danych osobowych. Wystarczy jednak wypełnić pola dotyczące twojego imienia, nazwiska, adres oraz numer telefonu. W ciągu 24 godzin od złożenia wniosku otrzymasz przesyłkę z twoją kartą prepaid.

Czy karta przedpłacona ma wpływ na zdolność kredytową?

Karty przedpłacone często mylone są z kartami kredytowymi. W przeciwieństwie do nich, korzystając z karty prepaid, nie masz możliwości, by skorzystać ze środków przekraczających twój budżet. Dlatego też nie musisz obawiać się o swoją zdolność kredytową, jeśli do twojego rachunku przypisana jest karta przedpłacona.

Jeżeli natomiast szukasz oferty, która pozwoli ci skorzystać z dodatkowych pieniędzy, karta kredytowa zapewni ci dodatkowe środki, bez konieczności odnawiania oferty. Karta kredytowa będzie jednak brana pod uwagę podczas obliczania twojej zdolności kredytowej, jeśli interesuje cię inny kredyt i masz w planach wnioskować o nowe zobowiązanie. 

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania