Jak zrobić przelew przez internet?

W celu dokonania przelewu przez internet będziemy potrzebować oczywiście na pierwszym miejscu dostępu do bankowości elektronicznej. Kolejny konieczny czynnik to wolne środki, z których pobrana zostanie kwota przelewu.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Jak zrobić przelew przez internet?

Realizacja przelewu online w dzisiejszych czasach wydaje się zadaniem wręcz banalnym. A jednak nawet osoby przekonane o tym, iż dobrze opanowały tę tematykę, w niektórych sytuacjach natrafiają na dość poważne trudności. Warto więc zdawać sobie sprawę z faktu, iż dzisiejsza bankowość elektroniczna oferuje całe mnóstwo różnorodnych możliwości w zakresie realizacji przelewów internetowych. Poza przelewami krajowymi, możemy realizować również przecież przelewy międzynarodowe. Zresztą, nawet w zakresie samych przelewów krajowych istnieje sporo dostępnych wariantów: przelewy SORBNET, przelewy ELIXIR, przelewy błyskawiczne ELIXIR. A do tego dochodzi przecież jeszcze kwestia doboru odpowiedniego narzędzia autoryzacji zleceń przelewu dokonywanych przez internet a także, rzecz jasna, kwestia skutecznej ochrony naszych danych osobowych podczas korzystania z usług bankowości online.

Co więc przede wszystkim warto wiedzieć na temat różnych wariantów przelewów online? Poniżej zamieszczamy krótki przewodnik poświęcony tej tematyce.

Przelewy online: podstawowe informacje

W celu dokonania przelewu przez internet będziemy potrzebować oczywiście na pierwszym miejscu dostępu do bankowości elektronicznej. Kolejny konieczny czynnik to wolne środki, z których pobrana zostanie kwota przelewu. Obecnie praktycznie każdy bank udostępnia na stronie swojej bankowości elektronicznej zakładkę pt "przelewy" lub "zrób przelew".

Po wybraniu odpowiedniej zakładki będziemy musieli wprowadzić następujące dane:

  • Numer rachunku odbiorcy składający się z 26 cyfr(w przypadku przelewów krajowych)

  • Podstawowe dane odbiorcy(imię, nazwisko, opcjonalnie również adres)

  • Kwotę przelewu

  • Rodzaj przelewu, np. SORBNET, ELIXIR i tak dalej(przeważnie widzimy specjalne "okienko", w którym możemy ustawić rodzaj przelewu lub też zmienić ten rodzaj z domyślnego na bardziej nam odpowiadający, np. ze zwykłego ELIXIR na ELIXIR express.

Po wprowadzeniu wszystkich danych warto oczywiście dokładnie sprawdzić ich poprawność. Bardzo często wprowadzając dane do przelewu np. przeklejamy rachunek odbiorcy z innego źródła. W takim wypadku należy sprawdzić, czy przekleiliśmy cały 26 cyfrowy ciąg, a nie np. tylko jego część. Dlaczego jednak sprawdzanie poprawności numeru jest tak ważne? Oczywiście, przede wszystkim zależy nam przecież na tym, aby przelew dotarł do odpowiedniej osoby. To jednak jeszcze nie wszystko. Istnieją rodzaje złośliwego oprogramowania, które w trakcie przeklejania numeru rachunku bankowego automatycznie zmieniają ten numer. To właśnie z tej przyczyny przy przeklejaniu numer konta system bankowości elektronicznej często sam wyświetla nam informację z prośbą o dokładne sprawdzenie numeru rachunku odbiorcy.

Jeśli dopiero szukasz odpowiedniego konta osobistego, zachęcamy do sprawdzenia aktualnie najatrakcyjniejszych ofert.

Bezpieczeństwo

Kwestią, której po prostu nie sposób pominąć omawiając temat przelewów online jest bezpieczeństwo w internecie. Niestety, rozwój nowoczesnych technologii to nie tylko coraz to nowe możliwości, ale również coraz to nowe zagrożenia. Na co przede wszystkim należy uważać i czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy robić? Oto krótka lista kilku najbardziej podstawowych, a wręcz fundamentalnych zasad bezpieczeństwa:

  • Przed zalogowaniem się na nasze konto w bankowości elektronicznej należy zweryfikować, czy strona naprawdę jest witryną naszego banku. Jak to zwracać? Przede wszystkim, adres witryny powinien zawsze rozpoczynać się od "https". Wyszukiwarka powinna nam również pokazywać przy adresie kłódkę z informacją, iż strona jest zabezpieczona. To jednak jeszcze nie wszystko. Należy dokładnie sprawdzić adres strony(każda, nawet drobna zmiana to poważny sygnał ostrzegawczy) a także wygląd strony. Podrobione strony banków, na które może kierować nas złośliwe oprogramowanie często są bardzo dobrze wystylowane i do złudzenia przypominają oryginalne strony banków. Dlatego tak ogromne znaczenie ma zwracanie uwagi na najmniejsze detale, np. w adresie strony lub jej wyglądzie.

  • Do bankowości elektronicznej warto korzystać z oddzielnej wyszukiwarki, najlepiej w trybie prywatnym lub też VPN. Niektóre programy antywirusowe po wykupieniu dodatkowego pakietu oferują nam dostęp właśnie do specjalnych wyszukiwarek w trybie VPN. Jeżeli jednak nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy, warto po prostu używać innej wyszukiwarki do bankowości elektronicznej, a innej do pozostałych rzeczy.

  • Pamiętajmy o regularnej aktualizacji programów antywirusowych, włączonej zaporze ogniowej oraz regularnym skanowaniu komputera.

  • Przed zalogowaniem się do bankowości elektronicznej należy wylogować się ze wszystkich innych miejsc w sieci.

  • Nasze hasło do bankowości online powinno być mocne(składać się z małych liter, dużych liter, cyfr, znaków specjalnych) oraz unikatowe, tj. nie należy używać tego samego hasła np. do bankowości online oraz do skrzynki e-mail.

  • Bank nigdy nie poprosi nas o przekazanie dostępu do konta lub np. przesłanie kodu weryfikacyjnego. Jeżeli otrzymaliśmy na e-mail wiadomość z tego rodzaju prośbą, oznacza to, że ktoś podszywa się pod bank próbując wyłudzić nasze dane.

  • Nie należy przechowywać na dysku twardym albo na przykład w kopiach roboczych skrzynki e-mail naszych danych do logowania w bankowości elektronicznej. Jeżeli naprawdę boimy się, że możemy zapomnieć np. hasła, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu zapisanie tych danych na kartce papieru(oczywiście przy założeniu, że ufamy pozostałym domownikom). Takiej kartki rzecz jasna pod żadnym pozorem nie należy nigdzie zabierać ze sobą, a więc na przykład do pracy lub na wakacje.

Platformy do szybkich płatności online

Robiąc zakupy w internecie bardzo często mamy możliwość skorzystania z opcji szybkiej płatności poprzez specjalną platformę, np. przelewy 24. Czy tego rodzaju strony są bezpieczne? Co do zasady tak, jednak również w przypadku korzystania z platform służących do szybkich przelewów należy zachowywać środki ostrożności wymienione w poprzedniej części tekstu a do tego oczywiście zawsze sprawdzać stronę danej platformy(adres powinien zaczynać się https a przeglądarka powinna informować nas o tym, że strona jest zabezpieczona).

Naturalnie, należy również sprawdzać, jaką dokładnie platformę do szybkich płatności oferuje nam dany sklep online. Najlepszym rozwiązaniem jest rzecz jasna korzystanie jedynie ze sprawdzonych i dobrze znanych platform.

Trafiłeś na świetną okazję i poza szybkim przelewem potrzebujesz też natychmiastowego dostępu do dodatkowych pieniędzy? Sprawdź co możesz zyskać wybierając kredyt gotówkowy. Jeśli jednak szukasz innej oferty, może przekona cię błyskawiczna pożyczka bez BIK i zaświadczeń.

Rodzaje przelewów

Jak już wspominano, istnieje kilka rodzajów przelewów bankowych. Z teoretycznego punktu widzenia można by poświęcić cały osobny artykuł np. mechanizmowi działania przelewów ELIXIR. Skupmy się więc na tych cechach danego rodzaju przelewów online, które są istotne z perspektywy użytkownika. Główne rodzaje przelewów to:

  • SORBNET2- jest to rodzaj przelewów przeznaczony przede wszystkim do szybkiego transferowania dużych kwot. Skorzystanie z przelewu SORBNET2 najczęściej wiąże się z wysoką prowizją za dokonanie transakcji.

  • Przelew standardowy ELIXIR- przelew służący do transferu środków zarówno w obrębie jednego banku, jak też różnych banków. System ELIXIR jest tak skonstruowany, aby pieniądze trafiły na rachunek odbiorcy w przeciągu kilku godzin. Każdy bank ma dziennie 3 sesje przychodzące oraz 3 sesje wychodzące ELIXIR. Jeżeli chcemy upewnić się, że przelewane przez nas środki trafią do odbiorcy w przewidzianym czasie, warto sprawdzić zarówno godziny sesji wychodzących naszego banku, jak i godziny sesji przychodzących banku odbiorcy.

  • Przelew ELIXIR expres- jego mechanizm jest nieco uproszczony w porównaniu z podstawowym wariantem przelewów ELIXIR(środki przechodzą tylko przez Krajową Izbę Rozliczeniową). Dzięki temu czas realizacji transakcji jest znacznie krótszy.

  • Przelew expresowy Blue Cash- jest to jedna z nowszych opcji. Skorzystanie z systemu firmy Blue Media umożliwia realizację transakcji nawet w przeciągu kilku minut, o ile przelew jest zlecany w dni robocze.

Przelewy międzynarodowe

Warto pamiętać, że korzystając ze zwykłego rachunku bankowego możemy również dokonywać przelewów międzynarodowych. Jest to możliwe dzięki systemowi IBAN, czyli International Bank Account Number. W celu dokonania przelewu IBAN będą nam potrzebne przede wszystkim kody IBAN nadawcy przelewu(czyli nasz własny) oraz odbiorcy.

Dla polskich rachunków bankowych kod IBAN zawsze będzie składać się z 28 znaków. Struktura kodu IBAN jest następująca: ISO kraju plus numer rachunku bankowego. Przykładowy numer IBAN będzie więc wyglądać tak: PL 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000

Należy jednak pamiętać, że struktura kodu IBAN jest różna dla różnych krajów. Jeżeli więc np. chcemy dokonać przelewu z naszego rachunku w Polsce na rachunek innej osoby w UK, będzie nam potrzebny nasz polski IBAN oraz IBAN odbiorcy o strukturze właściwej dla UK.

Strukturę numerów IBAN dla poszczególnych krajów można bez problemu znaleźć w internecie. Co również ważne, w sieci są dostępne także narzędzia pozwalające na automatyczną weryfikację poprawności numeru IBAN.

Poza numerem IBAN przydatny może się nam okazać również kod SWIFT odbiorcy. Kod SWIFT umożliwia precyzyjną identyfikację placówki, która ma przyjąć przelew. Dzięki temu, transakcja będzie trwać krócej a także mniejsze będzie prawdopodobieństwo "zawrócenia" przelewu(warto pamiętać, że w przypadku transferów międzynarodowych środki przed trafieniem na konto przeważnie przechodzą przez szereg podmiotów pośredniczących- im bardziej precyzyjne będą więc dane nt. odbiorcy przelewu, tym większa szansa na to, iż transferowane środki trafią do adresata bez problemów). Wprowadzenie kodu SWIFT odbiorcy często oznacza również znacznie niższą opłatę za przelew środków.

W niektórych przypadkach, np. w odniesieniu do przelewów w systemie SEPA, podanie kodu SWIFT odbiorcy jest obowiązkowe, tj. nie będziemy mogli dokonać transferu środków bez podania wszystkich wymaganych danych odbiorcy, w tym również jego numeru SWIFT. Dla polskich banków kod SWIFT standardowo będzie składać się z ciągu 8 znaków, rzadziej z 11. Warto jednocześnie pamiętać, że kod SWIFT jest tym samym, co kod BIC. Po prostu w Polsce częściej spotykamy się z używaniem tego pierwszego terminu, natomiast zagranicą bardziej popularny jest drugi z wariantów.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły