× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Ile cyfr ma numer konta bankowego?

Zaktualizowano: 05.02.2021 14:50
Opublikowano: 12.02.2020 14:28
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 13

Każdy rachunek bankowy można zidentyfikować po jego numerze. Na całym świecie istnieje spójny system numeracji kont bankowych, dzięki któremu w szybki i bezpieczny sposób można realizować przelewy w kilka minut nawet do najdalszych zakątków naszej planety. Numer rachunku bankowego jest niezbędny, gdy chcemy zrealizować przelew. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy ile cyfr ma numer konta bankowego oraz co znaczy każda z nich. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Numer konta bankowego - co to takiego?

Na samym początku warto przypomnieć czym dokładnie jest numer konta bankowego. Jest to system numeracji rachunków bankowych. Można go porównać do numeru telefonu - za pomocą wprowadzenia ciągu cyfr mamy możliwość skontaktowania się z określoną osobą. Dokładnie tak samo jest przy numerach rachunków bankowych. Po wprowadzeniu odpowiedniego numeru rachunku bankowego możemy wysłać przelew do wybranej przez nas osoby. Najprostszym sposobem na poznanie swojego numeru rachunku bankowego jest zalogowanie się do swojego systemu bankowości internetowej. Hasło i login otrzymuje się podczas podpisywania umowy w placówce danej instytucji bankowej.

Liczba aktywnych rachunków bankowych stale rośnie

Jak wskazują wyniki badań, na koniec 2018 roku liczba rachunków klientów indywidualnych posiadających dostęp do usług bankowości internetowej wyniosła ponad 38 milionów! W każdym kwartale odnotowuje się około 500 milionów operacji w ramach systemu Elixir. Ich wartość szacuje się na 1,5 miliarda złotych. Ogromna popularność oraz liczba internetowych rachunków bankowych sprawia, że coraz więcej osób obawia się, że podczas realizacji przelewu popełni błąd, a pieniądze trafią na zupełnie inne konto. Aby się przed tym uchronić, trzeba poznać kilka najważniejszych faktów odnośnie numeracji kont bankowych w Polsce. Rośnie także popularność transakacji mobilnych, jeśli jeszcze nie korzystałeś z tej opcji, sprawdź jak płacić telefonem.

Realizacja przelewu - numer rachunku jest najważniejszy

Każda osoba, która realizuje przelew przy wykorzystaniu systemu bankowości internetowej, jest zobowiązana do wypełnienia kilku pól. Jedną z najważniejszych informacji, którą należy umieścić, jest oczywiście numer rachunku bankowego. Oprócz tego podaje się imię i nazwisko adresata, kwotę i planowaną datę operacji. Dane w rubryce z imieniem i nazwiskiem nie są weryfikowane z wprowadzonym numerem konta. Jeśli popełnimy błąd i wyślemy pieniądze na inny numer konta, bank nas o tym nie poinformuje. Wystarczy, że pomylimy jedną cyferkę, a środki trafią do kogoś zupełnie innego.

Z ilu cyfr składa się numer konta bankowego?

Standard Numeracji Kont Bankowych (NRB) wskazuje, że każdy numer konta powinien składać się z 26 cyfr. Numer Rachunku Bankowego (NRB) ujednolicono w 2004 roku - przyjęły go wówczas wszystkie banki. Gdy notujemy numer rachunku bankowego na kartce papieru, najlepszym rozwiązaniem będzie pogrupowanie go w następujący sposób:

DD AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

Co oznaczają cyfry z numeru rachunku bankowego?

Każda z cyfr znajdujących się w numerze rachunku bankowego ma określone znaczenie. Dzielimy je na trzy podgrupy:

 • DD - są to dwie cyfry znajdujące się na początku numeru rachunku bankowego. Jest to tak zwana liczba kontrolna;

 • AAAAAAAA - ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy. Identyfikuje on jednostkę organizacyjną banku. Numer ten przydziela bank centralny. Bankiem Centralnym w Polsce jest Narodowy Bank Polski;

 • BBBBBBBBBBBBBBBB - szesnastocyfrowy numer rachunku klienta, który prowadzony jest w danej instytucji bankowej.

Liczba kontrolna - co to takiego?

Dwucyfrowa liczba kontrolna znajduje się zawsze na początku numeru rachunku bankowego. Generowana jest każdorazowo po wykonaniu obliczeń na podstawie pozostałych cyfr wchodzących w skład numeru rachunku bankowego. Zapisuje się ją, aby zapewnić, że numer danego rachunku bankowego jest prawidłowy.

Wprowadzenie liczby kontrolnej w 2004 roku spowodowało, że zlikwidowane zostało zjawisko tak zwanej “wędrówki” pieniędzy pomiędzy różnymi instytucjami bankowymi. Warto wiedzieć, że do 2004 roku gdy numer konta odbiorcy był podany źle, pieniądze wychodziły z banku nadawcy, trafiały do banku adresata a tam sprawdzano poprawność numeru konta. W sytuacji, gdy numer konta był nieprawidłowy, wówczas pieniądze były odsyłane z powrotem na rachunek bankowy nadawcy. Z tego względu, iż do pomyłek dochodziło naprawdę często, pracownicy banków mieli mnóstwo pracy. Realizacja przelewów trwała bardzo długo.

Numer rozliczeniowy - następne osiem cyfr

Następne osiem cyfr znajdujących się w numerze rachunku bankowego oznacza konkretną jednostkę prowadzącą konto w danym banku. Początkowe cztery cyfry numeru rozliczeniowego to oznaczenie samej instytucji. Uwaga: w przypadku banku centralnego, komercyjnego bądź zrzeszenia banków spółdzielczych oznaczenie to jest trzycyfrowe uzupełnione o cyfrę zero, z kolei w przypadku banków spółdzielczych bądź centrali Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej oznaczenie jest czterocyfrowe. Następne trzy cyfry to identyfikator oddziału instytucji. Jeśli jest tam ciąg “000”, to oznacza to z reguły centralę banku. Cyfra kontrolna pozwala na sprawdzenie, czy numer rozliczeniowy jest prawidłowy.

Numery kontrolne w największych polskich bankach

Poniżej prezentujemy numery kontrolne największych polskich banków:

 • Santander Consumer Bank - 2120,

 • PKO BP - 1020,

 • Pekao SA - 1240,

 • Idea Bank - 1950,

 • ING Bank Śląski - 1050,

 • Getim Noble Bank - 2480,

 • Credit Agricole Bank Polska - 1940,

 • BNP Paribas - 2030,

 • Bank Pocztowy - 1320,

 • Bank Millennnium - 1160,

 • Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe - 2490,

 • Narodowy Bank Polski - 1010,

 • Bank BPH - 1060,

 • Bank BGK - 1130,

 • mBank - 1140,

 • Bank HSBC - 1280,

 • Mercedes Bank Polska - 1580,

 • SGB Bank - 1610,

 • Plus Bank - 1680,

 • Nest Bank - 1870,

 • Volkswagen Bank - 2130,

 • Fiat Bank Polska - 2140,

 • Toyota Bank - 2160.

Ostatnie szesnaście cyfr, czyli numer rachunku klienta

Ostatnie szesnaście cyfr to numer rachunku klienta. Jest to numer prywatny, który w sposób losowy przypisuje się do konkretnego klienta. Numery te są w sposób losowy generowane przez system w trakcie zakładania rachunku bankowego przez klienta. Podobnie przebiega ten proces podczas zakładania konta oszczędnościowego.

Po co sprawdzać numer konta bankowego?

Numery kont bankowych przypisywane są do konkretnych instytucji bankowych, rachunków oraz osób, także w przypadku konta wspólnego. Warto wiedzieć, że nie ulegają one żadnym zmianom w trakcie używania konta przez klienta. Systemy bankowości internetowej oraz wszystkie aplikacje mobilne banków po wprowadzeniu numeru konta zawsze informują nas, do jakiej instytucji zostanie wysłany nasz przelew. Mamy wówczas stuprocentową pewność, że wpisaliśmy prawidłowy numer rozliczeniowy. Mimo tego, nadal trzeba zachowywać szczególną ostrożność aby nie popełnić błędu przy pozostałych cyfrach.

Trzeba pamiętać o tym, iż zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa bankowego, identyfikacja odbiorców przelewu odbywa się wyłącznie po numerze rachunku bankowego (NRB). Żaden bank nie weryfikuje dodatkowo, czy podany przez nas numer konta jest zgodny z imieniem i nazwiskiem adresata. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ znacząco usprawnia cały proces transferowania środków. Wiele osób podkreśla jednak fakt, iż przez błędne wpisanie jednej cyfry nasze pieniądze zostaną wysłane do kogoś zupełnie innego. Ich odzyskanie może być później bardzo trudne.

Gdzie można sprawdzić numer rachunku bankowego?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie numeru rachunku bankowego. Poniżej dokładnie je omawiamy.

 1. Umowa z banku - w umowie rachunku bankowego musi znaleźć się informacja o numerze naszego rachunku bankowego. W większości przypadków jest on zapisany już w pierwszym paragrafie umowy. Umowa rachunku bankowego najczęściej trafia w głąb naszych szuflad, przez co po pewnym czasie możemy mieć problem z jej odnalezieniem.

 2. Infolinia instytucji bankowej - gdy połączymy się z konsultantem banku za pośrednictwem infolinii, będziemy poproszeni o podanie kilku danych osobowych. Jest to konieczne dla zweryfikowania naszej tożsamości. Należy przygotować dowód osobisty. Z kolei gdy nie będziemy pamiętali informacji o które zapyta nas konsultant, wówczas jedynym wyjściem będzie wizyta w oddziale banku.

 3. Strona internetowa banku - jeśli posiadamy rachunek bankowy wraz z dostępem do bankowości elektronicznej, wystarczy zalogować się na stronie internetowej banku za pomocą loginu i hasła. Gdy proces logowania zakończy się sukcesem, od razu uzyskamy dostęp do numeru naszego rachunku bankowego.

Standard IBAN - co to takiego?

Czasami można także spotkać się z zapisem numeru konta o nazwie IBAN. IBAN to międzynarodowy numer rachunku bankowego. Zapisuje się go za pomocą numeru konta NRB, który jest poprzedzony skrótem literowym oznaczającym dany kraj. W przypadku Polski kod kraju brzmi PL. Oznacza to, że przed 26-cyfrowym numerem rachunku bankowego znajdą się litery PL.

Numer polskiego rachunku w systemie IBAN będzie wyglądał w sposób następujący:

PL DD AAAA AAAA BBBB BBBB BBBB BBBB

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR
Konta bankowe 16.10.2020

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji.

Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe 27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe 22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem twoich środków.

Zobacz więcej