22 min. czytania

Koszty zakupu nieruchomości

Zaktualizowano: 2021-03-30 12:17
Opublikowano: 2020-12-30 10:19
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 16
Koszty zakupu nieruchomości

Posiadanie własnego mieszkania to jedno z najważniejszych marzeń większości Polaków. Niestety, zakup domu lub mieszkania wiąże się z koniecznością poniesienia dosyć sporych kosztów. Na całkowity koszt zakupu mieszkania składa się nie tylko kwota, którą musimy przeznaczyć sprzedawcy, ale również szereg innych opłat. Do grona najważniejszych opłat, którą trzeba zawsze uwzględnić przy kupowaniu mieszkania zalicza się m.in. opłaty notarialne czy podatek od kupna mieszkania. W dzisiejszym artykule bardzo dokładnie wyjaśniamy, ile wynoszą wszystkie opłaty przy zakupie mieszkania. 

Zakup mieszkania. Z jakimi kosztami się wiąże? 

Kupno własnego dachu nad głową to jedna z najważniejszych decyzji, którą przychodzi nam podjąć w dorosłym życiu. Niestety, obecnie sytuacja na rynku mieszkaniowym nie jest korzystna dla kupujących, gdyż ceny mieszkań nieustannie plasują się na niezwykle wysokim poziomie. W związku z tym, zdecydowana większość osób jest zmuszona do tego, aby nabywać mieszkania nie za gotówkę, tylko w ramach kredytów hipotecznych

Posiadanie własnego mieszkania jest jedną z najważniejszych potrzeb, dlatego większość z nas stara się zapewnić sobie lokum mimo rozmaitych przeciwności losu, które się z tym wiążą. Każdy z nas zanim stał się właścicielem mieszkania w pierwszej kolejności wynajmował różne lokale, jednak na dłuższą metę takie rozwiązanie wydaje się niezbyt korzystne. 

Aby podjąć decyzję o zakupie mieszkania, w pierwszej kolejności należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Liczba czynników, które koniecznie należy wziąć pod uwagę, jest naprawdę ogromna. Przeprowadzenie dogłębnej analizy obecnego rynku mieszkaniowego to jedna z najważniejszych kwestii, o której w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć. W sposób szczególny uwagę należy oczywiście zwracać na wszystkie koszty, które będą wiązały się z zakupem danej nieruchomości. Sama kwota, za którą mamy kupić konkretne mieszkanie, to tylko początek wydatków. Oczywiście, jest to największa opłata, jednak tych dodatkowych także będzie całkiem sporo. Jakie są zatem opłaty przy kupnie mieszkania? Sprawdźmy to. 

Opłaty przy kupnie mieszkania - podstawowa lista

Sama cena kupowanego mieszkania to tylko jedna z wielu składowych. Opłaty przy kupnie mieszkania to tak naprawdę dość mocno rozbudowany temat. Jeżeli jesteśmy już pewni, że chcemy zakupić mieszkanie w określonej lokalizacji, powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się ze wszystkimi kosztami, które będziemy musieli ponieść. Opłaty przy zakupie mieszkania są następujące: 

  • Koszty notarialne. W transakcji sprzedaży mieszkania obowiązkowo bierze udział wyspecjalizowany notariusz. Jego obecność jest niezbędna do tego, aby mogło dojść do skutecznego podpisania umowy kupna-sprzedaży mieszkania. Artykuł 158 Kodeksu cywilnego wskazuje, że dokument, który przenosi własność nieruchomości musi mieć formę aktu notarialnego. Jaki jest koszt aktu notarialnego? Warto wiedzieć, że maksymalną wysokość kosztów notarialnych określa stosowne rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Co do zasady, koszty notarialne zależą od wartości podpisywanej transakcji. Należy również mieć świadomość, iż zgodnie z prawem opłaty notarialne powinny być uiszczane przez osobę kupującą mieszkanie. Ustawa o notariacie wskazuje, że wszystkie czynności notarialne są płatne. 

  • Odpis aktu notarialnego. To kolejny z ważnych kosztów wpływających na całkowity koszt zakupu mieszkania. Do najważniejszych czynności notarialnych zalicza się stworzenie przez notariusza stosownego aktu notarialnego. Odpisy aktu notarialnego są przekazywane w kilku kopiach sprzedającemu i kupującemu. Najlepiej, gdy uda nam się uzyskać kilka kopii takiego dokumentu, aby być przygotowanym na okoliczność zniszczenia oryginału. Odpisy aktu notarialnego to niezwykle ważne dokumenty, których okazanie jest często niezbędne, gdy ubiegamy się o uzyskanie kredytu gotówkowego lub pożyczki. Opłata u notariusza za stworzenie odpisu aktu notarialnego uzależniona jest przede wszystkim od tego, ile kopii będziemy potrzebowali. Jeśli nie poprosimy o kopię aktu notarialnego podczas realizowania transakcji, możemy również poprosić o odpis w dowolnie wybranym późniejszym terminie. 

  • Podatek od kupna mieszkania, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Osoba kupująca mieszkanie powinna zdawać sobie sprawę z tego, że polskie prawo nakłada na kupujących mieszkania obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek przy zakupie mieszkania wynosi 2% wartości nieruchomości. Należy go opłacić razem z taksą notarialną w trakcie podpisywania umowy kupna mieszkania. Warto wiedzieć, że podatek od kupna mieszkania musimy zapłacić tylko wtedy, gdy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego. Jeżeli kupujemy mieszkanie “pod klucz” od dewelopera z rynku pierwotnego, podatek cywilnoprawny wówczas wliczany jest w cenę zakupu mieszkania. W tym drugim przypadku wartość podatku wynosi 8 lub 23% VAT. 

Ile wynoszą koszty notarialne? 

Jaki będzie koszt notariusza przy zakupie mieszkania? Tego rodzaju pytania zadaje sobie całkiem sporo osób. Podatek VAT przy kupowaniu mieszkania wynosi 23%. Pobiera się go od kosztów notarialnych (taksy notarialnej), czyli wynagrodzenia przysługującego notariuszowi w zamian za przygotowanie aktu notarialnego. Maksymalna wysokość taksy notarialnej uzależniona jest od wartości kupowanej nieruchomości, a więc: 

  • 100 złotych - przy mieszkaniu o wartości do 3000 złotych, 

  • 100 złotych + 3% nadwyżki powyżej kwoty 3000 złotych - przy mieszkaniu o wartości powyżej 3000 złotych i maksymalnie 10 000 złotych,

  • 310 złotych + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 złotych - przy mieszkaniu o wartości powyżej kwoty 10 000 złotych oraz maksymalnie 30 000 złotych,

  • 710 złotych + 1% nadwyżki powyżej kwoty 30 000 złotych - przy mieszkaniu o wartości większej niż 30 000 złotych oraz do 60 000 złotych, 

  • 1010 złotych + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 złotych - przy mieszkaniu o wartości  większej niż 60 000 złotych do 1 000 000 złotych,

  • 4770 złotych + 0,2% od nadwyżki powyżej kwoty 1 000 000 złotych - przy mieszkaniu o wartości większej niż 1 000 000 oraz do 2 000 000 złotych.

Dane zawarte powyżej wskazują, że wysokość podatku rośnie wraz z wartością kupowanej przez nas nieruchomości. Zdecydowana większość mieszkań na rynku pierwotnym oraz na rynku wtórnym ma wartość w przedziale od 60 000 złotych do 1 000 000 złotych, zatem stawka podatku wynosi wówczas 1010 złotych + 0,4% nadwyżki powyżej 60 000 złotych. Ostatnia z podkategorii, najdroższa, dotyczy luksusowych domów oraz apartamentów. 

Trzeba pamiętać o tym, że zaprezentowane przez nas kwoty podatków są wartościami maksymalnymi. Osoby kupujące mieszkania powinny negocjować wysokość taksy, dzięki czemu całkowity koszt zakupu mieszkania także będzie zdecydowanie niższy. Praktyka pokazuje, że negocjacje mogą spowodować znaczne obniżenie wysokości stawki taksy notarialnej. 

Podatek od zakupu mieszkania a wartość nieruchomości 

Wielu osobom zależy na tym, aby kupowane przez nich mieszkanie miało jak największy metraż. Trzeba przyznać, że jest to dobra praktyka, ponieważ im większym dysponujemy metrażem, tym większy jest komfort życia w takiej przestrzeni. Trzeba jednak pamiętać o tym, że stawianie przede wszystkim na duży metraż może nieść za sobą kilka negatywnych konsekwencji finansowych. 

Niestety, od wartości nieruchomości w trakcie jej zakupu jest także pobierany podatek VAT. Zgodnie z prawem, podatek musi zostać uiszczony przez osobę kupującą mieszkania. W przypadku mieszkań o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, stawka podatku wynosi 8%, zaś przy mieszkaniach o powierzchni przekraczającej 150 metrów stawka podatku rośnie do 23%. Sprzedający musi doliczyć kwotę podatku VAT do ostatecznej ceny mieszkania. Obowiązkiem kupującego jest również złożenie odpowiedniej deklaracji oraz podatku do urzędu skarbowego

Podatek cywilnoprawny 

Następny podatek, który muszą opłacić wszystkie osoby kupujące mieszkania, to podatek cywilnoprawny, inaczej mówiąc podatek od czynności cywilnoprawnych. Ile wynosi podatek od kupna mieszkania? Jego wysokość wynosi 2% ceny kupowanej nieruchomości. Warto wiedzieć, że konieczność opłacenia podatku cywilnoprawnego (PCC) obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy kupujemy mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego. W przypadku, gdy podejmujemy decyzję o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego (od dewelopera), wówczas ta opłata nie będzie nas dotyczyła. 

Płatnikiem podatku jest notariusz, którego zadaniem jest pobranie opłaty od osoby kupującej mieszkanie. Notariusz w imieniu swojego klienta przesyła przelew do urzędu skarbowego. Trzeba również mieć świadomość tego, iż obowiązek opłacenia podatku cywilnoprawnego należy do osoby kupującej nieruchomość, a nie do sprzedającej. 

Oznacza to, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego musimy liczyć się z koniecznością poniesienia tej dodatkowej opłaty. W niektórych przypadkach wysokość podatku od zakupu mieszkania może być niezwykle wysoka. Przede wszystkim wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup mieszkania o dużej powierzchni. Wraz z ilością metrów kwadratowych dostępnej przestrzeni proporcjonalnie wzrasta też cena mieszkania. 

Uwaga: podatek od zakupu mieszkania nie zawiera się w taksie notarialnej. Niektórzy błędnie uważają, że 2% podatku od zakupu mieszkania jest już zawarte w taksie notarialnej pobranej przez notariusza. Niestety, nie jest to prawda. 2% zawsze dolicza się do wysokości taksy notarialnej. Podatek od zakupu mieszkania dodatkowo nie jest wynagrodzeniem notariusza. Jest to opłata przysługująca wyłącznie urzędowi skarbowemu. Notariusz w przypadku podatku od zakupu mieszkania jest wyłącznie pośrednikiem, który odpowiada za przesłanie przelewu na właściwy numer rachunku bankowego prowadzonego przez urząd skarbowy. 

Pozostałe opłaty przy zakupie mieszkania 

Do ostatecznego kosztu zakupu mieszkania wlicza się także kilka innych ważnych elementów. Koszty notarialne czy przelanie środków za zakup mieszkania sprzedawcy to nie wszystko. Jak kształtują się pozostałe opłaty przy zakupie mieszkania? Poniżej omawiamy je w sposób wnikliwy. 

Do grona ważnych opłat związanych z zakupem mieszkania zalicza się także opłaty sądowe. Warto wiedzieć, że również są one rozliczane przez notariusza, jednak mają one inne podstawy prawne. O kosztach sądowych stanowi Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Na mocy tego prawa można wyróżnić następujące opłaty: opłatę za założenie księgi wieczystej w kwocie 60 złotych, dokonanie wpisu w księdze wieczystej w kwocie 200 złotych oraz szereg innych opłat w przypadku innych działań, takich jak wykreślenie wpisu z księgi wieczystej, wniosek o wpis zmiany treści ograniczonych praw rzeczowych. Za tego typu wnioski należy uiścić opłatę w kwocie 150 złotych. Z kolei wniosek o wydanie odpisu księgi wieczystej będzie się wiązał z kosztem 6 złotych za każdą wydrukowaną stroną. 

Następny koszt dotyczy remontu mieszkania. Niejednokrotnie kupowane przez nas mieszkania od deweloperów są w stanie surowym. Oznacza to, że aby możliwe było w nich zamieszkanie na stałe, konieczne jest przeprowadzenie sporego remontu. Obecnie bardzo rzadko można spotkać się z w pełni umeblowanymi. Jeszcze gorzej sytuacja może wyglądać w przypadku mieszkania kupionego na rynku wtórnym, jednak sporo zależy tutaj od naszej decyzji. Na rynku wtórnym możemy znaleźć zarówno mieszkania luksusowe, w pełni umeblowane jak i dosłowne ruiny, w których przeprowadzenie generalnego remontu jest absolutnie niezbędne, by można było w nich w ogóle mieszkać. Dostosowanie mieszkania z rynku wtórnego do naszych potrzeb może być niezwykle kosztowne oraz pracochłonne. Zwłaszcza dotyczy to mieszkań budowanych w systemie starego budownictwa. Jeśli decydujemy się na zakup i remont takiego mieszkania, warto w pierwszej kolejności bardzo dokładnie przeanalizować, jaki będzie pełen koszt remontu. W tym celu można na przykład poprosić o pomoc profesjonalnego rzeczoznawcę. 

Czy koszt zakupu mieszkania w przypadku kupna od dewelopera będzie inny niż przy zakupie mieszkania od właściciela z rynku wtórnego? Sprawdzamy! 

Powyżej bardzo dokładnie omówiliśmy większość najważniejszych kosztów wiążących się z realizacją transakcji kupna mieszkania. Jak widać, liczba tych opłat jest całkiem spora. Warto jednak wiedzieć, że sposób zakupu mieszkania także może przyczynić się do powstania innych kosztów w bardzo zróżnicowanej wysokości. Z zupełnie innymi kosztami dodatkowymi musimy liczyć się przy nabywaniu nieruchomości od dewelopera, a z jeszcze innymi podczas kupna mieszkania z rynku wtórnego. 

W chwili obecnej deweloperzy nieustannie oddają do użytku nowe mieszkania. Ma to oczywiście związek z ogromnym popytem na mieszkania w naszym kraju. W zasadzie w każdym większym mieście cały czas jacyś deweloperzy realizują inwestycje i oddają do użytku kolejne budynki mieszkaniowe. Sporo osób ceni sobie właśnie możliwość zakupu mieszkania na rynku pierwotnym, ponieważ z różnych względów nie chcą kupować mieszkań z rynku wtórnego. Niejednokrotnie jednym z najważniejszych elementów decydujących o tym, że tak wiele osób decyduje się o zakupie nowego mieszkania od dewelopera, jest korzystna lokalizacja w centrum miasta, dzięki czemu wszędzie mamy blisko. 

Jakie są dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym? Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Jak wiemy, dodatkowe koszty zakupu mieszkania od dewelopera są już wliczone w cenę bazową. Co decyduje zatem o ostatecznej wysokości ceny mieszkania z rynku pierwotnego? 

Jeden z najważniejszych elementów ceny mieszkania od dewelopera to oczywiście prowizja dla dewelopera. Jest to opłata dodatkowa, którą pobiera deweloper od wszystkich klientów nabywających mieszkanie. Jest to swego rodzaju wynagrodzenie za to, że zdecydował się sprzedać mieszkanie konkretnemu klientowi. 

Do ceny mieszkania jest doliczany także podatek VAT. Stawka podatku VAT może być różna w zależności od tego, jaka jest powierzchnia kupowanego lokalu. W przypadku mieszkań o powierzchni do 150 metrów kwadratowych stawka podatku wynosi 8%, zaś w przypadku mieszkań o powierzchni przekraczającej tę wartość zastosowanie ma stawka 23%. 

Dodatkowym kosztem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest również konieczność jego umeblowania. Obecnie bardzo ciężko można znaleźć na rynku oferty, w których deweloperzy proponują mieszkania całkowicie umeblowane. Znacznie częściej spotyka się oferty, w których mieszkania są tylko w stanie surowym, co dla niektórych osób może być sporym utrudnieniem. 

A jak wyglądają opłaty dodatkowe w przypadku mieszkań na rynku wtórnym? Tutaj też musimy przygotować się na konieczność przeprowadzenia remontu czy umeblowania, jednak wielu sprzedawców oferuje mieszkania w pełni umeblowane, co jest ogromnym udogodnieniem dla osób, które chciałyby od razu zamieszkać pod własnym dachem. 

Oprócz tego oczywistego kosztu nabycie mieszkania z rynku wtórnego wiąże się także z innymi kosztami. Tak jak wspomnieliśmy powyżej, jeden z najważniejszych kosztów to podatek od kupna mieszkania, czyli podatek od czynności cywilnoprawnych. Co do zasady, podatek jest doliczany do opłat notarialnych. Wysokość tej daniny wynosi 2% wartości kupowanej nieruchomości. 

Czasami koniecznym wydatkiem jest także zamówienie wyceny od profesjonalnego rzeczoznawcy. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, jaka jest realna wartość nieruchomości, którą chcielibyśmy sprzedać lub zakupić. Rzeczoznawca uwzględnia rynkowe tendencje oraz wszystkie istotne elementy, które mogą wpłynąć na cenę mieszkania. Często dzieje się tak, że sprzedawcy mieszkań żerując na niewiedzy kupujących podają ceny całkowicie nieodpowiadające aktualnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, dlatego też skorzystanie z usług profesjonalnego rzeczoznawcy może być świetnym i skutecznym rozwiązaniem. 

Wartość rynkowa nieruchomości - co to takiego? 

Artykuł 6 ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych wskazuje, że “,wartość rynkowa nieruchomości określana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów”. 

Oznacza to, że w sytuacji, gdy podatnik podatnik samodzielnie nie określi wartości nieruchomości lub gdy określona przez niego wartość nie odpowiada uwarunkowaniom rynkowym, organy podatkowe mają prawo, aby wezwać podatnika, by ponownie określił wartość nieruchomości w terminie 14 dni od otrzymania listu poleconego w tej sprawie od urzędu skarbowego. 

Koszty zakupu mieszkania przy pośrednictwie biura nieruchomości 

Sporą popularnością cieszy się także inny sposób na zakup mieszkania, a mianowicie za pośrednictwem wyspecjalizowanego biura nieruchomości. Na taką formę zakupu swoich czterech kątów decydują się wszyscy ci, którzy nie mają czasu na samodzielne poszukiwanie ofert i prowadzenie rozmów z właścicielami nieruchomości a także załatwianie wszystkich spraw urzędowych. Biuro nieruchomości jest w stanie wyręczyć nas w zdecydowanej większości formalności, dzięki czemu możemy zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu. Oczywiście, biura nieruchomości nie robią tego za darmo. Za usługi pośrednictwa przy zakupie nieruchomości musimy rzecz jasna zapłacić.

Biuro nieruchomości pobiera przede wszystkim prowizję. Zazwyczaj wysokość prowizji wynosi od 2 do maksymalnie 3% wartości kupowanego mieszkania. Biuro nieruchomości doliczy także koszty zabezpieczeń realizowanej transakcji. 

Z jakim kosztem wiąże się kredyt hipoteczny na zakup mieszkania? 

Nie oszukujmy się: obecnie mało kogo stać na to, aby zakupić mieszkanie za gotówkę. Najpopularniejszym sposobem na pozyskanie środków na zakup mieszkania jest oczywiście zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Taka forma kredytu wiąże się oczywiście także również z wieloma kosztami. Jakimi? 

Podstawowy koszt każdego kredytu to oprocentowanie. Na wysokość oprocentowania ma wpływ wysokość stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej oraz marża ustalona przez konkretną instytucję bankową udzielającą nam kredytu. Następny koszt to prowizja bankowa. Jest to wynagrodzenie dla banku za to, że zdecydował się udzielić finansowania danemu klientowi. 

Popularnym kosztem wiążącym się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego na mieszkanie jest także ubezpieczenie. Jak wiadomo, kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim, dlatego istnieje ryzyko, że dany klient po pewnym czasie ze względu na chorobę czy utratę pracy nie będzie w stanie spłacać rat zgodnie z harmonogramem, który przewiduje umowa kredytu. Dzięki ubezpieczeniu bank ma pewność, że w razie niewypłacalności kredytobiorcy wszystkie pozostałe raty kredytu zostaną spłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe. 

Uzyskanie kredytu hipotecznego powoduje, że bank będzie musiał zrealizować wpis w księdze wieczystej. Za wpis w księdze wieczystej trzeba uiścić opłatę notarialną w odpowiedniej wysokości. 

Najważniejsza kwestia to oczywiście wkład własny. W tej chwili z powodu kryzysu gospodarczego oraz ciężkiej sytuacji w branży bankowej uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego jest całkowicie niemożliwe. Wkład własny musi wynosić od 20 do 40% wartości nieruchomości. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie wymagania banków w zakresie wkładu własnego miały ulec obniżeniu. 

Co zrobić, żeby obniżyć koszt zakupu mieszkania? 

Jak widać, na całkowity koszt zakupu mieszkania składa się naprawdę cała masa zróżnicowanych czynników uzależnionych od naszej sytuacji. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że na wysokość pewnych kosztów mamy wpływ także my. Jakich? Przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które warto mieć na uwadze podczas wybierania najlepszego mieszkania oraz dostosowania wydatków do naszej sytuacji materialnej. 

W pierwszej kolejności powinniśmy bardzo dokładnie zastanowić się nad tym, jaki metraż mieszkania będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Im większa jest powierzchnia mieszkania, tym większe koszty musimy ponieść. Dodatkowo, o cenie każdego metra kwadratowego mieszkania decyduje również lokalizacja. Co do zasady, zdecydowanie droższe są mieszkania zlokalizowane w centrum miast, a tańsze te na jego obrzeżach. Mieszkanie w dzielnicy peryferyjnej ma jednak sporo zalet. Jest tam znacznie ciszej a jakość powietrza jest zdecydowanie wyższa. Oddalenie od centrum może spowodować, że koszt zakupu mieszkania będzie niższy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. 

Jeśli zależy nam na znacznym obniżeniu kosztów, możemy również zdecydować się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego. Konieczność uiszczania podatku od mieszkania występuje wyłącznie przy kupowania mieszkania z rynku wtórnego, dlatego kupując mieszkanie od dewelopera nie będziemy musieli płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. 

Podczas wizyty u notariusza dokładnie zastanówmy się nad tym, jakich dokumentów potrzebujemy. Drukowanie na miejscu kilku odpisów nie musi być wcale najlepszym rozwiązaniem jeśli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów zakupu mieszkania. 

Jeden z najważniejszych sposobów na obniżenie ceny mieszkania to oczywiście negocjacje. Możliwość prowadzenia negocjacji przysługuje nam zarówno przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego jak i z rynku wtórnego. Warto zdecydować się na przeprowadzenie negocjacji, ponieważ w ten sposób cena mieszkania może spaść nawet o kilkadziesiąt procent. Dotyczy to również negocjacji przy kredycie hipotecznym. Wiele banków jest skłonnych obniżyć wysokość oprocentowania lub prowizji, jeśli klient w odpowiedni sposób uzasadni swoją prośbę. 

Aby obniżyć cenę mieszkania, można także zrezygnować z usług pośrednictwa biura nieruchomości. Koszt pośrednictwa biura nieruchomości jest spory, ponieważ wynosi od 2 do 3 procent wartości kupowanej przez nas nieruchomości. Oczywiście, biuro nieruchomości samodzielnie poszukuje dla nas najlepszych ofert mieszkań, jednak równie dobrze wszystkie te czynności możemy wykonać samodzielnie bez korzystania z usług pośredników. Można także poprosić takiego pośrednika o obniżkę prowizji lub poszukać innego, który wykona dla nas te same zadania w niższej cenie. 

Ostateczny koszt zakupu mieszkania sfinansowanego z kredytu hipotecznego można również obniżyć wcześniej spłacając zaciągnięty kredyt lub prosząc bank o renegocjację warunków jego spłaty. Każdy klient banku, który decyduje się na wcześniejszą spłatę rat kredytu, może liczyć na zwrot prowizji bankowej. A to z kolei spowoduje, że koszt zakupu mieszkania może być nawet o kilka tysięcy złotych niższy. 

Jeśli będziemy pamiętali o wszystkich powyżej opisanych wskazówkach, kwota zakupu mieszkania może zmniejszyć się naprawdę mocno. Zachęcamy, aby poszukiwać jak najlepszych i najskuteczniejszych rozwiązań, dzięki którym w naszym portfelu może pozostać kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?
Porady
27.07.2022

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?

...lTV. Przykład: Anna chce kupić dom na kredyt. Zgromadziła wkład własny w wysokości 100 tys. zł, a kwota, za jaką wystawiona jest nieruchomość to 500 tys. zł. Chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł. Ile wynosi w jej przypadku wskaźnik LTV? Pomocny przy obliczaniu wskaźnika LTV będzie też kalkulator dostępny online. Globalny kryzys gospodarczy, rosnące raty...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?
Porady
21.07.2022

Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?

...otrzymasz kredyt gotówkowy, czy choćby niewielką pożyczkę, bank będzie musiał zweryfikować nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale też ewentualne zadłużenie. Na pewno więc zajrzy do Biura Informacji...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
14.07.2022

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów. Przypomnijmy, że 7 lipca Rada...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0
Porady
13.07.2022

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0

...się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Polski Ład wprowadził szereg zmian w dziedzinie podatków. Nowe przepisy podwyższyły...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?
Porady
12.07.2022

Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?

...do różnych produktów. Tym samym łatwiej będzie uzyskać kredyt gotówkowy niż kredyt na mieszkanie. Scoring bankowy i scoring BIK to nie to...

...i żądają np. większego wkładu własnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety w ślad za rosnącymi cenami nie idą pensje Polaków –...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?
Porady
08.07.2022

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

...jakby umowa nigdy nie została podpisana. Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie...

...które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą obecnie borykać się z horrendalnie wysokimi ratami – w...

Zobacz więcej
9 min. czytania