4 min. czytania

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Zaktualizowano: 2021-05-11 15:17
Opublikowano: 2021-05-11 15:16
Średnia ocena: 5,44/6 Głosów: 9
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest w sytuacji, gdy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku chorobowego, nie jest w dalszym ciągu w stanie wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek rehabilitacyjny wiąże się z licznymi warunkami, oraz wymaganą dokumentacją, która pomoże ustalić, czy osoba ubiegająca się o świadczenie ma do tego prawo. Kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Obawiasz się, że zasiłek rehabilitacyjny nie pomoże Ci uporać się ze spłatą kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile pieniędzy otrzymasz w ramach tego świadczenia. Zachęcamy do dalszej lektury i zdobycia niezbędnych informacji.

Zasiłek rehabilitacyjny - kto może skorzystać z takiego świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które, choć dostępne jest od lat, wcale nie jest dobrze znane Polakom. W dzisiejszych czasach, wiedza, czym jest zasiłek rehabilitacyjny, może okazać się wyjątkowo potrzebna. Z powodu pandemii koronowirusa, wiele osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nie kończą się z momentem wyjścia ze szpitala, czy zakończenia dotychczasowego zwolnienia lekarskiego. Zasiłek rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 może okazać się jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, gdy po chorobie nie są w stanie wrócić do pracy w wyniku powikłań i znacznego osłabienia.

Świadczenie rehabilitacyjne, choć termin zasiłku może być mylący, nie jest przyznawany wyłącznie osobom, które korzystają z rehabilitacji leczniczej. Zasiłek rehabilitacyjny może zostać wypłacony osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywaną pracą. Warunkiem wypłaty świadczenia jest wcześniejsze wykorzystanie zwolnienia lekarskiego i pobieranie zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny ma w założeniu pomóc osobie, która kończy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale stan zdrowia, wciąż nie pozwala na powrót do pracy.

O czym musisz pamiętać, starając się o zasiłek rehabilitacyjny?

  • Świadczenie rehabilitacyjne dostępne jest wyłącznie dla osób objętych ubezpieczeniem, których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrotem do zdrowia i wznowienia aktywności zawodowej;

  • Zasiłek rehabilitacyjny nie może być wypłacany dłużej niż przez 12 miesięcy;

  • Wymagane jest aktualne orzeczenie lekarza lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

Sprawdź, ile wynosi renta socjalna!

Zasiłek rehabilitacyjny - dokumenty

Chcesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Potrzebne będą dokumenty, które pozwolą zweryfikować m.in. twoje dane osobowe oraz twój stosunek pracy. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, który musisz wypełnić wraz z płatnikiem składek (czyli pracodawcą);

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza, który prowadził twoje leczenie;

  • Wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (druk powinien zostać dostarczony przez płatnika składek).

Czy złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny jest płatne? Nie! Usługa jest całkowicie darmowa.

Ile będziesz czekać na decyzję ZUS po wypełnieniu wszystkich formalności? ZUS będzie miał 60 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, w której pojawi się informacja również o tym, kto będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, może to być ZUS lub płatnik twoich składek.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Aby określić, ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że to świadczenie, którego podstawa obliczana jest od zasiłku chorobowego. Tradycyjnie zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń pomoże ci ustalić, z jakiej kwoty możesz obliczyć swój podstawowy wymiar wynagrodzenia.

Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, które poprzedzały moment, w którym ubezpieczony stracił tymczasową zdolność do pracy.

O czym pamiętać? To ile zasiłku rehabilitacyjnego zostanie Ci przyznane, zależy nie tylko od wysokości twojego podstawowego wynagrodzenia, ale także okresu, przez jaki będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

  • 90% podstawowego zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące wypłaty świadczenia;

  • 75% podstawowego zasiłku chorobowego przez cały pozostały okres, w którym świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane;

  • 100% podstawowego zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży lub w przypadku osób, których stan zdrowia spowodowany jest wypadkiem, który odbył się w miejscu pracy.

Wypłata świadczenia jest regularna, a sam zasiłek powinien zostać wpłacony na konto osobiste najpóźniej w ciągu 60 dni od złożenia wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania