Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Zaktualizowano: 11.05.2021 15:17
Opublikowano: 11.05.2021 15:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest w sytuacji, gdy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku chorobowego, nie jest w dalszym ciągu w stanie wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek rehabilitacyjny wiąże się z licznymi warunkami, oraz wymaganą dokumentacją, która pomoże ustalić, czy osoba ubiegająca się o świadczenie ma do tego prawo. Kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Obawiasz się, że zasiłek rehabilitacyjny nie pomoże Ci uporać się ze spłatą kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile pieniędzy otrzymasz w ramach tego świadczenia. Zachęcamy do dalszej lektury i zdobycia niezbędnych informacji.

Zasiłek rehabilitacyjny - kto może skorzystać z takiego świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które, choć dostępne jest od lat, wcale nie jest dobrze znane Polakom. W dzisiejszych czasach, wiedza, czym jest zasiłek rehabilitacyjny, może okazać się wyjątkowo potrzebna. Z powodu pandemii koronowirusa, wiele osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nie kończą się z momentem wyjścia ze szpitala, czy zakończenia dotychczasowego zwolnienia lekarskiego. Zasiłek rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 może okazać się jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, gdy po chorobie nie są w stanie wrócić do pracy w wyniku powikłań i znacznego osłabienia.

Świadczenie rehabilitacyjne, choć termin zasiłku może być mylący, nie jest przyznawany wyłącznie osobom, które korzystają z rehabilitacji leczniczej. Zasiłek rehabilitacyjny może zostać wypłacony osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywaną pracą. Warunkiem wypłaty świadczenia jest wcześniejsze wykorzystanie zwolnienia lekarskiego i pobieranie zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny ma w założeniu pomóc osobie, która kończy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale stan zdrowia, wciąż nie pozwala na powrót do pracy.

O czym musisz pamiętać, starając się o zasiłek rehabilitacyjny?

  • Świadczenie rehabilitacyjne dostępne jest wyłącznie dla osób objętych ubezpieczeniem, których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrotem do zdrowia i wznowienia aktywności zawodowej;

  • Zasiłek rehabilitacyjny nie może być wypłacany dłużej niż przez 12 miesięcy;

  • Wymagane jest aktualne orzeczenie lekarza lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

Sprawdź, ile wynosi renta socjalna!

Zasiłek rehabilitacyjny - dokumenty

Chcesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Potrzebne będą dokumenty, które pozwolą zweryfikować m.in. twoje dane osobowe oraz twój stosunek pracy. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, który musisz wypełnić wraz z płatnikiem składek (czyli pracodawcą);

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza, który prowadził twoje leczenie;

  • Wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (druk powinien zostać dostarczony przez płatnika składek).

Czy złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny jest płatne? Nie! Usługa jest całkowicie darmowa.

Ile będziesz czekać na decyzję ZUS po wypełnieniu wszystkich formalności? ZUS będzie miał 60 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, w której pojawi się informacja również o tym, kto będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, może to być ZUS lub płatnik twoich składek.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Aby określić, ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że to świadczenie, którego podstawa obliczana jest od zasiłku chorobowego. Tradycyjnie zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń pomoże ci ustalić, z jakiej kwoty możesz obliczyć swój podstawowy wymiar wynagrodzenia.

Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, które poprzedzały moment, w którym ubezpieczony stracił tymczasową zdolność do pracy.

O czym pamiętać? To ile zasiłku rehabilitacyjnego zostanie Ci przyznane, zależy nie tylko od wysokości twojego podstawowego wynagrodzenia, ale także okresu, przez jaki będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

  • 90% podstawowego zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące wypłaty świadczenia;

  • 75% podstawowego zasiłku chorobowego przez cały pozostały okres, w którym świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane;

  • 100% podstawowego zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży lub w przypadku osób, których stan zdrowia spowodowany jest wypadkiem, który odbył się w miejscu pracy.

Wypłata świadczenia jest regularna, a sam zasiłek powinien zostać wpłacony na konto osobiste najpóźniej w ciągu 60 dni od złożenia wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu
Poradniki 27.05.2021

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC i AC jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego posiadacza pojazdu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych lub dowiedzieć się, jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu. 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj