4 min. czytania

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Zaktualizowano: 2021-05-11 15:17
Opublikowano: 2021-05-11 15:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest w sytuacji, gdy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku chorobowego, nie jest w dalszym ciągu w stanie wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek rehabilitacyjny wiąże się z licznymi warunkami, oraz wymaganą dokumentacją, która pomoże ustalić, czy osoba ubiegająca się o świadczenie ma do tego prawo. Kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Obawiasz się, że zasiłek rehabilitacyjny nie pomoże Ci uporać się ze spłatą kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile pieniędzy otrzymasz w ramach tego świadczenia. Zachęcamy do dalszej lektury i zdobycia niezbędnych informacji.

Zasiłek rehabilitacyjny - kto może skorzystać z takiego świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które, choć dostępne jest od lat, wcale nie jest dobrze znane Polakom. W dzisiejszych czasach, wiedza, czym jest zasiłek rehabilitacyjny, może okazać się wyjątkowo potrzebna. Z powodu pandemii koronowirusa, wiele osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nie kończą się z momentem wyjścia ze szpitala, czy zakończenia dotychczasowego zwolnienia lekarskiego. Zasiłek rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 może okazać się jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, gdy po chorobie nie są w stanie wrócić do pracy w wyniku powikłań i znacznego osłabienia.

Świadczenie rehabilitacyjne, choć termin zasiłku może być mylący, nie jest przyznawany wyłącznie osobom, które korzystają z rehabilitacji leczniczej. Zasiłek rehabilitacyjny może zostać wypłacony osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywaną pracą. Warunkiem wypłaty świadczenia jest wcześniejsze wykorzystanie zwolnienia lekarskiego i pobieranie zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny ma w założeniu pomóc osobie, która kończy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale stan zdrowia, wciąż nie pozwala na powrót do pracy.

O czym musisz pamiętać, starając się o zasiłek rehabilitacyjny?

  • Świadczenie rehabilitacyjne dostępne jest wyłącznie dla osób objętych ubezpieczeniem, których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrotem do zdrowia i wznowienia aktywności zawodowej;

  • Zasiłek rehabilitacyjny nie może być wypłacany dłużej niż przez 12 miesięcy;

  • Wymagane jest aktualne orzeczenie lekarza lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

Sprawdź, ile wynosi renta socjalna!

Zasiłek rehabilitacyjny - dokumenty

Chcesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Potrzebne będą dokumenty, które pozwolą zweryfikować m.in. twoje dane osobowe oraz twój stosunek pracy. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, który musisz wypełnić wraz z płatnikiem składek (czyli pracodawcą);

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza, który prowadził twoje leczenie;

  • Wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (druk powinien zostać dostarczony przez płatnika składek).

Czy złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny jest płatne? Nie! Usługa jest całkowicie darmowa.

Ile będziesz czekać na decyzję ZUS po wypełnieniu wszystkich formalności? ZUS będzie miał 60 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, w której pojawi się informacja również o tym, kto będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, może to być ZUS lub płatnik twoich składek.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Aby określić, ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że to świadczenie, którego podstawa obliczana jest od zasiłku chorobowego. Tradycyjnie zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń pomoże ci ustalić, z jakiej kwoty możesz obliczyć swój podstawowy wymiar wynagrodzenia.

Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, które poprzedzały moment, w którym ubezpieczony stracił tymczasową zdolność do pracy.

O czym pamiętać? To ile zasiłku rehabilitacyjnego zostanie Ci przyznane, zależy nie tylko od wysokości twojego podstawowego wynagrodzenia, ale także okresu, przez jaki będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

  • 90% podstawowego zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące wypłaty świadczenia;

  • 75% podstawowego zasiłku chorobowego przez cały pozostały okres, w którym świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane;

  • 100% podstawowego zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży lub w przypadku osób, których stan zdrowia spowodowany jest wypadkiem, który odbył się w miejscu pracy.

Wypłata świadczenia jest regularna, a sam zasiłek powinien zostać wpłacony na konto osobiste najpóźniej w ciągu 60 dni od złożenia wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania