5 min. czytania

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Zaktualizowano: 2021-05-11 15:17
Opublikowano: 2021-05-11 15:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny wypłacany jest w sytuacji, gdy osoba, która zakończyła pobieranie zasiłku chorobowego, nie jest w dalszym ciągu w stanie wrócić do dawnej aktywności zawodowej. Trzeba oczywiście pamiętać, że zasiłek rehabilitacyjny wiąże się z licznymi warunkami, oraz wymaganą dokumentacją, która pomoże ustalić, czy osoba ubiegająca się o świadczenie ma do tego prawo. Kto może starać się o zasiłek rehabilitacyjny? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? Obawiasz się, że zasiłek rehabilitacyjny nie pomoże Ci uporać się ze spłatą kredytu gotówkowego lub kredytu hipotecznego? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile pieniędzy otrzymasz w ramach tego świadczenia. Zachęcamy do dalszej lektury i zdobycia niezbędnych informacji.

Zasiłek rehabilitacyjny - kto może skorzystać z takiego świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie, które, choć dostępne jest od lat, wcale nie jest dobrze znane Polakom. W dzisiejszych czasach, wiedza, czym jest zasiłek rehabilitacyjny, może okazać się wyjątkowo potrzebna. Z powodu pandemii koronowirusa, wiele osób boryka się z poważnymi problemami zdrowotnymi, które nie kończą się z momentem wyjścia ze szpitala, czy zakończenia dotychczasowego zwolnienia lekarskiego. Zasiłek rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 może okazać się jedynym rozwiązaniem w trudnej sytuacji, gdy po chorobie nie są w stanie wrócić do pracy w wyniku powikłań i znacznego osłabienia.

Świadczenie rehabilitacyjne, choć termin zasiłku może być mylący, nie jest przyznawany wyłącznie osobom, które korzystają z rehabilitacji leczniczej. Zasiłek rehabilitacyjny może zostać wypłacony osobie, która podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w związku z wykonywaną pracą. Warunkiem wypłaty świadczenia jest wcześniejsze wykorzystanie zwolnienia lekarskiego i pobieranie zasiłku chorobowego. Zasiłek rehabilitacyjny ma w założeniu pomóc osobie, która kończy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale stan zdrowia, wciąż nie pozwala na powrót do pracy.

O czym musisz pamiętać, starając się o zasiłek rehabilitacyjny?

  • Świadczenie rehabilitacyjne dostępne jest wyłącznie dla osób objętych ubezpieczeniem, których dalsze leczenie lub rehabilitacja rokuje powrotem do zdrowia i wznowienia aktywności zawodowej;

  • Zasiłek rehabilitacyjny nie może być wypłacany dłużej niż przez 12 miesięcy;

  • Wymagane jest aktualne orzeczenie lekarza lub komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

Sprawdź, ile wynosi renta socjalna!

Zasiłek rehabilitacyjny - dokumenty

Chcesz starać się o świadczenie rehabilitacyjne, ale nie wiesz, jak się do tego przygotować? Potrzebne będą dokumenty, które pozwolą zweryfikować m.in. twoje dane osobowe oraz twój stosunek pracy. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

  • Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, który musisz wypełnić wraz z płatnikiem składek (czyli pracodawcą);

  • Zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza, który prowadził twoje leczenie;

  • Wywiad zawodowy z twojego miejsca pracy (druk powinien zostać dostarczony przez płatnika składek).

Czy złożenie wniosku o zasiłek rehabilitacyjny jest płatne? Nie! Usługa jest całkowicie darmowa.

Ile będziesz czekać na decyzję ZUS po wypełnieniu wszystkich formalności? ZUS będzie miał 60 dni kalendarzowych na wydanie decyzji, w której pojawi się informacja również o tym, kto będzie zobowiązany do wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego, może to być ZUS lub płatnik twoich składek.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Aby określić, ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny, należy pamiętać, że to świadczenie, którego podstawa obliczana jest od zasiłku chorobowego. Tradycyjnie zasiłek chorobowy wynosi 80% podstawowego wynagrodzenia. Kalkulator wynagrodzeń pomoże ci ustalić, z jakiej kwoty możesz obliczyć swój podstawowy wymiar wynagrodzenia.

Podstawą do obliczenia zasiłku chorobowego jest przeciętne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy, które poprzedzały moment, w którym ubezpieczony stracił tymczasową zdolność do pracy.

O czym pamiętać? To ile zasiłku rehabilitacyjnego zostanie Ci przyznane, zależy nie tylko od wysokości twojego podstawowego wynagrodzenia, ale także okresu, przez jaki będziesz pobierać świadczenie rehabilitacyjne.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

  • 90% podstawowego zasiłku chorobowego przez pierwsze trzy miesiące wypłaty świadczenia;

  • 75% podstawowego zasiłku chorobowego przez cały pozostały okres, w którym świadczenie rehabilitacyjne będzie wypłacane;

  • 100% podstawowego zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży lub w przypadku osób, których stan zdrowia spowodowany jest wypadkiem, który odbył się w miejscu pracy.

Wypłata świadczenia jest regularna, a sam zasiłek powinien zostać wpłacony na konto osobiste najpóźniej w ciągu 60 dni od złożenia wszystkich wymaganych przez ZUS dokumentów.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania