5 min. czytania

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Zaktualizowano: 2021-05-05 15:48
Opublikowano: 2021-05-05 15:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS?

Renta socjalna wypłacana przez ZUS stanowi świadczenie, które ma na celu zapewnić zabezpieczenie finansowe osób, które utraciły zdolność do pracy i nie są w stanie kontynuować zatrudnienia lub nie mają możliwości podjęcia pracy. Renta socjalna zapewniana jest osobą powyżej od 18 do 25 roku życia, które ze względu na trwałe problemy zdrowotne otrzymają stwierdzenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej? Ile dokładnie wynosi renta socjalna w 2021 roku? Czy pobierając rentę socjalną, możliwe jest ubieganie się o kredyt w banku lub pożyczkę gotówkową w domu klienta? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat renty socjalnej, zachęcamy do dalszej lektury naszego poradnika, zapewniamy aktualne informacje oraz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Ile wynosi renta socjalna w 2021 roku?

Zastanawiasz się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku? Warto pamiętać, że to kwota, która zgodnie z ustawą wynosi 100% najniższej renty, która wypłacana jest z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota ta ustalana jest natomiast w zgodzie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustaleniami z marca 2021 renta socjalna wynosi aktualnie 1200 złotych brutto. Osoby pobierające świadczenie mogą jednak liczyć na podwyżkę tego świadczenia, wraz z coroczną waloryzacją emerytur oraz rent.

Zainteresowanych zachęcamy także do sprawdzenia artykułu, który został poświęcony dziedziczeniu emerytury po mężu, czyli nasz aktualny poradnik o rencie rodzinnej.

Renta socjalna dla kogo dostępne jest takie świadczenie?

Kto może skutecznie ubiegać się o rentę socjalną? Jakie warunki należy spełnić, by móc pobierać to świadczenie socjalne? Renta socjalna skierowana jest bezpośrednio do młodych osób, którym nie udało się rozpocząć kariery zawodowej i nie mają takiej szansy z powodu przeszkód wynikających z ich problemów ze zdrowiem. Warunkiem otrzymania renty jest:

  • osiągnięcie pełnoletności;

  • uzyskanie orzeczenia z ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy na skutek problemów zdrowotnych, które wystąpiły przed ukończeniem 18 roku życia;

  • uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy do 25 roku życia w przypadku osób kontynuujących naukę;

  • uzyskanie orzeczenia od lekarza lub komisji lekarskiej ZUS w przypadku osób w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

O rentę socjalną mogą ubiegać się obywatele Polski zamieszkujący na jej terenie, obywatele Polski, przebywający tymczasowo za granicą kraju, a także cudzoziemcy przebywający i mieszkający na terenie Polski pod warunkiem uzyskania zezwolenia na stały pobyt lub uzyskania statusu uchodźcy.

Pobieranie renty socjalnej a szanse na kredyt

Czy korzystając z renty socjalnej, masz szanse na zobowiązanie finansowe? Ze względu na niską kwotę świadczenia, może się to okazać problematyczne, wszystko będzie jednak zależało m.in. od tego, czy samodzielnie starać się będziesz o kredyt, a także jak wysokiej kwoty w ramach zobowiązania oczekujesz i czy jesteś w stanie zabezpieczyć spłatę kredytu, np. decydując się na pożyczkę hipoteczną.

Pamiętaj, że warunkiem uzyskania dowolnego kredytu jest spełnienie podstawowych warunków banku, w tym uzyskanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej oraz dobra historia kredytowa.

Chcesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej i sprawdzić, czy możesz liczyć na pozytywną decyzję banku? Zapewniamy, że zaledwie w kilka minut przekonasz się, czy twoja renta socjalna pozwoli na spłatę kredytu, mając na uwadze charakter zadłużenia, oraz wysokość miesięcznych rat kredytu.

Czy pobierając rentę socjalną, możesz starać się o chwilówkę? Parabanki przykładają dużo mniej uwagi do weryfikacji swoich klientów, co więcej, parabank weźmie pod uwagę przede wszystkim to, że posiadasz stałe źródło dochodów, jakim jest renta, dzięki czemu bez trudu pożyczysz niewielką kwotę pieniędzy na własne potrzeby.

Renta socjalna - podsumowanie

Renta socjalna ma pomóc młodym osobom, które ze względu na stan zdrowia nie miały i nie mają szans na rozwinięcie swojej kariery zawodowej. To świadczenie, które pozwala trwale lub czasowo otrzymywać wpływy, które pokryją podstawowe wydatki świadczeniobiorcy, choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wysokość renty ma zagwarantować wyłącznie zapewnienie środków na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb życiowych. To ile wynosi renta socjalna, zależy bezpośrednio od zmian wprowadzonych do ustawy o emeryturach i rentach, dlatego też osoby pobierające rentę socjalną powinny śledzić cykliczne waloryzacje tych świadczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradnikami na naszej stronie, wśród artykułów znaleźć można m.in. informacje o najniższej emeryturze w Polsce, a także poradnik o kwocie wolnej od zajęcia w 2021.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania