5 min. czytania

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Zaktualizowano: 2021-05-05 15:48
Opublikowano: 2021-05-05 15:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 8
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS?

Renta socjalna wypłacana przez ZUS stanowi świadczenie, które ma na celu zapewnić zabezpieczenie finansowe osób, które utraciły zdolność do pracy i nie są w stanie kontynuować zatrudnienia lub nie mają możliwości podjęcia pracy. Renta socjalna zapewniana jest osobą powyżej od 18 do 25 roku życia, które ze względu na trwałe problemy zdrowotne otrzymają stwierdzenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej? Ile dokładnie wynosi renta socjalna w 2021 roku? Czy pobierając rentę socjalną, możliwe jest ubieganie się o kredyt w banku lub pożyczkę gotówkową w domu klienta? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat renty socjalnej, zachęcamy do dalszej lektury naszego poradnika, zapewniamy aktualne informacje oraz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Ile wynosi renta socjalna w 2021 roku?

Zastanawiasz się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku? Warto pamiętać, że to kwota, która zgodnie z ustawą wynosi 100% najniższej renty, która wypłacana jest z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota ta ustalana jest natomiast w zgodzie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustaleniami z marca 2021 renta socjalna wynosi aktualnie 1200 złotych brutto. Osoby pobierające świadczenie mogą jednak liczyć na podwyżkę tego świadczenia, wraz z coroczną waloryzacją emerytur oraz rent.

Zainteresowanych zachęcamy także do sprawdzenia artykułu, który został poświęcony dziedziczeniu emerytury po mężu, czyli nasz aktualny poradnik o rencie rodzinnej.

Renta socjalna dla kogo dostępne jest takie świadczenie?

Kto może skutecznie ubiegać się o rentę socjalną? Jakie warunki należy spełnić, by móc pobierać to świadczenie socjalne? Renta socjalna skierowana jest bezpośrednio do młodych osób, którym nie udało się rozpocząć kariery zawodowej i nie mają takiej szansy z powodu przeszkód wynikających z ich problemów ze zdrowiem. Warunkiem otrzymania renty jest:

  • osiągnięcie pełnoletności;

  • uzyskanie orzeczenia z ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy na skutek problemów zdrowotnych, które wystąpiły przed ukończeniem 18 roku życia;

  • uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy do 25 roku życia w przypadku osób kontynuujących naukę;

  • uzyskanie orzeczenia od lekarza lub komisji lekarskiej ZUS w przypadku osób w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

O rentę socjalną mogą ubiegać się obywatele Polski zamieszkujący na jej terenie, obywatele Polski, przebywający tymczasowo za granicą kraju, a także cudzoziemcy przebywający i mieszkający na terenie Polski pod warunkiem uzyskania zezwolenia na stały pobyt lub uzyskania statusu uchodźcy.

Pobieranie renty socjalnej a szanse na kredyt

Czy korzystając z renty socjalnej, masz szanse na zobowiązanie finansowe? Ze względu na niską kwotę świadczenia, może się to okazać problematyczne, wszystko będzie jednak zależało m.in. od tego, czy samodzielnie starać się będziesz o kredyt, a także jak wysokiej kwoty w ramach zobowiązania oczekujesz i czy jesteś w stanie zabezpieczyć spłatę kredytu, np. decydując się na pożyczkę hipoteczną.

Pamiętaj, że warunkiem uzyskania dowolnego kredytu jest spełnienie podstawowych warunków banku, w tym uzyskanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej oraz dobra historia kredytowa.

Chcesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej i sprawdzić, czy możesz liczyć na pozytywną decyzję banku? Zapewniamy, że zaledwie w kilka minut przekonasz się, czy twoja renta socjalna pozwoli na spłatę kredytu, mając na uwadze charakter zadłużenia, oraz wysokość miesięcznych rat kredytu.

Czy pobierając rentę socjalną, możesz starać się o chwilówkę? Parabanki przykładają dużo mniej uwagi do weryfikacji swoich klientów, co więcej, parabank weźmie pod uwagę przede wszystkim to, że posiadasz stałe źródło dochodów, jakim jest renta, dzięki czemu bez trudu pożyczysz niewielką kwotę pieniędzy na własne potrzeby.

Renta socjalna - podsumowanie

Renta socjalna ma pomóc młodym osobom, które ze względu na stan zdrowia nie miały i nie mają szans na rozwinięcie swojej kariery zawodowej. To świadczenie, które pozwala trwale lub czasowo otrzymywać wpływy, które pokryją podstawowe wydatki świadczeniobiorcy, choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wysokość renty ma zagwarantować wyłącznie zapewnienie środków na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb życiowych. To ile wynosi renta socjalna, zależy bezpośrednio od zmian wprowadzonych do ustawy o emeryturach i rentach, dlatego też osoby pobierające rentę socjalną powinny śledzić cykliczne waloryzacje tych świadczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradnikami na naszej stronie, wśród artykułów znaleźć można m.in. informacje o najniższej emeryturze w Polsce, a także poradnik o kwocie wolnej od zajęcia w 2021.

Komentarze

Powiązane artykuły

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?
Porady
27.07.2022

Czym jest wskaźnik LTV przy kredycie hipotecznym i jak go obliczyć?

...lTV. Przykład: Anna chce kupić dom na kredyt. Zgromadziła wkład własny w wysokości 100 tys. zł, a kwota, za jaką wystawiona jest nieruchomość to 500 tys. zł. Chce zaciągnąć kredyt hipoteczny w wysokości 400 tys. zł. Ile wynosi w jej przypadku wskaźnik LTV? Pomocny przy obliczaniu wskaźnika LTV będzie też kalkulator dostępny online. Globalny kryzys gospodarczy, rosnące raty...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?
Porady
21.07.2022

Jak działa baza ERIF i jak sprawdzić w niej swoje dane?

...otrzymasz kredyt gotówkowy, czy choćby niewielką pożyczkę, bank będzie musiał zweryfikować nie tylko Twoją zdolność kredytową, ale też ewentualne zadłużenie. Na pewno więc zajrzy do Biura Informacji...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
14.07.2022

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...ustawy o pomocy dla kredytobiorców, którzy borykają się z rosnącymi ratami zobowiązań. Jednym z głównych założeń nowych przepisów są wakacje kredytowe dla osób posiadających kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Według założeń rządu mają być pomocą dla osób, które nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań z powodu wysokich rat kredytów. Przypomnijmy, że 7 lipca Rada...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0
Porady
13.07.2022

Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład 2.0

...się, czy zmiana progów podatkowych w Polsce wpłynie na Twoje rozliczenie podatkowe i czy konieczne będzie skorzystanie z pomocy finansowej w postaci kredytu gotówkowego, by móc uregulować zobowiązanie względem Urzędu Skarbowego. Polski Ład wprowadził szereg zmian w dziedzinie podatków. Nowe przepisy podwyższyły...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?
Porady
12.07.2022

Na czym polega scoring bankowy i co ma na niego wpływ?

...do różnych produktów. Tym samym łatwiej będzie uzyskać kredyt gotówkowy niż kredyt na mieszkanie. Scoring bankowy i scoring BIK to nie to...

...i żądają np. większego wkładu własnego przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny. Niestety w ślad za rosnącymi cenami nie idą pensje Polaków –...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego?
Porady
08.07.2022

Kiedy bank może wypowiedzieć umowę kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

...jakby umowa nigdy nie została podpisana. Klient zaciągający np. kredyt gotówkowy może zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie...

...które zaciągnęły kredyt hipoteczny, muszą obecnie borykać się z horrendalnie wysokimi ratami – w...

Zobacz więcej
9 min. czytania