Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Zaktualizowano: 05.05.2021 15:48
Opublikowano: 05.05.2021 15:32
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 3

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Renta socjalna wypłacana przez ZUS stanowi świadczenie, które ma na celu zapewnić zabezpieczenie finansowe osób, które utraciły zdolność do pracy i nie są w stanie kontynuować zatrudnienia lub nie mają możliwości podjęcia pracy. Renta socjalna zapewniana jest osobą powyżej od 18 do 25 roku życia, które ze względu na trwałe problemy zdrowotne otrzymają stwierdzenie o całkowitej niezdolności do pracy.

Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej? Ile dokładnie wynosi renta socjalna w 2021 roku? Czy pobierając rentę socjalną, możliwe jest ubieganie się o kredyt w banku lub pożyczkę gotówkową w domu klienta? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat renty socjalnej, zachęcamy do dalszej lektury naszego poradnika, zapewniamy aktualne informacje oraz odpowiedzi na dręczące Cię pytania.

Ile wynosi renta socjalna w 2021 roku?

Zastanawiasz się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku? Warto pamiętać, że to kwota, która zgodnie z ustawą wynosi 100% najniższej renty, która wypłacana jest z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Kwota ta ustalana jest natomiast w zgodzie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z ustaleniami z marca 2021 renta socjalna wynosi aktualnie 1200 złotych brutto. Osoby pobierające świadczenie mogą jednak liczyć na podwyżkę tego świadczenia, wraz z coroczną waloryzacją emerytur oraz rent.

Zainteresowanych zachęcamy także do sprawdzenia artykułu, który został poświęcony dziedziczeniu emerytury po mężu, czyli nasz aktualny poradnik o rencie rodzinnej.

Renta socjalna dla kogo dostępne jest takie świadczenie?

Kto może skutecznie ubiegać się o rentę socjalną? Jakie warunki należy spełnić, by móc pobierać to świadczenie socjalne? Renta socjalna skierowana jest bezpośrednio do młodych osób, którym nie udało się rozpocząć kariery zawodowej i nie mają takiej szansy z powodu przeszkód wynikających z ich problemów ze zdrowiem. Warunkiem otrzymania renty jest:

  • osiągnięcie pełnoletności;

  • uzyskanie orzeczenia z ZUS-u o całkowitej niezdolności do pracy na skutek problemów zdrowotnych, które wystąpiły przed ukończeniem 18 roku życia;

  • uzyskanie orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy do 25 roku życia w przypadku osób kontynuujących naukę;

  • uzyskanie orzeczenia od lekarza lub komisji lekarskiej ZUS w przypadku osób w trakcie kształcenia w szkole doktorskiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

O rentę socjalną mogą ubiegać się obywatele Polski zamieszkujący na jej terenie, obywatele Polski, przebywający tymczasowo za granicą kraju, a także cudzoziemcy przebywający i mieszkający na terenie Polski pod warunkiem uzyskania zezwolenia na stały pobyt lub uzyskania statusu uchodźcy.

Pobieranie renty socjalnej a szanse na kredyt

Czy korzystając z renty socjalnej, masz szanse na zobowiązanie finansowe? Ze względu na niską kwotę świadczenia, może się to okazać problematyczne, wszystko będzie jednak zależało m.in. od tego, czy samodzielnie starać się będziesz o kredyt, a także jak wysokiej kwoty w ramach zobowiązania oczekujesz i czy jesteś w stanie zabezpieczyć spłatę kredytu, np. decydując się na pożyczkę hipoteczną.

Pamiętaj, że warunkiem uzyskania dowolnego kredytu jest spełnienie podstawowych warunków banku, w tym uzyskanie wystarczająco wysokiej zdolności kredytowej oraz dobra historia kredytowa.

Chcesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej i sprawdzić, czy możesz liczyć na pozytywną decyzję banku? Zapewniamy, że zaledwie w kilka minut przekonasz się, czy twoja renta socjalna pozwoli na spłatę kredytu, mając na uwadze charakter zadłużenia, oraz wysokość miesięcznych rat kredytu.

Czy pobierając rentę socjalną, możesz starać się o chwilówkę? Parabanki przykładają dużo mniej uwagi do weryfikacji swoich klientów, co więcej, parabank weźmie pod uwagę przede wszystkim to, że posiadasz stałe źródło dochodów, jakim jest renta, dzięki czemu bez trudu pożyczysz niewielką kwotę pieniędzy na własne potrzeby.

Renta socjalna - podsumowanie

Renta socjalna ma pomóc młodym osobom, które ze względu na stan zdrowia nie miały i nie mają szans na rozwinięcie swojej kariery zawodowej. To świadczenie, które pozwala trwale lub czasowo otrzymywać wpływy, które pokryją podstawowe wydatki świadczeniobiorcy, choć oczywiście trzeba mieć na uwadze, że wysokość renty ma zagwarantować wyłącznie zapewnienie środków na zaspokojenie najpotrzebniejszych potrzeb życiowych. To ile wynosi renta socjalna, zależy bezpośrednio od zmian wprowadzonych do ustawy o emeryturach i rentach, dlatego też osoby pobierające rentę socjalną powinny śledzić cykliczne waloryzacje tych świadczeń.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi poradnikami na naszej stronie, wśród artykułów znaleźć można m.in. informacje o najniższej emeryturze w Polsce, a także poradnik o kwocie wolnej od zajęcia w 2021.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu
Poradniki 27.05.2021

Ubezpieczenie OC i AC - sprawdź ile kosztuje ubezpieczenie Twojego samochodu

Ubezpieczenie samochodu OC i AC jest jedną z kluczowych kwestii dla każdego posiadacza pojazdu. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rodzajach ubezpieczeń samochodowych lub dowiedzieć się, jak obliczyć koszt ubezpieczenia samochodu? Z naszą pomocą szybko przekonasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i co warto wiedzieć o ubezpieczeniu. 

Zobacz więcej
Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj