×Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na ofertę kredytów gotówkowych?

Zaktualizowano: 10.09.2020 19:24
Opublikowano: 25.06.2020 14:30

Co zmieniło się w momencie, gdy w kraju rozprzestrzenił się koronawirus? Jak aktualnie wygląda oferta kredytu gotówkowego, czym się wyróżnia? Czy wciąż warto skorzystać z kredytu na dowolny cel?

Jeszcze do niedawna kredyt gotówkowy był najbardziej rozpoznawalną ofertą dostępną w bankach na Polskim rynku finansowym. Zdecydowana większość klientów decydowała się na to zobowiązanie, chcąc skorzystać z wszystkich możliwości, jakie wyróżniały kredyt na dowolny cel. Choć różnorodność kredytów zapewnia szeroki wybór, to właśnie kredyt gotówkowy zyskał największe zainteresowanie i przyciągał wielu nowych klientów. Wysoka maksymalna kwota kredytu, atrakcyjne oprocentowanie, minimum formalności, szybka wypłata pieniędzy i możliwość wybrania długiego okresu spłaty, to najważniejsze zalety tego zadłużenia.

Co zmieniło się w momencie, gdy w kraju rozprzestrzenił się koronawirus? Jak aktualnie wygląda oferta kredytu gotówkowego, czym się wyróżnia? Czy wciąż warto skorzystać z kredytu na dowolny cel? Jakie warunki towarzyszą tej ofercie w dobie pandemii.

Śledź na bieżąco najnowsze informacje ws. spłat kredytów w związku z Koronawirusem
Polub nasz profil na Facebooku

Banki udzieliły mniej kredytów gotówkowych niż w zeszłym roku

Koronawirus wpłynął na całą gospodarkę w kraju i na świecie. Bez wątpienia sytuacja przyniosła wiele problemów, m.in. mniejszą stabilność finansową z powodu dużej ilości zwolnień oraz konieczności zawieszenia działalności przez liczne firmy usługowe, czy branże uzależnione od inwestycji prowadzonych z zagranicznymi kontrahentami.

Również banki odnotowały znaczny spadek zainteresowania swoimi ofertami. Wielu klientów rezygnuje z opcji złożenia wniosku o zadłużenie, a coraz więcej wniosków ze względu na dokładną analizę zdolności kredytowej zostaje odrzuconych. Banki w kraju oszacowały, że tylko w ostatnim miesiącu udzielono o ponad 20% mniej kredytów gotówkowych w porównaniu do zeszłorocznych wyników. To duży problem dla instytucji finansowych, które przewidują, że straty w tym roku mogą wynieść nawet 50% zysków, mając na uwadze wyniki banków, jakie osiągane były w 2019 roku. Zgodnie z najnowszymi przewidywaniami, zła passa może potrać nawet przez najbliższy rok.

Klienci wybierają kredyty o niższej wartości

Niższe zainteresowanie kredytami, nie oznacza, że klienci banków przestali wnioskować o zadłużenia finansowe. Do banków wciąż docierają nowi i stali klienci, którzy ubiegają się o zobowiązania, najczęściej kredyt gotówkowy oraz kredyt hipoteczny.

Banki odnotowały jednak znaczny wzrost wniosków o zobowiązania o niższej kwocie. Średniej wartości zadłużenie na dowolny cel wynosi aktualnie nieco ponad 17 000,00 złotych, co oznacza, że kredytobiorcy dużo ostrożniej wybierają zobowiązania i starają się wnioskować o kwoty, które nie sprawią większych kłopotów w spłacie, mimo warunków, jakie panują z powodu epidemii koronawirusa.

Jesteś w trakcie poszukiwań odpowiedniego zobowiązania finansowego? Sprawdź ranking kredytów gotówkowych, a także szereg porad finansowych m.in. na temat najlepszego kredytu gotówkowego na 10 tysięcy złotych.

Wyższe ryzyko kredytowe

Sytuacja wywołana epidemią spowodowała, że dużo trudniej ocenić zdolność kredytową potencjalnego usługobiorcy. Wiele grup zawodowych ucierpiało finansowo z powodu COVID 19, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla wiarygodności i wypłacalności klienta, czy scoringu bankowego. Koronawirus ma wpływ na to, że banki muszą liczyć się z wyższym ryzykiem kredytowym. Oznacza to, że dużo chętniej udzielane są zobowiązania finansowe o niższej wartości, których raty nie będę miały zbyt dużego wpływu na budżet klienta. Co ważniejsze, banki dokładniej weryfikują źródła dochodów swoich klientów. Mniejsze ryzyko kredytowe wiąże się ze stałym zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, dużo większe problemy w otrzymaniu zgody na kredyt mogą mieć osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, czy zatrudnione są na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło.

Wakacje kredytowe - dla klientów którzy zawarli umowę przed epidemią

Kredyt gotówkowy w ostatnim czasie przeszedł kilka zmian, które warto odnotować, szczególnie, jeśli zastanawiasz się nad wysłaniem wniosku o to zobowiązanie. Z pewnością już wcześniej udało ci się znaleźć informację na temat wakacji kredytowych, na okres 3 miesięcy, które miały pomóc w spłacie wszystkich zadłużeń finansowych. Pamiętaj, że to rozwiązanie, które posiada także pewne ograniczenia. Z przerwy w spłacie swoich zobowiązań mogą skorzystać osoby, które podpisały umowę kredytową przed wybuchem epidemii w Polsce. Oznacza to, że zawierając umowę w tej chwili, nie przysługuje ci możliwość skorzystania z trzymiesięcznej przerwy w spłacaniu zobowiązania i zobowiązujesz się do przestrzegania standardowego harmonogramu spłaty kredytu.

Promocja
Polecamy
1
9,36%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
497,51 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
6039 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 11
Nowość
Polecamy
2
9,40%
RRSO
6,00%
Oprocentowanie
497,88 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 4/6
2470 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 3
3
9,63%
RRSO
7,19%
Oprocentowanie
499,92 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
9174 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
4
12,38%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
524,01 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
3526 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 12
5
14,02%
RRSO
7,20%
Oprocentowanie
538,48 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
32168 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 95

Niższe oprocentowanie dzięki obniżce stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła już trzykrotnie stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego w tym roku. To ogromna zmiana, szczególnie dla kredytobiorców, którzy mogą spodziewać się dużo atrakcyjniejszych ofert spowodowanych obniżeniem oprocentowania nominalnego. Śledząc aktualny ranking kredytów gotówkowych, zauważysz, że oferta banków jest bardzo korzystna, choć twój wybór powinien polegać na ocenie RRSO, a nie tylko porównaniu oprocentowania. Pamiętaj, że niższe oprocentowanie nominalne nie daje pewności, że usługa będzie dla ciebie najlepsze. Warto skupić się na porównaniu opłat pozaodsetkowych, które mają równie duże znaczenie w trakcie spłaty zobowiązania.

Niższe oprocentowanie odczują z pewnością klienci banków, którzy są w trakcie spłaty swojego kredytu hipotecznego. Warto także zwrócić uwagę na korzystne warunki tych ofert.

Polecamy
marża 1,1% w pierwszym roku
1
2,66%
RRSO
2,63%
Oprocentowanie
910,38 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
10452 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 93
2
2,13%
RRSO
2,11%
Oprocentowanie
858,46 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
1805 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 5
3
2,24%
RRSO
2,22%
Oprocentowanie
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 6/6
2327 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 23
4
2,24%
RRSO
2,22%
Oprocentowanie
869,29 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 3/6
511 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 6
5
ING Bank Śląski

Kredyt hipoteczny

Ofertę przedstawi Ci doradca Notus
2,41%
RRSO
2,21%
Oprocentowanie
885,24 PLN
Rata miesięczna
Ocena: 5/6
790 osób wybrało tę ofertę
Opinie: 3

Poszerzona oferta kredytów online

Koronawirus wymógł na ludziach zachowanie dystansu społecznego. Z tego powodu rozwinęła się oferta kredytów dostępnych online, które do tej pory w większości banków adresowane były wyłącznie do stałych klientów, którzy w danej instytucji prowadzili swoje konto osobiste. To rozwiązanie pozwalało szybko zweryfikować klienta z pomocą wyciągu z konta, bank nie wymagał zatem zaświadczenia o zatrudnieniu od pracodawcy.

Aktualnie szereg banków zdecydował się wprowadzić kredyty gotówkowe online, które nie wymagają wizyty w banku, także dla nowych klientów instytucji. Gdzie możesz szukać takich ofert? Oto lista banków, które wprowadziły ułatwienia dla swoich kredytobiorców:

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy - która oferta będzie lepsza?

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy - która oferta będzie lepsza?

Karta kredytowa i kredyt gotówkowy pozwolą ci skorzystać z pieniędzy na całkowicie dowolny cel. Przekonaj się, która z tych usług będzie dla ciebie korzystniejsza.

Zobacz więcej
Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Kredyt gotówkowy w dobie pandemii - korzystne zmiany dla klientów

Banki zdecydowały się na rozwinięcie swoich usług online, co jest dużym atutem, szczególnie dla osób, które chętnie korzystają z usług, które gwarantują oszczędność czasu. Pozytywną zmianę możemy zauważyć...

Zobacz więcej
Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa

Pożyczka leasingowa to wyjątkowy produkt finansowy łączący w sobie najważniejsze atuty kredytu oraz leasingu. Udzielaniem tych produktów finansowych zajmują się wyspecjalizowane firmy leasingowe.

Zobacz więcej
Kredyt dla firmy na start - gdzie szukać i ile kosztuje?

Kredyt dla firmy na start - gdzie szukać i ile kosztuje?

By otrzymanie kredytu na uruchomienie działalności gospodarczej było możliwe, konieczne jest przygotowanie biznesplanu. Biznesplan to dokument, w którym zawarte będą informacje na temat tego, na jaki cel zostaną przekazane środki...

Zobacz więcej
Jak wyjść z długów komorniczych?

Jak wyjść z długów komorniczych?

Każdy, kto posiada długi i nie wie jak sobie z nimi poradzić, powinien przeczytać wszystkie porady i wskazówki zamieszczone w tym opracowaniu. Dzięki nam skutecznie można wyjść z długów.

Zobacz więcej
Kredyt konsolidacyjny - wyjdź ze spirali zadłużeń

Kredyt konsolidacyjny - wyjdź ze spirali zadłużeń

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? To oferta, która faktycznie może pomóc ci uzyskać bardzo atrakcyjne warunki i zagwarantować ratę miesięczną niższą nawet o kilkaset złotych, dzięki czemu łatwiej będzie spłacić...

Zobacz więcej