Konta bankowe 7 min. czytania

Przelew natychmiastowy - ile to kosztuje i jak to zrobić?

Zaktualizowano: 2021-02-03 09:46
Opublikowano: 2018-08-28 09:52
Średnia ocena: 5,52/6 Głosów: 27
Przelew natychmiastowy - ile to kosztuje i jak to zrobić?

Przeciętny czas realizacji przelewu natychmiastowego to nie więcej niż 30 minut. Niejednokrotnie dochodzi nawet do zaksięgowania środków w parę minut. Dzieje się tak dlatego, że nasza dyspozycja jest przeprowadzana praktycznie w czasie rzeczywistym.

Obecnie nikogo już nie dziwi powszechny dostęp do elektronicznej bankowości, a zatem również i dokonanie przelewów w ten sposób nie jest jakimś specjalnym wyczynem. Jest to czynność bardzo prosta i niewymagająca poświęcenia jej dużej ilości czasu. Co więcej, typowy przelew online w zasadzie nic nas nie powinien kosztować. Mankamentem tej formy wysyłania pieniędzy jest to, że ich odbiorca mający rachunek bankowy w konkurencyjnym banku jest zmuszony oczekiwać na środki nawet kilkadziesiąt godzin. Na szczęście nie trzeba nerwowo zagryzać palców w niepewności, gdyż funkcja przelewu natychmiastowego zmienia wszystko. Wielokrotnie bowiem w naszym życiu trafiają się sytuacje, kiedy to bardzo zależy nam na przekazaniu środków do osoby bądź instytucji w najkrótszym czasie. Z reguły na takim pośpiechu nam zależy, aby wykluczyć ryzyko płacenia karnych odsetek za zwłokę. Jest to idealna sytuacja, aby skorzystać z wówczas z przelewu natychmiastowego Express Elixir. To właśnie o powyższej formie opłat traktować będzie niniejszy artykuł. W dalszej części tekstu uzyskamy odpowiedzi na najważniejsze kwestie związane z tą formą transferu pieniężnego.


Kilka ostatnich lat to spory wzrost zainteresowania błyskawicznymi przelewami. W styczniu tego roku w Polsce zostało wykonanych przeszło 690 tys. płatności tego rodzaju na kwotę około 2 mld zł. Stale rosnąca popularność tej formy transakcji wynika głównie z szybkości oraz wygody tego rodzaju zleceń. Zatem warto przekonać się na własne oczy, jak prezentuje się dostępność i ewentualny koszt tej kategorii przelewów w bankach.


Co to jest przelew natychmiastowy?


W podstawowym przeznaczeniu w zasadzie ten rodzaj przelewu nie odbiega znacząco od typowego przelewu między rachunkami. Dokładnie w taki sam sposób prezentuje się konieczność wprowadzenia identycznych danych oraz tryb potwierdzenia przelewu środków. Zasadniczą różnicą jest jednak czas księgowania oraz to, że może on zostać dokonany tylko na rachunek osobisty w naszej rodzimej walucie. Jak wiemy przy standardowym przelewie, musimy się dostosować do sesji księgowania, które są niejednokrotnie odmienne w naszym banku oraz tym w którym odbiorca ma swój rachunek. Na przestrzeni jednego dnia ma miejsce kilka sesji, kiedy ta finalna przypada na godzinę miedzy 17 a 18. Co więcej, typowe przelewy są księgowane tylko i wyłącznie w dni powszednie. Zatem pragnąc dokonać opłaty przypadającej na określony dzień, trzeba pilnować, aby nasz termin nie pokrywał się z dniem wolnym. W takiej sytuacji należałoby bowiem dokonać opłaty z wyprzedzeniem. Nie chcąc ryzykować opóźnienia naprawdę, zaleca się sięgnąć po wariant przelewu natychmiastowego. Wielokrotnie spotkać się też można z określaniem na tego rodzaju usługę nazwy „przelew ekspresowy”. Zlecając ten typ przelewu, możemy liczyć na to, iż bank zapewni nam dostarczenie do odbiorcy środków jeszcze w tym samym dniu – nawet w dzień wolny od pracy. Przeciętny czas realizacji przelewu natychmiastowego to nie więcej niż 30 minut. Niejednokrotnie dochodzi nawet do zaksięgowania środków w parę minut. Dzieje się tak dlatego, że nasza dyspozycja jest przeprowadzana praktycznie w czasie rzeczywistym. Tym samym omijane są sesje księgowych w bankach. Warte odnotowania jest to, że patronat nad całym systemem szybkich przelewów ma Krajowa Izba Rozliczeniowa. Ten organ jest państwowym gwarantem i nadzorcą, który czuwa nad bezpieczeństwem realizacji przelewów.

W jaki sposób można skorzystać z przelewów błyskawicznych?


W pierwszej kolejności należy sprawdzić, że nasz bank znajduje się wśród tych uczestniczących w programie Express Elixir. Nie jest to takie znów oczywiste, gdyż tylko część banków zezwala na taką usługę. Na tej liście znajdziemy:


Warte odnotowania jest też to, że nie każdy bank z tej listy zapewnia przelewy błyskawiczne w weekend i przez całą dobę. Na taki komfort mogą liczyć klienci korzystający z usług: mBank, BPS, BZ WBK, ING Banku Śląskiego, neoBANKU, a także PKO BP. W przypadku BGŻ BNP Paribas nie możemy liczyć w ogóle na taką możliwość w weekendy, a Bank Pocztowy i Envelo Bank dostarczy nam je tylko w sobotę. Żeby jeszcze nieco skomplikować sytuację do powodzenia realizacji przelewu błyskawicznego niezbędny, jest udział nie tylko naszego banku, ale również i banku odbierającego przelew. Stąd też warto to wcześniej sprawdzić, aby nie narobić sobie dodatkowych problemów i mieć gwarancję, że środki dotrą na czas.


Restrykcje związane z Express Elixir


Już w trakcie lektury niniejszego tekstu da się zauważyć, iż natychmiastowy przelew to szalenie komfortowe rozwiązanie, lecz nawet i w jego przypadku musimy się liczyć z pewnymi obwarowaniami. Najmniej, bo 3 tys. zł jednorazowo możemy przesłać za pośrednictwem Eurobanku oraz PKO BP. Górny próg przelewów tego rodzaju to aż 100 tys. zł, jakie przeleje ING. Kolejną restrykcją jest czas, który uprawnia nas do wysłania przelewu ekspresowego. Możemy bowiem wysłać w niektórych bankach jedynie do pewnych godzin i nie zawsze w weekendy.


Ile trzeba zapłacić za przelew błyskawiczny?


Szybkie przelewy są dodatkową usługą i tym samym musimy się liczyć z tym, że nasz bank może zażądać dodatkowej opłaty. Wysokość opłat jest uzależniona indywidualnie od danego banku i warto sprawdzić to w regulaminie opłat i prowizji. Przeciętnie jednak tego rodzaju usługa może kosztować od 1 do 5 złotych. Przelewy tego typu zlecamy z poziomu bankowości elektronicznej, lecz istnieje również opcja skorzystania ze zlecenia w okienku bądź na infolinii. W obu tych przypadkach będzie to jednak znacznie droższa usługa.


Opcjonalna forma zamiast przelewu natychmiastowego


W przypadku, kiedy nasz bank nie obsługuje przelewów błyskawicznych, warto skorzystać z zewnętrznej obsługi pod postacią Blue Media. Należy na stronie tego dostawcy założyć konto, podać dane odbiorcy oraz wskazać rachunek, z jakiego wysyłamy środki. Jest więc to niejako połączenie dwóch przelewach wewnętrznych, bo początkowo pieniądze trafiają na konto pośrednika, a następnie on w naszym imieniu przekazuje je do banku odbiorcy. Warte odnotowania jest to, że usługa jest nieodpłatna.


Ogólnie rzecz ujmując przelewy błyskawiczne, należą do niezwykle ciekawych przedsięwzięć. Trudno się dziwić temu, ponieważ w wielu sytuacjach ułatwiły one życie oraz uchroniły przed karami za zwłokę w płatnościach. Jest to nie tylko narzędzie dla zapominalskich, ale też ostatnia deska ratunku w nagłych sytuacjach, kiedy trzeba szybko dysponować środkami finansowymi. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, które ma pewne ograniczenia. Można mieć jednak nadzieję, że w momencie przystąpienia do systemu przelewów wszystkich banków funkcjonujących w naszym kraju sytuacja ulegnie diametralnej poprawie. Podsumowując, więc jeżeli mamy usilną potrzebę zrealizowania błyskawicznego przelewu oraz niestraszne są nam występujące przy tym restrykcje, to naprawdę warto zdecydować się na rachunek bankowy je obsługujący. Zanim jednak zdecydujesz się skorzystać z takiej oferty banku, koniecznie upewnij się, że wiesz, jak bezpiecznie korzystać z przelewów elektronicznych. Na naszej stronie znadziesz także porady dotyczące m.in. tego jak sprawdzić dane właściciela konta osobistego

Komentarze

Powiązane artykuły

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

...oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami...

...więc do Ciebie. Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Jaki to bank – często zadajemy sobie to pytanie, gdy chcemy wykonać przelew na określony rachunek. Identyfikacja banku po numerze konta jest jak najbardziej możliwa – każda instytucja ma własny, konkretny identyfikator. Jakimi zasadami rządzą się numery rachunków bankowych?
Zobacz więcej
7 min. czytania