Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Obecnie aż 93% polskich internautów decyduje się na dokonywanie zakupów przez internet. Dane zebrane przez Trusted Shops wskazują, że od 2017 roku zanotowano imponujący wzrost o 55% zwolenników zakupów online. Ten rosnący trend ma także swoje konsekwencje w postaci coraz większej ilości transakcji bankowych. Warto zatem poznać metody, dzięki którym można sprawdzić dane właściciela konta bankowego i upewnić się, że środki trafiają na poprawny numer rachunku.
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Wykonanie przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim potwierdzimy dokonanie transakcji. Jak sprawdzić dane po numerze konta bankowego? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Jakie dane widzi odbiorca przelewu bankowego?

W przypadku zwykłego przelewu bankowego osoba, która odbiera środki, ma dostęp do różnych informacji dotyczących nadawcy. Są to m.in. dane osobowe oraz numer konta bankowego. W odniesieniu do płatności BLIK sytuacja jest inna. Tutaj odbiorca widzi głównie podstawowe dane osobowe osoby dokonującej płatności, czyli imię i nazwisko, a oprócz tego zwraca uwagę tylko na numer identyfikacyjny (ID) oraz tytuł przelewu. Sprawdź, ile cyfr ma numer konta bankowego i co oznaczają poszczególne symbole.

Czy można sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Regulacje RODO wprowadziły ścisłe zasady odnośnie danych wrażliwych, w tym danych bankowych. Zgodnie z nimi, informacje dotyczące kont bankowych są objęte tajemnicą bankową, co oznacza, że dostęp do nich jest ograniczony i przysługuje głównie organom ścigania, takim jak policja lub prokuratura.

W przypadku podejrzeń o oszustwo i odmowy zwrócenia środków przez potencjalnego sprawcę osoba pokrzywdzona ma prawo skorzystać z drogi sądowej. W takiej sytuacji tajemnica bankowa może zostać czasowo zawieszona, a bank może ujawnić informacje odbiorcy, zarówno pokrzywdzonemu, jak i organom ścigania, w uzasadnionych przypadkach i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Przeczytaj koniecznie: Czym grozi kradzież tożsamości i jak się przed nią zabezpieczyć?

Kiedy warto sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Warto sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego zwłaszcza w sytuacjach, gdy dokonujemy przelewu lub transakcji finansowej.

  • Zakupy online – przed dokonaniem płatności w sklepie internetowym lub na aukcji, warto sprawdzić, czy dane osoby lub firmy, do której przelewamy środki, są zgodne z tymi, które zostały podane na stronie sklepu lub aukcji.
  • Przelewy do nieznanych odbiorców – przy dokonywaniu przelewów do odbiorców, których nie znasz osobiście, warto potwierdzić numer rachunku i dane właściciela, aby upewnić się, że pieniądze trafiają tam, gdzie powinny.
  • Podejrzenie oszustwa – jeśli masz wątpliwości co do uczciwości osoby lub firmy, zawsze warto przeprowadzić dodatkową weryfikację przed dokonaniem przelewu.

W skrócie zawsze warto wiedzieć, kto jest właścicielem konta bankowego wtedy, gdy istnieje jakiekolwiek ryzyko związane z transakcją lub kiedy masz wątpliwości co do uczciwości odbiorcy środków. Może to pomóc uniknąć niechcianych problemów finansowych i potencjalnych oszustw.

Sprawdź również: Na czym polega wyłudzenie kredytu i jak się przed nim bronić?

Kto może sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Posiadasz tylko numer konta a jego właściciel nie jest Ci w ogóle znany? Jeśli chcesz sprawdzić jego dane, rozczarujesz się. Pełne dane właściciela rachunku bankowego, są objęte tajemnicą bankową, co zgodnie z przepisami Ustawy Prawa Bankowego oznacza, że instytucja finansowa ma ograniczone uprawnienia do udostępniania tych danych.

Bank może udostępniać informacje o klientach jedynie osobom, które posiadają pełnomocnictwo do ich uzyskiwania. W szczególnych przypadkach, kiedy istnieją przesłanki uzasadniające ujawnienie danych, bank może udostępnić informacje organom ścigania, ale tylko wtedy, gdy zachodzą warunki zwolnienia banku z tajemnicy bankowej.

Jednak bank nie ma prawa ujawniać osobom trzecim, informacji dotyczących właściciela konkretnego rachunku bankowego.

W związku z tym, w wielu sytuacjach, sprawdzenie dokładnego właściciela konta bankowego może być utrudnione, ze względu na rygorystyczne przepisy dotyczące tajemnicy bankowej i ochrony danych osobowych klientów banków.

Jak sprawdzić do kogo należy numer konta bankowego?

Pod adresem podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka, możesz sprawdzić numer konta bankowego kontrahenta Chcesz zweryfikować dane posiadacza rachunku bankowego? Co wpisać w internecie, aby uzyskać takie dane? Jeśli informacje o nadawcy nie są dostępne w tytule przelewu i opisie, proces zidentyfikowania właściciela numeru konta bankowego staje się bardziej skomplikowany.

Jak dokładnie sprawdzić kto jest właścicielem konta w banku? W takim przypadku istnieje jednak kilka działań, które można podjąć. W pierwszej kolejności warto przeanalizować sam numer rachunku. W internecie dostępne są darmowe narzędzia umożliwiające analizę numeru konta.

Wprowadzając odpowiednie dane, można otrzymać informacje o numerze rozliczeniowym konta, nazwie banku, adresie oddziału oraz numerze telefonu. Może to pomóc w weryfikacji autentyczności rachunku, np. firmy. Identyfikacja banku po numerze konta to prosta sprawa – 4 pierwsze cyfry numeru rozliczeniowego banku identyfikują instytucją bankową, a 3 następne oddział banku.

Warto jednak pamiętać, że te narzędzia nie pozwolą na ustalenie bezpośredniego właściciela konta. Pomogą natomiast zidentyfikować bank i oddział, na które jest zarejestrowane konto. Takie informacje mogą być przydatne w przypadku weryfikacji danych firmy czy instytucji.

Jeśli dana osoba lub firma otrzymała środki bezpodstawnie, zgodnie z polskim kodeksem cywilnym, powinna te środki zwrócić jak najszybciej. Warto również zaznaczyć, że niektóre firmy i instytucje publicznie podają numery swoich rachunków bankowych wraz z danymi kontaktowymi, co może ułatwić proces weryfikacji poprawności danych.

Jak sprawdzić swój numer konta bankowego w aplikacji? Wystarczy, że zalogujesz się na swój rachunek indywidualny i tam go znajdziesz.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie płacić kartą przez Internet?

Jak zweryfikować numer konta i uchronić się przed oszustwem?

Aby naprawdę zabezpieczyć się przed ewentualnym oszustwem, konieczne jest rzetelne zweryfikowanie, czy nasz partner biznesowy rzeczywiście posiada wskazany numer rachunku bankowego. Warto więc skontaktować się bezpośrednio z tą osobą i poprosić o oficjalne potwierdzenie tej informacji, najlepiej podpisane i opieczone przez firmę.

Nieodzowne jest zdawanie sobie sprawy, że stałe upewnianie się, że przekazujemy środki na właściwy numer konta, stanowią optymalne zabezpieczenie przed potencjalnymi oszustami. Wysłanie pieniędzy na niewłaściwy numer konta może prowadzić do utraty tych środków. Koniecznie zawsze sprawdź numer konta, aby przechytrzyć potencjalnego oszusta.

Warto wiedzieć: Jak anulować przelew w wybranych bankach?

Jak znaleźć właściciela rachunku bankowego po źle wykonanym przelewie?

Jeśli reakcja nie jest wystarczająco szybka, istnieje ryzyko, że transakcja zostanie zrealizowana, i środki zostaną na niewłaściwe konto. W takim przypadku bank nie ma możliwości ujawnienia danych odbiorcy, ale jest w stanie pomóc w procesie odzyskiwania mylnie omyłkowo pieniędzy.

Jak więc ustalić właściciela rachunku bankowego? Rozpoczęcie procedury odzyskiwania wymaga złożenia wniosku o zwrot błędnie przekazanej kwoty.

Wniosek ten ma charakter oficjalny i może potencjalnie stanowić dowód w sytuacji, gdyby sprawa wymagała rozstrzygnięcia w sądzie. Dlatego ważne jest, aby przygotować go zgodnie z odpowiednimi standardami, podając swoje dane oraz szczegóły dotyczące zaistniałego zdarzenia.

Wzór wniosku o zwrot przelewu jest dostępny w sieci. Zawsze można też zwrócić się po pomoc do swojego banku lub instytucji finansowej, w której jest się klientem, aby uzyskać wsparcie przy tworzeniu takiego wniosku. Gotowy dokument należy następnie dostarczyć osobiście do banku.

Prośba o zwrot niewłaściwie zrealizowanego przelewu ma obowiązek być przez bank uwzględniona. W ciągu 3 dni od otrzymania wniosku bank jest zobowiązany poinformować odbiorcę, że na jego rachunku pojawiły się środki w wyniku pomyłki. Następnie właściciel rachunku bankowego otrzyma od banku oficjalne wezwanie do oddania środków. W rezultacie odbiorca, który nieświadomie otrzymał błędny przelew, jest zobligowany zwrócić te środki na specjalnie utworzony rachunek techniczny i ma na to 30 dni.

Nie przegap: Gdzie założyć konto bez komornika? Jakiego konta bankowego nie zajmie komornik?

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły