Jak sprawdzić dane właściciela konta bankowego?

Zaktualizowano: 30.11.2020 11:18
Opublikowano: 14.11.2019 08:13
Średnia ocena: 5,95/6 Głosów: 22

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawdzić właściciela konta bankowego, na które chciałbyś przesłać pieniądze? A może wysłałeś środki na nieprawidłowy rachunek bankowy? W takich sytuacjach warto zawsze kierować się spokojem i zdrowym rozsądkiem.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem konta bankowego? Takie pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które realizują duży przelew bądź kupują w sklepie, którego wcześniej nie znały. Przezorny zawsze ubezpieczony - tą maksymą zawsze warto kierować się podczas wysyłania jakichkolwiek transakcji bezgotówkowych w internecie. W niniejszym artykule w sposób niezwykle dokładny przedstawiamy najlepsze sposoby na zweryfikowanie właściciela konta bankowego. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Realizacja przelewów w Polsce - aktualna sytuacja prawna

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawdzić właściciela konta bankowego, na które chciałbyś przesłać pieniądze? A może wysłałeś środki na nieprawidłowy rachunek bankowy? W takich sytuacjach warto zawsze kierować się spokojem i zdrowym rozsądkiem. W chwili obecnej podczas wysyłania przelewu nie jest już konieczne podawanie danych osoby, do której mają dotrzeć dane pieniądze. Wystarczy, że znamy jej numer konta.

Zasady te zostały wprowadzone w ramach ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Ten akt prawny dostosował polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej usług płatniczych. Wiele osób uważa, iż zmiana ta wiąże się z ogromną wygodą. To fakt, dzięki temu nie trzeba podawać zbyt dużej ilości danych. Przeciwnicy wskazują jednak, iż teraz jest bardzo łatwo o pomyłkę. Wystarczy, że pomylimy choć jedną cyferkę w numerze konta, a wysyłane pieniądze trafią zupełnie gdzieś indziej. Oprócz tego, jest to również ogromne pole do popisu dla rozmaitych oszustów.

Jak zrobić przelew online, żeby mieć pewność, że transakcja została wykonana prawdłowo? Na naszej stronie znajdziez porady finansowe dotyczące wielu dziecin. Zachęcamy do śledzenia publikowanych artykułów i czerpania z naszej wiedzy.

Standardy NBP w numeracji rachunków bankowych

Numer rachunku bankowego to jednoznaczny identyfikator rachunku klienta niezbędny w realizacji wszystkich transakcji płatniczych. Aktualnie obowiązujący standard numeracji kont bankowych wskazuje, iż numer rachunku bankowe musi wyróżniać się następującymi cechami:

  • posiada 26 cyfr,

  • nie zawiera liter,

  • w dokumentacji papierowej dzieli się go spacjami, zaś w transakcjach elektronicznych obecność spacji jest zabroniona w celu ograniczenia ryzyka pojawienia się błędów.

W polskim systemie bankowym w transakcjach płatniczych o zasięgu krajowym numer rachunku bankowego ma następującą postać:

  • kk aaaa aaaa bbbb bbbb bbbb bbbb - dotyczy dokumentacji papierowej,

  • kkaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbb - dotyczy wszystkich transakcji elektronicznych.

Co oznaczają ciągi cyfr? bbbb bbbb bbbb bbbb jest szesnastocyfrowym numerem rachunku klienta, zaś aaaa aaaa to ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy danego oddziału banku, który pozwala na zidentyfikowanie konkretnej placówki bankowej.

Z kolei w obrocie zagranicznym stosuje się tak zwany standard IBAN określany jako międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Przyjmuje się tam następujący format: XXllaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbb. Pierwsze dwa znaki oznaczają tam kod kraju - w przypadku Polski brzmi on "PL". Kod ten musi być oczywiście zgodny ze standardami ISO. Dalsza część konstrukcji numeru IBAN jest taka sama jak w konstrukcji NRB.

Wciąż szukasz dla siebie najlepszego konta bankowego? Sprawdź, czy jedna z dostępnych usług zainteresuje cię na tyle, by zdecydować się na złożenie wniosku o otwarcie rachunku.

Zakupy przez internet - duży biznes, duże zagrożenie

Zakupy przez internet z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jak pokazują statystyki, aż 93 procent polskich internautów kupuje produkty i usługi bez wychodzenia z domu. Badania firmyTrusted Shops pokazują, iż od 2017 roku liczba zwolenników e-sklepów wzrosła aż o 55 procent! Rosnąca popularność e-sklepów powoduje, iż znacząco wzrosła również ilość przelewów internetowych. Wiele osób zastanawia się, czy realizacja przelewów na nieznane numery kont bankowych może stanowić jakieś zagrożenie.

Okazuje się, że przy wysyłaniu pieniędzy na nieznane rachunki bankowe należy zachowywać szczególną ostrożność. Numery kont są długie, dlatego o pomyłkę nie jest trudno. Jeśli przydarzy nam się pomyłka w wysyłce przelewu, późniejsze odzyskanie środków pieniężnych może być bardzo trudne. O metodach na odzyskanie środków wysłanych w błędnym przelewie piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Zakupy internetowe wiążą się z dodatkowym zagrożeniem, wiele osób wydaje chętnie więcej, niż może sobiena to pozwolić dysponując niewielkim budżetem. Co jednak możesz zrobić, gdy pojawiła się świetna okazja, a tobie brakuje pieniędzy? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. Pieniądze na dowolny cel pojawią się na twoim koncie nawet w ciągu jednego dnia.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem konta bankowego przed wysłaniem przelewu?

Każdy konsument powinien sprawdzać tożsamość właściciela konta bankowego każdorazowo przed wysłaniem przelewu. Wykształcenie takiego nawyku da gwarancję, iż środki przez nas wysyłane trafią do odpowiedniej osoby. Szczególnie, gdy często robimy zakupy w rozmaitych portalach sprzedażowych i aukcyjnych typu OLX czy Allegro, warto samodzielnie weryfikować wszystkie realizowane transakcje. Na takich portalach zazwyczaj można znaleźć stosunkowo dużo informacji o sprzedających - mowa tutaj o ich wieku, czasie istnienia ich konta, ilości zrealizowanych przez nich transakcji. Ale co zrobić w sytuacji, gdy produkt nam się bardzo podoba, a dany sprzedawca konto posiada krótko, a żaden klient nie zamieścił jeszcze na jego temat opinii?

W takim przypadku z pomocą przychodzą nam darmowe strony internetowe, na których można w bardzo szybki sposób zweryfikować różne numery kont. Wystarczy, że wprowadzimy go w odpowiedniej rubryce, a uzyskamy kilka interesujących nas informacji. Chodzi tutaj oczywiście o nazwę banku, numer rozliczeniowy banku, jego adres i telefon oraz stronę internetową. Niestety, minusem tych programów jest fakt, iż nie pomogą nam w sprawdzeniu dokładnych danych osobowych osoby, do której należy dany rachunek bankowy. Ustawa Prawo bankowe jasno mówi, iż banki nie mogą udostępniać żadnych danych osobowych klientów. Dodatkowo europejskie rozporządzenie RODO wprowadziło dodatkowe zaostrzenia odnośnie bezpieczeństwa tak zwanych danych wrażliwych.

Wyżej opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich rachunków bankowych. Dane na temat właścicieli kont mogą być pozyskiwane wyłącznie przez pracowników policji i prokuratury, którzy działają po zgłoszeniu zawiadomienia o dokonaniu przestępstwa. Informacje uzyskane na takiej stronie mogą jednak być wbrew pozorom bardzo przydatne. Dzięki nim można ustalić dokładną lokalizacją banku. Jeżeli oddział banku znajduje się zupełnie gdzie indziej, niż mieszka sprzedawca, warto zachować czujność.

Dodatkowa rzecz, o której zawsze warto pamiętać, to orientacyjna godzina dotarcia przelewu do odbiorcy na podstawie sesji Elixir. Taka wiedza przyda nam się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na jak najszybszym dotarciu środków oraz gdy odbiorca twierdzi, że nie dostał jeszcze od nas pieniędzy za zakupione towary.

Źle wysłany przelew - jak znaleźć właściciela?

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przez przypadek wpiszemy zły numer konta i pieniądze trafią do zupełnie innej osoby. Warto wiedzieć, że jeśli znamy dane osoby, do której przelewamy pieniądze, opłaca się wpisać je w tytule przelewu. Bank weryfikuje 26-cyfrowy ciąg znaków, zatem jeśli przez pomyłkę wpiszemy przestawione cyfry w numerze konta, taki przelew z pewnością nie zostanie zrealizowany. Zupełnie inaczej będzie w przypadku, gdy podane dane będą niepełne lub gdy podamy wyłączne numer konta. Wtedy przelew na pewno dojdzie do skutku, a bank nie będzie w stanie go wycofać (chyba, że powiadomimy go w trybie natychmiastowym). Prośby o wycofanie przelewu są przez banki rozpatrywane w sposób indywidualny - bardzo wiele zależy od tego, na jakim aktualnie etapie jest realizacja danej płatności.

Kodeks cywilny wskazuje, iż osoba, która w sposób bezpodstawny i bezprawny wzbogaciła się przez błędną transakcję pieniężną, zobowiązana jest do zwrócenia otrzymanej korzyści majątkowej. Jest to tylko teoria. W praktyce niestety jest to o wiele trudniejsze, ponieważ osoba ta może nie zauważyć, iż na jej konto trafiły jakieś dodatkowe pieniądze. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, gdy kwota jest mała. Dodatkowo, do pozwania takiej osoby konieczne jest ustalenie jej tożsamości - a jak wiadomo, ujawnienia danych swoich klientów bankom zabrania ustawa prawo bankowe. To powoduje, iż wszelkie roszczenia można skierować tylko w ramach sądowego powództwa cywilnego.

W sytuacji, gdy przelew bankowy został już realizowany, przysługuje nam prawo do złożenia w banku specjalnej reklamacji. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, gdy podczas wysyłania przelewu podaliśmy małą ilość informacji. Bank po złożeniu reklamacji jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu odzyskanie środków pieniężnych. Może jednak za to pobrać opłatę (w zależności od umowy z klientem). Rzadko kiedy jest tak, iż osoba, której poszukujemy, jest klientem tej samej instytucji bankowej. Jeśli jednak tak się zdarzy, sytuacja jest wówczas o wiele prostsza i bank bardzo szybko może ją powiadomić o błędnym przelewie.

W większości przypadków jest to jednak klient mający konto w innym banku - w prawie bankowym jest zapis mówiący o tym, iż instytucja bankowa zobowiązana jest do wystąpienia do banku odbiorcy bądź o skierowanie w imieniu banku płatnika prośby o zwrot kwoty, która została przekazana na rachunek swojego klienta. Bank odbiorcy jest wtedy upoważniony do tego, by udostępnić naszemu bankowi danych osobowych swojego klienta. W takim wypadku ustawa prawo bankowe ustawa zwalnia go z obowiązku dochowania tajemnicy bankowej. Podobne uprawnienia posiada też Komisja Nadzoru Finansowego - każdy klient w takiej sytuacji również może do niej wystąpić.

Zły przelew bankowy - zwrot pieniędzy. Jak przebiega procedura?

Niedawno miała miejsce nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Dzięki niej wszyscy klienci mają o wiele większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy, które stracili w związku z błędną realizacją przelewu. Jeśli zrealizowaliśmy przelew na błędny numer rachunku bankowego, najpierw oczywiście musimy powiadomić o tym fakcie swój bank. Następnie bank będzie musiał poinformować odbiorcę przelewu o tym, że będzie musiał zwrócić omyłkowo otrzymaną gotówkę na specjalnie utworzony rachunek technicznych. Bank odbiorcy błędnego przelewu jest również zobowiązany do poinformowania go o tym, jakie są konsekwencje braku dokonania przelewu zwrotnego. Odbiorca złego przelewu musi oddać uzyskaną kwotę w ciągu następnych 30 dni roboczych. Warto wiedzieć, że jeżeli pieniądze nie trafią do nas w tym terminie, zwrotu gotówki dokona bank samodzielnie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

TOP 3 oferty - konta bankowe

Pełny ranking

Powiązane artykuły

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR
Konta bankowe 16.10.2020

Kiedy przelew? Ile idzie przelew? - Księgowanie przelewów i sesje ELIXIR

Nie wiesz, kiedy przelew pojawi się na Twoim koncie bankowym? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć na temat przelewów ELIXIR. Szybko przekonasz się, ile trwa księgowanie transakcji.

Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.

Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.

Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.

Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe 27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.

Zobacz więcej
Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne
Konta bankowe 22.05.2020

Jak wpłacić pieniądze na konto - kilka sposobów które są bezpieczne

Szanujesz swój czas i nie chcesz tracić go na dojazd do banku, czy czekanie na obsługę w kasie? Sprawdź inne metody wpłaty gotówki na konto, powinny cię zainteresować, a także zapewnić coś więcej poza bezpieczeństwem twoich środków.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj