Jak sprawdzić dane właściciela konta bankowego?

Zaktualizowano: 2020-11-30 11:18
Opublikowano: 2019-11-14 08:13
Średnia ocena: 5,83/6 Głosów: 29
Jak sprawdzić dane właściciela konta bankowego?

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawdzić właściciela konta bankowego, na które chciałbyś przesłać pieniądze? A może wysłałeś środki na nieprawidłowy rachunek bankowy? W takich sytuacjach warto zawsze kierować się spokojem i zdrowym rozsądkiem.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem konta bankowego? Takie pytanie zadaje sobie bardzo wiele osób, które realizują duży przelew bądź kupują w sklepie, którego wcześniej nie znały. Przezorny zawsze ubezpieczony - tą maksymą zawsze warto kierować się podczas wysyłania jakichkolwiek transakcji bezgotówkowych w internecie. W niniejszym artykule w sposób niezwykle dokładny przedstawiamy najlepsze sposoby na zweryfikowanie właściciela konta bankowego. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Realizacja przelewów w Polsce - aktualna sytuacja prawna

Zastanawiasz się, w jaki sposób sprawdzić właściciela konta bankowego, na które chciałbyś przesłać pieniądze? A może wysłałeś środki na nieprawidłowy rachunek bankowy? W takich sytuacjach warto zawsze kierować się spokojem i zdrowym rozsądkiem. W chwili obecnej podczas wysyłania przelewu nie jest już konieczne podawanie danych osoby, do której mają dotrzeć dane pieniądze. Wystarczy, że znamy jej numer konta.

Zasady te zostały wprowadzone w ramach ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 roku o usługach płatniczych. Ten akt prawny dostosował polskie prawo do unijnej dyrektywy dotyczącej usług płatniczych. Wiele osób uważa, iż zmiana ta wiąże się z ogromną wygodą. To fakt, dzięki temu nie trzeba podawać zbyt dużej ilości danych. Przeciwnicy wskazują jednak, iż teraz jest bardzo łatwo o pomyłkę. Wystarczy, że pomylimy choć jedną cyferkę w numerze konta, a wysyłane pieniądze trafią zupełnie gdzieś indziej. Oprócz tego, jest to również ogromne pole do popisu dla rozmaitych oszustów.

Jak zrobić przelew online, żeby mieć pewność, że transakcja została wykonana prawdłowo? Na naszej stronie znajdziez porady finansowe dotyczące wielu dziecin. Zachęcamy do śledzenia publikowanych artykułów i czerpania z naszej wiedzy.

Standardy NBP w numeracji rachunków bankowych

Numer rachunku bankowego to jednoznaczny identyfikator rachunku klienta niezbędny w realizacji wszystkich transakcji płatniczych. Aktualnie obowiązujący standard numeracji kont bankowych wskazuje, iż numer rachunku bankowe musi wyróżniać się następującymi cechami:

  • posiada 26 cyfr,

  • nie zawiera liter,

  • w dokumentacji papierowej dzieli się go spacjami, zaś w transakcjach elektronicznych obecność spacji jest zabroniona w celu ograniczenia ryzyka pojawienia się błędów.

W polskim systemie bankowym w transakcjach płatniczych o zasięgu krajowym numer rachunku bankowego ma następującą postać:

  • kk aaaa aaaa bbbb bbbb bbbb bbbb - dotyczy dokumentacji papierowej,

  • kkaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbb - dotyczy wszystkich transakcji elektronicznych.

Co oznaczają ciągi cyfr? bbbb bbbb bbbb bbbb jest szesnastocyfrowym numerem rachunku klienta, zaś aaaa aaaa to ośmiocyfrowy numer rozliczeniowy danego oddziału banku, który pozwala na zidentyfikowanie konkretnej placówki bankowej.

Z kolei w obrocie zagranicznym stosuje się tak zwany standard IBAN określany jako międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Przyjmuje się tam następujący format: XXllaaaaaaaabbbbbbbbbbbbbbbb. Pierwsze dwa znaki oznaczają tam kod kraju - w przypadku Polski brzmi on "PL". Kod ten musi być oczywiście zgodny ze standardami ISO. Dalsza część konstrukcji numeru IBAN jest taka sama jak w konstrukcji NRB.

Wciąż szukasz dla siebie najlepszego konta bankowego? Sprawdź, czy jedna z dostępnych usług zainteresuje cię na tyle, by zdecydować się na złożenie wniosku o otwarcie rachunku.

Zakupy przez internet - duży biznes, duże zagrożenie

Zakupy przez internet z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jak pokazują statystyki, aż 93 procent polskich internautów kupuje produkty i usługi bez wychodzenia z domu. Badania firmyTrusted Shops pokazują, iż od 2017 roku liczba zwolenników e-sklepów wzrosła aż o 55 procent! Rosnąca popularność e-sklepów powoduje, iż znacząco wzrosła również ilość przelewów internetowych. Wiele osób zastanawia się, czy realizacja przelewów na nieznane numery kont bankowych może stanowić jakieś zagrożenie.

Okazuje się, że przy wysyłaniu pieniędzy na nieznane rachunki bankowe należy zachowywać szczególną ostrożność. Numery kont są długie, dlatego o pomyłkę nie jest trudno. Jeśli przydarzy nam się pomyłka w wysyłce przelewu, późniejsze odzyskanie środków pieniężnych może być bardzo trudne. O metodach na odzyskanie środków wysłanych w błędnym przelewie piszemy w dalszej części niniejszego artykułu.

Zakupy internetowe wiążą się z dodatkowym zagrożeniem, wiele osób wydaje chętnie więcej, niż może sobiena to pozwolić dysponując niewielkim budżetem. Co jednak możesz zrobić, gdy pojawiła się świetna okazja, a tobie brakuje pieniędzy? Skorzystaj z kredytu gotówkowego. Pieniądze na dowolny cel pojawią się na twoim koncie nawet w ciągu jednego dnia.

Jak sprawdzić, kto jest właścicielem konta bankowego przed wysłaniem przelewu?

Każdy konsument powinien sprawdzać tożsamość właściciela konta bankowego każdorazowo przed wysłaniem przelewu. Wykształcenie takiego nawyku da gwarancję, iż środki przez nas wysyłane trafią do odpowiedniej osoby. Szczególnie, gdy często robimy zakupy w rozmaitych portalach sprzedażowych i aukcyjnych typu OLX czy Allegro, warto samodzielnie weryfikować wszystkie realizowane transakcje. Na takich portalach zazwyczaj można znaleźć stosunkowo dużo informacji o sprzedających - mowa tutaj o ich wieku, czasie istnienia ich konta, ilości zrealizowanych przez nich transakcji. Ale co zrobić w sytuacji, gdy produkt nam się bardzo podoba, a dany sprzedawca konto posiada krótko, a żaden klient nie zamieścił jeszcze na jego temat opinii?

W takim przypadku z pomocą przychodzą nam darmowe strony internetowe, na których można w bardzo szybki sposób zweryfikować różne numery kont. Wystarczy, że wprowadzimy go w odpowiedniej rubryce, a uzyskamy kilka interesujących nas informacji. Chodzi tutaj oczywiście o nazwę banku, numer rozliczeniowy banku, jego adres i telefon oraz stronę internetową. Niestety, minusem tych programów jest fakt, iż nie pomogą nam w sprawdzeniu dokładnych danych osobowych osoby, do której należy dany rachunek bankowy. Ustawa Prawo bankowe jasno mówi, iż banki nie mogą udostępniać żadnych danych osobowych klientów. Dodatkowo europejskie rozporządzenie RODO wprowadziło dodatkowe zaostrzenia odnośnie bezpieczeństwa tak zwanych danych wrażliwych.

Wyżej opisane zasady obowiązują w przypadku wszystkich rachunków bankowych. Dane na temat właścicieli kont mogą być pozyskiwane wyłącznie przez pracowników policji i prokuratury, którzy działają po zgłoszeniu zawiadomienia o dokonaniu przestępstwa. Informacje uzyskane na takiej stronie mogą jednak być wbrew pozorom bardzo przydatne. Dzięki nim można ustalić dokładną lokalizacją banku. Jeżeli oddział banku znajduje się zupełnie gdzie indziej, niż mieszka sprzedawca, warto zachować czujność.

Dodatkowa rzecz, o której zawsze warto pamiętać, to orientacyjna godzina dotarcia przelewu do odbiorcy na podstawie sesji Elixir. Taka wiedza przyda nam się szczególnie wtedy, gdy zależy nam na jak najszybszym dotarciu środków oraz gdy odbiorca twierdzi, że nie dostał jeszcze od nas pieniędzy za zakupione towary.

Źle wysłany przelew - jak znaleźć właściciela?

Jeszcze inna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy przez przypadek wpiszemy zły numer konta i pieniądze trafią do zupełnie innej osoby. Warto wiedzieć, że jeśli znamy dane osoby, do której przelewamy pieniądze, opłaca się wpisać je w tytule przelewu. Bank weryfikuje 26-cyfrowy ciąg znaków, zatem jeśli przez pomyłkę wpiszemy przestawione cyfry w numerze konta, taki przelew z pewnością nie zostanie zrealizowany. Zupełnie inaczej będzie w przypadku, gdy podane dane będą niepełne lub gdy podamy wyłączne numer konta. Wtedy przelew na pewno dojdzie do skutku, a bank nie będzie w stanie go wycofać (chyba, że powiadomimy go w trybie natychmiastowym). Prośby o wycofanie przelewu są przez banki rozpatrywane w sposób indywidualny - bardzo wiele zależy od tego, na jakim aktualnie etapie jest realizacja danej płatności.

Kodeks cywilny wskazuje, iż osoba, która w sposób bezpodstawny i bezprawny wzbogaciła się przez błędną transakcję pieniężną, zobowiązana jest do zwrócenia otrzymanej korzyści majątkowej. Jest to tylko teoria. W praktyce niestety jest to o wiele trudniejsze, ponieważ osoba ta może nie zauważyć, iż na jej konto trafiły jakieś dodatkowe pieniądze. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, gdy kwota jest mała. Dodatkowo, do pozwania takiej osoby konieczne jest ustalenie jej tożsamości - a jak wiadomo, ujawnienia danych swoich klientów bankom zabrania ustawa prawo bankowe. To powoduje, iż wszelkie roszczenia można skierować tylko w ramach sądowego powództwa cywilnego.

W sytuacji, gdy przelew bankowy został już realizowany, przysługuje nam prawo do złożenia w banku specjalnej reklamacji. Dotyczy to w szczególności takich sytuacji, gdy podczas wysyłania przelewu podaliśmy małą ilość informacji. Bank po złożeniu reklamacji jest zobowiązany do podjęcia działań mających na celu odzyskanie środków pieniężnych. Może jednak za to pobrać opłatę (w zależności od umowy z klientem). Rzadko kiedy jest tak, iż osoba, której poszukujemy, jest klientem tej samej instytucji bankowej. Jeśli jednak tak się zdarzy, sytuacja jest wówczas o wiele prostsza i bank bardzo szybko może ją powiadomić o błędnym przelewie.

W większości przypadków jest to jednak klient mający konto w innym banku - w prawie bankowym jest zapis mówiący o tym, iż instytucja bankowa zobowiązana jest do wystąpienia do banku odbiorcy bądź o skierowanie w imieniu banku płatnika prośby o zwrot kwoty, która została przekazana na rachunek swojego klienta. Bank odbiorcy jest wtedy upoważniony do tego, by udostępnić naszemu bankowi danych osobowych swojego klienta. W takim wypadku ustawa prawo bankowe ustawa zwalnia go z obowiązku dochowania tajemnicy bankowej. Podobne uprawnienia posiada też Komisja Nadzoru Finansowego - każdy klient w takiej sytuacji również może do niej wystąpić.

Zły przelew bankowy - zwrot pieniędzy. Jak przebiega procedura?

Niedawno miała miejsce nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Dzięki niej wszyscy klienci mają o wiele większe szanse na odzyskanie swoich pieniędzy, które stracili w związku z błędną realizacją przelewu. Jeśli zrealizowaliśmy przelew na błędny numer rachunku bankowego, najpierw oczywiście musimy powiadomić o tym fakcie swój bank. Następnie bank będzie musiał poinformować odbiorcę przelewu o tym, że będzie musiał zwrócić omyłkowo otrzymaną gotówkę na specjalnie utworzony rachunek technicznych. Bank odbiorcy błędnego przelewu jest również zobowiązany do poinformowania go o tym, jakie są konsekwencje braku dokonania przelewu zwrotnego. Odbiorca złego przelewu musi oddać uzyskaną kwotę w ciągu następnych 30 dni roboczych. Warto wiedzieć, że jeżeli pieniądze nie trafią do nas w tym terminie, zwrotu gotówki dokona bank samodzielnie.

Komentarze

Powiązane artykuły

Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Czy aplikacje bankowe są bezpieczne?
17.01.2022

Czy aplikacje bankowe są bezpieczne? Sprawdź jak działają aplikacje bankowe na telefon

...bezpieczne? Aplikacje bankowe z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. Dzisiaj każdy większy bank oferuje więc możliwość obsługi konta bankowego z poziomu telefonu. Do czego służy aplikacja bankowa? Z jej pomocą możesz szybciej wykonać większość działań, jakie oferuje bankowość...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty
03.12.2021

Czym jest i jak działa karta Curve? Opinie, warunki, opłaty

...lub kilkoma rachunkami. Aby ją otrzymać, nie musisz otwierać konta osobistego czy nawet prosić o założenie rachunku technicznego dla...

...wiedzieć również, że przy wypłacie pieniędzy w bankomacie z karty kredytowej niestety bank pobierze dodatkową opłatę, nawet jeśli takiej...

Zobacz więcej
18 min. czytania
Na czym polega upoważnienie do konta bankowego?
15.11.2021

Na czym polega upoważnienie do konta bankowego? Jak napisać upoważnienie do konta bankowego?

...klientem mBanku, niezbędne jest zweryfikowanie jej tożsamości. Do konta osobistego da się ustanowić dwóch pełnomocników naraz. Upoważnienie do...

...prowadzonej przeciwko osobie upoważnionej. Sprawdź też: Wspólne konto bankowe – czy to się opłaca?...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?
03.11.2021

Karta wielowalutowa − jak działa i gdzie zamówić kartę wielowalutową?

...pozwoli na bezpłatne otworzenie rachunków walutowych do głównego konta osobistego prowadzonego w złotówkach. Kliknij i sprawdź: Jaki to bank?...

...kliknij i sprawdź: Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?
07.10.2021

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

...rynku finansowego. W ofertach banków znaleźć można zarówno produkty depozytowe, tj. rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i lokaty, jak i produkty kredytowe, wśród których prym wiodą kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Każdy bank ma przypisany konkretny numer identyfikacyjny, stanowiący ciąg cyfr w numerach rachunków klientów prywatnych, firmowych i instytucjonalnych. Jak trafnie rozpoznać, jaki...

Zobacz więcej
6 min. czytania