Konta bankowe Lokaty bankowe 8 min. czytania

Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?

Zaktualizowano: 2020-11-25 16:25
Opublikowano: 2020-01-03 13:30
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 29
Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami.

Oszczędzanie nie musi być trudne, jednak kluczem do sukcesu jest systematyczność i jasno postawiony cel, dzięki któremu będziesz mieć motywację do odkładania pieniędzy. Oszczędzanie na przyszłość dziecka jest naturalne, dla wszystkich osób, które troszczą się o swoich najbliższych.

Masz możliwość, by co miesiąc przeznaczać część swoich środków na konto oszczędnościowe dla dziecka? To świetne warunki do tego, by pomóc dziecku w przyszłości rozpocząć dorosłe życie, lub zapewnić mu możliwości pod względem wykształcenia, jakich ty mogłeś nie mieć. Zastanów się która oferta dostępna w banku pozwoli ci łatwo oszczędzać, a także przyniesie dodatkowy zysk w postaci wypracowanych odsetek. W tym artykule podpowiemy ci, jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe dla dziecka, a także jak skutecznie oszczędzać, by zdobyć środki dla twoich najbliższych.

Nowe możliwości

Świadomość finansowa Polaków jest z roku na rok coraz wyższa. Dzięki temu więcej osób ma możliwość, by dobrze zarządzać swoimi finansami i znaleźć środki, które pozwolą na budowanie oszczędności. Wiele rodzin, korzystających z programu Rodzina 500 plus, jest w stanie otrzymane świadczenia odkładać na rzecz przyszłości swoich dzieci. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy miesięczne wynagrodzenie rodziny wystarcza, by pokryć wszystkie niezbędne koszty utrzymania, a dodatkowa pomoc finansowa nie jest potrzebna w danym momencie. Odkładając regularnie konkretną sumę pieniędzy, szybko zauważysz, że budowanie oszczędności nie wymaga wielu wyrzeczeń.

Zacznij świadomie oszczędzać

Trudno ci znaleźć w swoim budżecie środki, które będziesz mieć szansę przeznaczyć na oszczędności dla dziecka? Może to świetna okazja, by dowiedzieć się, jak korzystnie zarządzać środkami, które wpływają na twój rachunek.

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego konta oszczędnościowego, możesz przynajmniej postarać się zastanowić nad tym, z jakich usług finansowych korzystasz, ile miesięcznie wydajesz, czy wśród twoich wydatków znajdują się nieprzemyślane zakupy, które uszczuplają znacznie twój budżet na koncie osobistym? Wszystko to będzie miało duży wpływ na to, jak rozpoczniesz przygodę z oszczędzaniem, a także, ile będziesz mieć motywacji na to, by kontynuować je nawet przez wiele lat dla dobra swoich dzieci.

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest bowiem poznanie wszystkich swoich wydatków i przeanalizowanie swojego budżetu. Poświęć na to czas, a zobaczysz, że mimo pozornego braku wolnych środków, niemal zawsze jest szansa na to, by zrezygnować z kilku zbędnych wydatków i odłożyć daną sumę pieniędzy.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Jeśli masz już oszczędności, które chcesz wpłacić na konto oszczędnościowe, lub założyć lokatę, warto zastanowić się, która z tych usług najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy zamierzasz nadal oszczędzać, a środki przeznaczone są dla twojego dziecka.

Lokata bankowa pozwala zamrozić pieniądze nawet na kilka lat. To dobre rozwiązanie, jeśli masz sumę pieniędzy, której nie planujesz powiększać dodatkowymi środkami, ale zależy ci na zabezpieczeniu tych oszczędności. Warto pamiętać, że lokata długoterminowa może utrudnić ci wypłacenie środków z lokaty przed upłynięciem terminu, wyznaczonego w umowie między stronami. Co oznacza, że w przypadku trudnej sytuacji finansowej, gdy konieczne będzie uszczuplenie oszczędności, możesz stracić wypracowane odsetki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać lokatę krótkoterminową i systematycznie wybierać oferty, które w danym momencie będą najatrakcyjniejsze pod względem oprocentowania.

Lokata jest całkowicie bezpieczną usługą finansową, a ilość dostępnych ofert pozwala dostosować wybraną usługę do własnych preferencji.

Co jednak w sytuacji, gdy cały czas regularnie odkładasz pieniądze i nie chcesz co kilka tygodni podpisywać nowych umów z bankami? Konto oszczędnościowe może okazać się niezwykle uniwersalne. Nie tylko gwarantujesz bezpieczeństwo, środkom, które wpłacisz na rachunek, ale będziesz mieć do nich dostęp w razie takiej potrzeby. Dodatkowo możesz w każdym momencie przelewać na rachunek dodatkowe pieniądze, które odłożysz już po założeniu rachunku. Atutem jest także fakt, że odsetki, naliczane zgodnie z warunkami konta oszczędnościowego, zostają wypłacone na rachunek każdego miesiąca, zależnie od ilości środków na rachunku. Klient zakładając takie konto, może zatem mieć cały czas wgląd w to, jak powiększa się wartość oszczędności i ile pieniędzy wpływa na rachunek w ramach współpracy z bankiem i korzystania z usługi dla oszczędzających.

Z jakiej oferty skorzystać? To bardzo indywidualna sprawa. Twój wybór powinien wiązać się z analizą własnych potrzeb i oczekiwań, zupełnie jak w przypadku korzystania z kredytu gotówkowego, czy innego zadłużenia. Nikt lepiej nie określi tego, czego tak naprawdę potrzebujesz, niż ty.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Sam proces związany z założeniem konta oszczędnościowego jest banalnie prosty. Zdecydowana większość banków oferuje w ramach prowadzenia tradycyjnego konta osobistego możliwość założenie i przypisania do rachunku nawet kilku kont oszczędnościowych. To szczególnie wygodne rozwiązanie, jeśli masz więcej celi związanych z odkładaniem pieniędzy. Rachunek możesz zatem przypisać do własnego konta lub zdecydować się na założenie rachunku osobistego swojemu dziecku i w ramach oferty, skorzystania z konta oszczędnościowego.

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami. Dokonywać wpłat na konto oszczędnościowe możesz w każdym momencie, bez ponoszenia żadnych kosztów. Klient ma także możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z konta, choć najczęściej jest to ograniczone do maksymalnie jednej darmowej wypłaty w danym miesiącu, podczas gdy każda kolejna wiązać się będzie z niewielkimi kosztami.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odsetki kapitalizowane są na rachunku regularnie, z początkiem lub końcem miesiąca. Dzięki czemu, klient, wypłacając część środków z konta, nie utraci żadnych zysków i nadal będzie mógł kontynuować oszczędzanie, gdy tylko sytuacja finansowa na to pozwoli.

Ogromnym atutem konta oszczędnościowego jest fakt, że to usługa niezwykle elastyczna. Klient nie płaci nic za prowadzenie takiego rachunku, może założyć je w dowolnej chwili, wpłacać tam środki wtedy, kiedy będzie mieć taką możliwość. Nie ulega także wątpliwości, że dostęp do oszczędności może być niezwykle pomocny, szczególnie dla osób, które nie mają pewności względem swojej sytuacji finansowej. Oszczędzając z pomocą konta tego typu, to ty ustalasz zasady, jakimi będziesz się kierować.

W których bankach znajdziesz najlepsze konta oszczędnościowe?

Czeka cię wybór konta oszczędnościowego? Sprawdź, co mają do zaoferowania banki, które zgodnie z aktualnym rankingiem koszt oszczędnościowych, zajmują najwyższe miejsca w zestawieniu. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego konta nie zawsze oznacza najwyższe oprocentowania. Odpowiednia oferta powinna zapewniać ci warunki, które w pełni pokryją się z twoimi założeniami na temat usługi dla oszczędzających. Zweryfikuj warunki dostępnych usług i mając pewność, która z dostępnych ofert jest najlepsza, wybierz ofertę, która pozwoli ci bez problemu oszczędzać na przyszłość twojego dziecka.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe znajdziesz w:

Kto może liczyć na wyższy zysk?

Podobnie jak w przypadku lokat bankowych, banki zachęcają nowych klientów do skorzystania ze swoich usług, przyciągając ich atrakcyjnymi promocjami. Konta osobiste zakładane przez nowych klientów, którzy wpłacają całkowicie nowe środki na rachunek, mogą oferować wyższe oprocentowanie, które dostępne będzie w trakcie trwania promocji. To świetny sposób, na zdobycie nowych klientów, którzy po założeniu rachunku mogą dużo chętniej skorzystać z innych usług, np. kredytu na samochód czy kredytu hipotecznego, które przyniosą instytucji realne zyski.

Komentarze

Powiązane artykuły

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto może z niego skorzystać?
31.01.2023

Konto mieszkaniowe z rządową dopłatą. Kto i od kiedy może z niego skorzystać?

Konto Mieszkaniowe jest jednym z nowych pomysłów rządu na ułatwienie Polakom dostępu do kredytów hipotecznych. Obecnie istnieje wiele barier dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie – wysokie ceny lokali, podwyżki stóp procentowych, niska podaż nieruchomości z rynku pierwotnego. Jakie założenia ma nowy program, który przedstawiono w grudniu? Czy ma szansę realnie...
Zobacz więcej
7 min. czytania
Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania