Konto oszczędnościowe dla dziecka - gdzie odkładać na jego przyszłość?

Zaktualizowano: 2020-11-25 16:25
Opublikowano: 2020-01-03 13:30
Średnia ocena: 5,76/6 Głosów: 29

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami.

Oszczędzanie nie musi być trudne, jednak kluczem do sukcesu jest systematyczność i jasno postawiony cel, dzięki któremu będziesz mieć motywację do odkładania pieniędzy. Oszczędzanie na przyszłość dziecka jest naturalne, dla wszystkich osób, które troszczą się o swoich najbliższych.

Masz możliwość, by co miesiąc przeznaczać część swoich środków na konto oszczędnościowe dla dziecka? To świetne warunki do tego, by pomóc dziecku w przyszłości rozpocząć dorosłe życie, lub zapewnić mu możliwości pod względem wykształcenia, jakich ty mogłeś nie mieć. Zastanów się która oferta dostępna w banku pozwoli ci łatwo oszczędzać, a także przyniesie dodatkowy zysk w postaci wypracowanych odsetek. W tym artykule podpowiemy ci, jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe dla dziecka, a także jak skutecznie oszczędzać, by zdobyć środki dla twoich najbliższych.

Nowe możliwości

Świadomość finansowa Polaków jest z roku na rok coraz wyższa. Dzięki temu więcej osób ma możliwość, by dobrze zarządzać swoimi finansami i znaleźć środki, które pozwolą na budowanie oszczędności. Wiele rodzin, korzystających z programu Rodzina 500 plus, jest w stanie otrzymane świadczenia odkładać na rzecz przyszłości swoich dzieci. To doskonałe rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, gdy miesięczne wynagrodzenie rodziny wystarcza, by pokryć wszystkie niezbędne koszty utrzymania, a dodatkowa pomoc finansowa nie jest potrzebna w danym momencie. Odkładając regularnie konkretną sumę pieniędzy, szybko zauważysz, że budowanie oszczędności nie wymaga wielu wyrzeczeń.

Zacznij świadomie oszczędzać

Trudno ci znaleźć w swoim budżecie środki, które będziesz mieć szansę przeznaczyć na oszczędności dla dziecka? Może to świetna okazja, by dowiedzieć się, jak korzystnie zarządzać środkami, które wpływają na twój rachunek.

Zanim zaczniesz szukać odpowiedniego konta oszczędnościowego, możesz przynajmniej postarać się zastanowić nad tym, z jakich usług finansowych korzystasz, ile miesięcznie wydajesz, czy wśród twoich wydatków znajdują się nieprzemyślane zakupy, które uszczuplają znacznie twój budżet na koncie osobistym? Wszystko to będzie miało duży wpływ na to, jak rozpoczniesz przygodę z oszczędzaniem, a także, ile będziesz mieć motywacji na to, by kontynuować je nawet przez wiele lat dla dobra swoich dzieci.

Pierwszym krokiem do oszczędzania jest bowiem poznanie wszystkich swoich wydatków i przeanalizowanie swojego budżetu. Poświęć na to czas, a zobaczysz, że mimo pozornego braku wolnych środków, niemal zawsze jest szansa na to, by zrezygnować z kilku zbędnych wydatków i odłożyć daną sumę pieniędzy.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Jeśli masz już oszczędności, które chcesz wpłacić na konto oszczędnościowe, lub założyć lokatę, warto zastanowić się, która z tych usług najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy zamierzasz nadal oszczędzać, a środki przeznaczone są dla twojego dziecka.

Lokata bankowa pozwala zamrozić pieniądze nawet na kilka lat. To dobre rozwiązanie, jeśli masz sumę pieniędzy, której nie planujesz powiększać dodatkowymi środkami, ale zależy ci na zabezpieczeniu tych oszczędności. Warto pamiętać, że lokata długoterminowa może utrudnić ci wypłacenie środków z lokaty przed upłynięciem terminu, wyznaczonego w umowie między stronami. Co oznacza, że w przypadku trudnej sytuacji finansowej, gdy konieczne będzie uszczuplenie oszczędności, możesz stracić wypracowane odsetki.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybrać lokatę krótkoterminową i systematycznie wybierać oferty, które w danym momencie będą najatrakcyjniejsze pod względem oprocentowania.

Lokata jest całkowicie bezpieczną usługą finansową, a ilość dostępnych ofert pozwala dostosować wybraną usługę do własnych preferencji.

Co jednak w sytuacji, gdy cały czas regularnie odkładasz pieniądze i nie chcesz co kilka tygodni podpisywać nowych umów z bankami? Konto oszczędnościowe może okazać się niezwykle uniwersalne. Nie tylko gwarantujesz bezpieczeństwo, środkom, które wpłacisz na rachunek, ale będziesz mieć do nich dostęp w razie takiej potrzeby. Dodatkowo możesz w każdym momencie przelewać na rachunek dodatkowe pieniądze, które odłożysz już po założeniu rachunku. Atutem jest także fakt, że odsetki, naliczane zgodnie z warunkami konta oszczędnościowego, zostają wypłacone na rachunek każdego miesiąca, zależnie od ilości środków na rachunku. Klient zakładając takie konto, może zatem mieć cały czas wgląd w to, jak powiększa się wartość oszczędności i ile pieniędzy wpływa na rachunek w ramach współpracy z bankiem i korzystania z usługi dla oszczędzających.

Z jakiej oferty skorzystać? To bardzo indywidualna sprawa. Twój wybór powinien wiązać się z analizą własnych potrzeb i oczekiwań, zupełnie jak w przypadku korzystania z kredytu gotówkowego, czy innego zadłużenia. Nikt lepiej nie określi tego, czego tak naprawdę potrzebujesz, niż ty.

Jak założyć konto oszczędnościowe?

Sam proces związany z założeniem konta oszczędnościowego jest banalnie prosty. Zdecydowana większość banków oferuje w ramach prowadzenia tradycyjnego konta osobistego możliwość założenie i przypisania do rachunku nawet kilku kont oszczędnościowych. To szczególnie wygodne rozwiązanie, jeśli masz więcej celi związanych z odkładaniem pieniędzy. Rachunek możesz zatem przypisać do własnego konta lub zdecydować się na założenie rachunku osobistego swojemu dziecku i w ramach oferty, skorzystania z konta oszczędnościowego.

Będąc klientem banku, konto oszczędnościowe założysz bez wychodzenia z domu. Bardzo dużym atutem usługi są także natychmiastowe wewnętrzne przelewy, które oczywiście nie wiążą się z żadnymi opłatami. Dokonywać wpłat na konto oszczędnościowe możesz w każdym momencie, bez ponoszenia żadnych kosztów. Klient ma także możliwość darmowego wypłacania pieniędzy z konta, choć najczęściej jest to ograniczone do maksymalnie jednej darmowej wypłaty w danym miesiącu, podczas gdy każda kolejna wiązać się będzie z niewielkimi kosztami.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, odsetki kapitalizowane są na rachunku regularnie, z początkiem lub końcem miesiąca. Dzięki czemu, klient, wypłacając część środków z konta, nie utraci żadnych zysków i nadal będzie mógł kontynuować oszczędzanie, gdy tylko sytuacja finansowa na to pozwoli.

Ogromnym atutem konta oszczędnościowego jest fakt, że to usługa niezwykle elastyczna. Klient nie płaci nic za prowadzenie takiego rachunku, może założyć je w dowolnej chwili, wpłacać tam środki wtedy, kiedy będzie mieć taką możliwość. Nie ulega także wątpliwości, że dostęp do oszczędności może być niezwykle pomocny, szczególnie dla osób, które nie mają pewności względem swojej sytuacji finansowej. Oszczędzając z pomocą konta tego typu, to ty ustalasz zasady, jakimi będziesz się kierować.

W których bankach znajdziesz najlepsze konta oszczędnościowe?

Czeka cię wybór konta oszczędnościowego? Sprawdź, co mają do zaoferowania banki, które zgodnie z aktualnym rankingiem koszt oszczędnościowych, zajmują najwyższe miejsca w zestawieniu. Pamiętaj, że wybór odpowiedniego konta nie zawsze oznacza najwyższe oprocentowania. Odpowiednia oferta powinna zapewniać ci warunki, które w pełni pokryją się z twoimi założeniami na temat usługi dla oszczędzających. Zweryfikuj warunki dostępnych usług i mając pewność, która z dostępnych ofert jest najlepsza, wybierz ofertę, która pozwoli ci bez problemu oszczędzać na przyszłość twojego dziecka.

Najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe znajdziesz w:

Kto może liczyć na wyższy zysk?

Podobnie jak w przypadku lokat bankowych, banki zachęcają nowych klientów do skorzystania ze swoich usług, przyciągając ich atrakcyjnymi promocjami. Konta osobiste zakładane przez nowych klientów, którzy wpłacają całkowicie nowe środki na rachunek, mogą oferować wyższe oprocentowanie, które dostępne będzie w trakcie trwania promocji. To świetny sposób, na zdobycie nowych klientów, którzy po założeniu rachunku mogą dużo chętniej skorzystać z innych usług, np. kredytu na samochód czy kredytu hipotecznego, które przyniosą instytucji realne zyski.

Powiązane artykuły

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Konta bankowe 17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 03.08.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.
Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.
Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.
Zobacz więcej
Jak zapłacić mandat przez internet?
Konta bankowe 12.06.2020

Jak zapłacić mandat przez internet?

Wielu kierowców preferuje opłacenie mandatu za pośrednictwem przelewu przez internet. Ta opcja cieszy się w tej chwili zdecydowanie największą popularnością. Sprawdź, jak możesz tego dokonać.
Zobacz więcej
Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje
Konta bankowe 27.05.2020

Przelewy zagraniczne - najważniejsze informacje

Dzisiaj realizacja przelewów jest znacznie prostsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wystarczy mieć stały dostęp do internetu oraz konto bankowe wraz z dostępem do bankowości elektronicznej.
Zobacz więcej