Konta bankowe 8 min. czytania

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Zaktualizowano: 2023-11-14 09:57
Opublikowano: 2023-11-14 09:37
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy ranking kont oszczędnościowych, które nie wymagają dodatkowego założenia konta osobistego. Sprawdź, gdzie znajdziesz najkorzystniejsze konto oszczędnościowe bez konta osobistego w 2023 roku!

Czy można założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Konto oszczędnościowe i osobiste najczęściej idą w parze. Wynika to z faktu, że w większość banków założenie konta oszczędnościowego jest uwarunkowane posiadaniem rachunku rozliczeniowego w tej samej instytucji finansowej. Takie połączenie często przynosi korzyści w postaci wyższego oprocentowania czy też promocyjnych kosztów. Co więcej, dwa konta bankowe w jednym banku to łatwiejsze zarządzanie finansami, umożliwiające szybkie transfery środków pomiędzy kontami.

Jednak co zrobić, gdy nie chcesz mieć powiązanych rachunków? Czy można założyć tylko konto oszczędnościowe? Niektóre banki zdają się rozumieć potrzeby swoich klientów, dlatego też oferują samodzielne konta oszczędnościowe. Nie są one jednak standardem. Co warto o nich wiedzieć?

W przypadku ofert internetowych kont oszczędnościowych bez konta osobistego często obowiązują pewne warunki, zwłaszcza jeśli chodzi o promocyjnie podwyższone oprocentowanie. Zazwyczaj dotyczą one nowych środków, które nie były wcześniej zdeponowane w danym banku przed ustaloną datą określoną w regulaminie. W takiej sytuacji, jeśli nie posiadasz jeszcze konta w tym banku, wszystkie wpłacone środki będą uważane za nowe, a tym samym podlegają promocyjnym warunkom.

To może Cię zainteresować: Lokata czy konto oszczędnościowe? Gdzie zdeponować oszczędności?

W jakich bankach można założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Nie każdy bank posiada ofertę konta oszczędnościowego bez konta osobistego. Są jednak takie, które proponują atrakcyjne oprocentowanie. Które banki się do nich zaliczają? Przyjrzyjmy się wybranym z nich.

ING – konto oszczędnościowe bez konta osobistego

Bank ING umożliwia założenie konta oszczędnościowego bez konta osobistego. W praktyce okazuje się jednak, że jest to połączenie ROR-u i konta oszczędnościowego. Mowa o Otwartym Koncie Oszczędnościowym. Co je wyróżnia? Będzie to darmowe prowadzenie konta i możliwość wypłaty środków bez utraty odsetek. Przelewy wewnętrzne są jednak płatne (drugi i kolejny przelew w miesiącu to koszt 9 zł).

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego w Alior Banku

Choć założenie konta oszczędnościowego bez konta osobistego w Alior Banku jest możliwe, to nie dla każdego będzie opłacalne. Dlaczego? Otóż, aby uzyskać najwyższe oprocentowanie Koncie Mega Oszczędnościowym, musisz wykonywać co miesiąc po minimum 5 płatności kartą debetową do rachunku osobistego. W innym przypadku warunki nie będą już tak korzystne. Ponadto, przelewy zewnętrzne także są płatne od 8 do 10 zł. Konto założysz przez internet.

Koniecznie sprawdź: Czy warto założyć lokatę?

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego PKO

PKO udostępnia ofertę Konto Oszczędnościowe Plus, które zapewnia promocyjne oprocentowanie dla nowych środków. W tym przypadku również nie płacisz za otwarcie i prowadzenie konta. Odsetki powiększają Twoje saldo co miesiąc — nie tracisz ich przy wpłacie i wypłacie gotówki. Pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy, za każdy kolejny płacisz 9,99 zł.

Konto oszczędnościowe bez konta osobistego VeloBank

W ofercie tego banku znaleźć można Elastyczne Konto Oszczędnościowe, które zapewnia podwyższone oprocentowanie po wyrażeniu zgód marketingowych. Jego prowadzenie jest w pełni darmowe. Ponadto, jeden przelew w miesiącu na zewnętrzny rachunek pozostaje darmowy, za kolejne trzeba już zapłacić 9 zł.

Ile wynosi oprocentowanie kont oszczędnościowych bez konta osobistego?

W jakim banku najlepiej otworzyć konto oszczędnościowe? Wiesz już, że znaczna część z nich oferuje konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Ile jednak można na nim zyskać? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba przyjrzeć się oprocentowaniu. Poniżej znajdziesz nasz ranking kont oszczędnościowych bez konta osobistego.

Konto oszczędnościowe

Bank

Oprocentowanie

Konto Mega Oszczędnościowe

Alior Bank

6,5%

Otwarte Konto Oszczędnościowe

ING Bank

5,5%

Konto oszczędnościowe VeloBank

VeloBank

7%

Konto Oszczędnościowe Plus

Bank PKO

6,5%

Miej na względzie, że promocyjne oprocentowanie jest ograniczone czasowo i obowiązuje zazwyczaj ok. 3 miesięcy. Inna, warta uwagi oferta to konto oszczędnościowe w banku Pekao zapewniające oprocentowanie na poziomie 7%. Do tego konta automatycznie otwierany jest darmowy rachunek ROR.

Interesuje Cię czym jest i ile wynosi podatek Belki? Zachęcamy do sprawdzenia tych informacji dzięki naszym poradnikom!

Jak założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Możesz założyć konto oszczędnościowe online, bez potrzeby odwiedzania banku osobiście. To z pewnością wygodne rozwiązanie. Wystarczy, że posiadasz telefon z dostępem do internetu oraz zdjęcie swojego dowodu osobistego. Co musisz zrobić?

  1. Wybierz ofertę rachunku oszczędnościowego, która nie wymaga posiadania konta osobistego w tym banku. Warto dopytać się doradcy, jakie są aktualne wymagania, ponieważ podlegają one częstym zmianom.
  2. Złóż wniosek o kredyt online, wypełniając niezbędne informacje, takie jak dane osobowe, czy adres zamieszkania. W niektórych przypadkach możesz być poproszony o dostarczenie zdjęcia lub skanu swojego dowodu osobistego.
  3. Potwierdź swoją tożsamość. W zależności od banku może to być weryfikacja poprzez przelew z innego Twojego konta osobistego (ważne, aby dane były zgodne w obu bankach), zrobienie selfie za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub podpisanie umowy z kurierem. Na przykład, VeloBank oferuje opcję zawarcia umowy przez aplikację mObywatel.
  4. Jeśli umowa zostaje podpisana zdalnie, otrzymasz ją w formie elektronicznej na swojego maila, razem z dostępem do bankowości internetowej.

Jak wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Wpłata pieniędzy na konto oszczędnościowe bez konta osobistego może odbyć się na 2 sposoby:

  • za pomocą przelewu zewnętrznego, wówczas przelewasz środki bezpośrednio na numer konta oszczędnościowego z konta w innym banku,
  • wpłatą środków bezpośrednio w kasie banku.

To, w jaki sposób chcesz przelać środki, zależy już od Ciebie.

Ile kosztuje konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

W większości przypadków do dyspozycji masz darmowe konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Banki prześcigają się w konkurowaniu o klientów, dlatego niemal wszystkie proponują darmowe założenie i obsługę konta oszczędnościowego. Zazwyczaj otrzymujesz także darmowe przelewy wewnętrzne i jeden bezpłatny przelew zewnętrzny lub wypłatę gotówki.

Co jednak istotne, za drugi i każdy kolejny przelew trzeba już zapłacić. Banki pobierają opłatę za przelew zewnętrzny w wysokości od 5 do nawet 10 zł.

Jeśli interesujesz się produktami dla oszczędzających koniecznie sprawdź jak działa lokata z funduszem i kiedy warto ją założyć!

Czy warto założyć konto oszczędnościowe bez konta osobistego?

Jeśli twoją strategią jest regularne przenoszenie oszczędności między różnymi bankami w poszukiwaniu najlepszych oprocentowań promocyjnych, to konto oszczędnościowe, które nie jest powiązane z kontem osobistym, jest rozwiązaniem, które z pewnością przyciągnie twoją uwagę. Zakładanie nowego rachunku osobistego w innym banku co jakiś czas może być dość uciążliwe, zwłaszcza że często wiąże się to z koniecznością aktywnego korzystania z tego konta, aby uniknąć opłat za prowadzenie czy kartę debetową.

Z drugiej strony, rachunek osobisty daje znacznie większe możliwości. Zapewnia stały dostęp do środków, umożliwiając ci wygodne transfery oraz wypłacanie gotówki kartą lub korzystanie z BLIKa w bankomatach. Dodatkowo często banki oferują atrakcyjne promocje dla nowych klientów, nagradzając ich za otwarcie nowego rachunku osobistego.

Warto rozważyć połączenie tych dwóch opcji: otwarcie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym masz konto osobiste. Dzięki temu zyskujesz podwójnie: korzystasz z promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym oraz otrzymujesz bonus od banku za rozpoczęcie współpracy.

Niemniej, najlepsze konto oszczędnościowe bez konta osobistego oferuje zbliżone oprocentowanie do tego, które znajdziesz na rachunkach połączonych. Decyzja należy już więc do Ciebie.

Nie przegap: Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Komentarze

Powiązane artykuły

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

Upoważnienie do konta bankowego. Na czym polega i jak je napisać?

...dotyczącymi niektórych z banków. Jeśli macie wspólne konto bankowe, każde z Was musi zatwierdzić dyspozycję w swoim serwisie iPKO w...

...oznacza upoważnienie do konta bankowego? To pytanie często zadają sobie osoby, które chciałyby...

Zobacz więcej
13 min. czytania
Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Jaką kwotę można wpłacić do banku bez kontroli US?

Sprawdź, ile pieniędzy można wpłacić do banku bez kontroli. 2024 rok zobowiązuje do przestrzegania nowych przepisów, w których limit płatności znacznie zmalał.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Bezpieczne podróże. Jak chronić swoje finanse na urlopie?

Planując wymarzony urlop, często skupiasz się na wyborze idealnego miejsca, pakowaniu i tworzeniu zapierających dech w piersiach planów podróży. Jednak równie ważne, a często pomijane, jest zabezpieczenie twoich finansów na urlopie. Co warto wiedzieć i jak się do tego przygotować?
Zobacz więcej
5 min. czytania
Jak przenieść konto do innego banku?

Jak przenieść konto do innego banku?

...popularnych. Poniżej przedstawiamy, jak przenieść konto osobiste do innego banku na przykładach różnych usługodawców. A jak przenieść konto firmowe do innego banku? Procedura odbywa się podobnie jak w przypadku rachunków osobistych – jest maksymalnie uproszczona. Konto osobiste warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

Jak sprawdzić dane właściciela rachunku bankowego?

...przelewów bankowych stało się obecnie znacznie bardziej wygodne niż w przeszłości. Wystarczy jedynie podać numer rachunku, a środki trafiają na konta bankowe odbiorców. Pomimo tej wygody, warto jednak pielęgnować czujność względem swoich finansów i upewnić się, że odpowiednia osoba jest właścicielem podanego konta, zanim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Jaki to bank – często zadajemy sobie to pytanie, gdy chcemy wykonać przelew na określony rachunek. Identyfikacja banku po numerze konta jest jak najbardziej możliwa – każda instytucja ma własny, konkretny identyfikator. Jakimi zasadami rządzą się numery rachunków bankowych?
Zobacz więcej
7 min. czytania