Wspólne konto bankowe - czy to się opłaca?

Zaktualizowano: 2021-02-05 14:57
Opublikowano: 2020-01-14 14:17
Średnia ocena: 5,65/6 Głosów: 31

Na założenie wspólnego rachunku najczęściej decydują się małżeństwa, a także pary, które nie zalegalizowały prawnie swojego związku. To duże ułatwienie dla osób, które chcą dzielić się swoimi dochodami i wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe.

Jeszcze kilka lat temu wspólne konto bankowe kojarzyło się tylko z małżeństwami. Powodem były m.in. opłaty związane z prowadzeniem rachunku. Aktualnie wspólne konto mogą założyć wszyscy zainteresowani, choć usługa nie wiąże się już z żadnymi oszczędnościami, ponieważ prowadzenie rachunku jest możliwe całkowicie bezpłatnie. Czy oferta tego typu wyróżnia się korzystniejszymi warunkami? Czy założenie wspólnego konta bankowego jest korzystne, a może warto rozważyć osobne rachunki osobiste?

Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najkorzystniejsze. Jakie zalety i jakie wady wiążą się ze wspólnym kontem bankowym.

Kto może skorzystać ze wspólnego konta bankowego?

Na założenie i prowadzenie rachunku wspólnego najczęściej decydują się małżeństwa, a także pary, które nie zalegalizowały prawnie swojego związku. To duże ułatwienie dla osób, które chcą całkowicie dzielić się swoimi dochodami i wspólnie prowadzić gospodarstwo domowe. Warto jednak zaznaczyć, że oferta nie jest dedykowana wyłącznie parom. Wspólne konto mogą założyć członkowie rodziny, a nawet osoby niespokrewnione ze sobą. Warunkiem założenia tego typu konta jest jednak fakt, że oboje ze współposiadaczy rachunku będzie w pełni zdolności prawnych, co oznacza, że współwłaściciel nie może być osobą niepełnoletnią lub osobą ubezwłasnowolnioną. Dodatkowym warunkiem jest konieczność, by współwłaściciele konta w banku byli rezydentami tego samego kraju i rozliczali się w tym samym kraju pod względem podatkowym.

Plusy posiadania wspólnego konta bankowego

Wspólne konto bankowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które wspólnie opłacają swoje utrzymanie, posiadają wspólne zobowiązania finansowe, a nawet dla tych klientów, którzy chcą mieć po prostu całkowicie wspólny budżet. Na wspólne konto często decydują się pary, w których jedna z osób ma dużo większe doświadczenie w zarządzaniu finansami i może czujnie obserwować wspólne wydatki, a także oszczędności np. na lokacie bankowej czy koncie oszczędnościowym. To także dobre rozwiązanie dla rodzin, w których jedna z osób pracuje zawodowo, a druga zajmuje się dziećmi i nie ma dochodów z pracy zarobkowej.

Jak działa wspólne konto?

Na jakiej zasadzie działa wspólne konto bankowe? Chcesz założyć wspólne konto bankowe, ale nie wiesz, na jakich zasadach działa taki rachunek? Każdy ze współwłaścicieli konta ma pełny dostęp do rachunku. Oznacza to, że obie osoby posiadają dane do rachunku, w tym także do bankowości elektronicznej, posiadają również karty płatnicze wydane do rachunku. Współwłaściciele mają równy dostęp do środków na rachunku, mogą bez ograniczeń wypłacać pieniądze, lub dokonywać transakcji online. Jeśli do konta przypisane są oferty oszczędnościowe, są one w pełni dostępne dla właścicieli.

Jedynym ograniczeniem, wymagającym zgody obojga właścicieli konta, jest zaciągnięcie kredytu odnawialnego w ramach konta. Złożenie wniosku wymaga bowiem podpisów obu właścicieli rachunku bankowego, ze względu na wspólnie ponoszony koszt związany z zadłużeniem finansowym.

Ile kosztuje wspólne konto bankowe?

Czasy odpłatnego prowadzenia kont bankowych odeszły już niemal w zapomnienie. Aktualnie na rynku rachunków osobistych jest tak duża konkurencja, że chcąc założyć konto wspólne, nie musisz martwić się już o praktycznie żadne opłaty. Banki chętnie oferują swoim klientom bezpłatne założenie rachunku, również wspólnego, licząc na to, że zadowoleni klienci zdecydują się na skorzystanie z innych usług tej samej instytucji. Wielu kredytobiorców korzysta z usług banku, który już dobrze zna i ma do niego zaufanie.

Założenie i prowadzenie konta jest najczęściej całkowicie bezpłatne, klienci nie muszą martwić się także o opłaty związane z transakcjami. Obsługa kart płatniczych również może okazać się darmowa, choć warunkiem najczęściej jest dokonanie płatności kartą, o konkretnej kwocie, lub określoną ilość razy w ciągu miesiąca.

Dzięki temu, że większość banków oferuje podobne usługi, klienci szukający najlepszego konta bankowego mogą mieć duże problemy z wyborem odpowiedniego zadłużenia. To ważne, by skorzystać z oferty, która będzie dla ciebie najatrakcyjniejsza. Jeśli chcesz porównać dostępne oferty, zachęcamy do skorzystania z rankingu kont bankowych. To doskonałe narzędzie, które pozwoli ci szybko porównać wszystkie oferty na rynku i zaznajomić się z wszystkimi warunkami towarzyszącymi podpisaniu umowy i prowadzeniu rachunku.

Zastanów się, czego dokładnie oczekujesz od oferty, czy poza rachunkiem bankowym, chcesz skorzystać także z usług oszczędnościowych, a może w przyszłości chcesz wnioskować o kredyt hipoteczny i warto zawczasu budować swoją historię kredytową w banku, którego oferta wydaje ci się najkorzystniejsza.

Jak założyć wspólne konto bankowe?

Założenie osobistego konta bankowego jest banalnie proste, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek online. Dzięki temu klient banku może zaoszczędzić dużo czasu i skorzystać z usług instytucji bez poświęcania swojego czasu na często długie wizyty w banku.

Założenie wspólnego konta bankowego wymaga jednak obecności w banku, w dodatku, konieczne będzie sprawdzenie tożsamości obojga współposiadaczy rachunku. Dlatego musisz udać się do wybranego banku wraz z osobą, z którą chcesz prowadzić konto bankowe. Pamiętaj, że do założenia rachunku potrzebne będą ważne dowody osobiste, które pozwolą zweryfikować tożsamość obojga współzałożycieli rachunku.

Dostęp do jednego konta bez konieczności zakładania konta wspólnego

Chcesz zachować konto osobiste, ale mimo to korzystać z przywilejów, jakie oferowane są klientom, którzy wspólnie zakładają konto? Możesz wystąpić o pełnomocnictwo do swojego konta, a także wydanie nowej karty płatniczej, która otrzyma prawo do korzystania z twojego rachunku. Może to ułatwić sprawę m.in. założenia konta czy skorzystania z pożyczki w banku, bez konieczności angażowania w to współwłaściciela.

Musisz samodzielnie podjąć decyzję, czy korzystniejszym rozwiązaniem dla ciebie będzie wspólne konto bankowe, czy skorzystanie z możliwości udzielenia pełnomocnictwa.

Jakie masz możliwości zarządzania wspólnymi finansami?

Wiele osób rezygnuje ze wspólnego konta, korzystając z dwóch osobnych rachunków osobistych, to najlepszy sposób, by móc skorzystać z licznych promocji bankowych, które niedostępne są dla osób, które zakładają konto dla dwóch osób. Dodatkowym atutem jest bezpieczeństwo, szczególnie gdy wybór pada na założenie kont w różnych bankach. Klienci nie są wtedy narażeni na brak środków w przypadku tymczasowych problemów z bankowością. Dla wielu osób atutem będzie także prywatność pod względem finansowym, a także niezależność finansowa.

Coraz większą popularnością cieszą się dwa oddzielne konta oraz jedno wspólne. To rozwiązanie, które pozwoli planować wspólne wydatki oraz oszczędności, ale jednocześnie daje prywatność i niezależność finansową. Atutem tego wyjścia z sytuacji jest także elastyczność i możliwość dostosowania warunków kont do własnych preferencji.

Jeśli nie chcesz skorzystać z konta ze współwłaścicielem, wciąż masz dużo możliwości, by wspólnie prowadzić domowy budżet, lub udostępnić swoje konto w razie takiej potrzeby.

Wspólne konto - czy warto?

Dla wielu małżeństw założenie wspólnego konta bankowego jest oczywiste. Jednak coraz więcej młodych ludzi chce pozostać niezależnych pod tym względem i wolą korzystać z innych usług banku, które to umożliwiają. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie. Kluczem jest jednak określenie swoich potrzeb i zastanowienie się, która oferta proponowana przez bank będzie w stanie zrealizować to, czego oczekujesz od konta w banku. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto założyć wspólne konto bankowe, choć z pewnością ma ono wiele zalet.

Powiązane artykuły

Kredyt gotówkowy - jaki bank wybrać?
Konta bankowe 07.10.2021

Jaki to bank? Sprawdź jaki to bank po numerze konta bankowego

Ciąg cyfr oznaczający indywidualny rachunek pozwala określić, w jakim banku założone jest konto. Żeby tego dokonać nie jest potrzebna żadna zaawansowana wiedza. Wystarczy znajomość konstrukcji numeru rachunku oraz indywidualnych numerów wskazujących na konkretne banki.
Zobacz więcej
Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?
Kredyty gotówkowe 20.09.2021

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna?

Czy bankowość elektroniczna jest bezpieczna? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto chce w ten sposób zarządzać swoimi finansami. Chociaż poziom zabezpieczeń stosowany przez banki znajduje się na wysokim poziomie, to czasami warto dmuchać na zimne. Sprawdź, jak nie paść ofiarą przestępstwa.
Zobacz więcej
Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?
Konta bankowe 17.09.2021

Blokada środków na koncie bankowym - na czym polega i ile trwa?

Blokada środków na koncie bankowym nie należy do przyjemnych sytuacji. Może się okazać, że z dnia na dzień zostaniesz odcięty od swoich pieniędzy. Co możesz wtedy zrobić? W jakich sytuacjach możliwa jest blokada środków na koncie? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Zobacz więcej
Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?
Konta bankowe 03.08.2021

Konto walutowe - jak działa i gdzie założyć konto walutowe?

Konto walutowe to jeden z kilku typów rachunków, który znaleźć można w ofercie banków. Mimo szerokiej dostępności nie cieszy się on jednak tak dużą popularnością, jak tradycyjne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Gdy na bieżąco obserwujesz kursy walut i szukasz dobrych cen, warto, abyś zapłacił za nie bezpośrednio z konta, dzięki czemu unikasz kosztów związanych, chociażby z różnicami kursowymi. Sprawdź, kiedy jeszcze przydaje się konto walutowe.
Zobacz więcej
Jak przelać pieniądze z konta na konto?
Konta bankowe 13.08.2020

Jak przelać pieniądze z konta na konto?

Przelew pieniędzy z konta na konto zależy od kilku czynników. Pieniądze trafią na konto najszybciej, jeśli transakcja realizowana jest wewnątrz banku. Czas oczekiwania wydłuży się, jeśli zlecenie zostanie przyjęte w weekend.
Zobacz więcej
Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady
Konta bankowe 06.08.2020

Czym jest karta płatnicza - definicja, rodzaje kart i przydatne porady

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o kartach płatniczych? W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji, zaczynając od definicji karty płatniczej po informacje o rodzajach kart tego typu.
Zobacz więcej