Konta bankowe 8 min. czytania

Karta debetowa - jak z niej korzystać i czym jest?

Zaktualizowano: 2021-02-04 14:40
Opublikowano: 2020-04-22 14:49
Średnia ocena: 5,78/6 Głosów: 28
Karta debetowa - jak z niej korzystać i czym jest?

Karta debetowa jest podstawową kartą płatniczą, wydawaną klientom, którzy korzystają z konta osobistego w banku. To środek płatniczy, dzięki któremu możesz skorzystać bezgotówkowo ze środków, które znajdują się na twoim rachunku.

Karta debetowa jest jednym z produktów bankowych, który towarzyszy nam w codziennym życiu. Poza gotówką karta debetowa jest najpopularniejszym środkiem płatniczym w naszym kraju. Niemal wszyscy w swoich portfelach posiadają przynajmniej jedną kartę tego typu, choć nie zawsze do końca wiadomo, co kryje się za nazwą karta debetowa. Wiele klientów banków myli ją z kartą kredytową, a warto wiedzieć, co wyróżnia obie karty płatnicze.

Chcesz założyć swoje pierwsze konto w banku? Zanim do tego dojdzie, możesz dowiedzieć się także czegoś więcej o karcie debetowej, być może dzięki temu dużo łatwiej będzie ci wybrać odpowiednią usługę. A może już od dawna korzystasz z usług banków, ale chce mieć pewność, jakie możliwości ma twoja karta, a także jak bezpiecznie z niej korzystać. W tym artykule znajdziesz wiele cennych informacji.

Karta debetowa - podstawowe informacje

Karta debetowa jest podstawową kartą płatniczą, wydawaną klientom, którzy korzystają z konta osobistego w banku. To środek płatniczy, dzięki któremu możesz skorzystać bezgotówkowo ze środków, które znajdują się na twoim rachunku, jednocześnie nie generując żadnych zadłużeń. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z dostępnego debetu na rachunku, wtedy z pomocą karty bez trudu skorzystasz z tych środków.

Karta debetowa posłuży ci do zapłaty w sklepie, ale także podczas korzystania z bankomatu lub wpłatomatu. Z pomocą karty możliwe będzie wypłacenie pieniędzy z konta lub odwrotnie, wpłacenie gotówki na rachunek, jeśli będziesz mieć taką potrzebę.

Karta debetowa przypisana jest bezpośrednio do rachunku rozliczeniowego, co oznacza, że korzystając z niej, masz do dyspozycji wyłącznie te środki, które znajdują się na twoim podstawowym rachunku, niemożliwe będzie zatem wypłacenie z jej pomocą środków, które znajdują się na koncie oszczędnościowym, czy lokacie przypisanej do twojego konta. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że korzystając z karty, nie wykorzystasz środków, które powinny zostać nienaruszone.

Jak korzystać z karty debetowej?

Korzystanie z karty debetowej jest wyjątkowo proste i intuicyjne. Możesz z jej pomocą wykonać wszystkie niezbędne czynności, które pozwolą ci zarządzać środkami na koncie, w tym wypłacać gotówkę w bankomacie, wpłacać gotówkę na konto oraz dokonywać transakcji bezgotówkowych, czy korzystać z płatności elektronicznych.

Karta pozwala dokonać transakcji zbliżeniowo, a także z pomocą terminala. W przypadku transakcji o wyższej kwocie konieczne jest podanie wcześniej nadanego przez użytkownika 4-cyfrowego PIN-u.

W trakcie transakcji bank otrzymuje informację o potrzebie jej autoryzacji, co zostaje zatwierdzone, jeśli kwota nie przekracza środków dostępnych na koncie. Każdy użytkownik karty może samodzielnie ustalić dzienny limit wypłat i transakcji kartą płatniczą, co ma na celu zabezpieczenie środków przed np. kradzieżą. To samo założenie wymaga podania PIN-u do karty podczas zakupów powyżej 50 złotych.

Karta debetowa a karta kredytowa

Karta debetowa bardzo często mylona jest z kartą kredytową, choć to dwie różne karty płatnicze. Znając podstawowe możliwości karty debetowe, z pewnością dużo łatwiej będzie ci przyjąć podstawowe różnice i określić, czym wyróżniają się obie karty.

Podczas gdy z karty debetowej korzystają praktycznie wszyscy klienci banków, a ich wydanie jest podstawą podczas zakładania konta w danej instytucji, karta kredytowa wiąże się z inną usługą finansową i zapewnia dostęp do pieniędzy w ramach limitu kredytowego. Karta kredytowa wydawana jest do konta kredytowego, które nie jest związane z podstawowym rachunkiem rozliczeniowym klienta banku. Kartą kredytową możesz posługiwać się podobnie jak kartą debetową, dokonując transakcji płatniczych, kupując coś online, czy wypłacając środki, podczas korzystania z bankomatu. Należy jednak pamiętać, że karta wyczerpuje środki, które znajdują się na rachunku kredytowym i są udzielone w ramach zobowiązania. Limit środków na karcie kredytowej ustalany jest w momencie zawarcia umowy między stronami i zależy od zdolności kredytowej klienta banku.

Numer karty debetowej

Na karcie debetowej możesz znaleźć aż dwa numery, które są istotne m.in. do określenia tego, gdzie prowadzony jest rachunek, do którego przypisana jest karta. Na polskim rynku finansowym większość kart debetowych wydanych jest przez Visę lub Mastercard, wszystkie ich karty mają na sobie oznaczenia, dzięki 16-cyfrowym numerom dla każdej karty płatniczej. Numer określa m.in. to, w jakim banku prowadzony jest rachunek.

Numer wybity na karcie nie jest numerem konta osobistego prowadzonego w banku.

Na odwrocie karty znaleźć możemy 3-cyfrowy kod CVV lub CVC, to kody umożliwiające dokonywanie płatności kartą w sklepie internetowym. Podczas zakupów tego typu, klient zostanie poproszony o ten kod oraz datę ważności karty, która także jest zaznaczona na karcie, pod 16-cyfrowym numerem. To prosta metoda na dokonanie płatności, bez konieczności logowania się do swojej bankowości elektronicznej.

Wybór odpowiedniego konta osobistego

Zanim otrzymasz kartę debetową do swojego konta, musi podjąć decyzję, gdzie taki rachunek otworzysz. To ważne, szczególnie w dobie, gdy wiele banków ma do zaoferowania szereg kont rozliczeniowych, od tradycyjnych rachunków, tych prowadzonych całkowicie online, konta młodzieżowe, konta firmowe, a nawet konta walutowe.

Każdy klient znajdzie ofertę dostosowaną do swoich potrzeb, trzeba jednak poświęcić czas, by móc decyzję podjąć zgodnie z własnymi preferencjami.

Chcesz mieć pewność, że wybrane konto będzie dla ciebie najlepsze? Nie chcesz korzystać z usług, które przewidują dodatkowe opłaty? Na naszej stronie znajdziesz:

Z naszą pomocą porównasz dostępne usługi, sprawdzisz, jakie warunki będą towarzyszyć konkretnej ofercie, a także to, czy jako klient banku będziesz narażony na koszt związany z prowadzeniem konta lub obsługę karty debetowej. Zapewniamy, że porównasz nawet kilkanaście ofert w ciągu kilku minut, a konto założysz nawet bez wychodzenia z domu.

Karta debetowa a wspólne konto

Wraz z partnerem lub partnerką prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe, dzielicie wszystkie wydatki i chcecie skorzystać z możliwości założenia wspólnego konta? W takim przypadku czeka was wizyta w banku. Warto jednak już wcześniej zainteresować się tym, jak w przypadku wspólnego rachunku wydawane są karty debetowe. Każdy z właścicieli konta otrzyma własną kartę, z osobnym numerem karty debetowej. Obie karty będą przypisane do jednego konta, dając możliwość dokonywania wszystkich transakcji, dostępnych z pomocą użycia karty płatniczej. Wszystkie środki dostępne na wspólnym koncie będą dostępne dla obojga współwłaścicieli. Zanim wybierzecie konto tego typu, koniecznie sprawdźcie, czy obsługa kart debetowych będzie darmowa. Wiele banków w takim przypadku wymaga przynajmniej jednej transakcji każdą kartą w danym okresie rozliczeniowym. Może się jednak okazać, że wymagane są transakcje o konkretnej kwocie, a w przeciwnym wypadku rachunek zostanie obciążony opłatą. Wspólne konto ma wiele zalet, ale także należy liczyć się z wadami. Dlatego warto zastanowić się nad podjęciem takiej decyzji i dobrze zapoznać z wszystkimi warunkami, zanim zostanie zawarta umowa.

Koszt karty debetowej

Wydanie karty debetowej jest darmowe, nie oznacza to jednak, że nie generuje żadnych opłat w trakcie korzystania. Warto zwrócić na to uwagę i wybrać bank, który ogranicza wydatki związane z obsługą karty. Na rynku jest wiele ofert, które gwarantują brak opłat związanych z kartą płatniczą, a także liczne możliwości, które pozwalają ich uniknąć. Co musisz zrobić, by zapewnić sobie dostęp do darmowej karty debetowej?

Wiele banków wymaga przynajmniej jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Często określana jest minimalna kwota wszystkich transakcji w danym miesiącu, po jej przekroczeniu klient nie musi obawiać się żadnych kosztów.

Wszystkie te informacje znajdziesz w opisie konkretnego rachunku osobistego, dlatego też warto korzystać z takich możliwości i unikać usług, które będą wiązały się z dodatkowymi opłatami.

Komentarze

Powiązane artykuły

Anonimowe konto bankowe
23.12.2022

Gdzie można założyć anonimowe konto bankowe?

Anonimowe konto bankowe może uchronić właściciela przed kontrolą organów państwowych, np. podatkowych, zapewnić poufność transakcji, a także ukryć tożsamość posiadacza. Tylko czy konto anonimowe jest w ogóle legalne? Czy polskie banki oferują takie usługi? A może lepiej poszukać za granicą? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak zastrzec kartę płatniczą?
07.12.2022

Jak zastrzec kartę płatniczą?

...odpowiedzialność zawsze spoczywa na instytucji, w której mamy konto osobiste. Jeśli bank wykaże, że nie zachowaliśmy ostrożności przy...

...nakładki, które ściągają dane dokumentu. Zastrzeżenie karty kredytowej będzie chroniło przed nieuprawnionym wykorzystaniem środków...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Jak aktywować nową kartę płatniczą?
02.12.2022

Jak aktywować nową kartę płatniczą?

...wydawany przez bank wymaga uruchomienia – pierwszego użycia, np. w bankomacie. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli korzystać z karty. Z kolei karty kredytowe umożliwiają wykorzystywanie limitu, jaki bank przyznał klientowi. Aktywacja obu rodzajów instrumentów płatniczych może się różnić, jednak z...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Koniec Getin Noble Bank
10.11.2022

Koniec Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

...przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Działalność przejęło osiem banków, które utworzyły System Ochrony Banków Komercyjnych. Osoby, które posiadały w Getin konto osobiste lub inny produkt finansowy, nie muszą się martwić – środki są chronione przez BFG. Czy wszyscy klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy? Jak będzie się nazywać nowy...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Jak anulować przelew?
05.08.2022

Jak anulować przelew w wybranych bankach?

...że większość ludzi posiada własne konto bankowe, sprawia, że przekazywanie środków stało się dużo prostsze. Nie musimy nosić przy sobie pliku banknotów, nawet jeśli planujemy duży zakup. Ogromna...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne?
03.06.2022

Czy pieniądze Polaków w bankach są bezpieczne? Czy bank może przejąć pieniądze klientów?

...jest trudne, a w dodatku obarczone dużym ryzykiem. Dlatego osoby niemające wiedzy ani doświadczenia w tym zakresie chętniej wybierają lokaty bankowe i to na nich lokują oszczędności. Choć zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób za wiele nie zyskają, to jednocześnie czują...

Zobacz więcej
8 min. czytania