Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?

Zaktualizowano: 15.01.2021 12:28
Opublikowano: 27.02.2020 12:09
Średnia ocena: 5,80/6 Głosów: 20

Karta kredytowa jest formą zadłużenia finansowego, który możemy porównać do kredytu gotówkowego, ze względu na dowolność wydania środków. Usługa zapewnia bardzo atrakcyjne warunki spłaty, w tym okres bezodsetkowy.

Karta kredytowa jest narzędziem płatniczym, a zarazem produktem kredytowym. Karta może zapewnić ci ogromną swobodę i łatwy dostęp do pieniędzy bez ponoszenia żadnych kosztów. Jak każda oferta dostępna wśród usług finansowych ma zarówno zalety, jak i wady, dlatego zanim zdecydujesz się skorzystać z karty kredytowej, dowiedź się o niej czegoś więcej. Zapewniamy, że w tym artykule poznasz najważniejsze informacje dotyczące karty kredytowej, to jak działa, a także czy warto starać się o taką kartę i korzystać z niej regularnie. Z naszą pomocą szybko podejmiesz decyzję, która pomoże ci zachować dobrą sytuację finansową i nie będziesz martwić się spiralą zadłużeń. Wystarczy, że poświęcisz kilka minut i zdecydujesz się na skorzystanie z naszych porad.

Najważniejsze informacje o karcie kredytowej

Karta kredytowa działa jak limit kredytowy, choć dostępny jest w formie karty, a nie środków wypłacanych bezpośrednio na konto usługobiorcy. Kupując coś i płacąc z pomocą karty kredytowej, środki nie zostają pobrane z konta osobistego klienta, ale specjalnego rachunku kredytowego, który został otwarty dla usługobiorcy po zawarciu umowy z bankiem.

Karta kredytowa jest bardzo elastyczna pod względem umowy. Usługobiorca może korzystać z ustalonego limitu i spłacić zobowiązanie bez żadnych kosztów, pod warunkiem, że nie przekroczy wyznaczonego terminu. W przeciwnym wypadku bank naliczy standardowe odsetki. Karta pozwala zdobyć błyskawicznie dodatkowe pieniądze, a co istotne, limit kredytowy odnawia się każdego miesiąca, po spłacie zadłużenia. Karta kredytowa sprawdza się doskonale w przypadku zakupów stacjonarnych, jak i transakcji online. Możesz wypłacić pieniądze z rachunku kredytowego w bankomacie, jednak takie działanie będzie wiązało się z dodatkowymi opłatami, warto zatem korzystać wyłącznie z transakcji bezgotówkowych.

Karta kredytowa a karta debetowa - różnice

Nie masz pewności czym różni się karta kredytowa od karty debetowej? Wielu klientów banków wciąż nie rozróżnia tych narzędzi płatniczych. Warto jednak dokładnie znać przeznaczenie obu tych kart i móc bez problemu rozróżnić je na rynku finansowym, wiedząc z jakim środkiem płatniczym masz do czynienia.

Karta debetowa jest najprostszym narzędziem płatniczym, który aktualnie wydawany jest do praktycznie każdego rachunku osobistego. Karta debetowa pozwala korzystać ze środków, które znajdują się na rachunku rozliczeniowym klienta. Korzystając z karty możesz korzystać z transakcji bezgotówkowych, a także wypłacać środki lub wpłacać pieniądze na rachunek z pomocą bankomatu.

Karta kredytowa pozwala korzystać z limitu kredytowego, nie obciążając w żaden sposób twojego osobistego rachunku. Choć wypłata pieniędzy z karty kredytowej jest możliwa, prowizja za takie działanie może wynieść nawet 10%, co oznacza, że za każde wypłacone 100 złotych, klient musi zapłacić aż 10 złotych prowizji. Z tego powodu rekomenduje się, by z karty korzystać w trakcie wszystkich transakcji bezgotówkowych, które nie generują żadnych opłat.

Koszt karty kredytowej

Choć karta kredytowa jest formą zadłużenia finansowego, który możemy porównać nawet do kredytu gotówkowego, ze względu na dowolność wydania środków, usługa zapewnia bardzo atrakcyjne warunki spłaty, w tym okres bezodsetkowy, który pozwoli ci skorzystać z dodatkowych pieniędzy bez żadnych opłat.

Używając ostrożnie karty kredytowej możesz mieć pewność, że nie zapłacisz za zadłużenie, a także za jej używanie. Trzeba jednak pamiętać, że limit kredytowy należy spłacić w wyznaczonym terminie, chcąc uniknąć wszystkich opłat. W przeciwnym wypadku bank naliczy odsetki, które stanowią czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego, aktualnie jest to 10%. To maksymalna stawka, która aktualnie obowiązuje w przypadku zadłużeń finansowych. Wszystkie inne zadłużenia, w tym standardowy kredyt gotówkowy, oferują dużo korzystniejsze oprocentowanie. Należy jednak pamiętać, że koszt naliczany jest wyłącznie w przypadku niespłacenia zobowiązania w okresie bezodsetkowym.

Jak wnioskować o kertę kredytową?

Otrzymanie kraty kredytowej nie jest skomplikowane. Klient banku, który ukończył 18 rok życia, może wypełnić wniosek o kartę kredytową nawet bez wychodzenia z domu. Co ciekawe, karta kredytowa nie wymaga założenia w danym banku konta osobistego, może natomiast przyspieszyć cały proces związany z wydaniem karty kredytowej i uniknięcia części niezbędnych formalności.

Jakie warunki musisz spełnić, by wniosek o kartę kredytową został rozpatrzony pozytywnie? Bank standardowo zweryfikuje cię pod względem tożsamości, zdolności kredytowej oraz historii wcześniejszych zobowiązań, podobnie jak w przypadku innych zadłużeń finansowych, dostępnych w konkretnych bankach. Warto zatem przygotować sobie zaświadczenie o zarobkach, a także wyciąg z konta bankowego.

Jeśli nie masz pewności, czy twoja zdolność kredytowa pozwoli na otrzymanie karty kredytowej? Możesz to samodzielnie sprawdzić, korzystając z prostego kalkulatora zdolności kredytowej. Kilka minut wystarczy, by rozwiać swoje wątpliwości. Pamiętaj, że dużym atutem będzie stałe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, choć o kartę kredytową mogą ubiegać się także osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą lub zatrudnieni są na podstawie umowy zlecenia, czy umowy o dzieło. Należy jednak mieć na uwadze, że istotna jest kwota, która stale zasila konto usługobiorcy.

Zalety karty kredytowej

Główną zaletą karty kredytowej jest okres bezodsetkowy, który pozwala na skorzystanie z całkowicie darmowego zadłużenia, na całkowicie dowolny cel. To ogromne ułatwienie dla osoby, która potrzebuje szybkiego zastrzyku gotówki, ale jednocześnie ma pewność, że będzie w stanie spłacić całe zaciągnięte zobowiązanie podczas okresu, który pozwala na uniknięcie wszystkich kosztów.

Karta kredytowa może pomóc ci w budowie dobrej historii kredytowej, o czym warto pamiętać jeśli w ciągu kilku najbliższych lat planujesz skorzystać z kredytu hipotecznego, który wymaga od kredytobiorcy wykazania tego, że klient nie stanowi dla banku dużego ryzyka i potrafi spłacać wszystkie swoje zadłużenia w wyznaczonym wcześniej terminie, nie generując zadłużeń.

Spłata zadłużenia na karcie

O czym musisz pamiętać podczas spłaty zadłużenia na karcie, by nie martwić się wysokimi kosztami usługi? Chcąc zwrócić do banku wyłącznie kredytowaną kwotę warto mieć na uwadze okres bez odsetkowy, który może różnić się zależnie od oferty każdego banku. Klient po skorzystaniu z karty kredytowej ma około 60 dni na spłatę zobowiązania, bez ponoszenia żadnych kosztów. Pierwsze 30 dni określamy jako okres rozliczeniowy, natomiast dodatkowe 20 lub 30 dni to czas na spłatę pożyczki. Czas na spłatę kredytu będzie konkretnie określony w umowie zawartej z bankiem. Warto zatem przeanalizować dostępne oferty i wybrać usługę, która pozwoli ci na spłatę zadłużenia w terminie, który twoim zdaniem będzie najatrakcyjniejszy.

Jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej? To bardzo proste, wystarczy dokonać przelewu na rachunek karty kredytowej. Numer rachunku otrzymasz tuż po zawarciu umowy z bankiem. Nie czekaj jednak do ostatniej chwili, środki na rachunku muszą zostać zaksięgowane, co oznacza, że twoja spłata może nie zostać odnotowana tuż po wykonaniu przelewu. W takiej sytuacji bank skorzysta z odsetek ustawowych za każdy dzień w opóźnieniu w spłacie.

Czy korzystniej jest płacić kartą?

Czy karta kredytowa jest atrakcyjna? Czy warto zaryzykować i złożyć wniosek o jej wydanie? Taką decyzję musisz podjąć samodzielnie, mając na uwadze zarówno atrakcyjność oferty, jak i jej minusy, które mogą okazać się szkodliwe dla twojego budżetu, szczególnie, jeśli trudno ci kontrolować swoje wydatki i spłacać regularnie swoje zobowiązania finansowe.

Musisz dokładnie zastanowić się nad swoją sytuacją finansową i postawić się w sytuacji, w której możesz znaleźć się, będąc posiadaczem karty. Czy regularna spłata kredytu, będzie dla ciebie możliwa? A co ważniejsze czy potrzebujesz stałego źródła dodatkowych pieniędzy, które otrzymasz w ramach limitu kredytowego na karcie? Twoja decyzja powinna wynikać z rzeczywistych potrzeb oraz twoich możliwości, dając ci szansę na korzystanie z usługi bez obawy o zbyt wysokie opłaty.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?
Poradniki 21.07.2021

Oprocentowanie nominalne - jak obliczyć i jak wpływa na koszt kredytu?

Czym jest oprocentowanie nominalne i jak się ma do całkowitego kosztu kredytu czy pożyczki? Wartość ta ma duże znaczenie dla wysokości rat i kwoty do zapłaty, ale to tylko jeden z parametrów potrzebnych do oceny opłacalności oferty.

Zobacz więcej
Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?
Poradniki 20.07.2021

Raty malejące czy równe - co wybrać decydując się na kredyt?

Raty malejące to jeden z dwóch typów spłaty kredytu. W ich przypadku w pierwszej kolejności spłacana jest część kapitałowa, co przekłada się na korzystniejsze rozliczenie całościowego zobowiązania. Otrzymanie zgody na raty malejące z banku wymaga jednak stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej. Jakie wady i zalety ma taki typ naliczania rat? Czy są bardziej opłacalne od raty stałej? Odpowiadamy na to oraz inne pytania dotyczące malejących rat kredytowych!

Zobacz więcej
Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?
Poradniki 19.07.2021

Nowy Polski Ład - jakie zmiany wprowadza? Kiedy zacznie obowiązywać?

Nowy Polski Ład to program zaproponowany przez PIS, który ma zmienić oblicze krajowej gospodarki. Choć dopiero jest w fazie zapowiedzi, to już wywołał niemałe poruszenie. Jakie zmiany ma wprowadzić? Poznaj założenia Nowego Polskiego Ładu. Wyższa kwota wolna od podatku, kredyty hipoteczne bez wkładu własnego. Co jeszcze przygotował PIS w ramach Nowego Ładu? Sprawdzamy!

Zobacz więcej
Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej
Poradniki 15.07.2021

Spłata karty kredytowej – sprawdź, jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej

Spłata karty kredytowej jest dla Ciebie zbyt skomplikowana? Nie jesteś w tym osamotniony – wiele osób gubi się w terminach i nie wie, kiedy i w jakiej kwocie uregulować zadłużenie, by bank nie naliczył odsetek lub co gorsza, nie zablokował dostępu do środków. Przeczytaj zatem nasz tekst i dowiedz się, jak spłacać kartę kredytową, by korzystanie z niej było opłacalne.

Zobacz więcej
Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!
Poradniki 13.07.2021

Czyszczenie BIK – jak wygląda i czy jest możliwe? Sprawdź!

Bank, zanim udzieli kredytu lub przyzna limit na karcie kredytowej, sprawdza wiarygodność wnioskującego o dany produkt klienta, prześwietlając go w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Znalezione tam negatywne wpisy mogą przesądzić o odrzuceniu wniosku o finansowanie. Nic dziwnego zatem, że osoby posiadające negatywną historię kredytową często zastanawiają się, jak wyczyścić BIK i czy w ogóle da się to zrobić. Czyszczenie BIK – co warto na ten temat wiedzieć?

Zobacz więcej
Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?
Poradniki 01.07.2021

Internetowy kantor - jak korzystać z kantora online i czy to się opłaca?

Internetowy kantor oferuje szybką i skuteczną wymianę wybranych walut po korzystnych kursach, przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Jeśli klient potrzebuje dokonać wymiany, kantor internetowy jest jedną z pierwszych opcji, jakie może rozważyć. Za jego pośrednictwem pieniądze przesyłane są na wskazane konto walutowe niezwłocznie, dlatego szybko można się nimi cieszyć i wydawać zgodnie z potrzebami.

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj