Kredyty hipoteczne 10 min. czytania

Koszty notarialne przy kupnie mieszkania

Zaktualizowano: 2020-10-30 12:57
Opublikowano: 2020-09-24 15:13
Średnia ocena: 5,82/6 Głosów: 27
Koszty notarialne przy kupnie mieszkania

Poznaj koszty notarialne, jakich możesz spodziewać się przy kupnie mieszkania lub domu. Pamiętaj, że cena nieruchomości nie stanowi ostatecznej kwoty, jaką musisz zapłacić podpisując umowę, czy decydując się na kredyt hipoteczny.

Zakup domu lub mieszkania to nie tylko sam koszt jego zakupu. Koszty związane z realizacją takiej transakcji są tak naprawdę zdecydowanie wyższe - zazwyczaj wynoszą kilka procent ceny kupowanej nieruchomości. Na koszt zakupu mieszkania bądź domu składają się należne prowizje, podatki oraz opłaty związane z realizacją niezbędnych formalności. W wielu przypadkach koszty kupna nieruchomości wiążą się także z realizacją niezbędnego remontu oraz prac wykończeniowych. Oto dokładny poradnik, w którym tłumaczymy, jakich dokładnie kosztów przy zakupie nieruchomości trzeba się spodziewać. Zapraszamy do lektury!

Mieszkanie - dlaczego warto je mieć?

Posiadanie własnego domu lub mieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Nie ma zatem się co dziwić, że wraz z kolejnymi etapami życia, po opuszczeniu swojego rodzinnego domu każdy młody człowiek marzy o tym, aby dorobić się własnego mieszkania. Zdecydowana większość młodych osób rozpoczyna swoją przygodę z rynkiem mieszkaniowym od wynajmu, jednak każdy stara się, aby okres wynajmowania był jak najkrótszy, ponieważ posiadanie mieszkania na własność to priorytet.

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania zawsze trzeba bardzo dokładnie przemyśleć. Przeprowadzenie dogłębnej analizy jest niezwykle istotne. Konieczne jest przemyślenie wszelkich kwestii, które są związane z indywidualnymi wymaganiami przyszłych domowników oraz oczywiście z kosztami. Sama cena, za którą będziemy chcieli zakupić nieruchomość, zdecydowanie nie jest jedynym wydatkiem, który będziemy musieli ponieść kupując mieszkanie. Koszty zakupu mieszkania są bardziej obszerne, dlatego omawiamy je w tym artykule.

Ile kosztuje zakup nieruchomości?

Na koszt zakupu mieszkania składa się nie tylko sama cena mieszkania, ale także szereg opłat sądowych oraz za usługi notarialne. Oprócz tego, trzeba również ponieść wydatki na podatek oraz prowizję dla agencji nieruchomości bądź firmy deweloperskiej. Koszty związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym oraz rynku pierwotnym najczęściej są także związane z kredytem.

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym, koszty mieszkania kupionego na kredyt hipoteczny będą następujące:

 • prowizja dla instytucji bankowej - wysokość prowizji wynosi zazwyczaj około 2 procent,

 • ustanowienie hipoteki na nieruchomości - za tę usługę należy zapłacić 200 złotych, oprócz tego doliczany jest podatek od wpisu hipoteki w wysokości 19 złotych,

 • utworzenie księgi wieczystej - za utworzenie księgi wieczystej należy uiścić opłatę 60 złotych, zaś opłata za wpis prawa własności do księgi wieczystej to 200 złotych,

 • ubezpieczenie nieruchomości wraz z cesją prawa do sumy ubezpieczenia na instytucję bankową.

Oprócz powyższych kosztów, trzeba także doliczyć opłatę notarialną z tytułu sporządzenia umowy kupna-sprzedaży oraz odpisy. Maksymalna wysokość kosztów notarialnych netto przy zakupie mieszkania są uzależnione od ceny nieruchomości i mogą wynosić:

 • dla nieruchomości w cenie do 3000 złotych - 1000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 3001 do 10000 złotych - 100 złotych + 3 procent nadwyżki powyżej kwoty 3000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 10001 do 30000 złotych - 310 złotych oraz 2 procent od nadwyżki powyżej 10000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 30001 złotych do 60000 złotych - 710 złotych oraz 1 procent od nadwyżki powyżej 30000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 60001 do 100000 złotych - 1010 złotych oraz 1 procent od nadwyżki powyżej 30000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 1000000 do 2000000 złotych - 4770 złotych oraz 0,2 procenta od nadwyżki powyżej 1000000 złotych,

 • dla nieruchomości w cenie od 2000000 złotych - 6770 złotych oraz 0,25 procenta od nadwyżki powyżej 2000000 złotych, jednak nie więcej niż 10000 złotych.

Opłaty notarialne każdorazowo ustalane są w sposób indywidualny i mogą być znacznie niż te maksymalne, które określił polski ustawodawca. Do opłat notarialnych trzeba także doliczyć podatek VAT w wysokości 23 procent. Koszt zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest zupełnie inny niż w przypadku kupowania go na rynku wtórnym.

Z kolei jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, musimy również uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych - w trakcie realizowania transakcji zakupu mieszkania kupujący musi mieć świadomość tego, że będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość jest równa 2% wartości nieruchomości, a wnosić trzeba go razem z uiszczeniem taksy notarialnej w trakcie podpisywania umowy zakupu mieszkania. Jeśli kupujemy mieszkanie bądź dom na rynku pierwotnym, to wówczas należny na rzecz skarbu państwa podatek jest wliczany do ceny zakupu mieszkania.

Inne koszty związane z zakupem mieszkania

Jeśli kupujemy mieszkanie, często musimy także ponieść następujące koszty:

 • koszt przeprowadzenia remontu - gdy kupujemy mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego, sprawa jest bardzo złożona. W wielu przypadkach nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego nadają się do kapitalnego remontu, przez co koszty z tym związane są niezwykle wysokie. Czasami dzieje się też tak, że dane mieszkanie nie jest po prostu dostosowane do oczekiwań nabywcy, dlatego również trzeba przeprowadzić niezbędne zmiany. Zanim przystąpimy do działań remontowych, w pierwszej kolejności opłaca się przygotować bardzo obszerny kosztorys, najlepiej z pomocą rzeczoznawcy. Sprawdź, co możesz zyskać wybierając kredyt hipoteczny na remont domu lub mieszkania;

 • koszty wykończeniowe - w sytuacji, gdy zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania od dewelopera, to często tego typu mieszkania są w stanie surowym i wymagają wyłożenia dużej liczby środków. Umeblowane mieszkania od deweloperów są absolutną rzadkością, dlatego też trzeba przygotować się na to, że koszty wykończeniowe mieszkania z rynku pierwotnego będą dość wysokie.

Sposób nabycia mieszkania wpływa na koszty

Pokrótce scharakteryzowaliśmy już wszystkie najbardziej podstawowe koszty związane z zakupem mieszkania oraz prawne wymogi, które są związane z realizacją takiej transakcji bez względu na to, jaką metodą zaopatrujemy się w swoje mieszkanie. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że wybór określonego sposobu zakupienia mieszkania może powodować pojawienie się kolejnych, dodatkowych kosztów. Poniżej w sposób dokładny omawiamy, jakie są koszty wynikające z zakupu mieszkania na rynku wtórnym oraz od dewelopera.

Koszty dodatkowe związane z zakupem mieszkania na rynku wtórnym

Kupowanie mieszkań na rynku wtórnym cały czas cieszy się wśród Polaków sporą popularnością. W przypadku zawierania takiej transakcji pojawiają się specyficzne koszty, które w zależności od okoliczności będzie trzeba uiścić. Koszty wynikające z zakupu mieszkania na rynku wtórnym są następujące:

 • wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę - w wielu przypadkach przeprowadzenie wyceny nieruchomości okazuje się być niezwykle istotne. Niezależny rzeczoznawca potrafi dokładnie określić realną wartość kupowanej przez nas nieruchomości. Profesjonalna wycena nieruchomości zawsze uwzględnia takie czynniki jak rynkowe tendencje czy mankamenty danego budynku. Wielu sprzedawców oferujących mieszkania na rynku wtórnym próbuje sprzedać je w całkowitym oderwaniu od realiów proponując zdecydowanie zbyt wysokie ceny;

 • podatek od czynności cywilnoprawnych - podatek od czynności cywilnoprawnych uiszcza się wyłącznie przy kupowaniu mieszkania z rynku wtórnego. Dolicza się go do opłat notarialnych i wynosi on 2% wartości kupowanej nieruchomości.

Koszty dodatkowe związane z zakupem mieszkania od dewelopera

W ciągu kilku ostatnich lat zarówno w większych jak i mniejszych polskich miastach jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne osiedla budowane przez deweloperów. Wielu Polaków preferuje nowe budownictwo ze względu na stosowane innowacyjne rozwiązania oraz na dogodną lokalizację.

Oto specyficzne koszty, które wynikają z zakupienia mieszkania od dewelopera. W takim układzie sprawa jest dość prosta - koszty wliczone są w cenę mieszkania, za którą dokonujemy jego zakupu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, jakie konkretnie składniki wpływają na ostateczną cenę mieszkania od dewelopera. Koszty dodatkowe związane z zakupem mieszkania od dewelopera są następujące:

 • podatek VAT - do ceny mieszkania kupowanego od firmy deweloperskiej doliczany jest podatek VAT. Stawkę 8% wykorzystuje się wtedy, gdy powierzchnia mieszkania jest mniejsza niż 150 metrów kwadratowych. Z kolei wyższa stawka, 23% jest stosowana w mieszkaniach o powierzchni większej niż 150 metrów kwadratowych;

 • prowizja dla firmy deweloperskiej - prowizja to opłata dodatkowa, która jest wynagrodzeniem dla dewelopera z tytułu sprzedania nam mieszkania. Prowizja powinna odzwierciedlać rynkową wartość sprzedawanego mieszkania.

Koszty dodatkowe związane z zakupem mieszkania z kredytu hipotecznego

Zakup mieszkania jest niezwykle kosztowny. Dla wielu osób jedynym sposobem na zakup mieszkania jest sfinansowanie go z kredytu hipotecznego. Oto lista opłat dodatkowych, z którymi muszą liczyć się konsumenci zaciągający kredyt hipoteczny:

 • wkład własny - w chwili obecnej wkład własny jest wymagany przez wszystkie banki oferujące kredyty hipoteczne. Jeśli go nie posiadamy, nie mamy żadnych szans na otrzymanie wymarzonego kredytu hipotecznego. Wysokość wkładu własnego powinna wynosić od 20 do nawet 40% wartości nieruchomości, wyższy wkład własny wynika z wyższych wymagań spowodowanych epidemią koronawirusa o czym warto pamiętać, decydując się aktualnie na ofertę banku;

 • marża kredytu hipotecznego - jest to jedna z opłat, która pozwala instytucji bankowej na uzyskanie zarobku z tytułu udzielenia kredytu klientowi,

 • ubezpieczenie - ubezpieczenie jest nieodłącznym elementem kredytów hipotecznych w naszym kraju. Zabezpieczenie na okoliczność ciężkiej choroby bądź śmierci jest bardzo istotne. W wielu przypadkach koszt ubezpieczenia jest wliczany w miesięczną ratę kredytu hipotecznego;

 • oprocentowanie - wysokość oprocentowania jest uzależniona od aktualnej stopy procentowej określanej przez Narodowy Bank Polski. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne i zależy od stawki WIBOR;

 • wpisanie hipoteki do księgi wieczystej - aby w księdze wieczystej została uwzględniona hipoteka, konieczne jest wniesienie stosownej opłaty notarialnej.

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt hipoteczny w mBanku
27.01.2022

Kredyt hipoteczny w mBanku – sprawdź ofertę, warunki i koszt kredytu mieszkaniowego w mBanku!

W mBanku kredyt hipoteczny wziąć można na zakup mieszkania lub działki, budowę domu lub remont nieruchomości. Pożyczyć można dużo i na długo, otrzymując przy tym całkiem atrakcyjne warunki kredytowania. Chcesz poznać więcej szczegółów? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny w mBanku.
Zobacz więcej
17 min. czytania
Hipoteka - co to jest i na czym polega?
25.01.2022

Co to jest hipoteka na nieruchomości i jakie są rodzaje hipotek?

...ksiąg wieczystych. Wniosek może złożyć bank (jako wierzyciel hipoteczny) lub właściciel nieruchomości, który w tym wypadku jest kredytobiorcą. Najczęściej jednak to osoby zaciągające kredyt hipoteczny zobowiązane są do dopełnienia wszystkich formalności. Na szczęście nie musisz samemu tworzyć urzędowego pisma i zastanawiać się co zawiera hipoteka. Wniosek o wpis składa się na gotowym...

Zobacz więcej
10 min. czytania
Raty annuitetowe - co to jest?
18.01.2022

Raty annuitetowe – czy warto się na nie decydować? Sprawdź!

Rata annuitetowa to stosunkowo rzadko używane i dla wielu osób obco brzmiące określenie raty często wybieranej przy kredycie, a mianowicie raty równej. To jedna z dwóch standardowych opcji spłaty kredytu, zaraz obok raty malejącej. Decydujący się na nią kredytobiorca będzie zobowiązany przelewać bankowi przez określony w umowie czas ratę w stałej kwocie. Czy opłaca się...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt gotówkowy dla młodych małżeństw
14.01.2022

Ile kosztuje kredyt dla młodych małżeństw? Sprawdź warunki kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego dla młodych małżeństw

...każdemu łatwo jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest...

...jest wziąć samemu kredyt gotówkowy, podobnie zresztą, jak i kredyt hipoteczny dla wielu osób jest poza ich zasięgiem. Dlatego banki oferują...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?
14.01.2022

Czym jest hipoteka kaucyjna? Czym różni się hipoteka kaucyjna od zwykłej?

...o hipotece kaucyjnej mogłeś nawet nie słyszeć, zwłaszcza gdy o kredyt hipoteczny występujesz dopiero teraz i robisz to po raz pierwszy. Wszystko...

...cię zainteresować: Na czym polega i ile kosztuje ubezpieczenie kredytu hipotecznego? Aby lepiej zrozumieć, na czym polegała hipoteka kaucyjna, warto...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?
13.01.2022

Kredyt na wkład własny – czy to możliwe?

...niż początkowo założyłeś? Sprawdź, czy wnioskowanie o kredyt gotówkowy w takiej sytuacji to dobry pomysł. Kredyt hipoteczny to...

...kredytów hipotecznych stanowi jednak, że wkład własny na kredyt hipoteczny nie powinien być mniejszy niż 20% wartości kredytowanej...

Zobacz więcej
8 min. czytania