Kredyty hipoteczne 9 min. czytania

Jak rozliczyć wynajem mieszkania – jaki PIT za wynajem mieszkania w rozliczeniu rocznym?

Zaktualizowano: 2021-11-02 10:39
Opublikowano: 2021-10-25 08:34
Średnia ocena: 3,50/6 Głosów: 2
Jak rozliczyć wynajem mieszkania – jaki PIT za wynajem mieszkania?

Każdy wynajmujący powinien mieć świadomość, że dochód pozyskiwany z najmu nieruchomości podlega opodatkowaniu. Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Osoba prywatna może rozliczyć się z fiskusem na dwa sposoby: na zasadach ogólnych lub poprzez ryczałt. Dowiedz się, kiedy zapłacić podatek od wynajmu mieszkania i jaki PIT za wynajem mieszkania złożyć.

Oszczędzanie i inwestowanie w dobie wysokiej inflacji to nie lada wyzwanie. Z uwagi na to, że pieniądz w rekordowym tempie traci na wartości, ogromnym zainteresowaniem cieszą się inwestycje w nieruchomości. Coraz więcej ludzi zgromadzone środki wykorzystuje jako wkład własny, bierze kredyt hipoteczny i kupuje mieszkanie pod wynajem, traktując to jako pewną inwestycję pieniędzy. To rzeczywiście bardzo korzystny sposób na pomnażanie kapitału, jednak pociąga za sobą pewne obowiązki. Jeśli i Ty wkrótce zamierzasz wygenerować tego rodzaju dochód pasywny, musisz pamiętać o konieczności odprowadzenia podatku z tytułu najmu. Wynajem mieszkania – jak rozliczyć? Podpowiadamy!

Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Podatek od wynajmu mieszkania

Wynajmując mieszkanie i uzyskując z tego tytułu dochód, należy poinformować o tym fakcie urząd skarbowy i zapłacić podatek. To kiedy i gdzie należy zgłosić wynajem mieszkania, zależy od sposobu wynajmu. W przypadku wynajmu okazjonalnego zgłoszenia należy dokonać niezwłocznie, tzn. w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu. Wiążącą datą jest tutaj data wprowadzenia lokatora do lokalu. Jeśli z kolei chodzi o wynajem tradycyjny, samodzielne zgłoszenie najmu do US nie jest konieczne – ma ono miejsce automatycznie, po wpłaceniu pierwszej zaliczki na podatek dochodowy.

Zastanawiasz się, jak rozliczyć podatek za wynajem mieszkania? Zaraz do tego przejdziemy, najpierw jednak powiemy sobie, ile w ogóle on wynosi. Jak wiadomo, osoba prywatna może wybrać jeden z dwóch sposobów rozliczania się z urzędem skarbowym. Podatek od wynajmu mieszkania w 2021 roku rozliczany na zasadach ogólnych w zależności od kwoty wynosi 17 proc. lub 32 proc. Wynajmujący może jeszcze rozliczać się z fiskusem na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5 proc. lub 12,5 proc. stosownie do pozyskanej z najmu kwoty.

Przejdźmy do konkretów, czyli jak rozliczyć wynajem mieszkania z urzędem skarbowym. W dużym skrócie: trzeba złożyć deklarację PIT do urzędu skarbowego. Jaki PIT za wynajem mieszkania należy wybrać? Rozliczanie wynajmu na zasadach ogólnych odbywa się w ramach rozliczania innych osiągniętych w roku podatkowym dochodów. Podatnik musi więc złożyć PIT-36. Więcej informacji na temat tego, jak rozliczyć wynajem mieszkania w zeznaniu rocznym, przeczytasz na stronie e-pity.pl. Wynajmujący, którzy zdecydowali się na ryczałt ewidencjonowany, powinni złożyć natomiast PIT-28.

Sprawdź koniecznie: Podatek od sprzedaży mieszkania ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości? Kalkulator

Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Skala podatkowa na zasadach ogólnych

Decydując się na rozliczanie z wynajmu mieszkania na zasadach ogólnych, a więc z wykorzystaniem skali podatkowej, nie trzeba informować o tym urzędu skarbowego. Jak rozliczyć przychód za wynajem mieszkania? Przychodem jest tutaj opłacany przez najemcę czynsz najmu.

W ramach rozliczania się na zasadach ogólnych obowiązują dwa progi dochodowe w zależności od kwoty dochodu. Stawka podatku do kwoty dochodu 85 528 zł wynosi 17%, natomiast po przekroczeniu tej kwoty trzeba zapłacić 32% podatku. Na złożenie deklaracji podatkowej jest czas do 30 kwietnia kolejnego roku.

Korzystając z opodatkowania na zasadach ogólnych, można odliczyć od przychodu koszty związane z wynajmem, np. odsetki od kredytu hipotecznego, wydatki związane z remontem mieszkania czy zakupem wyposażenia, jak również opłaty za media i odpisy amortyzacyjne. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie wydatki, które zamierza się odliczyć od dochodu, muszą być udokumentowane.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego, jak rozliczyć wynajem mieszkania na zasadach ogólnych? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że można skorzystać z kwoty wolnej od podatku. W razie uzyskiwania dochodów z innych źródeł kwotę wolną od podatku można zastosować wyłącznie jednokrotnie.

To może Cię zainteresować: Progi podatkowe w Polsce a Nowy Ład – jak ominąć drugi próg podatkowy?

Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Ryczałt od przychodów z wynajmu mieszkania

Osoby prywatne częściej niż rozliczenie na zasadach ogólnych wybierają ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Powodem tego jest prostszy sposób rozliczenia i niższe stawki. Jak rozliczyć ryczałt za wynajem mieszkania? Wynajmujący opłaca stałą stawkę, która jest liczona od uzyskanego przychodu.  Stawka ryczałtu wynosi 8,5% od przychodu w kwocie 100 tys. zł. oraz 12,5% od przychodu osiągniętego powyżej tej kwoty. Podatnik może wybrać sposób rozliczenia miesięczny lub kwartalny.

Dobrze jest wiedzieć, jak rozliczyć wynajem mieszkania w przypadku ryczałtu, aby nie popełnić w tym zakresie żadnych błędów. Co istotne, podatek jest tutaj naliczany od całej kwoty czynszu. Oznacza to, że w umowie osobno trzeba ująć czynsz, a osobno opłaty za media, które będą leżeć po stronie najemcy. Jeśli w umowie najmu kwota czynszu będzie wpisana wraz z mediami, urząd skarbowy potraktuje ją jako cały przychód i od niej wynajmujący zapłaci podatek, przez co sporo straci.

Wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu, należy wpłacić pierwszy ryczałt. Będzie to informacja dla fiskusa, że właściciel będzie rozliczać podatek z wynajmu za pomocą ryczałtu. Ryczałt z każdy miesiąc trzeba będzie uiścić do 20. dnia następnego miesiąca, a w grudniu konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-28. Jak rozliczyć PIT-28 za wynajem mieszkania? Zeznanie roczne PIT-28 należy złożyć do dnia 1 marca.

Kliknij i sprawdź: Najem okazjonalny – co to? Jakie informacje zawiera umowa najmu okazjonalnego?

Kto musi płacić podatek od wynajmu mieszkania?

Obowiązek rozliczenia się z fiskusem ma każdy, kto zdecyduje się na najem prywatny. Odpowiedni PIT musi złożyć osoba wynajmująca, uzyskująca przychody z wynajmu mieszkania. To, jaki podatek od wynajmu lokalu przyjdzie jej zapłacić, zależy oczywiście od sposobu rozliczenia.

Co w sytuacji, gdy wynajmujący zaniecha odprowadzenia podatku od wynajmu mieszkania? Taka osoba rzecz jasna musi liczyć się z konsekwencjami. Przede wszystkim zostanie zobowiązana do zapłacenia zaległości wraz z odsetkami. Wiele zależy od wysokości zaległości. Jeśli zaległości nie przekroczą pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, to mówi się o wykroczeniu, za które grozi kara w wysokości dwukrotności minimalnego wynagrodzenia. Gdy jednak przekroczą, będziemy mieć do czynienia z przestępstwem i wtedy sprawa trafi do sądu.

Kiedy należy zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Termin uiszczenia podatku od wynajmu zależy od formy opodatkowania wybranej przed podatnika. W przypadku PIT-36 oraz PIT-36L obowiązuje termin 30 kwietnia danego roku. Z kolei dla wynajmujących opłacających podatek ryczałtowy obowiązującą datą na złożenie PIT-28 jest 1 marca.

Coroczne rozliczanie podatku to jedno, ale oprócz tego trzeba jeszcze pamiętać o odprowadzaniu zaliczki na podatek w ciągu roku podatkowego. Zaliczka musi być oczywiście dostosowana do obowiązujących stawek podatku dla wybranego sposobu rozliczania.

Jak rozliczyć podatek od wynajmu mieszkania? Kalkulator

Przy wyborze sposobu rozliczenia podatku od najmu mieszkania kluczowe znaczenie ma, która z opcji bardziej się opłaca. Najlepiej wykorzystać specjalny kalkulator podatku od wynajmu mieszkania, w którym wystarczy wpisać kwota takie jak czynsz najmu (miesięczny), koszty i amortyzacja, a naszym oczom ukaże się, ile trzeba będzie zapłacić podatku, jeśli zdecydujemy się na zasady ogólne, a ile, gdy wybierzemy ryczałt. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z biurem rachunkowym.

Mała podpowiedź. Rozliczanie na zasadach ogólnych najczęściej bardziej opłaca się tym, którzy mają wysokie koszty, np. spłacają kredyt hipoteczny lub robią remont. Wynajmującym niemającym zbyt wielu wydatków korzystniej będzie rozliczać się z fiskusem w formie ryczałtu.

Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania? Krok po kroku

Zapewne interesuje Cię, jak rozliczyć się z podatku za wynajem mieszkania. Zaliczki na podatek dochodowy należy wpłacać na mikrorachunek podatkowy niezależnie od tego, czy rozlicza się dochód ryczałtem, czy z pomocą skali podatkowej.

Mikrorachunek podatkowy to po prostu numer konta, na który przelewa się należności z tytułu podatków PIT, CIT i VAT. Wygenerować go można na dwa sposoby:

  • numeru PESEL – podatnicy nieprowadzący działalności gospodarczej,
  • numeru NIP – przedsiębiorcy.

Mikrorachunek można wygenerować na stronie rządowej. Warto jeszcze dodać, że każdy podatnik może mieć tylko jeden numer mikrorachunku podatkowego. Nie musisz więc już zastanawiać się, jak rozliczyć wynajem mieszkania w US. Wystarczy, że co miesiąc będziesz przelewać zaliczki na mikrorachunek podatkowy.

Sprawdź także: Darowizna od rodziców a podatek – kiedy należy go zapłacić? Jak rozliczyć się z darowizny pieniężnej od rodziców?

Jak rozliczyć wynajem mieszkania? Co jeszcze warto wiedzieć?

Obecnie podatnik rozliczający się za wynajem nieruchomości na zasadach ogólnych ma prawo odliczyć od przychodu koszty związane z wynajmem. Jakie koszty można odliczyć przy wynajmie mieszkania? Chodzi tutaj przede wszystkim wydatki związane z modernizacją, remontem mieszkania, utrzymaniem czy bieżącą eksploatacją nieruchomości, ale też koszty związane z wyposażeniem mieszkania, ubezpieczenia mieszkania, odsetki od kredytu hipotecznego i odpisy amortyzacyjne. Wiele jednak wskazuje na to, że wkrótce taka możliwość się skończy.

Od przyszłego roku wszyscy właściciele mieszkań pod wynajem prywatny, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą mogli już rozliczać się na zasadach ogólnych, tylko na ryczałcie. Co za tym idzie, nie będzie się dało odliczać żadnych kosztów. Jest to zmiana ogłoszona przez rząd w ramach Polskiego Ładu.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

Mieszkanie na Start. Ile wyniesie rata kredytu? Warunki programu

...to może Cię zainteresować: Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Bezpieczny Kredyt 2% nie wprowadzał progów dochodowych. W...

...od kiedy będzie dostępny? Obecnie projekt zakładający tanie kredyty hipoteczne znajduje się na ścieżce legislacyjnej – jest w trakcie...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

Kredyt dla służb mundurowych w ofercie banków

...udzielone: Sprawdź: Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy? Kredyt dla mundurowych, obecny w okresowych lub stałych ofertach...

...zbudowanie wystarczająco wysokiego wkładu własnego na kredyt hipoteczny dla policjanta lub żołnierza. Kredyt hipoteczny w ING Banku...

Zobacz więcej
11 min. czytania
Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

Źródła dochodu akceptowane i nieakceptowane przez banki

...źródeł. Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Już na samym początku procesu ubiegania się o kredyt, bank prosi...

...źródła dochodu? Sprawdź, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny? Dochód z umowy o pracę jest traktowany jako jeden z najbardziej...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

Do ilu banków można złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?

...najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom finansowym. W ten sposób masz większe szanse na znalezienie oferty, która będzie najkorzystniejsza dla Ciebie. Liczba składanych wniosków o kredyt hipoteczny może budzić wątpliwości. Co do zasady, można składać wiele wniosków o kredyt hipoteczny, jednak warto robić to z rozwagą. BIK podaje, że złożenie kilku zapytań kredytowych w krótkim...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Jak obliczyć koszt budowy domu {{year}} i jak sporządzić kosztorys?

Jak obliczyć koszt budowy domu 2024 i jak sporządzić kosztorys?

...nie zastąpi profesjonalnego kosztorysu. Oceń swoje szanse na kredyt hipoteczny – sprawdź nasz kalkulator zdolności kredytowej! Kosztorys...

...dostarczyć kosztorys budowy domu do banku. Wkład własny przy kredycie hipotecznym to minimum 20%, chyba że zdecydujesz się na ubezpieczenie niskiego...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna {{year}}

Książeczka mieszkaniowa premia gwarancyjna 2024

...na precyzyjne i oficjalne wyliczenie przysługującej premii. Dzięki temu możesz wyliczyć ile pieniędzy będziesz posiadać na wkład własny, jeśli interesuje Cię kredyt hipoteczny. Od 19 stycznia 2021 roku, wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych muszą dokonać ich rejestracji w banku, który zarządza ich rachunkiem. Rejestracja musi być...

Zobacz więcej
15 min. czytania