× Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności

Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Opublikowano: 13.11.2020 10:16
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 1

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Rozliczanie podatku PIT to jedna z podstaw funkcjonowania w polskim systemie podatkowym. PIT (Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Musisz pamiętać, że, na przykład, zakładając własną działalność gospodarczą i wpisując ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można wybrać jedną z czterech dostępnych form opodatkowania: kartę podatkową, podatek liniowy, ryczałt oraz zasady ogólne, których dotyczą tytułowe progi podatkowe. Jeżeli zastanawiasz się, ile wynosi podatek dochodowy w kontekście progów podatkowych, chcesz wiedzieć, jak wyglądają stawki podatkowe oraz co się dzieje w momencie przekroczenia progu dochodowego – zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Postaramy się udzielić jasnej i precyzyjnej odpowiedzi na Twoje pytania, dokładnie omawiając zagadnienie funkcjonowania progów podatkowych w Polsce.

Czym są progi podatkowe, czyli jak obliczyć podatek?

Podatek dochodowy w Polsce w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych jest obliczany na bazie dwóch progów podatkowych: I i II. Próg to pułap, do którego kwoty dochodów są rozliczane przy użyciu podatku w tej samej wysokości. Co to oznacza w praktyce? Jakie są progi podatku dochodowego obowiązujące w Polsce?

PIERWSZY PRÓG PODATKOWY. Obowiązuje do dochodów w wysokości 85 528 złotych. W takim przypadku stawka podatkowa to 17%.

DRUGI PRÓG PODATKOWY. Liczony dla dochodów powyżej kwoty 85 528 złotych. Wysokość podatku dochodowego w drugim progu to 32%.

Pamiętaj, że stawki podatku dochodowego to nie wszystko! Ile wynosi podatek dochodowy w przypadku drugiego progu podatkowego? 32% to stawka, która nie obowiązuje w odniesieniu do całej kwoty dochodu, a jedynie kwoty powyżej 85 528 złotych. Od dochodów do 85 528 złotych obliczany jest podatek w wysokości 17%, a od pozostałej kwoty 32%.

Brzmi skomplikowanie? Wbrew pozorom to naprawdę bardzo prosty mechanizm, dlatego spróbujmy go sobie wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że Twój dochód wyniósł 185 528 złotych. Co dalej? W takim przypadku zapłacisz 14 539.76 złotych podatku od kwoty 85 528 złotych, czyli 17% oraz 32% ze 100 000 zł, czyli 32 000 złotych. Łącznie Twój podatek wyniesie 46 539.76 złotych.

WAŻNE: w trakcie wykonywania rozliczeń bazą do obliczenia podatku jest suma zarobków brutto z całego roku. Nie mają natomiast znaczenia rodzaje umowy, z jakich są one osiągane.

Warto pamiętać, że pobieranie zaliczek na podatek dochodowy z myślą o drugim progu podatkowym może być jednym z powodów otrzymania zwrotu podatku w sytuacji, kiedy jednak dochody danej osoby nie przekroczyły pierwszego progu podatkowego. Temat zwrotów podatku dochodowego bardziej szczegółowo poruszyliśmy w innym naszym artykule, dlatego zapraszamy do dalszej lektury. Z artykułu dowiesz się, kto jest uprawniony od otrzymania zwrotu, ile trzeba czekać na przekazanie należnych środków przez Urząd Skarbowy i jakimi drogami odbywa się ten proces.

Stawki podatku dochodowego a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Wiesz już, jak obliczyć drugi próg podatkowy oraz jak kształtują się stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście progów podatkowych. Jeżeli rozliczając się samodzielnie, przekraczasz pierwszy próg podatkowy, możesz zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. W niektórych przypadkach zastosowanie takiej możliwości pozwala dalsze na pozostanie w pierwszym progu podatkowym.

Małżonkowie, którzy chcą się rozliczać wspólnie, muszą jednak spełnić określone w ustawie wymagania. Jakie? Wśród nich ustawodawca wyróżnia, między innymi, konieczność pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który małżonkowie chcą rozliczyć się razem (co ważne, w tym roku podatkowym muszą również pozostawać we wspólnocie majątkowej) oraz wymóg opodatkowania każdego z małżonków skalą podatkową (oznacza to, że żadna ze stron nie może uzyskiwać dochodów opodatkowanych w innej formie, poza przychodami z najmu prywatnego, które mogą być opodatkowane ryczałtem). Planując wspólne rozliczenie z małżonkiem należy upewnić się, że spełnia się wszystkie wymagania ustawowe.

Jak obliczany jest podatek w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków? Dochody obu stron dodaje się do siebie, a następnie dzieli przez dwa. To moment, w którym określa się wysokość podatku od otrzymanej w obliczeniach połowy kwoty, stosując obowiązującą w danym momencie skalę podatkową. Otrzymają wartość podatku należy pomnożyć przez dwa.

Zdarza się, że małżonkowie wykazują dużą dysproporcję w osiąganych dochodach lub jedna ze stron w ogóle ich nie posiada. Wówczas wspólne rozliczenie często pozwala na pozostanie w pierwszym progu podatkowym, co jest korzystne ze względów finansowych.

3 próg podatkowy, czyli danina solidarnościowa

Czym jest trzeci próg podatkowy w Polsce? W ten sposób określa się tak zwaną daninę solidarnościową, która została wprowadzona w styczniu 2019 roku. Danina solidarnościowa obowiązuje osoby fizyczne, których dochody przekroczą 1 000 000 złotych, po ich zredukowaniu o możliwe odliczenia. Wysokość daniny to 4% podstawy obliczenia, czyli 4% obliczane od dochodu wykraczającego poza 1 000 000 złotych w konkretnym roku podatkowym. Warto zaznaczyć, że do obliczenia daniny solidarnościowej nie wykorzystuje się wszystkich rodzajów dochodów, dlatego koniecznie należy sprawdzić określone przez ustawodawcę wyłączenia.

Pieniądze uzyskiwane z daniny solidarnościowej są środkami pożytkowanymi na cele Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jednocześnie należy pamiętać, że danina solidarnościowa nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

PODSUMOWUJĄC: to, jaki jest należny podatek dochodowy w przypadku skali podatkowych definiują progi podatkowe. W Polsce funkcjonują dwa progi: do i od 85 528 złotych dochodu. Warto jednak pamiętać, że jeśli dochody podatnika przekraczają pierwszy próg podatkowy, nie zapłaci on 32% podatku od całej kwoty dochodów, a jedynie od kwoty powyżej 85 528 złotych. W pierwszym progu podatkowym obowiązująca stawka to 17%. W sytuacji, w której jeden z małżonków przekracza pierwszy próg dochodowy, sposobem na to, żeby nadal w nim pozostać i rozliczać się na podstawie 17 – procentowej stawki jest niekiedy wspólne rozliczenie z żoną lub mężem. Od stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje tak zwany „trzeci próg podatkowy”, czyli danina solidarnościowa, która obowiązuje osoby fizyczne osiągające dochody powyżej 1 000 000 złotych. Danina została wprowadzona na rzecz Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne

Powiązane artykuły

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny
Poradniki 02.12.2020

Podatek od spadku. Grupy podatkowe i opodatkowanie darowizny

Podatek od spadku i darowizny? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat, by móc uniknąć niepotrzebnych kosztów. Przekonaj się, w jakiej sytuacji zostaniesz zwolniony z podatku od spadku i jakie znaczenie ma pod tym względem grupa...

Zobacz więcej
KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?
Poradniki 25.11.2020

KRD - Krajowy Rejestr Długów. Jak sprawdzić czy jestem w KRD za darmo?

KRD przyjmuje, przechowuje i udostępnia dane na temat firm oraz konsumentów, związane z zadłużeniami. W KRD znajdują się zatem informacje na temat dłużników i co ważniejsze, baza danych gromadzi tylko negatywne dane. 

Zobacz więcej
Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty
Poradniki 20.11.2020

Odrzucenie spadku - najważniejsze informacje, kto i kiedy może z niego zrezygnować, skutki, koszty

Odrzucenie spadku jest jedną z dostępnych możliwości w sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba zmarła pozostawiła po sobie sporo długów. Niniejszy artykuł zawiera szereg porad dotyczących tego, jak powinno wyglądać...

Zobacz więcej
Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje
Poradniki 19.11.2020

Pełnomocnictwo - informacje w pigułce, przykłady, wzór, koszty, rodzaje

Pełnomocnictwo najważniejsze informacje, przykłady, wzór. Kto jest mocodawcą? Kto może zostac pełnomocnikiem? Jakie korzyści wiążą się z pełnomocnictwem? Jakie wymagania trzeba spełniać aby zostać pełnomocnikiem i czy można...

Zobacz więcej
Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?
Poradniki 12.11.2020

Umowa kupna – sprzedaży samochodu. O czym warto pamiętać konstruując odpowiedni dokument?

Umowa kupna - sprzedaży samochodu najważniejsze punkty. Dlaczego umowa jest taka ważna? Co powinno się w niej znaleźć i na co zwracać szczególną uwagę? Co sprawdzić przed kupnem samochodu.

Zobacz więcej
Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?
Poradniki 10.11.2020

Podatek od darowizny: co musisz wiedzieć na ten temat?

Darowizna podstawowe informacje. Kiedy i kto musi zapłacić podatek od otrzymanej darowizny? Kto jest zwolniony z opłaty podatku? Czy musisz informować Urząd Skarbowy?

Zobacz więcej