Progi podatkowe: pigułka wiedzy, którą musisz przyswoić. Dowiedz się, jak wygląda skala podatkowa w Polsce.

Zaktualizowano: 13.01.2021 08:42
Opublikowano: 13.11.2020 10:16
Średnia ocena: 5,38/6 Głosów: 16

Najważniejsze informacje o progach podatkowych w Polsce. Jaka jest skala podatkowa? Kiedy warto rozliczać się z małżonkiem? Kiedy następuje przejście z pierwszego progu podatkowego na drugi?

Rozliczanie podatku PIT to jedna z podstaw funkcjonowania w polskim systemie podatkowym. PIT (Personal Income Tax) to podatek dochodowy od osób fizycznych. Musisz pamiętać, że, na przykład, zakładając własną działalność gospodarczą i wpisując ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) można wybrać jedną z czterech dostępnych form opodatkowania: kartę podatkową, podatek liniowy, ryczałt oraz zasady ogólne, których dotyczą tytułowe progi podatkowe. Jeżeli zastanawiasz się, ile wynosi podatek dochodowy w kontekście progów podatkowych, chcesz wiedzieć, jak wyglądają stawki podatkowe oraz co się dzieje w momencie przekroczenia progu dochodowego – zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. Postaramy się udzielić jasnej i precyzyjnej odpowiedzi na Twoje pytania, dokładnie omawiając zagadnienie funkcjonowania progów podatkowych w Polsce.

Czym są progi podatkowe, czyli jak obliczyć podatek?

Podatek dochodowy w Polsce w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych jest obliczany na bazie dwóch progów podatkowych: I i II. Próg to pułap, do którego kwoty dochodów są rozliczane przy użyciu podatku w tej samej wysokości. Co to oznacza w praktyce? Jakie są progi podatku dochodowego obowiązujące w Polsce?

PIERWSZY PRÓG PODATKOWY. Obowiązuje do dochodów w wysokości 85 528 złotych. W takim przypadku stawka podatkowa to 17%.

DRUGI PRÓG PODATKOWY. Liczony dla dochodów powyżej kwoty 85 528 złotych. Wysokość podatku dochodowego w drugim progu to 32%.

Pamiętaj, że stawki podatku dochodowego to nie wszystko! Ile wynosi podatek dochodowy w przypadku drugiego progu podatkowego? 32% to stawka, która nie obowiązuje w odniesieniu do całej kwoty dochodu, a jedynie kwoty powyżej 85 528 złotych. Od dochodów do 85 528 złotych obliczany jest podatek w wysokości 17%, a od pozostałej kwoty 32%.

Brzmi skomplikowanie? Wbrew pozorom to naprawdę bardzo prosty mechanizm, dlatego spróbujmy go sobie wyjaśnić na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że Twój dochód wyniósł 185 528 złotych. Co dalej? W takim przypadku zapłacisz 14 539.76 złotych podatku od kwoty 85 528 złotych, czyli 17% oraz 32% ze 100 000 zł, czyli 32 000 złotych. Łącznie Twój podatek wyniesie 46 539.76 złotych.

WAŻNE: w trakcie wykonywania rozliczeń bazą do obliczenia podatku jest suma zarobków brutto z całego roku. Nie mają natomiast znaczenia rodzaje umowy, z jakich są one osiągane.

Warto pamiętać, że pobieranie zaliczek na podatek dochodowy z myślą o drugim progu podatkowym może być jednym z powodów otrzymania zwrotu podatku w sytuacji, kiedy jednak dochody danej osoby nie przekroczyły pierwszego progu podatkowego. Temat zwrotów podatku dochodowego bardziej szczegółowo poruszyliśmy w innym naszym artykule, dlatego zapraszamy do dalszej lektury. Z artykułu dowiesz się, kto jest uprawniony od otrzymania zwrotu, ile trzeba czekać na przekazanie należnych środków przez Urząd Skarbowy i jakimi drogami odbywa się ten proces.

Stawki podatku dochodowego a wspólne rozliczenie z małżonkiem

Wiesz już, jak obliczyć drugi próg podatkowy oraz jak kształtują się stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w kontekście progów podatkowych. Jeżeli rozliczając się samodzielnie, przekraczasz pierwszy próg podatkowy, możesz zastanowić się nad rozwiązaniem, jakim jest wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. W niektórych przypadkach zastosowanie takiej możliwości pozwala dalsze na pozostanie w pierwszym progu podatkowym.

Małżonkowie, którzy chcą się rozliczać wspólnie, muszą jednak spełnić określone w ustawie wymagania. Jakie? Wśród nich ustawodawca wyróżnia, między innymi, konieczność pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który małżonkowie chcą rozliczyć się razem (co ważne, w tym roku podatkowym muszą również pozostawać we wspólnocie majątkowej) oraz wymóg opodatkowania każdego z małżonków skalą podatkową (oznacza to, że żadna ze stron nie może uzyskiwać dochodów opodatkowanych w innej formie, poza przychodami z najmu prywatnego, które mogą być opodatkowane ryczałtem). Planując wspólne rozliczenie z małżonkiem należy upewnić się, że spełnia się wszystkie wymagania ustawowe.

Jak obliczany jest podatek w przypadku wspólnego rozliczania się małżonków? Dochody obu stron dodaje się do siebie, a następnie dzieli przez dwa. To moment, w którym określa się wysokość podatku od otrzymanej w obliczeniach połowy kwoty, stosując obowiązującą w danym momencie skalę podatkową. Otrzymają wartość podatku należy pomnożyć przez dwa.

Zdarza się, że małżonkowie wykazują dużą dysproporcję w osiąganych dochodach lub jedna ze stron w ogóle ich nie posiada. Wówczas wspólne rozliczenie często pozwala na pozostanie w pierwszym progu podatkowym, co jest korzystne ze względów finansowych.

3 próg podatkowy, czyli danina solidarnościowa

Czym jest trzeci próg podatkowy w Polsce? W ten sposób określa się tak zwaną daninę solidarnościową, która została wprowadzona w styczniu 2019 roku. Danina solidarnościowa obowiązuje osoby fizyczne, których dochody przekroczą 1 000 000 złotych, po ich zredukowaniu o możliwe odliczenia. Wysokość daniny to 4% podstawy obliczenia, czyli 4% obliczane od dochodu wykraczającego poza 1 000 000 złotych w konkretnym roku podatkowym. Warto zaznaczyć, że do obliczenia daniny solidarnościowej nie wykorzystuje się wszystkich rodzajów dochodów, dlatego koniecznie należy sprawdzić określone przez ustawodawcę wyłączenia.

Pieniądze uzyskiwane z daniny solidarnościowej są środkami pożytkowanymi na cele Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jednocześnie należy pamiętać, że danina solidarnościowa nie stanowi kosztów uzyskania przychodu.

Progi podatkowe w 2021 roku

W roku 2020 wprowadzono wiele kluczowych zmian związanych z systemem podatkowym. By móc poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym konieczne było poznanie nowych przepisów. Jak prezentują się progi podatkowe w 2021 roku? Okazuje się, że nie musisz się martwić kolejnymi zmianami, system podatkowy aktualnie działa na tych samych zasadach, które obowiązywały w zeszłym roku.

O czym musi pamiętać podatnik w 2021 roku? Oto podstawowe zasady rozliczania dochodów, które aktualnie obowiązują podatników:

  • I próg podatkowy obowiązuje podatników, których przychody nie przekraczają 85 528 zł rocznie, a stawka podatkowa w takim przypadku wynosi 17%.

  • II próg podatkowy dotyczy dochodów powyżej 85 528 zł rocznie i wynosi 32%.

  • III próg podatkowy to danina solidarnościowa, obowiązuje podatników, uzyskujących przychód powyżej 1 000 000 zł rocznie. Stawka podatku solidarnościowego wynosi 4%.

  • Podatnik, który nie ukończył 26 roku życia, a jego dochód nie przekroczył 85 528 zł rocznie, jest beneficjentem ulgi, czyli zerowego PIT-u dla młodych.

  • Podatnik zatrudniony w jednej firmie na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub pracy nakładczej, może skorzystać z kosztów uzyskania przychodów równych 250 zł miesięcznie, rocznie ta kwota nie może przekroczyć 3 000 zł.

  • Podatnik zatrudniony w więcej niż jednym miejscu lub poza miejscem zamieszkania może skorzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów.

PODSUMOWUJĄC: to, jaki jest należny podatek dochodowy w przypadku skali podatkowych definiują progi podatkowe. W Polsce funkcjonują dwa progi: do i od 85 528 złotych dochodu. Warto jednak pamiętać, że jeśli dochody podatnika przekraczają pierwszy próg podatkowy, nie zapłaci on 32% podatku od całej kwoty dochodów, a jedynie od kwoty powyżej 85 528 złotych. W pierwszym progu podatkowym obowiązująca stawka to 17%. W sytuacji, w której jeden z małżonków przekracza pierwszy próg dochodowy, sposobem na to, żeby nadal w nim pozostać i rozliczać się na podstawie 17 – procentowej stawki jest niekiedy wspólne rozliczenie z żoną lub mężem. Od stycznia 2019 roku w Polsce obowiązuje tak zwany „trzeci próg podatkowy”, czyli danina solidarnościowa, która obowiązuje osoby fizyczne osiągające dochody powyżej 1 000 000 złotych. Danina została wprowadzona na rzecz Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie będzie widoczny na stronie. Gdy ktoś odpowie na Twój komentarz otrzymasz mailowe powiadomienie. Wypełnienie tego pola jest opcjonalne
Tomasz
15.02.2021

Witam. Rozliczam się wspólnie z żoną, która nie ma dochodu. Czy kwota mojego dochodu dzieli się na pół? Dziękuje i pozdrawiam.

Powiązane artykuły

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym
Poradniki 11.05.2021

Zasiłek rehabilitacyjny - świadczenie rehabilitacyjne po chorobowym

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny? Co warto wiedzieć o tym świadczeniu, zanim wypełnisz wniosek zasiłek rehabilitacyjny? Kto i na jakich warunkach może skorzystać ze świadczenia rehabilitacyjnego z ZUS? Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny? 

Zobacz więcej
Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?
Poradniki 05.05.2021

Renta socjalna 2021 - ile wynosi renta socjalna?

Czym jest renta socjalna? Przekonaj się, ile wynosi renta socjalna w 2021 roku. Kto może skorzystać z renty socjalnej wypłacanej przez ZUS? Jakie są warunki otrzymania renty socjalnej z MOPS? 

Zobacz więcej
Numer IBAN - co to jest IBAN?
Poradniki 20.04.2021

Numer IBAN - co to jest IBAN?

Czym jest numer IBAN? Okazuje się, że wielu klientów banków nie wie, czym jest numer IBAN i w jakim celu należy go wykorzystać. Z naszą pomocą dowiesz się wszystkiego, co może okazać się potrzebne, jeśli będziesz dokonywać przelewu międzynarodowego.

Zobacz więcej
Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK
Poradniki 13.04.2021

Płatność telefonem - jak płacić telefonem? NFC oraz BLIK

Jak płacić z pomocą telefonu? Czy zbliżeniowe płacenie telefonem jest bezpieczne? Jak dokładnie skorzystać z płatności mobilnej z pomocą BLIK? Czy warto zrezygnować z płatności gotówką lub kartą płatniczą?

Zobacz więcej
Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?
Poradniki 31.03.2021

Podatek od wzbogacenia - ile procent wynosi podatek od wygranej?

Wygrana pieniędzy wiąże się z ogromnym szczęściem, warto jednak zastanowić się, czy w takiej sytuacji wygrany musi martwić się podatkiem od wygranej. Ile procent wynosi podatek od wygranej i kto zobowiązany jest do uregulowania tej daniny?

Zobacz więcej
Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021
Poradniki 24.03.2021

Kryterium dochodowe a pomoc społeczna. Dochód na osobę w rodzinie 2021

Ile aktualnie wynosi kryterium dochodowe, które upoważnia do skorzystania z pomocy społecznej? Jak ustalić wysokość dochodu na osobę w rodzinie w 2021 roku? Czy 500+ wlicza się do dochodów osoby ubiegającej się o świadczenia finansowe?

Zobacz więcej
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie, aby świadczyć dopasowane i bezpieczne usług, personalizować reklamy, udostępniać funkcje mediów społecznościowych oraz analizować ruchu w Internecie. Klikając "Akceptuję", zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Totalmoney.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Wirtualna Polska przetwarza je w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby badań rynkowych, w celu uzyskania informacji na temat odbiorców odwiedzających naszą witrynę i oglądających reklamy, oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google'a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych i spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google'a- tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google'a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj