Najniższa krajowa netto i brutto – ile wynosi najniższa krajowa?

Zaktualizowano: 2021-10-22 15:07
Opublikowano: 2021-10-19 09:07
Średnia ocena: 4,75/6 Głosów: 4
Najniższa krajowa netto i brutto — ile wynosi najniższa krajowa?

Przyszły rok ma przynieść wiele zmian przede wszystkim dla zatrudnionych osób. Jedną z nich jest podniesienie pensji minimalnej, która i tak od 2000 roku sukcesywnie wzrasta. Ile wyniesie najniższa krajowa w 2022 r. i jak pułap ten ma się do postanowień ogłoszonych w ramach programu Polski Ład? Sprawdźmy.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń. W 2021 roku pensję minimalną pobierało niemal 2 mln zatrudnionych, czyli co piąta osoba, która jest aktywna zawodowo. Polacy, którzy otrzymują najniższe wynagrodzenie, muszą przy tym utrzymywać rodzinę i normalnie funkcjonować w społeczeństwie, spłacając kredyty gotówkowe czy hipoteczne. Czy przyszły rok okaże się dla nich bardziej łaskawy? Sprawdziliśmy, o ile wzrośnie pensja minimalna w 2022 roku.

Najniższa krajowa w 2022 roku – o ile wzrośnie?

Pensja minimalna to termin, który określa najmniejsze możliwe wynagrodzenie, które może otrzymywać osoba zatrudniona na umowę o pracę na tzw. pełen etat. Jej wysokość ustalana jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej raz lub dwa razy do roku. Poziom najniższej krajowej może zmienić się zarówno w styczniu, jak i w lipcu danego roku, jeśli wskaźnik cen wyniesie co najmniej 105%.

Aktualnie (październik 2021), najniższa krajowa w Polsce wynosi 2800 zł brutto, czyli 2061,67 zł na rękę. Wyliczenia te dotyczą jednak pracy na pełen etat. Pracownik, który pracuje na tzw. stawce godzinowej, w tym roku zarobi nie mniej niż 18,30 zł brutto za godzinę, czyli 13,37 zł netto.

Wiemy już jednak, że nowy rok przyniesie w tej sprawie sporo zmian. Ile wyniesie najniższa krajowa w 2022 roku? Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym 15 września 2021 roku, najniższa krajowa wzrośnie o 210 zł brutto.

Ile wyniesie najniższa krajowa 2022 brutto?

Ile wyniesie najniższa krajowa? Pensja minimalna w 2022 roku wyniesie 3100 zł brutto. Zgodnie z Rozporządzeniem lekkiej modyfikacji ma ulec również najniższa stawka godzinowa krajowa brutto. W 2022 roku pracownik zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej otrzyma minimum 19,70 zł za godzinę pracy. To oznacza wzrost o 1,40 zł w stosunku do mijającego roku.

To może Cię zainteresować: Dodatkowe pieniądze — skąd wziąć dodatkowe pieniądze?

Najniższa krajowa 2022 netto – ile dostaniemy na rękę?

Informacja o tym, ile środków co miesiąc wpłynie na nasze konto, pozwali nam realnie zaplanować domowy budżet. Ile więc wyniesie najniższa krajowa netto w przyszłym roku?

Pracownicy etatowi mogą liczyć, że co miesiąc otrzymają minimum 147,89 zł netto więcej w porównaniu do roku 2021. Płaca minimalna w 2022 netto wyniesie bowiem 2209,56 zł.

Warto pamiętać jednak o tym, że pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 26 lat, mogą liczyć, że wysokość najniższej krajowej 2022 na rękę w ich przypadku będzie wyższa. Dlaczego? Ta grupa zatrudnionych zwolniona jest z obowiązku opłacania podatku dochodowego.

Kliknij i sprawdź: Kalkulator wynagrodzeń (płac) 

Najniższa krajowa 2022 netto a warunki zatrudnienia

Do 2017 roku, pensja minimalna dotyczyła jedynie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Aktualnie gwarantowane minimum mają też zapewnienie osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz w tzw. niepełnym wymiarze godzin.

Wiemy już, że najniższa krajowa dot. umowy o pracę w przyszłym roku wyniesie niecałe 2210 zł. W przypadku umowy zlecenia, najniższa krajowa określana jest za pomocą stawki godzinowej. W 2022 roku będzie ona sięgać kwoty 19,70 zł brutto, a dla porównania w 2017 wynosiła zaledwie 13 zł brutto.

Nieco inne stawki będą też obowiązywać młodych pracowników. Najniższa krajowa do 26. roku życia aktualnie wynosi 2198,67 zł netto, co daje ok. 137 zł więcej w porównaniu do wysokości wynagrodzenia osób, które mają ponad 26 lat. W przyszłym roku różnica to będzie równie widoczna.

Najniższa krajowa 2022 netto a niepełne wymiary godzin pracy

W Polsce wielu pracowników zatrudnionych jest w tzw. niepełnym wymiarze godzin, np. na ¾ etatu. Grupa ta może liczyć na minimalne wynagrodzenie w wysokości 2257,50 zł brutto, czyli nieco ponad 1639 zł na rękę pod warunkiem, że pracuje na podstawie umowy o pracę. W przeciwnym razie, rozliczając się z pracodawcą, może skorzystać z obowiązującej stawki za najniższą krajową za godzinę.

Najniższa krajowa a program Polskiego Ładu 2022 – co warto wiedzieć?

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami wyniesie 3010 zł brutto, co daje kwotę 2209,56 zł na rękę. Wysokość progu może jednak zmienić się na korzyść pracownika, jeśli w życie wejdą reformy w ramach Nowego Ładu. Pomysł rządu zakłada bowiem zwolnienie z podatku płacy minimalnej w 2022 roku, co przekuje się na wzrost wynagrodzenia netto o 154 zł. W takim wypadku pensja najniższa wynosiłaby 2363,56 zł na rękę.

Warto sprawdzić: Zaświadczenie o zarobkach do kredytu — wzór zaświadczenia o zarobkach do kredytu hipotecznego i gotówkowego

Ile wynosi najniższa krajowa w 2021 roku?

Jaka jest najniższa krajowa w Polsce w 2021 roku? Aktualnie pracownicy etatowi otrzymują na swoje konta 2061,67 zł. Wyjątek stanowią nieco młodsi zatrudnieni, którzy korzystając z 0% stawki podatku dochodowego i otrzymują wyższe wynagrodzenie, czyli 2199 zł.

Polacy, którzy rozliczają się w formie stawek godzinowych, nie zarobią obecnie mniej niż 18,30 zł brutto, czyli 13,37 zł netto. Co ciekawe, pensja minimalna w 2021 roku w przypadku umów cywilnoprawnych, jest wyższa tylko o 1,30 zł od stawki obowiązującej w 2020 roku i aż o 3,60 zł w porównaniu do roku 2019. Według danych, po zwiększeniu najniższej krajowej 2021 roku, pensję minimalną w Polsce będzie pobierać aż 2,2 mln Polaków.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku?

Ile wynosi średnia krajowa w 2022 roku? Średnie wynagrodzenie brutto i netto w Polsce

...potrzeby konsumpcyjne, z którymi dawniej bez problemu mogli się uporać. Ile wynosi obecnie średnie wynagrodzenie? W jaki sposób wykorzystać kalkulator wynagrodzeń przy wyliczaniu pensji netto? Średnia krajowa pensja, w przeciwieństwie do pensji minimalnej, nie jest ustalana odgórnie przez rząd, a odzwierciedla...

Zobacz więcej
7 min. czytania
Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

Przychód a dochód w wynagrodzeniu. Czym się różni przychód od dochodu?

...trapi świeżo upieczonych przedsiębiorców.  Wcześniej zazwyczaj nie przywiązywali do tego dużej wagi. By obliczyć swoje zarobki, pracując na etacie, wykorzystywali kalkulator wynagrodzeń. Po otworzeniu własnych firm muszą nauczyć się rozróżniać terminy, by mieć jakiekolwiek pojęcie o finansach swojej firmy. Mając podstawową wiedzę na temat przychodu i...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to jest promesa zatrudnienia?

Co to jest promesa zatrudnienia?

...z twojego wynagrodzenia. Takie informacje zdobędziesz w zaledwie kilka minut, w dodatku bez wychodzenia z domu. Gwarantujemy, że kalkulator wynagrodzeń ułatwi ci sprawdzenie wszystkich informacji, które będą dla ciebie istotne. Warto także pamiętać, że kalkulator pomoże ci ocenić...

Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia górnik?

Ile zarabia górnik?

Ile rzeczywiście zarabia górnik? To pytanie, jak okazuje się, wcale nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Zarobki górników uzależnione są od wielu czynników, co przekłada się także na dużą rozbieżność między wynagrodzeniami.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą ci określić, czy zawód przedstawiciela handlowego jest dla ciebie odpowiedni, a przede wszystkim pozwoli dowiedzieć się, ile można zarobić, decydując się na taką pracę.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Umowa o pracę a koszt pracodawcy

Umowa o pracę a koszt pracodawcy

...dochodów netto i brutto? To wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby ci się wydawać. Na naszej stronie znajdziesz bardzo przydatny kalkulator wynagrodzeń, który pomoże ci w zaledwie kilka minut ustalić np. kwotę twoich zarobków brutto na podstawie dochodów netto, lub odwrotnie, obliczyć...

Zobacz więcej
6 min. czytania