9 min. czytania

Jak płacić telefonem? Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne?

Zaktualizowano: 2021-01-15 14:53
Opublikowano: 2019-11-25 12:55
Średnia ocena: 5,89/6 Głosów: 28
Jak płacić telefonem? Czy transakcje bezgotówkowe są bezpieczne?

Czy wiesz, że to właśnie Polacy wykazują największe zainteresowanie względem bankowości mobilnej, jeśli pod uwagę weźmiemy mieszkańców całej Unii Europejskiej? To również w Polsce zauważalny jest najbardziej prężny rozwój instytucji bankowych.

Nowoczesna bankowość to dzisiaj gwarancja pełnego komfortu płatności oraz całkowitego bezpieczeństwa naszych pieniędzy. Standardem są już płatności kartą, również w ramach transakcji bezstykowych, natomiast coraz większą popularnością cieszą się płatności telefonem. Urządzenie tego rodzaju posiada każdy z nas. Nikt nie wyobraża już sobie codziennego funkcjonowania bez smartfona. Aparat już dawno przestał służyć jedynie do rozmów czy wysyłania wiadomości tekstowych. Dzisiaj może być także naszą nawigacją, kalkulatorem i wirtualnym portfelem. Właśnie o tej ostatniej funkcji traktuje poniższy artykuł. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak płacić telefonem, czy takie transakcje są na pewno bezpiecznie i jakie są prognozy w kwestii rozwoju innowacyjnych metod realizacji płatności bezgotówkowych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Rozwój nowoczesnej bankowości

Czy wiesz, że płatności telefonem stały się tak bardzo popularne, że każdego roku takich transakcji odnotowuje się blisko 90 milionów? Okazuje się, że Polska nie pozostaje daleko w tyle, a mieszkańcy naszego kraju chętnie wykorzystują możliwość płacenia bez wykorzystania tradycyjnego portfela. Doceniamy opcję płacenia kartą, telefonem, zegarkiem czy specjalną bransoletką szczególnie wtedy, gdy zapominamy z domu portfela albo nie posiadamy gotówki. Nadal na terenie naszego kraju nie ma wystarczającej liczby bankomatów, za to coraz więcej właścicieli punktów handlowych i usługowych zdaje sobie sprawę z konieczności posiadania terminala płatniczego, by móc dościgać, a nawet przeganiać konkurencję.

Po czasach, w których standardem stały się już płatności bezstykowe, przyszedł ten, który klientom banku daje jeszcze większy poziom komfortu. Co ciekawe, od momentu, w którym banki udostępniły możliwość płatności telefonem, z tej opcji skorzystało już 40% osób, którzy posiadają rachunek bankowy. Ponadto, te same osoby przyznają, że telefon przyłożyły do terminala płatniczego co najmniej 5 razy.

Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bo przecież telefon posiada już 98% polskiego społeczeństwa, jeśli pod uwagę weźmiemy osoby dorosłe. Dlaczego więc nie łączyć możliwości komunikacyjnych z tymi finansowymi? Liczy się komfort, wygoda, szybkość, ale również bezpieczeństwo i nowoczesna bankowość mobilna z całą pewnością wszystkie te wymagania spełnia.

Polacy a bankowość mobilna

Czy wiesz, że to właśnie Polacy wykazują największe zainteresowanie względem bankowości mobilnej, jeśli pod uwagę weźmiemy mieszkańców całej Unii Europejskiej? To również w Polsce zauważalny jest najbardziej prężny rozwój instytucji bankowych, jeśli spojrzymy na oferowanie swoim klientom innowacyjnych rozwiązań.

Polacy mają coraz większą świadomość w kwestii zalet korzystania z nowoczesnej bankowości. Przede wszystkim mamy zaufanie do banków i chętnie lokujemy swoje oszczędności na kontach. Chcemy cieszyć się nie tylko zabezpieczeniem zgromadzonych na takich rachunkach środków. Stajemy się coraz bardziej wymagający: chcemy korzystać z usług bankowych szybko, sprawnie i w pełnym komforcie. To właśnie dlatego większość Polaków korzysta już z kont online, a przelewy online stały się najpopularniejszą formą zapłaty m.in. za zakupy w internecie. Jak zrobić przelew online? Pomożemy ci także znaleźć informacje na temat danych właściciela konta bankowego, co podniesie bezpieczeństwo twoich transakcji bezgotówkowych.

Co ciekawe, każdego roku zamykane są kolejne oddziały instytucji bankowych. W ostatnich latach zniknęło ich blisko 20%, a banki zapowiadają kolejne zamknięcia. Wszystko dlatego, że nabywamy produkty bankowe przez internet, również w ten sposób coraz częściej komunikujemy się z obsługą klientów. Ciekawostką jest także to, że praktycznie wszystkie karty płatnicze, jakie są obecnie wydawane do rachunków bankowych, to karty umożliwiające płatności bezstykowe. Takie skracają nawet kilka razy realizację zakupów, jeśli porównamy takie transakcje z tymi w sposób standardowy, przy zastosowaniu gotówki.

Jesteśmy zainteresowani technologicznymi nowinkami. Chętnie wykorzystujemy bankowość mobilną z nowoczesnej odsłonie i dotyczy to również płatności telefonem. Taką tendencję widać wyraźnie przede wszystkim wśród młodych Polaków, seniorzy nadal pozostają wierni tradycyjnej gotówce i trzymaniu pieniędzy w portfelu. Młode pokolenie stawia na wygodę oraz bezpieczeństwo. Osoby w przedziale wiekowym 19-45 lat wiedzą doskonale, że wirtualny pieniądz nie może zostać zniszczony ani skradziony, a każda transakcja odbywa się przy pełnym zaufaniu.

Bezpieczeństwo płatności telefonem

Płatności telefonem wykazują szereg korzyści, a Polscy doskonale zdają sobie z nich sprawę. Oprócz tego, że jest to gwarancja szybkiej i sprawnej realizacji płatności, dodatkowo jest całkowicie bezpieczna. Jeśli płacimy telefonem, mamy pewność, że:

- telefon jest tylko w naszym posiadaniu i nie mają do niego dostępu osoby trzecie,

- transakcja jest w pełni bezpieczna, a hasło zna tylko właściciel telefonu,

- płatność zostanie zrealizowana w kilka sekund i tak samo szybko zaksięgowana,

- transakcja nie wymaga posługiwania się gotówką, w tym oczekiwaniem na resztę.

Każda płatność telefonem zostaje zabezpieczona specjalnym kodem, którym należy potwierdzić transakcję. Kod zostaje wygenerowany w aplikacji mobilnej, na tym samym urządzeniu, a którego płatność jest realizowana.

Na czym polega płatność telefonem?

Najpopularniejszą formy płatności telefonem jest transakcja BLIK. Taka zapewnia możliwość realizacji transakcji zakupowych w sklepach stacjonarnych, jak również internetowych, ale też wypłaty gotówki z bankomatów, wpłacanie jej za pośrednictwem wpłatomatów. BLIK nadaje się też do wykonywania natychmiastowych przelewów krajowych i międzynarodowych. Transakcje BLIK oferują dzisiaj praktycznie wszystkie banki komercyjne działające na terenie naszego kraju, dzięki czemu tego typu usługa dostępna jest dla wszystkich, bez względu na posiadanie danego konta bankowego. Ciekawostką jest też to, że BLIK do płatności telefonem obsługiwany może być na wszystkich smartfonach, które posiadają oprogramowanie Android, iOS albo Windows Phone.

Co jest priorytetem, by móc płacić BLIK-iem za pośrednictwem telefonu? Oprócz samego urządzenia oraz wgranej aplikacji BLIK (jest darmowa i udostępniana przez wszystkie instytucje, które oferują ją swoim klientom), konieczny jest dostęp do internetu, niezależnie czy jest to dostęp z WI-FI, a może z pakietu danych.

Do realizacji płatności BLIK potrzebny jest również aktualny kod BLIK. Ten ma 6 cyfr i zostaje generowany w prosty sposób - wystarczy wejść w aplikację mobilną banku (po wpisaniu loginu oraz hasła dostępu) i wybrać opcję BLIK. Kod wygeneruje się natychmiast i należy go wpisać w odpowiednie miejsce w przypadku zakupów online bądź na terminalu płatniczym. Ostatnim krokiem pozostaje już tylko potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej bankowości elektronicznej. Cała operacja trwa dosłownie kilka sekund.

Okazuje się jednak, że BLIK nie jest jedyną metodą płatności telefonem. Smartfon można także wykorzystać do płatności zbliżeniowych, zupełnie tak samo, jak kartę płatniczą. Świetnie nadaje się do tego metoda HCE. To nic innego jak stworzenie cyfrowej wersji karty płatniczej. Dzięki temu transakcje płatnicze odbywają się w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku karty bezstykowej. Za zakupy do 50 złotych nie jest nawet wymagane potwierdzenie operacji płatniczej kodem PIN. Ten jest za to konieczny, jeśli wydana kwota jest wyższa. Warto wiedzieć, że cyfrowa karta, dzięki którą można płacić telefonem może mieć ustanowiony zupełnie inny kod PIN, aniżeli plastikowy pieniądz. Dzięki temu jeszcze bardziej zmniejsza się ryzyko dokonania transakcji zakupowej przez osobę niepowołaną.

Osoby, które chciałyby płacić telefonem zbliżeniowo, dokładnie tak samo, jak kartą płatniczą, muszą wiedzieć, że:

- telefon musi posiadać oprogramowanie Android oraz uruchomiony moduł NFC,

- telefon w trakcie przybliżania do terminala płatniczego musi mieć odblokowana klawiaturę,

- niektóre banki nie wymagają dostępu do internetu w trakcie realizacji płatności.

Czy warto płacić telefonem?

Oczywiście, że tak, ale należy się do tego odpowiednio przygotować. Na pewno warto zawsze zabezpieczać aplikację mobilną bankowości elektronicznej hasłem, przydaje się też dodatkowa blokada samej klawiatury - w przypadku kradzieży bądź zgubienia smartfona, osoba trzecia nie będzie w stanie wykonać nim żadnej operacji.

Priorytetową korzyścią płatności telefonem jest to, że taka opcja ogranicza konieczność noszenia portfela, a codzienne funkcjonowanie zostaje uproszczone w ramach działania jednego urządzenia.

Prognozuje się, że płatności telefonem już niedługo całkowicie zdominują obrót transakcjami bezgotówkowymi i wyprą z rynku nie tylko gotówkę, ale też plastikowy pieniądz w formie karty płatniczej. Jak potwierdzają eksperci sektora bankowego, jedynym zagrożeniem i elementem, który może wpływać na wady płacenia telefonem, może być sytuacja, w której telefon zostanie wyładowany, przez co zapłacenie nim przy wykorzystaniu wirtualnego pieniądza staje się niemożliwe. Optymiści potwierdzają, że już za kilka lat Polska może dogonić Szwecję, która już teraz całkowicie rezygnuje z obrotu gotówką na rzecz nowoczesnej bankowości i wirtualnych środków pieniężnych.

Komentarze

Powiązane artykuły

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. [div class="tm-widget...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć?
Porady
05.10.2023

Czym są odsetki maksymalne i jak je obliczyć? Aktualne stawki odsetek maksymalnych

...kwestie tego typu regulują przepisy prawne. Co to są odsetki maksymalne i co ma na nie wpływ? Czy znajdują zastosowanie zarówno w kredycie gotówkowym, jak i kredycie hipotecznym? Wysokość odsetek może być określana na bardzo zróżnicowanym poziomie – jest to związane z obowiązującą w Polsce swobodą w zakresie zawierania umów...

Zobacz więcej
6 min. czytania