Zwrot podatku PIT. Ile musisz czekać na pieniądze od fiskusa?

Podatek dochodowy od osób fizycznych podstawowe informacje. Do kiedy należy się rozliczyć i jak to zrobić? W jaki sposób otrzymasz zwrot oraz ile trzeba na niego czekać?
Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Zwrot podatku PIT. Ile musisz czekać na pieniądze od fiskusa?

Coroczne rozliczenie podatku to obowiązek, który może się wiązać z dodatkowym przypływem gotówki w postaci zwrotu przez Urząd Skarbowy części wpłaconych środków. Zastanawiasz się, ile czasu ma Urząd Skarbowy na zwrot podatku PIT oraz kto właściwie powinien się go spodziewać? Nic dziwnego – czasami kwota zwrotu może poważnie wesprzeć domowy budżet, dlatego postaramy się udzielić Ci odpowiedzi na te pytania. Jeżeli interesuję Cię kwestia zwrotu podatku PIT, zapraszamy do lektury. Spróbujemy dokładnie omówić temat zwrotów nadpłaconego podatku PIT i rozwiać Twoje wątpliwości.

Zwroty podatku: kiedy właściwie Ci się należy?

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych (Personal Income Tax). Kiedy Urząd Skarbowy musi Ci zagwarantować zwrot podatku? Zwrot należy Ci się w sytuacji, kiedy nadpłaciłeś(aś) podatek PIT, czyli jeżeli suma wpłaconych zaliczek na podatek jest wyższa niż faktyczna należność. W takiej sytuacji obowiązkiem Urzędu Skarbowego jest zwrot nadpłaconych środków. Najczęściej zaliczki na podatek PIT są odprowadzane przez płatnika, czyli pracodawcę (w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę) lub zleceniodawcę (jeżeli dana osoba pracę na bazie umowy zlecenia) od wynagrodzenia osoby zatrudnionej.

Wyjaśniliśmy od czego zależy zwrot podatku, ale skąd właściwie bieżę się różnica w zaliczkach pobranych, a jego należnej wysokości? Co sprawia, że Urząd Skarbowy musi wypłacić zwrot z podatku? Jeżeli rozliczasz się zgodnie ze skalą podatkową, oznacza to, że korzystasz z jednego z dwóch obowiązujących w Polsce progów podatkowych. Próg pierwszy obejmuje dochody do 85528 złotych. W takim przypadku, należny podatek to 17%. Próg drugi funkcjonuje w przypadku dochodów powyżej tej kwoty – wówczas podatek wynosi 32%. Jeżeli zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) były pobierane z myślą o wyższym progu podatkowym, czeka Cię zwrot konkretnej kwoty. Jednak możliwa jest również odwrotna sytuacja – jeśli zaliczki pobierano dla pierwszego progu podatkowego, a ostatecznie Twoje dochody zaliczają się do drugiego progu, to Ty będziesz musiał(a) zwrócić pieniądze Urzędowi Skarbowemu.

Różnica w pobranych zaliczkach na podatek dochodowy oraz ostatecznej wysokości podatku może być spowodowana również wykorzystaniem przez podatnika w rozliczeniu przysługujących mu ulg podatkowych (na przykład, ulgi internetowej itp.) oraz większymi kosztami uzyskania przychodu. Przygotowując rozliczenie PIT koniecznie trzeba sprawdzić, z jakich ulg rzeczywiście możesz skorzystać – poznaj swoje prawa! Możliwość zastosowania konkretnych ulg podatkowych pozwoli Ci niekiedy zawalczyć o zwrot podatku w konkretnej kwocie, dlatego gra zdecydowanie jest warta świeczki.

Jakimi sposobami może odbywać się zwrot nadpłaty PIT?

Wiesz już, kiedy można otrzymać zwrot podatku, ale w jakiej formie jest on przekazywany podatnikowi? Istnieją trzy opcję pozwalające na otrzymanie środków. Jakie?

PRZEKAZ POCZTOWY. W przypadku korzystania z usług pocztowych należy się liczyć z koniecznością poniesienia kosztów przekazania pieniędzy.

PRZELEW BANKOWY. Jeżeli chcesz, żeby należny Ci zwrot podatku został przelany na konto bankowe, wypełniając PIT – 37 musisz podać numer odpowiedniego rachunku osobistego. Jeżeli nie możesz tego zrobić (na przykład z uwagi na rozliczenia się na innym druku), złóż formularz ZAP – 3, czyli zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej podatnikiem. Taki formularz możesz złożyć w dowolnym momencie roku i wystarczy, że zrobisz to raz. Urząd Skarbowy zapamięta numer Twojego rachunku. Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, numer rachunku zgłaszają wypełniając formularz CEIDG – 1 lub NIP – 7, jeżeli nie jest się wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

KASA URZĘDU. Pieniądze pochodzące ze zwrotu podatku możesz odebrać w kasie urzędu pod warunkiem wcześniejszego zażądania.

Brak zwrotu podatku – co może być powodem sytuacji, w której mimo tego, że środki należą się podatnikowi, zwrot nie został mu przekazany? Jedną z najczęściej pojawiających się przyczyn jest brak rozliczenia, jeżeli PIT nie został wysłany do urzędu z powodu pomyłki lub z uwagi na przeoczenie obowiązku rozliczeniowego, formularz został zgubiony po drodze itp. Inną przyczyną braku zwrotu może być opóźnienie w rozliczeniach wykonywanych przez odpowiedni Urząd Skarbowy.

Do kiedy musisz otrzymać zwrot podatku PIT?

Jeżeli zadajesz sobie pytanie: kiedy dostanę zwrot podatku, musisz pamiętać, że czas oczekiwania na pieniądze jest uzależniony od tego, w jaki sposób złożyłaś(eś) deklarację. Okres oczekiwania na zwrot podatku nie jest długi. Urząd Skarbowy ma na to trzy miesiące od momentu złożenia deklaracji w tradycyjnej papierowej formie. Ile się czeka na zwrot podatku, jeżeli deklaracja została wysłana drogą internetową? 45 dni, dlatego ta opcja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy Ci na tym, żeby termin zwrotu podatku był możliwie jak najszybszy.

Na specjalne przywileje mogą liczyć właściciele Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Kiedy otrzymam zwrot podatku PIT, jeżeli jestem jej posiadaczem? Taki zwrot zostanie Ci przekazany w ciągu 30 dni od momentu złożenia zeznania podatkowego, ale pod warunkiem, że rozliczasz się online. Pamiętaj również o konieczności wcześniejszego poinformowania właściwego Urzędu Skarbowego o posiadaniu karty uzupełniając konkretne pola w deklaracjach PIT numerem swojej karty. Oczywiście, pieniądze mogą zostać przekazane podatnikom wcześniej, stan realizacji zwrotów z zeznań rocznych to kwestia indywidualna.

Chcesz sprawdzić status zwrotu podatku PIT? W takim razie, przy następnym rozliczeniu skorzystaj z usługi E – PIT. Dlaczego warto to zrobić? Dzięki temu systemowi możesz na bieżąco śledzić status rozliczenia zwrotu podatku PIT – dowiesz się, na jakim etapie jest procedura zwrotu w Twoim przypadku. System E – PIT działa w przypadku osób składających formularze PIT – 37 oraz PIT – 38. Dla formularzy PIT – 28 lub PIT – 36 usługa E – PIT działa wyłącznie w odniesieniu dla osób fizycznych bez działalności gospodarczej, ale składających te zeznania przez przychody osiągane z dzierżawy, najmu, podnajmu itp., o ile są rozliczane poza działalnością gospodarczą. E – PIT nie będzie działał kontekście przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej. PODSUMUJMY: zwrot podatku PIT (Personal Income Tax, podatku dochodowego od osób fizycznych) jest możliwy w sytuacjach, w których zaliczki pobrane na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku konkretnej osoby przekroczyły rzeczywistą kwotę należnego podatku, podatnik zastosował dostępne dla siebie ulgi lub wyższe koszty uzyskania przychodu. Oznacza to w praktyce, że na zwrot mogą liczyć Ci podatnicy, w przypadku których podatek PIT został nadpłacony. Czas oczekiwania na zwrot podatku jest ściśle uzależniony od tego, jaką drogą została złożona roczna deklaracja. Najkrócej czeka się na zwrot w przypadku deklaracji złożonych drogą elektroniczną, dlatego osoby, którym zależy na możliwie jak najszybszym uzyskaniu należnych środków, powinny zastanowić się nad wybraniem tego rozwiązania. Sprawdzenie statusu rozliczenia PIT jest możliwe za pomocą usługi E – PIT. Korzystając z tego systemu możesz zobaczyć, na jakim etapie znajduje się procedura zwrotu nadpłaty podatku PIT w Twoim przypadku.

Ekspert
Olga Domagała
Analityk finansowy
Oceń artykuł to dla nas ważne:
Twoja opinia pozwala nam pisać jeszcze lepsze treści.
Podobne artykuły