36 min. czytania

Jak założyć firmę?

Zaktualizowano: 2021-01-07 14:22
Opublikowano: 2020-10-02 15:31
Średnia ocena: 5,72/6 Głosów: 29
Jak założyć firmę?

Jak założyć firmę? Założenie działalności gospodarczej to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. Otwierając własną działalność gospodarczą trzeba pamiętać o kosztach i zagrożeniach, jakie się z tym wiążą.

Jak założyć firmę? Tego rodzaju pytania zadaje sobie sporo osób, które chciałoby porzucić pracę na etacie i zacząć zarabianie na własny rachunek. Założenie działalności gospodarczej jest w dzisiejszych czasach znacznie łatwiejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oto kompletne kompendium wiedzy na temat zakładania działalności gospodarczej oraz kosztów, jakie wiążą się z jej prowadzeniem.

Własna działalność gospodarcza - sposób na niezależność i samorealizację

Świadomość Polaków odnośnie przedsiębiorczości nieustannie rośnie. Nie ma zatem się co dziwić, że tak wiele osób zastanawia się nad tym jak założyć firmę. Mnóstwo internautów poszukuje w internecie informacji na tematy związane z założeniem działalności gospodarczej. O czym koniecznie trzeba wiedzieć, zanim utworzymy swoją pierwszą działalność gospodarczą?

Mimo tego, iż zakładanie działalności gospodarczej jest coraz częstszym zjawiskiem, to w dalszym ciągu nie brakuje głosów krytykujących panującą w naszym kraju biurokrację oraz ilość czasu, który jest niezbędny do tego, aby przejść z sukcesem przez proces zakładania działalności. Trzeba jednak przyznać, że w chwili obecnej utworzenie firmy jest o wiele prostsze niż kilkanaście lat temu. Zanim założymy działalność, powinniśmy wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, aby proces tworzenia firmy przebiegł w miarę szybko i bez zbędnych kłopotów formalnych. W jaki sposób działalność gospodarcza jest definiowana przez polskie przepisy prawne? Co jest niezbędne do tego, aby móc założyć działalność gospodarczą w sposób w pełni legalny?

Działalność gospodarcza w świetle polskiego prawa

Najważniejszym aktem prawnym regulującym kwestię działalności gospodarczej jest Prawo przedsiębiorców. Artykuł trzeci tego aktu prawnego wskazuje, że działalność gospodarcza jest “zorganizowaną działalnością zarobkową wykonywaną we własnym imieniu w trybie ciągłym”. Za prowadzenie działalności gospodarczej jest odpowiedzialny przedsiębiorca, czyli osoba fizyczna. Bardzo istotnym warunkiem jest osiąganie przychodów na odpowiednim poziomie. Minimalny przychód wymagany do tego, aby móc prowadzić działalnością gospodarczą, powinien wynosić nie mniej niż połowę kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku pensja minimalna brutto wynosiła 2600 złotych brutto, dlatego do prowadzenia działalności gospodarczej konieczne jest osiąganie przychodów miesięcznych rzędu 1300 złotych brutto.

Kolejną definicję działalności gospodarczej możemy znaleźć w Ordynacji podatkowej. Tam widnieje informacja, że działalność gospodarcza to “aktywności zdefiniowane w ustawie o Prawie przedsiębiorców”, jednak dodatkowo jest też przedstawiona osobna definicja tego terminu. Dowiadujemy się, że działalnością gospodarczą mogą być również wszelkie inne działalności zarobkowe, które są wykonywane we własnym imieniu bądź na cudzy rachunek oraz szeroko rozumiane wolne zawody.

Według kolejnego aktu prawnego, ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza to szereg działań podejmowanych przez producentów, handlowców, osób wykonujących wolne zawody, rolników i usługodawców. Jeśli chodzi o grupę wolnych zawodów, to w jej przypadku o działalności gospodarczej można mówić nawet wtedy, gdy któraś czynność w ramach wolnego zawodu została podjęta tylko raz.

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera informację, że prawo do posiadania tytułu działalności gospodarczej przysługuje muzykom, artystom, podmiotom prowadzącym szkoły prywatne, wspólnikom spółek komandytowych i partnerskich a także wszystkim tym, którzy prowadzą swoją działalność jako wolny zawód.

W Ustawie o podatku dochodowym widnieje informacja, że działalność gospodarcza to działalność zarobkowa o charakterze usługowym, wytwórczym, budowlanym bądź wydobywczym. Aby mogła być określana działalnością gospodarczą, konieczne jest spełnienie dwóch warunków: musi być ciągła i zorganizowana.

Cele działalności gospodarczej

Istnieją dwa podstawowe cele prowadzenia działalności gospodarczej. Są one następujące:

  • cele wewnętrzne - rozwój firmy, osiąganie określonej pozycji w branży oraz dochodów,

  • cele zewnętrzne - uiszczanie opłat oraz danin na rzecz skarbu państwa, opłacanie składek ubezpieczeniowych do ZUS, wpływ firmy na wzrost Produktu Krajowego Brutto państwa.

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej

Istnieje pewien katalog zasad, którymi powinny kierować się wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą. Oto zasady prowadzenia działalności gospodarczej:

  • zasada uczciwej konkurencji,

  • zasada swobody prowadzenia biznesu,

  • zasada równości prawnej wszystkich firm,

  • zasada odpowiedzialności za zobowiązania (finansowe, prawne itp.),

  • zasada wspierania przez państwo firm o niskiej pozycji na rynku,

  • zasada szacunku dla praw konsumentów.

Dobry pomysł to podstawa!

Od momentu, w którym doszło w Polsce do transformacji gospodarczo-ustrojowej, liczba firm znacząco się zwiększyła. Mimo tego, iż co jakiś czas dochodzi do sporych kryzysów, takich jak ten obecny związany z pandemią koronawirusa, to w dalszym ciągu powstają nowe firmy. Liczba osób, które zastanawiają się nad tym jak założyć firmę, także nie maleje. Rezygnacja z pracy na etacie oraz samodzielne decydowanie o swojej przyszłości to dla wielu ludzi kusząca perspektywa. Zanim jednak rzucimy się na głęboką wodę, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się więcej od czego zacząć i jak założyć firmę. Poniżej opisujemy krok po kroku o czym nie wolno zapomnieć, gdy planujemy otwarcie działalności gospodarczej.

Zakładanie działalności gospodarczej należy rozpocząć przede wszystkim od znalezienia dobrego pomysłu. Nie musi to być odkrycie wszechczasów - wystarczy tak naprawdę znaleźć pewien pomysł, dzięki któremu nasza działalność gospodarcza będzie mogła odnieść sukces.

Jeśli ktoś do tej pory pracował przez wiele lat w określonej branży i posiada niezbędne doświadczenie, własną działalność gospodarczą może właśnie założyć w tym samym sektorze. Taka osoba ma zarówno umiejętności jak i wiedzę, która pomoże mu zwalczyć wszelkie potencjalne trudności związane z prowadzeniem działalności. Mając kontakty z poprzedniego miejsca pracy, ze znalezieniem klientów w nowej firmie nie powinno być żadnych problemów.

Ciekawy pomysł na założenie działalności gospodarczej to wypełnienie jakiejś rynkowej niszy. Konsumenci czesto poszukują rozmaitych produktów i usług, jednak w niektórych przypadkach podaż oferowana przez istniejących przedsiębiorców jest zdecydowanie zbyt mała i nie zaspokaja potrzeb konsumentów. Wejście w taką niszę jest receptą na sukces. Wchodząc w niszę możemy bardziej elastycznie kształtować ceny, co będzie niezwykle istotne szczególnie w pierwszym okresie funkcjonowania założonego przedsiębiorstwa.

Pomysł na własną firmę może być doskonale dopasowany do aktualnych potrzeb rynkowych. Trzeba pamiętać o tym, że oferowane przez naszą firmę produkty i usługi powinny być zbieżne z tym, czego w danym okresie oczekują klienci. Jeśli ktoś np. w 2020 roku założy wypożyczalnię kaset VHS, to najpewniej jego biznes nie przetrwa zbyt długo. Jest to uwarunkowane oczywiście tym, że ludzie w chwili obecnej stawiają na nowocześniejsze nośniki - płyty DVD i Blu-ray, a kasety już dawno odeszły w zapomnienie.

Osoba zakładająca swoją pierwszą firmę musi pamiętać o tym, aby nie poddawać się przy pierwszym potknięciu, mieć jasno wyznaczone cele. Bardzo ważny jest także optymizm i odpowiedzialność w podejmowaniu strategicznych decyzji. Dobry pomysł to nie wszystko - trzeba go jeszcze w sposób umiejętny wprowadzić w życie. A bez pracowitości, wiedzy i odpowiedzialności będzie to absolutnie niemożliwe do zrealizowania.

Kto może założyć działalność gospodarczą?

Sporo osób zadających sobie pytanie “jak założyć firmę?” obawia się, że do założenia działalności gospodarczej konieczne jest spełnienie jakiś restrykcyjnych wymagań określonych przez prawo. Okazuje się, że to nieprawda! Nie istnieją obecnie żadne specjalistyczne wymagania co do osób decydujących się na założenie działalności gospodarczej.

Jedyne istotne warunki, które należy spełnić do prowadzenia działalności gospodarczej to poszanowanie podstawowych przepisów prawa oraz zasad BHP - do przestrzegania ich jest zobowiązany zarówno przedsiębiorca jak i zatrudniani przez niego pracownicy.

Nie trzeba posiadać absolutnie żadnych certyfikatów czy dyplomów, aby móc działać w konkretnej branży. Oczywiście, dobrze będzie, gdy osoby, które zatrudnimy w swojej firmie, takie doświadczenie będą posiadały.

Dlaczego warto założyć własną działalność gospodarczą?

Osoby, które wyróżniają cechy takie jak kreatywność, odpowiedzialność, rozwaga, pewność siebie, z pewnością będą bardzo dobrze czuły się prowadząc własną firmę oraz działając zgodnie z wyznaczonymi przez siebie celami. Prowadząc własne przedsiębiorstwo, zyskujemy pełną niezależność - mowa tutaj nie tylko o niezależności finansowej. Własna firma pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji odnośnie kierunków, w których ma zmierzać prowadzony biznes. W pracy na etacie trzeba wykonywać wyłącznie te zadania, które zlecą nam przełożeni.

Sprawdź, czym wyróżnia się umowa o pracę, umowa o dzieło i umowa zlecenie.

Oczywiście, przy etacie czas pracy jest jasno określony. W działalności gospodarczej jest nienormowany. Mówi się, że przedsiębiorca pracuje 24 godziny na dobę. W tym stwierdzeniu jest trochę prawdy, ponieważ nieustannie trzeba czuwać, czy nasz biznes ma się dobrze. Mając jednak własną firmę, mamy możliwość planowania zadań i podejmowanych działań oraz form wypoczynku w taki sposób, który będzie nam najlepiej odpowiadał. Przy pracy na etacie takiej swobody nie ma.

We własnej działalności gospodarczej sami jesteśmy szefami dla siebie i wszystko jest uzależnione wyłącznie od nas. Właściciel firmy może sam decydować o tym, co będzie sprzedawał, w jakiej cenie oraz w jakich godzinach będzie działała jego firma. Własna firma to nie tylko ogromna swoboda, ale też obowiązki. Jeśli jakość oferowanych usług lub towarów ulegnie znacznemu zmniejszeniu, wówczas może np. zajść ryzyko, że nasi klienci odejdą do konkurencji. Z tego powodu nieustannie trzeba podejmować działania mające na celu uatrakcyjnianie oferty oraz podnoszenie jakości obsługi klienta. Tylko wtedy nasza firma ma szansę na to, aby być numerem jeden w swojej branży.

Wybór formy działalności to podstawa!

Jak otworzyć firmę? Jeśli wiemy już w jakiej branży chcemy działać, konieczne jest przemyślenie jednej z najważniejszych kwestii. Chodzi oczywiście o to, że powinniśmy zastanowić się nad tym, którą formę prowadzenia działalności wybierzemy. Od razu zaznaczamy - ta decyzja jest o wiele prostsza niż poszukiwanie branży, ponieważ liczba możliwości jest o wiele mniejsza.

Na decyzję o wyborze formy prowadzenia działalności powinna mieć wpływ przede wszystkim sytuacja materialna przedsiębiorcy oraz liczba wspólników. W katalogu istniejących form działalności do wyboru możemy wybrać np. jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną bądź jedną ze spółek kapitałowych lub osobowych. Każda z tych form działalności gospodarczej ma zarówno wady jak i zalety. Znając je będzie nam o wiele łatwiej podjąć decyzję o wyborze najlepszej formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie są najlepsze formy prowadzenia działalności dla początkujących przedsiębiorców?

Jeśli ktoś bierze się za otwieranie firmy po raz pierwszy, to powinien wiedzieć, że najlepsze formy działalności na start to zdecydowanie jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna. Ich założenie jest banalnie proste, a dodatkowo nie kosztuje dużo. Założenie działalności gospodarczej przez internet w dzisiejszych czasach trwa naprawdę tylko kilkanaście minut. Nie musimy odwiedzać urzędu, aby stać się pełnoprawnym, jednoosobowym przedsiębiorcą.

Warto wiedzieć, że jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka cywilna nie posiadają osobowości prawnej. Osobowość prawna to określenie oznaczające zdolność danej jednostki do tego, aby być podmiotem praw oraz obowiązków w rozmaitych stosunkach cywilnoprawnych. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że firmy mające taki status posiadają odrębny majątek oraz status. Wszelkie zobowiązania mogą być wówczas zaciągane “na firmę” i nie obciążają w żaden sposób jej właściciela.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz spółki cywilnej brak osobowości prawnej skutkuje tym, że podmiotem praw oraz obowiązków jest właściciel bądź właściciele takiej firmy. Ten model ma nie tylko wady, ale także szereg korzyści. Przewaga wad lub zalet zależy od tego, jakie są przede wszystkim potrzeby a także rozmiar danego przedsiębiorstwa.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności w naszym kraju. Warunki, które należy spełnić, aby móc prowadzić taką firmę, są naprawdę niewielkie. Wystarczy mieć ukończone 18 lat. Co ważne, jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest wyłącznie domeną obywateli Polski, ponieważ mogą ją także uruchomić obywatele krajów należących do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dokładne zasady uruchamiania oraz prowadzenia takiej firmy są zawarte w Ustawie o swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej, którą uchwalono w dniu 2 lipca 2004 oraz w Kodeksie Cywilnym.

Ta forma prowadzenia działalności jest dedykowana osobom, które chcą samodzielnie prowadzić swoją firmę. Specjaliści ds. ekonomii podkreślają, że jednoosobowa działalność gospodarcza bardzo dobrze sprawdzi się dla osób, które są pracowite i efektywne oraz nie lubią podporządkowywać się innym i chcą samodzielnie podejmować rozmaite decyzje. W takiej firmie właściciel sam musi decydować o wszystkim - sam kupuje produkty na sprzedaż, sam określa sobie czas pracy oraz urlopy a także określa cele strategiczne przedsiębiorstwa na kolejne lata.

Uwaga: ważna informacja jest taka, że otwarcie własnej działalności w formie jednoosobowej sprawia, że nie musimy prowadzić pełnej księgowości. Firmy jednoosobowe nie muszą prowadzić pełnej księgowości do momentu, gdy ich obroty nie będą wyższe niż 2 000 000 euro. Jest to spore ułatwienie, ponieważ pełna księgowość wiąże się już z większą liczbą formalności i utrudnień ze strony urzędów. Brak pełnej księgowości sprawia również, że nowy przedsiębiorca może wybrać z kilku możliwych form obliczania podatku dochodowego. Z rozliczaniem podatków bez problemu poradzą sobie nawet takie osoby, które nie posiadają wykształcenia księgowego.

Ogromną zaletą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest fakt, iż uprawnia ona do korzystania z rozmaitych dotacji i ulg. Nowi przedsiębiorcy przez pewien czas są zwolnieni ze składek ZUS oraz mogą ubiegać się o dofinansowania unijne.

Dla jednych osób pewne rzeczy mogą być nie atutem, lecz wręcz przeciwnie. Chodzi tutaj o to, że w jednoosobowej działalności gospodarczej to na jej właścicielu spoczywają wszystkie obowiązki związane z jej prowadzeniem. W wielu przypadkach w takiej firmie standardem jest chroniczne zmęczenie, praca przez kilkanaście godzin na dobę, brak urlopu itd. Jeśli ktoś nie jest wystarczająco zmotywowany do pracy, szybko może okazać się, że jednoosobowa działalność gospodarcza to nie jest coś, w czym będzie mógł się wykazać.

Jeśli ktoś planuje utworzyć bardzo duże przedsiębiorstwo o szerokim zasięgu zatrudniające od razu kilkunastu pracowników, to jednoosobowa działalność gospodarcza wtedy odpada. Z racji tego, iż JDG nie posiada osobowości prawnej, a jej właściciel w przypadku jakichkolwiek kłopotów finansowych musi regulować firmowe zadłużenia z prywatnej kieszeni, to ta forma działalności może być bardzo ryzykowna. Wynika to z tego, że u przedsiębiorców prowadzących takie firmy nie ma podziału na dochody prywatne i firmowe.

Przedsiębiorstwo jednoosobowe może być jednak bardzo dobrym początkiem. Można zacząć z jednoosobową działalnością, a po pewnym czasie podjąć decyzję o jej przekształceniu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę jawną itp.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a kredyt.

Spółka cywilna

Spółka cywilna to wyjątkowy rodzaj spółki w naszym kraju. Dlaczego? Ponieważ jako jedyna nie posiada ani osobowści prawnej ani zdolności prawnej. Spółki cywilne funkcjonują w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego. Ten rodzaj spółki mogą założyć pełnoletnie osoby fizyczne. Jej zarejestrowanie jak i późniejsze prowadzenie jest bardzo proste, ponieważ jest ona oparta na umowie zawartej pomiędzu jej wspólnikami. Założyciele takiego przedsiębiorstwa muszą wspólnie zadeklarować, że razem będą mieli na celu osiągnięcie jednego celu gospodarczego.

Kiedy spółka cywilna jest najlepszym rozwiązaniem? Tę formę działalności warto wybrać wtedy, gdy chcemy prowadzić biznes o niewielkim zasięgu wraz ze swoimi bliskimi znajomymi lub rodziną. Spółka cywilna tak samo jak jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest przeznaczona do prowadzenia dużego przedsiębiorstwa. Jest to uwarunkowane tym, że taka firma nie posiada osobowości prawnej i zdolności prawnej, co skutkuje tym, że jej właściciele wspólnie odpowiadają za wszystkie jej zobowiązania finansowe. To może w niektórych przypadkach przyczyniać się do ogromnego wręcz ryzyka.

Osoba poszukująca wspólników do spółki cywilnej powinna zachowywać szczególną ostrożność. Zła decyzja co do wybranych wspólników może nieć za sobą szereg bardzo przykrych, dalekosiężnych kon sekwencji. Każdy ze wspólników posiada takie same prawa, dlatego wszelkie potencjalne nieporozumienia i konflikty mogą negatywnie odbić się na kondycji przedsiębiorstwa. Spółka cywilna, tak samo jak jednoosobowa działalność gospodarcza, może korzystać z prowadzenia księgowości w formie uproszczonej.

Dużą zaletą prowadzenia spółki cywilnej jest możliwość połączenia doświadczenia, wiedzy, bazy kontaktów i środków finansowych przez poszczególnych wspólników. Każdy ze współwłaścicieli wnosi coś wartościowego do zakładanego przedsiębiorstwa, co jednocześnie przyczynia się do zwiększenia jej szans na odniesienie sukcesu w swojej branży.

Dużą przewagą spółki cywilnej nad działalnością jednoosobową jest również większa liczba właścicieli, dlatego każdy z nich może zaplanować sobie wypoczynek. Nie ma już ryzyka, że właściciel będzie musiał pracować przez 24 godziny na dobę. W przypadku sytuacji kryzysowych wspólnicy mogą także razem decydować o tym, jak rozwiązać pojawiające się problemy.

Spółka cywilna jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców. Gdy taka firma osiągnie już określoną pozycję, można podjąć decyzję o zmianie formy prowadzonej działalności na inną, bardziej zaawansowaną.

Zakładanie firmy przez internet - poradnik krok po kroku

Zakładanie firmy online to dzisiaj powszechnie akceptowany standard. W chwili obecnej, w związku z panującą pandemią koronawirusa, rozwiązania informatyczne pozwalające na załatwianie spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, cieszą się jeszcze większą popularnością. Założenie działalności gospodarczej przez internet jest bardzo proste. Wystarczy, że przyszły przedsiębiorca posiada komputer oraz telefon ze stałym dostępem do internetu, a w kilkanaście minut jego firma zostanie założona.

Aby znaleźć się w gronie polskich przedsiębiorców, trzeba zarejestrować się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w skrócie CEIDG. Ten spis zawiera informacje na temat wszystkich firm jednoosobowych, które funkcjonują na terenie Polski. Co ważne, są tam informacje nie tylko o działających firmach, ale także tych zawieszonych. Ewidencję prowadzonych w Polsce firm można znaleźć pod adresem www.firma.gov.pl .

Pomoc w założeniu firmy deklarują także pracownicy urzędów skarbowych oraz ZUS-ów, którzy w formie telefonicznej mogą odpowiedzieć na wszelkie pytania nurtujące osoby zakładające po raz pierwszy działalność gospodarczą. Trzeba jednak przyznać, że w porównaniu z latami ubiegłymi, teraz liczba formalności wymaganych wobec świeżo upieczonych przedsiębiorców, jest nieporównywalnie mniejsza.

Rejestr CEIDG funkcjonuje w Polsce począwszy od 1 lipca 2011 roku. Zastąpił on poprzednią ewidencję EDG, która nie była dostępna w formie elektronicznej. Przed 2011 rokiem osoba, która chciała stać się przedsiębiorcą, musiała odwiedzić aż cztery różne instytucje: urząd gminy, urząd skarbowy, urząd statystyczny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Założenie własnej firmy jest naprawdę proste!

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej krok po kroku. Po pierwsze formularz CEIDG-1

Aby uzyskać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności gospodarczej, trzeba wypełnić formularz o symbolu CEIDG-1. Osoby fizyczne, które podejmują decyzję o uruchomieniu jednoosobowej działalności gospodarczej bądź spółki cywilnej, mogą to zrobić szybko bez wychodzenia z domu. Założenie działalności gospodarczej przez internet jest niesłychanie korzystnym rozwiązaniem, które wybiera zdecydowana większość przyszłych przedsiębiorców. Nie jest to czasochłonne - wystarczy, że mamy dostęp do komputera i inernetu. Formularz CEIDG-1 w wersji elektronicznej można znaleźć na stronie www.ceidg.gov.pl.

Czy wpis do CEIDG-1 jest płatny? Absolutnie nie! Wpis do ewidencji CEIDG jest całkowicie darmowy. Warto pamiętać o tym, że we wniosku CEIDG-1 przędsiębiorca nie może wpisać jako daty rozpoczęcia działalności daty przeszłej. Najwcześniejszą datą uruchomienia działalności może być dzień, w którym złożyliśmy poprawny wniosek. Dozwolone jest także wskazanie daty przyszłej, np. za miesiąc.

Gdzie założyć działalność gospodarczą? Zdecydowanie najlepiej i najprościej jest to zrobić przez internet. Większość przedsiębiorców podkreśla, ze rejestracja działalności gospodarczej online jest niezewykle prosta. Przyszły przedsiębiorca, który chce założyć działalność gospodarczą przez internet, musi pamiętać o tym, aby posiadać profil zaufany ePUAP, podpis osobisty lub kwalifikowany certyfikat. Jest to niezbędne do tego, aby potwierdzić jego tożsamość.

Zanim wypełnimy wniosek CEIDG-1 dobrze jest przygotować sobie wcześniej następujące informacje:

  • podstawowe dane osobowe osoby prowadzącej działalność gospodarczą, np. PESEL, numer dowodu osobistego, miejsce zamieszkania itd.,

  • kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności) - kod PKD określa, w jakiej branży funkcjonuje dane przedsiębiorstwo. Wykaz kodów PKD można znaleźć w internecie a także w urzędzie gminy;

  • rachunek bankowy przedsiębiorcy,

  • wybrana forma opodatkowania - wśród dostępnych form opodatkowania znajduje się opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, karta podatkowa,

  • sposób zapłaty zaliczek na poczet podatku dochodowego - istnieją trzy rodzaje sposobu opłacenia zaliczek: miesięczny, kwartalny i uproszczony,

  • data rozpoczęcia działalności,

  • data, w której powstał obowiązek opłacania składek na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),

  • adres siedziby firmy (miejsce, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza),

  • dane kontaktowe urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzonej działalności gospodarczej.

Z kolei osoby zakładające spółkę cywilną oprócz wypełnienia druku CEIDG-1 muszą jeszcze przygotować specjalną umowę, w której określą szereg najważniejszych kwestii co do funkcjonowania zakładanego przedsiębiorstwa. Umowa wspólników zakładających spółkę cywilną musi koniecznie zawierać:

  • nazwa oraz siedziba spółki cywilnej,

  • wyszczególnienie wkładu finansowego poszczególnych wspólników,

  • zakres prowadzonej działalności gospodarczej w ramach spółki,

  • wyszczególnienie udziału w zyskach i stratach spółki cywilnej,

  • określenie uprawnień współników do prowadzenia spraw przedsiębiorstwa a także praw do reprezentowania jej w instytucjach publicznych,

  • określenie okresu, na który została zawarta umowa pomiędzy wspólnikami,

  • zapisy dotyczące możliwości wypowiedzenia, rozwiązania lub zmiany umowy spółki,

  • inne prawa oraz obowiązki ciążące na wspólnikach,

  • końcowe postanowienia umowy.

Jak złożyć wniosek CEIDG-1 - instrukcja

Wszystkie informacje zawarte we wniosku będą miały ogromny wpływ na prowadzoną w przysżłości działalnością gospodarczą. W przypadku, gdy urząd skarbowy będzie przeprowadzał kontrolę, urzędnicy będą przeglądali wszystkie operacje realizowane na rachunku bankowym zgłoszonym w formularzu CEIDG-1. Koszty, które dotyczą siedziby działalności, muszą dotyczyć tego samego adresu, który w druku CEIDG-1 został oznaczony jako siedziba. Równie ważna jest forma opodatkowania a także okres rozliczania zaliczki. O wszystkich tych kwestiach nie wolno zapomnieć w trakcie wypełniania druku CEDIG-1.

Sposobów na złożenie formularza CEIDG-1 jest całkiem sporo. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie firmy przez internet. Oto dostępne możliwości na złożenie wniosku CEIDG-1:

  • rejestracja na stronie internetowej CEIDG oraz uzupełnienie elektronicznego formularza CEIDG-1 (jest to rozwiązanie przeznaczone dla osób posiadających podpis elektroniczny bądź profil zaufany),

  • uzupełnienie formularza CEIDG-1 przez internet (bez konieczności rejestrowania się), wydrukowanie go, a następnie podpisanie go i złożenie w urzędzie gminy,

  • pobranie oraz wydrukowanie pustego formularza CEIDG-1, a później złożenie papierowej wersji w urzędzie gminy,

  • wypełnienie formularza CEIDG-1 oraz wysłanie go listem poleconym do urzędu gminy (przedsiębiorca musi złożyć podpis potwierdzony notarialnie).

Formularz CEIDG-1 to nie wszystko. O czym jeszcze musi pamiętać początkujący przedsiębiorca?

Formularz CEIDG-1 jest wykorzystywany nie tylko do założenia firmy, ale także do innych kwestii. Warto wiedzieć, że jest to jednocześnie wniosek o wydanie numeru NIP i REGON. Formularz CEIDG-1 to nie wszystko. Przedsiębiorca w ciągu 7 dni od uruchomienia działalności musi także koniecznie odwiedzić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, aby zarejestrować się tam jako płatnik składek. W tym celu należy wypełnić dokument ZUS ZUA / ZZA, gdy wybieramy wyłącznie ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli przedsiębiorca zdecydował, że będzie VAT-owcem, wtedy koniecznie musi jeszcze złożyć w swoim urzędzie skarbowym druk VAT-R. Z kolei wspólnicy posiadający spółkę cywilną w terminie 14 dni są także zobowiązani do złożenia deklaracji o symbolu PCC-3, w której powinna zostać wykazana obliczona oraz uiszczona kwota podatku od czynności cywilno-prawnych. Stawka tego podatku wynosi 0,5% z całego wkładu wspólników.

Pozostałe formy działalności gospodarczej - spółki prawa handlowego

Teraz przedstawimy w telegraficznym skrócie najważniejsze informacje dotyczące innych, bardziej zaawansowanych form prowadzenia działalności gospodarczej, na które początkujący przedsiębiorca po pewnym czasie może się zdecydować. Są to spółki prawa handlowego.

Spółki prawa handlowego dzielimy na:

  • spółki osobowe - dzielimy je na spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne,

  • spółki kapitałowe - dzielimy je na spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wspólną cechą obu tych rodzajów spółek jest fakt, iż obie należy rejestrować w Krjaowym Rejestrze Sądowym, a ich działania i uprawnienia są określone przez przepisy Kodeksu spółek handlowych.

Spółki osobowe - najważniejsze informacje

  • nie posiadają osobowości prawnej,

  • wspólnicy ponoszą wspólnie odpowiedzialność majątkową za zobowiązania spółki,

  • spółka osobowa z racji swojej specyfiki ma prawo do nabywania nieruchomości, praw rzeczowych oraz innych praw. Oprócz tego, może również pozywać, być pozywana oraz zaciągać zobowiązania;

  • podatnikami w spółce osobowej są współnicy.

Spółki kapitałowe - najważniejsze informacje

  • mają osobowość prawną,

  • mają kapitał zakładowy,

  • majątek spółki kapitałowej jest oddzielony od majątku osobistego jej wspólników bądź akcjonariuszy,

  • dochody uzyskiwane przez spółkę kapitałową podelgają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Ponadto, wspólnicy otrzymują wynagrodzenie od takiej spółki muszą uiszczać podatek w wysokości 19%;

  • do założenia spółki kapitałowej wystarczy tylko jedna osoba.

Ile wyniosą składki ZUS dla przedsiębiorców w 2021 roku?

Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do tego, aby uiszczać składki ZUS. Z roku na rok są one coraz wyższe. W 2021 roku szykuje się kolejny wzrost stawek ZUS, jednak mniejszy niż w poprzednich latach. Na jakie koszty muszą przygotować się początkujący przedsiębiorcy?

Od czego zależy wysokość składek ZUS?

Wysokość składek ZUS uzależniona jest od wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na rok 2021. Na tę chwilę wynosi ono 5259. Oprócz tego pod uwagę jest brane również wynagrodzenie minimalne, które w 2021 roku według założeń podanych przez ustawodawcę ma wynieść 2800 złotych. Korzystając z tych dwóch kwot można obliczyć wysokość składek ZUS, jakie w 2021 roku będą musieli uiszczać polscy przedsiębiorcy.

Składki ZUS w 2021 roku dla przedsiębiorców mających duży ZUS

Składki ZUS oblicza się co roku dokładnie tak samo według wzoru określonego przez polskie przepisy prawne. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne wynosi 60% kwoty prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto. 60% z kwoty 5229 złotych daje 3155,40 złotych. W 2020 roku przedsiębiorcy muszą płacić ZUS w wysokości 1431,48 złotych miesięcznie. W 2021 roku ZUS dla przedsiębiorców wyniesie 1447,08 złotych

W skład kwoty płaconej na rzecz ZUS wchodzą następujące składki:

  • składka emerytalna - 615,93 zł,

  • składka rentowa - 252,43 zł,

  • składka wypadkowa - 52,70 zł,

  • składka na Fundusz Pracy - 77,31 zł,

  • składka chorobowa (jej opłacanie jest dobrowolne) - 77,31 zł.

Do tego dochodzi jeszcze składka zdrowotna, jednak jej wysokość będzie znana dopiero na początku 2021 roku. Liczy się ją na podstawie wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia w ostatnim kwartale roku poprzedniego.

Sprawdź kalkulator wynagrodzeń.

Ulga na start w ZUS dla początkujących przedsiębiorców

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją swoją przygodę z biznesem, mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS na okres sześciu miesięcy. W omawianej uldze chodzi o to, że właściciel firmy nie opłaca składek ZUS na ubezpieczenia społeczne (składki emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) przez pół roku od dnia, w którym uruchomiono działalność gospodarczą. Warto jednak pamiętać o tym, że ulga na start w ZUS dla nowych przedsiębiorców nie obejmuje składek zdrowotnych.

Oznacza to, że początkujący przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować się do ubezpieczenia zdrowotnego oraz co miesiąc odprowadzać taką składkę. Jednocześnie przedsiębiorcy przysługuje prawo do tego, aby odliczyć składkę zdrowotną od podatku.

Ulgi w stawkach ZUS mają jednak swoje wady. Chodzi o to, że przedsiębiorca, który nie płaci składek na ubezpieczenie społeczne, nie jest uprawniony do korzystania z neiktórych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy. Przedsiębiorcy przysługuje prawo do zrezygnowania z ulgi ZUS na start w dowolnym momencie. Nie musi wcale korzystać z niej przez pełne pół roku. Gdy będzie opłacał składki społeczne w pełnej wysokości, otrzyma pełne prawo do korzystania z wszystkich tych świadczeń, które gwarantują te ubezpieczenia.

Preferencyjne stawki ZUS w 2021 roku

Gdy po okresie sześciu miesięcy ulga na start przestanie obowiązywać, przedsiębiorca może również skorzystać ze składek ZUS w obniżonej wysokości, które obowiązują przez kolejne 24 miesiące. Składki preferencyjne oblicza się korzystając z wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zgodnie z założeniami, w 2021 roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 2800 złotych brutto. Podstawa składek ZUS w wymiarze preferencyjnym wynosi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, co daje 840 złotych.

Preferencyjne składki ZUS w 2021 roku będą wynosiły:

  • składka emerytalna - 163,97 zł,

  • składka rentowa - 62,70 zł,

  • składka wypadkowa - 14,26 zł,

  • składka chorobowa (jej opłacanie nie jest wymagane) - 14,03 zł.

Składki ZUS rosną nieustannie z roku na rok. Trzeba jednak podkreślić, że w 2021 roku omawiany wzrost będzie znacznie niższy niż w latach ubiegłych. Na oficjalne stawki składek ZUS trzeba jeszcze trochę poczekać.

Forma opodatkowania działalności

Gdy podejmiemy już decyzję co do formy prowadzenia działalności, trzeba jeszcze wybrać jedną z dostępnych form opodatkowania. Oto formy opodatkowania działalności w Polsce:

  • PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych - dzieli się go na podatek PIT na zasadach ogólnych oraz liniowy,

  • RPE, czyli ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - jest to forma opodatkowania wyróżniająca się sporą prostotą,

  • karta podatkowa - jest ona przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz dla wspólników w spółce cywilnej,

  • CIT, czyli podatek od osób prawnych - jest to rodzaj podatku przeznaczony dla spółek prawa handlowego (nie dla jednoosobowych działalności i spółek cywilnych).

Opodatkowanie działalności PIT

Wybierając tę formę opodatkowania podatek będzie pobierany w formie zaliczek. Należy je wpłacać do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności gospodarczej zawsze do 20. dnia miesiąca lub kwartału. Podatek PIT można płacić w dwóch formach: na zasadach ogólnych lub w formie liniowej.

  • Podatek PIT na zasadach ogólnych - jego wysokość wynosi 17% lub 32% w zależności od tego, jakie dochody w danym roku osiągnie przedsiębiorca. Dochód do kwoty 85 528 zł jest obciążony podatkiem w wysokości 17%, zaś wszystkie pozostałe dochody są obciążone podatkiem 32%. Z kolei, gdy roczny dochód przedsiębiorstwa będzie mniejszy niż 8000 zł, wówczas nie będzie konieczne płacenie podatku, jednak nie zwalnia to z obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Pierwszy rok prowadzenia działalności może nie przynosić zysków na satysfakcjonującym poziomie, dlatego ta forma podatku jest bardzo korzystna.

  • Podatek PIT liniowy - wysokość tego podatku jest stała i zawsze wynosi 19%, bez względu na to, jakie dochody osiąga dane przedsiębiorstwo - nawet, gdy będzie zarabiać więcej niż 85 528 zł rocznie. Jednocześnie podatek liniowy PIT jest jednoznaczny z utratą rozmaitych ulg podatkowych i brakiem możliwości wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Na podatek liniowy warto zdecydować się dopiero wtedy, gdy dochody osiągane przez firmę w ciągu roku będą dużo wyższe niż 85 528 zł.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest przeznaczony dla osób fizycznych. W zależności od tego, jaka jest forma prowadzonej działalności, określa się procent podatku, który należy uiszczać cyklicznie do urzędu skarbowego. Warto jednak wiedzieć o tym, że nie każda profesja jest w ogóle uprawniona do tego, aby móc rozliczać się w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dokładna lista profesji mogących rozliczać się w ten sposób jest zawarta w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ogromnym atutem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest niska stawka podatku, możliwość rozliczania się kwartalnie a także prowadzenie księgowości w formie uproszczonej.

Uwaga! Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych trzeba koniecznie pamiętać o tym, że podstawą opodatkowania jest tam przychód, a nie tak jak w PIT - dochód.

Karta podatkowa

Rozliczając się w formie karty podatkowej, nie trzeba prowadzić księgowości, wpłacać zaliczek na poczet podatku ani składać zeznań podatkowych. Wysokość podatku nie jest uzależniona od poziomu dochodów. Obowiązkiem przedsiębiorcy rozliczającego się w formie karty podatkowej jest wyłącznie wystawianie faktur i rachunków klientom. Stawka podatku, którą będzie trzeba uiszczać na rzecz urzędu skarbowego, należy do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Urzędnicy podczas podejmowania tej decyzji będą brali pod uwagę zakres prowadzonej działalności, liczbę zatrudnionych pracowników, miejsce prowadzenia działalności. Warto wiedzieć, że rozliczając się w formie karty podatkowej nie jest możliwe zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę. Ponadto, zabronione jest korzystanie z usług innych przedsiębiorstw. Kolejnym obostrzeniem jest zakaz prowadzenia innej formy pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podatek CIT

Podatek CIT to danina, którą muszą opłacać:

  • wszystkie spółki prawa handlowego, których siedziba bądź zarząd zlokalizowana jest na terenie Polski,

  • w przypadku, gdy siedziba bądź zarząd spółki są umiejscowione poza granicami Polski, wówczas podatek należy uiszczać wyłącznie od dochodów uzyskanych na terytorium Polski.

Stawka podatku CIT jest dwojaka: 15 proc. i 19 proc. Ta pierwsza, obniżona stawka przysługuje podatnikom rozpoczynającym działalność oraz tzw. małym podatnikom, czyli firmom, których roczny dochód nie przekracza kwoty 1,2 mln euro. Stawka 19 proc. podatku CIT obowiązuje z kolei firmy, które osiągają wyższe dochody.

Koncesjonowanie działalności gospodarczej

Polski ustawodawca stworzył specjalną procedurę koncesjonowania działalności gospodarczej. Dotyczy ona jednak wyłącznie wybranych branż, które mają bardzo istotne znaczenie dla dobra i bezpieczeństwa państwa oraz szeroko rozumianego interesu publicznego. Koncesje dla działalności gospodarczych są udzielane na okres od 5 do maksymalnie 50 lat.

O koncesję muszą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy:

  • udzielają chwilówek i kredytów,

  • prowadzą salony gier i kasyna,

  • mają w swojej ofercie przewozy lotnicze,

  • wytwarzają, przetwarzają oraz dystrybuują i obracają paliwami,

  • wytwarzają towary dla policji i wojska,

  • tworzą broń, amunicję i materiały wybuchoe,

  • poszukują, wydobywają i przetwarzają złoża z kopań,

  • prowadzą firmy ochroniarskie specjalizujące się w ochronie osób lub mienia,

  • tworzą programy i audycje radiowe bądź telewizyjne.

Własna działalność gospodarcza - podsumowanie

Założenie działalności gospodarczej to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. W wielu przypadkach trzeba przygotować się na całą masę ciężkiej pracy. Jeśli jednak uda nam się trafić w odpowiednią niszę na rynku, wtedy osiągnięcie dochodów na satysfakcjonującym poziomie jest możliwe. Wielu doświadczonych przedsiębiorców podkreśla, że porzucenie pracy na etacie było dla nich najlepszą życiową decyzją, której nigdy nie żałowali. Otwierając własną działalność gospodarczą trzeba tylko pamiętać o kosztach i zagrożeniach, jakie się z tym wiążą.

Komentarze

Powiązane artykuły

Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
16.04.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania