7 min. czytania

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Zaktualizowano: 2023-09-15 16:26
Opublikowano: 2021-03-18 15:10
Średnia ocena: 4,95/6 Głosów: 22
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Dowód osobisty pozwala potwierdzić tożsamość oraz obywatelstwo osoby dysponującej tym dokumentem. W Polsce dowód osobisty standardowo wyrabiany jest przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia, tym samym osiągając pełnoletniość. Trzeba jednak pamiętać, że dowód osobisty może przydać się także w innych sytuacjach, np. podczas zagranicznej podróży. Warto więc mieć na uwadze, że możliwe jest wyrobienie dowodu osobistego dla niepełnoletniego dziecka. Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić nawet tuż po narodzinach potomka.

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka? Czy wniosek o dowód dla dzieci jest płatny? Co musisz przygotować, wnioskując o dowód osobisty dla dziecka? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Zachęcamy do dalszej lektury.

Dowód osobisty dla dziecka zamiast paszportu

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość oraz narodowość.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyjazdu poza granice Unii Europejskiej, konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu. Planując swoją podróż, koniecznie weź to pod uwagę i zastanów się, który z dokumentów okaże się konieczny, by twoje dziecko mogło swobodnie przekroczyć granicę pod twoją opieką.

Dowód dla dziecka - czego będziesz potrzebować?

Chcąc wyrobić dowód osobisty dla osoby niepełnoletniej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. O taki dokument mogą starać się wyłącznie rodzice dziecka lub prawni opiekunowie, w wyjątkowej sytuacji taki wniosek może zostać złożony przez kuratora pełniącego nadzór nad niepełnoletnim. Dowód dla dziecka możliwy jest do uzyskania niezależnie od wieku niepełnoletniego. Trzeba jednak zaznaczyć, że dowód wydany do 5 roku życia ważny będzie tylko 5 lat, natomiast dziecko, które ukończyło 5 rok życia, otrzyma taki dokument ważny przez 10 lat, czyli tak samo, jak w przypadku standardowych dowodów osobistych wydawanych pełnoletnim obywatelom.

Jak przebiega wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego? Okazuje się, że to proste, potrzebny jest wypełniony wniosek o dowód, który znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl, a także zdjęcie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm. Zdjęcie musi zostać wykonane na jednolitym tle, zdjęcie powinni obejmować neutralny wizerunek dziecka, od czubka głowy do górnej linii barków, tak by twarz zajmowała od 70% do 80% fotografii.

Wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem dziecka powinien zostać dostarczony do urzędu gminy, można to zrobić oczywiście standardowo, udając się do urzędu lub skorzystać z formy elektronicznej, logując się na platformę ePUAP.

Ile trwa wyrobienie dowodu?

Okazuje się, że musisz zorganizować niespodziewany wyjazd za granicę i obawiasz się, że wyrobienie dowodu dziecku będzie trwało zbyt długo? Okazuje się, że dowód dla dziecka powinien być gotowy do odebrania maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Warto jednak mieć na uwadze, że urząd będzie w stanie wydać ten dokument wcześniej, a zdecydowana większość oczekujących, może odebrać dowód osobisty już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Jeśli liczysz na szybsze wydanie dokumentu koniecznie skorzystać z możliwości złożenia wniosku online, zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu.

Jak sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odebrania? Nie musisz czekać 30 dni na sprawdzenie, czy dowód osobisty dziecka jest już przygotowany do odebrania. Możesz to zrobić, korzystając z pomocą rządowej strony internetowej. Wszystkie dane wymagane do sprawdzenia statusu dowodu twojego dziecka otrzymasz po złożeniu wniosku o jego wydanie.

Zgubiłeś swój dowód osobisty? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka - najważniejsze informacje

Chcesz mieć pewność, że wniosek o dowód osobisty dziecka zostanie prawidłowo przez ciebie wypełniony, a dowód osobisty szybko trafi w twoje ręce, umożliwiając ci podróż w granicach Unii Europejskiej? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże ci krok po kroku wypełnić internetowy wniosek o wydanie dowodu osobistego dziecka.

  • Zaloguj się na swój profil zaufany;

  • Wybierz opcje "uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego;

  • Kliknij opcję "złóż wniosek";

  • Zaznacz, że jesteś rodzicem dziecka, dla którego starasz się o dowód osobisty;

  • Wprowadź dane dziecka;

  • Wybierz powód ubiegania się o dowód dla niepełnoletniego;

  • Wybierz urząd, w którym chcesz odebrać dowód dziecka;

  • Dodaj zdjęcie dziecka zgodne z wytycznymi;

  • Uzupełnij wszystkie dane kontaktowe;

  • Podpisz wniosek elektronicznie, możesz to zrobić z pomocą profilu zaufanego lub jeśli masz e-dowód osobisty.

Warto pamiętać, że dowód osobisty jest wyjątkowo cennym dokumentem, który pomaga potwierdzić tożsamość np. w przypadku chęci założenia konta osobistego, czy skorzystania z innej oferty banku. Osoba pełnoletnia z pomocą dowodu osobistego może ubiegać się o zadłużenie finansowe, sprawdź nasz artykuł na temat pożyczek na dowód.

Dowód osobisty dla dziecka koszt

Obawiasz się kosztu wyrobienia dowodu osobistego dziecku? Niepotrzebnie. W przeciwieństwie do paszportu, ubiegając się i wnioskując o dowód osobisty dla dziecka, nie musisz obawiać się żadnych opłat. Wydanie dowodu jest całkowicie bezpłatne, co oznacza, że jedynym kosztem, jaki musi ponieść rodzic, starając się o taki dokument dla swoich dzieci, jest koszt wykonania fotografii, która spełnia warunki, jakie stawiane są przez urząd.

Dzięki temu, że dowód osobisty dla dziecka wydawany jest bezpłatnie, warto zdecydować się na złożenie wniosku, jeśli planujesz podróżować w granicach Unii Europejskiej, unikniesz wtedy dodatkowych kosztów, a sam dokument zyskasz bez żadnych przeszkód.

Czy warto wyrobić dowód osobisty dziecku? Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, dlatego zachęcamy do podjęcia takiej decyzji, jeśli potrzebujesz dokumentu, który pomoże potwierdzić tożsamość twojego dziecka, ale chcesz uniknąć kosztów wydania takiego dokumentu.

Dowód dla dziecka - podsumowanie

Dowód osobisty dla dziecka nie jest wymagany, taki dokument musi jednak posiadać każda osoba pełnoletnia. Jak się jednak okazuje, wyrobienie dowodu dziecku może przynieść znaczne korzyści, szczególnie w przypadku planowanego przekroczenia granicy i podróży w obrębie granic Unii Europejskiej. Dowód osobisty może okazać się świetną alternatywą dla paszportu, jednocześnie zapewniając brak kosztów, co oczywiście przemawia na korzyść wyrobienia tego dokumentu.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą będziesz mieć pewność, co należy zrobić, by wnioskować o dowód osobisty dla dziecka i szybko otrzymasz potrzebny dokument.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych ostatnich artykułów, być może znajdziesz w bazie naszych poradników tematy, które są dla ciebie interesujące. Na łamach naszego serwisu pojawiły się ostatnio artykuły na temat tego, gdzie szukać najkorzystniejszego kredytu konsolidacyjnego, a także jak zwiększyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o dowolny kredyt.

Komentarze

Powiązane artykuły

Jak pozbyć się windykatora terenowego?
Porady
30.11.2023

Jak pozbyć się windykatora terenowego?

Jak pozbyć się windykatora terenowego? Wzięcie kredytu wiąże się z koniecznością jego późniejszej spłaty. Jeśli nie będziesz w stanie wywiązać się z tego obowiązku, możesz mieć do czynienia z działaniami windykacyjnymi. W takiej sytuacji windykator terenowy ma za zadanie ustalić nowy termin spłaty długu oraz zadbać o to, aby zadłużenie zostało zwrócone. Jednak czy jest...
Zobacz więcej
9 min. czytania
Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?
Porady
22.11.2023

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie?

Po jakim czasie komornik zajmuje wynagrodzenie? Jeśli o zajęciu zawiadomi pracodawcę tuż przed datą dokonywania wypłat, wynagrodzenie od razu zostanie uszczuplone o kwotę zajęcia, z uwzględnieniem kwoty wolnej od potrąceń. W przypadku zajęcia pieniędzy na rachunku bankowym dłużnika może to potrwać nieco dłużej. Zobacz, jak działa komornik i czego możesz spodziewać się po...
Zobacz więcej
10 min. czytania
Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka?

Dofinansowanie w ramach programu czyste powietrze czy pożyczka czyste powietrze?

...formie dofinansowania lub dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu gotówkowego. Warunkiem wypłaty dotacji jest jednak wcześniejsze otrzymanie z...

...dodatkowej gotówki na dowolny cel? Koniecznie sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych. Właściwą instytucją, do której składane są wnioski i która...

Zobacz więcej
15 min. czytania
Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika?
Porady
10.11.2023

Jak wygląda zajęcie samochodu przez komornika? Jak tego uniknąć?

Kiedy przestajemy radzić sobie ze spłatą zobowiązań, rośnie ryzyko, że wierzyciel skieruje sprawę na drogę sądową. W takiej sytuacji sąd może nakazać zwrot długu poprzez egzekucję, np. zajęcie samochodu przez komornika. Kiedy może do tego dojść i co możemy zrobić, żeby się przed tym uchronić? Jak uniknąć zajęcia samochodu przez komornika?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
07.11.2023

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2023 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Porady
19.10.2023

Czym jest i komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?

Osoby bezrobotne, które aktywnie poszukują zatrudnienia, mogą liczyć na specjalny dodatek aktywizacyjny. Świadczenie to wypłacane jest osobom, które znajdą pracę w trakcie otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych. Ile obecnie wynosi dodatek? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby go otrzymać?
Zobacz więcej
7 min. czytania