7 min. czytania

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Opublikowano: 2021-03-18 15:10
Średnia ocena: 5,50/6 Głosów: 14
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Dowód osobisty pozwala potwierdzić tożsamość oraz obywatelstwo osoby dysponującej tym dokumentem. W Polsce dowód osobisty standardowo wyrabiany jest przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia, tym samym osiągając pełnoletniość. Trzeba jednak pamiętać, że dowód osobisty może przydać się także w innych sytuacjach, np. podczas zagranicznej podróży. Warto więc mieć na uwadze, że możliwe jest wyrobienie dowodu osobistego dla niepełnoletniego dziecka. Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić nawet tuż po narodzinach potomka.

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka? Czy wniosek o dowód dla dzieci jest płatny? Co musisz przygotować, wnioskując o dowód osobisty dla dziecka? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Zachęcamy do dalszej lektury.

Dowód osobisty dla dziecka zamiast paszportu

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość oraz narodowość.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyjazdu poza granice Unii Europejskiej, konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu. Planując swoją podróż, koniecznie weź to pod uwagę i zastanów się, który z dokumentów okaże się konieczny, by twoje dziecko mogło swobodnie przekroczyć granicę pod twoją opieką.

Dowód dla dziecka - czego będziesz potrzebować?

Chcąc wyrobić dowód osobisty dla osoby niepełnoletniej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. O taki dokument mogą starać się wyłącznie rodzice dziecka lub prawni opiekunowie, w wyjątkowej sytuacji taki wniosek może zostać złożony przez kuratora pełniącego nadzór nad niepełnoletnim. Dowód dla dziecka możliwy jest do uzyskania niezależnie od wieku niepełnoletniego. Trzeba jednak zaznaczyć, że dowód wydany do 5 roku życia ważny będzie tylko 5 lat, natomiast dziecko, które ukończyło 5 rok życia, otrzyma taki dokument ważny przez 10 lat, czyli tak samo, jak w przypadku standardowych dowodów osobistych wydawanych pełnoletnim obywatelom.

Jak przebiega wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego? Okazuje się, że to proste, potrzebny jest wypełniony wniosek o dowód, który znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl, a także zdjęcie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm. Zdjęcie musi zostać wykonane na jednolitym tle, zdjęcie powinni obejmować neutralny wizerunek dziecka, od czubka głowy do górnej linii barków, tak by twarz zajmowała od 70% do 80% fotografii.

Wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem dziecka powinien zostać dostarczony do urzędu gminy, można to zrobić oczywiście standardowo, udając się do urzędu lub skorzystać z formy elektronicznej, logując się na platformę ePUAP.

Ile trwa wyrobienie dowodu?

Okazuje się, że musisz zorganizować niespodziewany wyjazd za granicę i obawiasz się, że wyrobienie dowodu dziecku będzie trwało zbyt długo? Okazuje się, że dowód dla dziecka powinien być gotowy do odebrania maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Warto jednak mieć na uwadze, że urząd będzie w stanie wydać ten dokument wcześniej, a zdecydowana większość oczekujących, może odebrać dowód osobisty już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Jeśli liczysz na szybsze wydanie dokumentu koniecznie skorzystać z możliwości złożenia wniosku online, zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu.

Jak sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odebrania? Nie musisz czekać 30 dni na sprawdzenie, czy dowód osobisty dziecka jest już przygotowany do odebrania. Możesz to zrobić, korzystając z pomocą rządowej strony internetowej. Wszystkie dane wymagane do sprawdzenia statusu dowodu twojego dziecka otrzymasz po złożeniu wniosku o jego wydanie.

Zgubiłeś swój dowód osobisty? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka - najważniejsze informacje

Chcesz mieć pewność, że wniosek o dowód osobisty dziecka zostanie prawidłowo przez ciebie wypełniony, a dowód osobisty szybko trafi w twoje ręce, umożliwiając ci podróż w granicach Unii Europejskiej? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże ci krok po kroku wypełnić internetowy wniosek o wydanie dowodu osobistego dziecka.

  • Zaloguj się na swój profil zaufany;

  • Wybierz opcje "uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego;

  • Kliknij opcję "złóż wniosek";

  • Zaznacz, że jesteś rodzicem dziecka, dla którego starasz się o dowód osobisty;

  • Wprowadź dane dziecka;

  • Wybierz powód ubiegania się o dowód dla niepełnoletniego;

  • Wybierz urząd, w którym chcesz odebrać dowód dziecka;

  • Dodaj zdjęcie dziecka zgodne z wytycznymi;

  • Uzupełnij wszystkie dane kontaktowe;

  • Podpisz wniosek elektronicznie, możesz to zrobić z pomocą profilu zaufanego lub jeśli masz e-dowód osobisty.

Warto pamiętać, że dowód osobisty jest wyjątkowo cennym dokumentem, który pomaga potwierdzić tożsamość np. w przypadku chęci założenia konta osobistego, czy skorzystania z innej oferty banku. Osoba pełnoletnia z pomocą dowodu osobistego może ubiegać się o zadłużenie finansowe, sprawdź nasz artykuł na temat pożyczek na dowód.

Dowód osobisty dla dziecka koszt

Obawiasz się kosztu wyrobienia dowodu osobistego dziecku? Niepotrzebnie. W przeciwieństwie do paszportu, ubiegając się i wnioskując o dowód osobisty dla dziecka, nie musisz obawiać się żadnych opłat. Wydanie dowodu jest całkowicie bezpłatne, co oznacza, że jedynym kosztem, jaki musi ponieść rodzic, starając się o taki dokument dla swoich dzieci, jest koszt wykonania fotografii, która spełnia warunki, jakie stawiane są przez urząd.

Dzięki temu, że dowód osobisty dla dziecka wydawany jest bezpłatnie, warto zdecydować się na złożenie wniosku, jeśli planujesz podróżować w granicach Unii Europejskiej, unikniesz wtedy dodatkowych kosztów, a sam dokument zyskasz bez żadnych przeszkód.

Czy warto wyrobić dowód osobisty dziecku? Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, dlatego zachęcamy do podjęcia takiej decyzji, jeśli potrzebujesz dokumentu, który pomoże potwierdzić tożsamość twojego dziecka, ale chcesz uniknąć kosztów wydania takiego dokumentu.

Dowód dla dziecka - podsumowanie

Dowód osobisty dla dziecka nie jest wymagany, taki dokument musi jednak posiadać każda osoba pełnoletnia. Jak się jednak okazuje, wyrobienie dowodu dziecku może przynieść znaczne korzyści, szczególnie w przypadku planowanego przekroczenia granicy i podróży w obrębie granic Unii Europejskiej. Dowód osobisty może okazać się świetną alternatywą dla paszportu, jednocześnie zapewniając brak kosztów, co oczywiście przemawia na korzyść wyrobienia tego dokumentu.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą będziesz mieć pewność, co należy zrobić, by wnioskować o dowód osobisty dla dziecka i szybko otrzymasz potrzebny dokument.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych ostatnich artykułów, być może znajdziesz w bazie naszych poradników tematy, które są dla ciebie interesujące. Na łamach naszego serwisu pojawiły się ostatnio artykuły na temat tego, ile kosztuje Bitcoin, gdzie szukać najkorzystniejszego kredytu konsolidacyjnego, a także jak zwiększyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o dowolny kredyt.

Komentarze

Powiązane artykuły

Co to jest inflacja - najważniejsze informacje
Porady
21.01.2022

Co to jest inflacja? Definicja i najważniejsze informacje

Inflacja to proces wzrostu cen, o którym głośno było w całym 2021 roku. Na skutek inflacji siła nabywcza pieniądza spada, dlatego dotyka ona każdego. Najbardziej ciąży osobom o stosunkowo niewielkich zarobkach, ale tracą na niej również przedsiębiorcy. Czym jest inflacja? Sprawdź, jak duża jest inflacja w Polsce!
Zobacz więcej
10 min. czytania
Działalność nierejestrowana
Porady
19.01.2022

Działalność nierejestrowana. Jak ją założyć i jak wygląda kwestia ZUSu?

Działalność nierejestrowana jest sposobem na wypróbowanie pomysłu biznesowego bez konieczności opłacania wysokich składek na ubezpieczenie. Możesz ją prowadzić do osiągnięcia określonego limitu przychodów. Czy warto brać tę formę działalności pod uwagę? Sprawdź, jakie są mocne i słabe strony działalności nierejestrowanej!
Zobacz więcej
9 min. czytania
Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony?
Porady
03.01.2022

Co to podatek liniowy i dla kogo jest przeznaczony? Podatek liniowy a Nowy Ład

Podatek liniowy to jedna z kilku form opodatkowania działalności gospodarczej w Polsce. Dzięki temu, że stawki obowiązkowej daniny nie są zależne od wysokości zarobków przedsiębiorcy, ten rodzaj podatku cieszy się dużą popularnością. Nowy Ład, który wejdzie w życie z początkiem 2022 roku, mocno wpłynie na jej atrakcyjność. Sprawdź, co się zmieni.
Zobacz więcej
13 min. czytania
Czym jest zasiłek rodzinny? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?
Porady
23.12.2021

Czym jest zasiłek rodzinny i komu przysługuje? Jak wypełnić wniosek o zasiłek rodzinny?

...z wychowaniem pociech. Gdy przyjdzie gorszy czas, takie osoby próbują łatać domowy budżet, zapożyczając się u bliskich lub biorąc kredyt gotówkowy. Zamiast od razu robić długi, najpierw warto zainteresować się pomocą od państwa, jaka przysługuje rodzinom z dziećmi w trudnej sytuacji...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek
Porady
17.12.2021

Co to jest upadłość konsumencka? Konsekwencje, warunki, wniosek

...nie możesz już liczyć na zaciągnięcie nawet szybkich kredytów gotówkowych. Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie będziesz już mieć...

...masz problemy finansowe, na przykład od dawna nie możesz spłacić kredytu hipotecznego a może zalegasz ze spłatą nawet kilku kredytów...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Jak działa karta kredytowa? Czy warto z niej korzystać?
Porady
14.12.2021

Czym jest i jak działa karta kredytowa? Sprawdź czy warto zdecydować się na kartę kredytową

...czy niespodziewanych wydatków. Można choćby zaciągnąć zwykły kredyt gotówkowy na dowolny cel albo zamiast kredytu założyć kartę kredytową...

...zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, co to jest karta kredytowa. Karta kredytowa jest typem karty płatniczej, która wydawana jest...

Zobacz więcej
14 min. czytania