7 min. czytania

Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Zaktualizowano: 2023-09-15 16:26
Opublikowano: 2021-03-18 15:10
Średnia ocena: 4,91/6 Głosów: 23
Dowód osobisty dla dziecka. Ile trwa wyrobienie dowodu?

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość.

Dowód osobisty pozwala potwierdzić tożsamość oraz obywatelstwo osoby dysponującej tym dokumentem. W Polsce dowód osobisty standardowo wyrabiany jest przez wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia, tym samym osiągając pełnoletniość. Trzeba jednak pamiętać, że dowód osobisty może przydać się także w innych sytuacjach, np. podczas zagranicznej podróży. Warto więc mieć na uwadze, że możliwe jest wyrobienie dowodu osobistego dla niepełnoletniego dziecka. Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić nawet tuż po narodzinach potomka.

Ile trwa wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka? Czy wniosek o dowód dla dzieci jest płatny? Co musisz przygotować, wnioskując o dowód osobisty dla dziecka? To pytania, na które znajdziesz odpowiedź w naszym poradniku. Zachęcamy do dalszej lektury.

Dowód osobisty dla dziecka zamiast paszportu

Jeśli planujesz podróż na terenie Unii Europejskiej, nie musisz wyrabiać paszportu. Dowód osobisty pomoże ci zatem przekroczyć granicę wraz z całą rodziną, jeśli wszyscy jej członkowie będą przy sobie posiadali ten dokument potwierdzający tożsamość oraz narodowość.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wyjazdu poza granice Unii Europejskiej, konieczne będzie posiadanie ważnego paszportu. Planując swoją podróż, koniecznie weź to pod uwagę i zastanów się, który z dokumentów okaże się konieczny, by twoje dziecko mogło swobodnie przekroczyć granicę pod twoją opieką.

Dowód dla dziecka - czego będziesz potrzebować?

Chcąc wyrobić dowód osobisty dla osoby niepełnoletniej, konieczne jest spełnienie kilku warunków. O taki dokument mogą starać się wyłącznie rodzice dziecka lub prawni opiekunowie, w wyjątkowej sytuacji taki wniosek może zostać złożony przez kuratora pełniącego nadzór nad niepełnoletnim. Dowód dla dziecka możliwy jest do uzyskania niezależnie od wieku niepełnoletniego. Trzeba jednak zaznaczyć, że dowód wydany do 5 roku życia ważny będzie tylko 5 lat, natomiast dziecko, które ukończyło 5 rok życia, otrzyma taki dokument ważny przez 10 lat, czyli tak samo, jak w przypadku standardowych dowodów osobistych wydawanych pełnoletnim obywatelom.

Jak przebiega wnioskowanie o wydanie dowodu osobistego? Okazuje się, że to proste, potrzebny jest wypełniony wniosek o dowód, który znajdziesz na stronie obywatel.gov.pl, a także zdjęcie dziecka o wymiarach 35 x 45 mm. Zdjęcie musi zostać wykonane na jednolitym tle, zdjęcie powinni obejmować neutralny wizerunek dziecka, od czubka głowy do górnej linii barków, tak by twarz zajmowała od 70% do 80% fotografii.

Wypełniony wniosek wraz ze zdjęciem dziecka powinien zostać dostarczony do urzędu gminy, można to zrobić oczywiście standardowo, udając się do urzędu lub skorzystać z formy elektronicznej, logując się na platformę ePUAP.

Ile trwa wyrobienie dowodu?

Okazuje się, że musisz zorganizować niespodziewany wyjazd za granicę i obawiasz się, że wyrobienie dowodu dziecku będzie trwało zbyt długo? Okazuje się, że dowód dla dziecka powinien być gotowy do odebrania maksymalnie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Warto jednak mieć na uwadze, że urząd będzie w stanie wydać ten dokument wcześniej, a zdecydowana większość oczekujących, może odebrać dowód osobisty już po dwóch tygodniach od złożenia wniosku. Jeśli liczysz na szybsze wydanie dokumentu koniecznie skorzystać z możliwości złożenia wniosku online, zaoszczędzisz w ten sposób sporo czasu.

Jak sprawdzić, czy dokument jest już gotowy do odebrania? Nie musisz czekać 30 dni na sprawdzenie, czy dowód osobisty dziecka jest już przygotowany do odebrania. Możesz to zrobić, korzystając z pomocą rządowej strony internetowej. Wszystkie dane wymagane do sprawdzenia statusu dowodu twojego dziecka otrzymasz po złożeniu wniosku o jego wydanie.

Zgubiłeś swój dowód osobisty? Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Wniosek o dowód osobisty dla dziecka - najważniejsze informacje

Chcesz mieć pewność, że wniosek o dowód osobisty dziecka zostanie prawidłowo przez ciebie wypełniony, a dowód osobisty szybko trafi w twoje ręce, umożliwiając ci podróż w granicach Unii Europejskiej? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże ci krok po kroku wypełnić internetowy wniosek o wydanie dowodu osobistego dziecka.

  • Zaloguj się na swój profil zaufany;

  • Wybierz opcje "uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego;

  • Kliknij opcję "złóż wniosek";

  • Zaznacz, że jesteś rodzicem dziecka, dla którego starasz się o dowód osobisty;

  • Wprowadź dane dziecka;

  • Wybierz powód ubiegania się o dowód dla niepełnoletniego;

  • Wybierz urząd, w którym chcesz odebrać dowód dziecka;

  • Dodaj zdjęcie dziecka zgodne z wytycznymi;

  • Uzupełnij wszystkie dane kontaktowe;

  • Podpisz wniosek elektronicznie, możesz to zrobić z pomocą profilu zaufanego lub jeśli masz e-dowód osobisty.

Warto pamiętać, że dowód osobisty jest wyjątkowo cennym dokumentem, który pomaga potwierdzić tożsamość np. w przypadku chęci założenia konta osobistego, czy skorzystania z innej oferty banku. Osoba pełnoletnia z pomocą dowodu osobistego może ubiegać się o zadłużenie finansowe, sprawdź nasz artykuł na temat pożyczek na dowód.

Dowód osobisty dla dziecka koszt

Obawiasz się kosztu wyrobienia dowodu osobistego dziecku? Niepotrzebnie. W przeciwieństwie do paszportu, ubiegając się i wnioskując o dowód osobisty dla dziecka, nie musisz obawiać się żadnych opłat. Wydanie dowodu jest całkowicie bezpłatne, co oznacza, że jedynym kosztem, jaki musi ponieść rodzic, starając się o taki dokument dla swoich dzieci, jest koszt wykonania fotografii, która spełnia warunki, jakie stawiane są przez urząd.

Dzięki temu, że dowód osobisty dla dziecka wydawany jest bezpłatnie, warto zdecydować się na złożenie wniosku, jeśli planujesz podróżować w granicach Unii Europejskiej, unikniesz wtedy dodatkowych kosztów, a sam dokument zyskasz bez żadnych przeszkód.

Czy warto wyrobić dowód osobisty dziecku? Okazuje się, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, dlatego zachęcamy do podjęcia takiej decyzji, jeśli potrzebujesz dokumentu, który pomoże potwierdzić tożsamość twojego dziecka, ale chcesz uniknąć kosztów wydania takiego dokumentu.

Dowód dla dziecka - podsumowanie

Dowód osobisty dla dziecka nie jest wymagany, taki dokument musi jednak posiadać każda osoba pełnoletnia. Jak się jednak okazuje, wyrobienie dowodu dziecku może przynieść znaczne korzyści, szczególnie w przypadku planowanego przekroczenia granicy i podróży w obrębie granic Unii Europejskiej. Dowód osobisty może okazać się świetną alternatywą dla paszportu, jednocześnie zapewniając brak kosztów, co oczywiście przemawia na korzyść wyrobienia tego dokumentu.

Mamy nadzieję, że z naszą pomocą będziesz mieć pewność, co należy zrobić, by wnioskować o dowód osobisty dla dziecka i szybko otrzymasz potrzebny dokument.

Zachęcamy do sprawdzenia naszych ostatnich artykułów, być może znajdziesz w bazie naszych poradników tematy, które są dla ciebie interesujące. Na łamach naszego serwisu pojawiły się ostatnio artykuły na temat tego, gdzie szukać najkorzystniejszego kredytu konsolidacyjnego, a także jak zwiększyć zdolność kredytową przed złożeniem wniosku o dowolny kredyt.

Komentarze

Powiązane artykuły

Ile wynosi inflacja w Polsce w {{year}} roku?
Porady
09.05.2024

Ile wynosi inflacja w Polsce w 2024 roku? Prognozy na najbliższe miesiące

...funkcjonująca jako spadek poziomu cen w gospodarce z jednoczesnym wzrostem siły nabywczej pieniądza. To może Cię zainteresować: Czy warto teraz spłacić lub nadpłacić kredyt hipoteczny? Deflacja to zatem nic innego jak ujemna inflacja. Czy to niebezpieczne zjawisko? Zarówno inflacja, jak i deflacja mogą mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Zwiększanie siły...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Mały ZUS składki {{year}}. Ile wynosi mały ZUS?
Porady
18.04.2024

Mały ZUS składki 2024. Ile wynosi mały ZUS?

...– składki na ZUS i podatki w Polsce spędzają sen z powiek wielu osób prowadzących własną działalność gospodarczą. W dobie kryzysu wiele osób zaciągało kredyty gotówkowe lub firmowe na uregulowanie należności. Dla najmniejszych podmiotów, które nie wykazują dużego dochodu, stworzono preferencyjne rozwiązania. Prowadzenie własnej...

Zobacz więcej
14 min. czytania
Tarcza antyinflacyjna {{year}}. Komu przysługuje dodatek osłonowy?
Porady
15.04.2024

Tarcza antyinflacyjna 2024. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Tarcza antyinflacyjna w 2024 r. – czy nadal będzie obowiązywać? Jakie rodzaje wsparcia przygotował dla Polaków nowy rząd? Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy i jakie warunki trzeba spełnić? Sprawdzamy, z jakich rozwiązań można obecnie skorzystać, żeby zniwelować skutki wysokich cen energii i produktów w sklepach.
Zobacz więcej
6 min. czytania
Karta podatkowa {{year}}: zasady rozliczania i nowe stawki podatku
Porady
10.04.2024

Karta podatkowa 2024: zasady rozliczania i nowe stawki podatku

...które zostały podniesione z powodu inflacji. W 2024 roku wzrosły również składki ZUS, w tym składka zdrowotna. Czy obciążenia wzrosły na tyle, że przedsiębiorcy będą musieli sięgać po kredyty gotówkowe na ich uregulowanie? Niekoniecznie, ale przeczytaj nasz artykuł, by się o tym przekonać. Wyjaśniamy w nim także, kiedy nastąpił koniec karty podatkowej, ponieważ od pewnego czasu już nie można...

Zobacz więcej
19 min. czytania
Harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w {{year}} roku
Porady
09.04.2024

Aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej w 2024 roku

Harmonogram posiedzeń RPP obecnie wzbudza coraz większe zainteresowanie na rynku finansowym, ponieważ każde z nich kończy się istotnymi dla niego decyzjami. Jak często oraz kiedy odbywają się spotkania w roku 2024, przedstawia aktualny harmonogram posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej. Czy znajomość tych dat może przydać się obecnym lub przyszłym kredytobiorcom?
Zobacz więcej
7 min. czytania
Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?
Porady
05.04.2024

Czy bank może odmówić udzielenia wakacji kredytowych?

...przez ustawodawcę. Zazwyczaj obejmują one określony czas oraz konkretne rodzaje kredytu. W przypadku obecnych wakacji kredytowych mowa więc o możliwości zawieszenia łącznie 4 rat kredytu hipotecznego. Z kolei bankowe wakacje kredytowe są inicjatywą banków, które same decydują o udzieleniu takiej ulgi kredytowej swoim klientom. Co więcej, w tym przypadku mogą one różnić się...

Zobacz więcej
5 min. czytania