Jak wziąć kredyt - jakie warunki należy spełnić, by zdobyć kredyt?

Zaktualizowano: 2021-10-26 09:41
Opublikowano: 2021-03-15 15:06
Średnia ocena: 6,00/6 Głosów: 12
Jak wziąć kredyt - jakie warunki należy spełnić, by zdobyć kredyt?

Jak wziąć kredyt – to pytanie zadaje sobie prędzej czy później większość Polaków. Niektóre z kredytów możesz zaciągnąć nawet w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu, podczas gdy inne wymagają kilku wizyt w banku, zgromadzenia szeregu dokumentów oraz wkładu własnego. Podpowiadamy więc, jak wziąć kredyt bez problemów!

Z roku na rok rośnie zainteresowanie Polaków kredytami. Dzięki rozwojowi internetowych usług bankowych zaciąganie zobowiązań jest prostsze, szybsze i bardziej dostępne. Zupełnie inaczej jednak wnioskuje się o kredyt gotówkowy, a inaczej o kredyt hipoteczny. Warto poznać te różnice, jeśli pierwszy raz starasz się o finansowanie z banku.

Jak wziąć kredyt? Zacznij od porównania kredytów bankowych

Większość osób zastanawia się: jak dobrze wziąć kredyt? Warunki kredytu mogą być bowiem bardziej i mniej korzystne. Istotne jest nie tylko to, ile można wziąć kredytu, ale przede wszystkim to, jak dużo będziesz musiał oddać do banku.

Odpowiedź na pytanie o to: jak dostać kredyt, uzależniona jest od tego, jaki rodzaj zobowiązania chcesz zaciągnąć. Znacznie łatwiej jest bowiem dostać szybki kredyt gotówkowy niż wieloletni kredytu hipoteczny. Jeszcze trudniej jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jak wziąć dobry kredyt? Dla każdego klienta pojęcie „dobry kredyt” może oznaczać co innego.

Kto może wziąć kredyt?

Zasadniczo kredyt może wziąć każda osoba pełnoletnia, która ma wystarczająco wysoką zdolność kredytową. Dokładne wymagania w stosunku do swoich klientów każdy bank określa z osobna, opierając się o ocenę zdolności kredytowej. Uzależnione są one również od tego, jaki kredyt chcesz zaciągnąć oraz jak dużą kwotę chciałbyś pożyczyć.

Kredyt – jak wziąć?

Jeśli nigdy nie zaciągałeś podobnego zobowiązania w banku, możesz zastanawiać się: jak sprawdzić, czy mogę wziąć kredyt? Nie ma ogólnych wytycznych, które wiązałyby banki co do tego, komu mogą, a komu nie mogą dać kredytu. Jeśli zadajesz sobie pytanie: jaki kredyt dostanę, skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej. Dzięki niemu bardzo sprawnie obliczysz, na jaki kredyt masz szansę.

Warunki stawiane kredytobiorcy

Warunki stawiane kredytobiorcom mogą znacząco różnić się pomiędzy poszczególnymi ofertami bankowymi. Niezbędnym do zrealizowania wymaganiem jest jednak otrzymywanie regularnego dochodu. Najlepiej jeśli jest to dochód z tytułu umowy o pracę. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wziąć kredyt bez pracy, możesz razu zapomnieć o wsparciu w banku.

Sprawdź: Kredyt na dowód bez umowy o pracę 2021

Jak wziąć kredyt bez weryfikacji BIK?

Wielu klientów, którzy mają niekorzystną historię kredytową, zadaje jeszcze inne pytanie: jak wsiąść kredyt bez weryfikacji w BIK? BIK to Biuro Informacji Kredytowej, w którym gromadzone są informacje na temat dotychczasowo zaciąganych przez Ciebie kredytów oraz sposobu ich spłaty. Jeśli nie możesz się pochwalić spłacaniem zobowiązań na czas lub masz już kilka zaległych kredytów, które czekają na uregulowanie, Twoje szanse na otrzymanie kolejnego finansowania spadają do zera.

Warto wiedzieć — jak wziąć kredyt, jeśli mam komornika?

Jeśli identyfikujesz się z opisaną wyżej sytuacji lub co gorsza, na Twoje konto wszedł już komornik, powinieneś skierować swoje kroki do firmy pożyczkowej. Tylko w tego typu instytucjach masz szansę na pożyczki bez sprawdzania baz. Często są to jednak oferty niezbyt opłacalne oraz ryzykowne.

Jak wziąć kredyt? Potrzebne dokumenty

Wzięcie kredytu wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Zakres oraz obszerność dokumentacji zależy od konkretnego banku, ale w największej mierz od typu kredytu. Szybkie kredyty gotówkowe online dostępne są coraz częściej bez dostarczania jakiejkolwiek dokumentacji.

Zamiast nosić do banku zaświadczenia wydane przez pracodawcę, wystarczy, że oświadczysz, jaka jest wysokość Twoich zarobków oraz uzupełnisz dane osobowe. Niestety w przypadku kredytów hipotecznych lub konsolidacyjnych nie jest to już takie proste.

Jakie dokumenty do kredytu?

Najbardziej skomplikowana dokumentacja potrzebna jest, kiedy bierzesz kredyt hipoteczny. To kredyt na wysoką kwotę, którą będziesz spłacać wiele lat. Bank musi się więc upewnić, że jesteś w stanie podołać temu wyzwaniu.

Poza dokumentacją potwierdzającą Twoją dobrą sytuację finansową powinieneś jeszcze dostarczyć szereg dokumentów związanych z kredytowaną nieruchomością. Część z tych dokumentów musisz pozyskać w urzędzie lub sądzie, a ich okres ważności jest ograniczony do miesiąca.

Jak wziąć kredyt gotówkowy?

Jak wziąć kredyt w banku online? Najłatwiej będzie, jeśli będziesz chciał wziąć kredyt gotówkowy. Kredyt taki bez problemu zaciągniesz przy minimum formalności bez wychodzenia z domu. Niektóre banki przeprowadzają cały proces online. Inne natomiast wymagają odbycia rozmowy z konsultantem. W żadnym z tych przypadków nie musisz jednak stawiać się w banku.

Jak wziąć kredyt przez internet?

W większości przypadków wystarczy wypełnić bardzo prosty formularz, w którym podaje się podstawowe dane osobowe, wysokość miesięcznych dochodów wraz z ich źródłem oraz dane kontaktowe. Jeśli wiesz, jak wziąć pożyczkę w firmie pożyczkowej, proces brania kredytu gotówkowego przez internet nie będzie dla Ciebie wyzwaniem. Jest to bowiem bardzo podobne.

Jak wziąć kredyt hipoteczny?

Dużo trudniej jest odpowiedzieć na pytanie o to, jak wziąć kredyt na mieszkanie. W przypadku kredytów mieszkaniowych banki stawiają klientom większe wymagania. Jednym z takich wymagań jest zgromadzenie wkładu własnego w wysokości 20% wartości zobowiązania. To powoduje, że część osób musi odłożyć zaciąganie kredytu na jakiś czas – do momentu, aż uda im się zgromadzić odpowiednie oszczędności.

Jak wziąć kredyt bez wkładu własnego?

Banki, chcąc przyciągnąć większą ilość klientów, decydują się na to, aby zmniejszyć wymagany wkład własny. Niektóre instytucje oczekują 10% wartości kredytu. Pozostałą kwotę natomiast zgadzają się uiścić w innej formie, na przykład oferując ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Czytaj również: Mieszkanie bez wkładu własnego – jakie zmiany wprowadza Nowy Ład?

Jak wziąć kredyt na samochód?

Kredyt na samochód zwykle jest specyficznym typem kredytu gotówkowego. O ile jednak przy kredytach gotówkowych na mniejsze kwoty nie ma potrzeby zabezpieczania kredytu w żaden sposób, o tyle już przy kredycie na samochód istnieje taka konieczność.

Często więc kredyt taki wymaga podpisania dokumentów takich jak:

  • cesja praw z polisy Autocasco,
  • przewłaszczenia warunkowego,
  • zastawu rejestrowego.

Dodatkowe zabezpieczenia powodują jednak, że oprocentowanie kredytu samochodowego jest bardziej atrakcyjne niż kredyt gotówkowy.

Jak wziąć kredyt konsolidacyjny?

Trudność wzięcia kredytu konsolidacyjnego rośnie wraz z wysokością kwoty zobowiązań, które chcesz spłacić. Jeśli jest to tylko kilka kredytów na niewielkie kwoty, być może uda Ci się dokończyć wszystkie formalności online. Jeśli jednak konsolidujesz kredyty na wysokie kwoty, konieczna będzie wizyta w banku. Szczególnie dużo formalności generuje konsolidacja kredytu hipotecznego, gdyż wymaga wykonania odpowiednich wpisów w księdze wieczystej nieruchomości.

Jak wziąć kredyt ratalny?

Kredyt ratalny to specyficzna forma kredytu, w ramach której możesz sfinansować zakup droższego sprzętu na raty. Do niedawna taki kredyt zaciągało się głównie bezpośrednio w sklepie stacjonarnym. Współcześnie jednak możliwe jest wzięcie kredytu ratalnego również online. To wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz kupić telewizor czy odkurzacz przez internet, ale nie możesz od razu uregulować całej kwoty.

Czy warto brać kredyt?

Na pytanie o to, czy warto brać kredyt, musisz odpowiedzieć sobie sam. Kredyt powoduje, że ostatecznie zapłacisz więcej, niż gdybyś finansował przedsięwzięcie z własnej kieszeni. Niekiedy jednak nie ma innej możliwości. Większość osób nie może, chociażby zakupić mieszkania za własne pieniądze. W takich momentach kredyt jest szansą na spełnienie marzeń oraz poprawienie warunków bytowych.

Zanim weźmiesz kredyt — o tym warto pamiętać!

Zanim podpiszesz umowę kredytową, powinieneś dowiedzieć się, jak bezpiecznie wziąć kredyt. Pamiętaj o tym, aby dokładnie wczytać się w warunki umowy. Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że nie ma w niej niekorzystnych dla Ciebie zapisów.

Nie decyduj się również na pierwszy lepszy kredyt. Zaciągane zobowiązanie nie musi być wzięte w banku, w którym prowadzisz rachunek oszczędnościowy. Porównaj wszystkie dostępne oferty, aby znaleźć tę na najkorzystniejszych dla Ciebie warunkach.

Jak wziąć kredyt — zwiększ zdolność kredytową

Aby mieć większą szansę na kredyt, powinieneś zadbać o możliwie wysoką zdolność kredytową. Powinieneś więc postarać się mieć możliwie duże wpływy na konto przy stosunkowo niskich wydatkach. Jeśli nie zarabiasz wystarczająco lub Twój budżet jest mocno obciążony, możesz pomyśleć o zaciągnięciu kredytu pod hipotekę.

Jak wziąć kredyt pod zastaw mieszkania? Sprawdź: Kredyt pod hipotekę – kto z niego skorzysta i czy się on opłaca?

Gdzie wziąć kredyt? Aktualna oferta banków

Zastanawiasz się, gdzie najbardziej opłaca się wziąć kredyt? Sprawdź, jak wygląda aktualna oferta w poszczególnych bankach!

Jak wziąć kredyt – podsumowanie

Skoro wiesz już jak wziąć kredyt, możesz zacząć szukać konkretnej oferty. Pomoże Ci w tym nasz kalkulator kredytowy. Z jego pomocą znajdziesz najbardziej atrakcyjną propozycję, a staranie się o kredytowanie będzie jeszcze łatwiejsze!

Komentarze

Powiązane artykuły

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
29.05.2023

Kredyt 70 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...odpowiemy też na pytanie, ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy. Kredyt na 70 tys. zł może przybierać różne formy. Wiele...

...zobowiązaniami finansowymi. Warto przeczytać: Jakie dokumenty do kredytu gotówkowego są wymagane przed zawarciem umowy z bankiem? Jakie zarobki musisz...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
25.05.2023

Kredyt 5 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...pilnie dodatkowych środków? W takich chwilach wiele osób udaje się do banku po kredyt gotówkowy. Nie wiąże się on z dużą liczbą formalności, a przy tym dostać go można nawet online i to w 15 minut. Tylko którą ofertę wybrać? Na to pytanie odpowie ranking kredytów gotówkowych...

Zobacz więcej
8 min. czytania
Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
23.05.2023

Kredyt 15 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...sprawdź koniecznie: Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt gotówkowy? Ile właściwie musisz zarabiać, aby dostać kredyt 15 tys. zł?...

...na względzie, że nie możesz dowolnie modyfikować okresu spłaty kredytu gotówkowego. Wynosi on maksymalnie 10 lat, czyli 120 rat. Kredyt 15 tys. na 10...

Zobacz więcej
9 min. czytania
Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
22.05.2023

Kredyt 250 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...zobowiązanie długoterminowe. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać...

...w takiej wysokości? Jakie warunki należy spełnić, żeby uzyskać kredyt hipoteczny? Osoby, które zastanawiają się, jak dostać kredyt 250 tys. zł...

Zobacz więcej
9 min. czytania
wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego i hipotecznego
19.05.2023

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu? Ile można zaoszczędzić spłacając wcześniej kredyt?

...spłata jest możliwa bez względu na to, czy masz kredyt gotówkowy, czy kredyt hipoteczny. Wcześniej warto jednak skontaktować...

...którzy jeszcze kilka lat temu zaciągnęli kredyt hipoteczny, mogą mieć obecnie problem ze spłatą zobowiązań. Dotyczy to...

Zobacz więcej
12 min. czytania
Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków
18.05.2023

Kredyt 30 tys. złotych. Jaka rata? Warunki i oferta banków

...przez co uzyskanie dodatkowych środków na dowolny cel jest bardzo proste. Wystarczy spełnić kilka warunków, między innymi posiadać stały dochód. Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy w wysokości 30 tys. zł? Z jakiej oferty najlepiej skorzystać? Żeby otrzymać kredyt do 30 tys. zł, trzeba wykazać, że będzie się w stanie spłacić dług w terminie określonym w umowie...

Zobacz więcej
8 min. czytania